Atak Rosji na Ukrainę. Mer Charkowa: setki zniszczonych bloków mieszkalnych w mieście

Aktualizacja:
Autor:
akr,
asty,
pp//now
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa 15. dobę. Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że siły rosyjskie zniszczyły dotąd 400 wielopiętrowych bloków mieszkalnych w mieście. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaków w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską. Minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko przekazał, że od początku wojny Rosjanie ostrzelali 63 ukraińskie szpitale, a pięciu pracowników medycznych zginęło. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. > Ukraina apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza. > Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję, które między innymi zakazują transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. > Siedemnaście osób zostało rannych w środę w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na szpital położniczy w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. > Stany Zjednoczone wprowadzą embargo na rosyjską ropę naftową i gaz - ogłosił we wtorek prezydent USA Joe Biden. > Biuro Praw Człowieka ONZ podało, że od początku inwazji potwierdzono śmierć 549 cywilów, rannych zostało co najmniej 957 osób.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:52

  Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym. "W Charkowie o godzinie 20.30 (godz. 19.30 w Polsce) przeprowadzono nalot na Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny w Piatichatkach. (...) Tam znajdują się źródła promieniowania wykorzystywane w celach naukowych" - napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram. Później dodał, że po ataku wybuchł pożar. Według władz ukraińskich na instytut została zrzucona bomba.

 • 22:02

  Ważna jest jedność państw UE wobec konfliktu na Ukrainie. Trzeba działać szybko, Polska jest państwem, które pokazuje wyzwania, budzi sumienia Europy - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

 • 21:46

  Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała, że wojna z Ukrainą obniży prognozy globalnego wzrostu a Rosja stanęła w obliczu głębokiej recesji - donosi agencja Reuters. "Wojna na Ukrainie i masowe sankcje wobec Rosji spowodowały spadek światowego handlu i gwałtowny wzrost cen żywności oraz energii. To zmusi Międzynarodowy Fundusz Walutowy do obniżenia prognozy globalnego wzrostu w przyszłym miesiącu" - informuje Reuters, cytując szefową MFW. Georgieva powiedziała, że z powodu bezprecedensowych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę, rosyjska gospodarka gwałtownie się skurczyła i w tym roku stanęła w obliczu "głębokiej recesji". Dodała, że obecnie fundusz nie ma żadnych programów ani stosunków politycznych z Rosją, a jego moskiewskie biuro nie działa. Jak zaznaczyła, członkowie potępili wojnę, ale obecnie nie było dyskusji na temat zakończenia członkostwa Rosji w organizacji.

 • 21:38

  W obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy ostrzelali samochód, w którym była para emerytów, kobieta i mężczyzna zginęli - poinformowała ukraińska policja. - W Makarowie okupanci rozstrzelali samochód z emerytami. Wróg nie ma skrupułów ani wobec kobiet, ani wobec dzieci, ani wobec osób starszych - czytamy w komunikacie. Jak dodano, kilka dni temu rosyjscy wojskowi otworzyli ogień z transportera opancerzonego do samochodu małżeństwa. W ostrzale zginął 72-latek i 68-latka.

 • 21:28

  Silny opór ukraiński wymaga od Rosji zaangażowania większej liczby żołnierzy do okrążenia kluczowych miast, co jeszcze bardziej spowalnia ich postępy w innych miejscach - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

 • 21:26

  - Po odniesieniu poważnych strat rosyjscy okupanci rozpoczęli wojnę terrorystyczną. Zachowują się jak zbrodniarze i tchórze. Zabijają i biorą jako zakładników cywilów, kobiety i dzieci – oświadczył Reznikow. - Kreml bombarduje szkoły, szpitale i szpitale położnicze. Moskwa nikogo nie broni. Ona niszczy. (Siły rosyjskie - red.) nie są w stanie walczyć z naszą armią, gwardią, obroną terytorialną. Dlatego atakują najsłabszych – wskazał. Jak zapewnił, Ukraina ma listy wszystkich uczestników wojny i ich współpracowników, i przekaże je odpowiednim instytucjom. Reznikow zaznaczył, że obecnie priorytetem władz jest zabezpieczenie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej z miejsc ogarniętych walkami, a także działania na rzecz wzmocnienia armii, w tym przez dostawy od partnerów z zagranicy, i zapewnienie funkcjonalności gospodarki w warunkach wojny.

 • 21:25

  - Chcę, żeby usłyszeli to (ludzie) nie tylko na Ukrainie, ale też na całym świecie -dodał Reznikow.

 • 21:24

  Rosjanie prowadzą wojnę terrorystyczną; na Ukrainie zabili więcej cywilów niż w walce zginęło wojskowych ze wszystkich struktur obronnych – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 21:22

 • 21:09

  Morawiecki: chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dziś wystrzelił w górę. Przemysł europejski, gospodarstwa europejskie są bardzo poszkodowane, chcę, żeby Polacy mieli tańszy gaz, tańszą ropę. Dlatego chcę się udać na Bliski Wschód, żeby to negocjować

 • 21:07

  Morawiecki: Wierzę, że będziemy odłączać tlen od machiny wojennej Putina.

 • 21:06

  Morawiecki: Putin chce dziś odkręcić koła historii, nie możemy mu na to pozwolić.

 • 21:05

  Morawiecki: Rada Europejska musi zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji. Potrzebny plan uniezależnienia się energetycznego od Rosji.

 • 21:05

  Morawiecki: Chcielibyśmy, żeby sankcje zostały nałożone na wszystkich rosyjskich oligarchów.

 • 21:02

  Morawiecki: Ważna jest jedność, to jest to, co bardzo zaskoczyło Putina i Kreml.

 • 21:00

  Morawiecki: Polska jako kraj, który zachowuje się tak jak trzeba, to za mało. Jestem przekonany, że tu na tej Radzie muszą zapadać konkretne decyzje.

 • 20:59

  Morawiecki: Sprawa ukraińska nie jest załatwiona. Będę dziś mówił o jeszcze mocniejszych sankcjach.

 • 20:58

  Morawiecki: Jeśli Putin wymorduje Ukrainę, przyjdzie potem po następne kraje.

 • 20:58

  Morawiecki: Nie może być tak, że tam giną ludzie, również za naszą wolność, a są premierzy, którzy chcą zamknąć drzwi dla Ukrainy do Unii Europejskiej. To jest nie fair. Zwracam się do nich o zmianę stanowiska. Dzisiaj Ukraina walczy także o was.

 • 20:57

  Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier przyznał w Senacie USA, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja. Podtrzymał jednocześnie ocenę, że przekazanie Ukrainie MiG-ów nie zmieniłoby znacznie sytuacji.

 • 20:56

  Morawiecki: To już nie jest zwyczajna wojna. To jest masakra, rzeź. Mam ze sobą dowody zbrodni, zdjęcia, które pokazuje kolegom premierom, by pokazać, jak straszny jest ten reżim.

 • 20:56

  W podparyskim Wersalu głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.

 • 20:55

  Price: Kreml zalewa Internet dezinformacją, wielu w Rosji nie ma pojęcia, co robi ich rząd na Ukrainie.

 • 20:53

  Price: Wiemy, że Rosja będzie słabsza z powodu tej wojny.

 • 20:52

  Price: Putin może zająć miasto, ale nie zajmie całego kraju.

 • 20:51

  Price: Wzywamy rząd Rosji, by pozwolił cywilom na bezpieczne opuszczenie miast.

 • 20:51

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przed szczytem Unii Europejskiej wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do UE.

  - Bardzo ważne jest, abyśmy nadal dążyli do tego, co postanowiliśmy w przeszłości – powiedział Scholz w podparyskim Wersalu, cytowany przez portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

  O przyspieszoną akcesję swego kraju do UE apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 20:49

  Price: Śmierci wśród cywilów rosną, tak samo jak zniszczenia w cywilnej infrastrukturze Ukrainy.

 • 20:49

  Price: Zrobimy wszystko, co możemy, by wspierać Ukrainę.

 • 20:47

  Głos zabiera rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

 • 20:37

  Od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy zginęło 191 cywilów, w tym 11 dzieci – poinformował Serhij Bołwinow, szef wydziału śledczego policji w tym regionie.

 • 20:25

  Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w rosyjskim ostrzale z systemu Uragan w Nieżynie w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Kodoła.

 • 20:21

  Rosyjskie samoloty, które wyleciały z białoruskiego lotniska, zabiływ Korosteniu w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy trzy osoby, w tym dwóch Białorusinów - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

 • 20:19

  Rosja przegrywa tę wojnę nie tylko propagandowo, lecz i militarnie. Być może jej porażka będzie sposobem na wyjście z obecnego kryzysu - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, choć Polska opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem, trudno spodziewać się ustępstw ze strony Rosji.

 • 20:13

  Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach – podał w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według raportu "Rosjanie koncentrują się na działaniach dezinformacyjnych i propagandowych".

  "W ciągu dnia na kierunku poleskim i wołyńskim siły ukraińskie wyparły wroga na niekorzystne dla niego pozycje" – poinformowano w komunikacie, dodając, że w ciągu dnia udało się wyzwolić miejscowość Bakłanowa Murawyjka na północny wschód od Kijowa.

 • 20:03

  Ponad 400 tysięcy osób zostało dotąd ewakuowanych z terenów Ukrainy atakowanych przez Rosjan - poinformował w ukraińskiej telewizji publicznej minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.

 • 19:56

  Ukraina zaczęła przygotowywać się do rosyjskiej inwazji w listopadzie, ale nie spodziewała się, że atak zostanie przeprowadzony także z terytorium Białorusi - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez Radio Swoboda.

  - Nie mogliśmy powiedzieć społeczeństwu, że będzie wojna. To było niedopuszczalne, bo to była jedna z taktyk Rosji, by tutaj zaczął się chaos - powiedział Daniłow.

 • 19:55

 • 19:53

  Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 549 cywilów, a 957 zostało rannych.

 • 19:39

  Rosyjskie wojska na Ukrainie w zamierzony sposób celują w ludność cywilną - powiedziała brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons. Wyraziła też obawę, że Rosja, eskalując konflikt, może użyć broni chemicznej lub nawet taktycznego ładunku nuklearnego.

 • 19:38

  W ciągu dwóch dni z położonych na północy Ukrainy Sum, Trościańca i Krasnopola wywieziono do Połtawy w środkowej części kraju ponad 60 tysięcy ludzi - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 19:28

  Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Rumunii dotarło blisko 350 tys. uchodźców - poinformowała rumuńska Straż Graniczna (PFR) w Bukareszcie.

 • 19:24

  Pada pytanie o nazywanie działań Rosji w Ukrainie zbrodniami wojennymi. Psaki: Trwa proces przeglądu prawnego, żeby rozważyć, czy jakiś czyn może być nazwany "zbrodnią wojenną". Musimy przejść przez cały cykl, żeby formalnie dojść do takiego wniosku.

 • 19:19

  Byliśmy pod ogromną presją ze strony sojuszników i amerykańskiej opinii publicznej w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29, ale byliśmy świadomi ryzyka - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla telewizji NBC NOW.

  Jak dodał, odrzucenie przez USA polskiej propozycji powinno oznaczać porzucenie tematu.

 • 19:17

  Psaki: Każda eskalacja konfliktu przez Putina spotka się z kolejnymi konsekwencjami.

 • 19:17

  Psaki: Celem prezydenta Bidena jest bezpieczeństwo i interesy Stanów Zjednoczonych. Nie zamierza wysyłać żołnierzy na Ukrainę. Byłby to krok, który by eskalował sytuację.

 • 19:16

  Psaki: Zgnietliśmy rosyjską gospodarkę, giełda do tej pory się nie otworzyła.

 • 19:15

  Ministrowie energii państw G7 uzgodnili, że będą zabiegać o uniezależnienie się od ropy i gazu z Rosji. Wezwali też kraje wydobywające te surowce o zwiększenie podaży, by zahamować wzrost ich cen - przekazał szef resortu gospodarki Japonii Koichi Hagiuda.

 • 19:14

  Na konferencji rzeczniczki Białego Domu padają pytania dotyczące sytuacji gospodarczej i pandemii COVID-19.

 • 19:08

  Psaki: Będziemy dalej zapewniać pomoc dla Ukrainy w zakresie obronnym.

 • 19:06

  Psaki o rozmowie Biden-Erdogan: Była to kontruktywna i długa rozmowa. Prezydent Biden jest wdzięczny za rolę Turcji, również za bycie gospodarzem podczas dzisiejszych rozmów Ukrainy z Rosją. Jeśli chodzi o konkrety, więcej nie mogę przekazać.

 • 19:04

  Psaki: Nie będę przekazywać żadnych informacji wywiadowczych na temat broni biologicznej.

 • 19:04

  Psaki: Widzimy błędne kalkulacje Władimira Putina wobec Ukrainy oraz własnego wojska.

 • 19:02

  Psaki: Amerykańskie wojsko uczestniczy w działaniach wokół Ukrainy, nie mamy zamiaru wchodzić tam bezpośrednio.

 • 19:01

  Psaki: Powinniśmy mieć otwarte oczy w kwestii broni biologicznej i jej ewentualnego użycia przez Rosję.

 • 19:00

  W Białym Domu głos zabiera rzeczniczka Jen Psaki.

 • 18:57

  Siły rosyjskie zniszczyły dotąd 400 wielopiętrowych bloków mieszkalnych w Charkowie – powiedział mer miasta Ihor Terechow.

  "Sytuacja jest bardzo trudna. Myślimy o tym, gdzie umieścić ludzi" - dodał mer, którego cytuje agencja UNIAN.

 • 18:48

  USA i UE mogą nałożyć na Rosję kolejne sankcje, zwłaszcza że dopuszcza się ona na Ukrainie coraz większych okrucieństw - powiedziała szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen w wywiadzie dla "Washington Post". "Chiny nie przyjdą Moskwie z finansową pomocą" - dodała.

 • 18:42

  Siły rosyjskie przeprowadziły atak bombowy na miasto Izium w obwodzie charkowskim, gdy trwała ewakuacja cywilów – poinformowała na Facebooku policja tego obwodu położonego na północnym wschodzie Ukrainy.

  Jak podano, nie ucierpieli ani cywile, ani funkcjonariusze.

 • 18:40

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w rozmowie telefonicznej prezydentowi USA Joe Bidenowi, że dla Ankary ważne jest utrzymanie dialogu zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, aby zapobiec zaostrzeniu konfliktu.

 • 18:31

 • 18:30

  Oligarchowie z Rosji, którzy posiadają także obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej, unikają sankcji wprowadzonych w związku z rosyjska inwazją na Ukrainę - alarmują niderlandzkie media. Dotyczy to przede wszystkim Rosjan z paszportami Cypru i Malty.

 • 18:29

  Resort obrony Ukrainy poinformował o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25.

 • 18:22

  Prezydent Chin Xi Jinping jest zaniepokojony rosyjską agresją na Ukrainę, po części z powodu zwiększonej jedności Zachodu, a po części dlatego, że, jak się wydaje, jego służby nie przewidziały, że do inwazji dojdzie - powiedział w czwartek dyrektor CIA William Burns. Jak dodał, Rosja przeliczyła się, mając nadzieję na pomoc Chin w związku z sankcjami.

 • 18:21

  Premier Mateusz Morawiecki przybył do Francji, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej. Unijni liderzy będą dyskutować o sytuacji w Ukrainie, bezpieczeństwie militarnym i energetycznym oraz kwestiach gospodarczych.

 • 18:14

  Goldman Sachs poinformował, że zamierza zamknąć działalność w Rosji – podała agencja Bloomberg.

 • 18:14

  Senackie komisje podczas posiedzenia nie zgłosiły poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalonej przez Sejm w środę. Taka opinia umożliwia dalsze procedowania ustawy w Senacie i zgłoszenie zmian podczas plenarnego posiedzenia Izby.

 • 18:01

  Według SBU Rosjanie "produkują fake newsy, by usprawiedliwić swoje okrucieństwa i oskarżyć o nie Ukrainę".

  SBU wskazała, że środowe bombardowanie szpitala położniczego i dziecięcego w Mariupolu Rosja uzasadniała zmyślonym stwierdzeniem, że "była tam baza wojskowych".

  "Takie rzeczy może zrodzić tylko chora fantazja. Podobnie jak inne fake newsy o tajnych więzieniach, broni biologicznej, atakach chemicznych czy nawet bojowych nietoperzach, o których oficjalnie mówi rosyjskie ministerstwo obrony" – napisano w komunikacie.

 • 17:56

  Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaków w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską – podała w komunikacie zamieszczonym na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 17:53

  Ponad 12 000 cywilów zostało ewakuowanych samochodami lub autobusami z północno-wschodniego regionu miasta Sumy - poinformowały w oświadczeniu państwowe służby ratownicze.

 • 17:50

  Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że kraje Unii Europejskiej muszą się porozumieć w sprawie tempa uniezależniania się od rosyjskich paliw kopalnych.

  W kwestii wniosku Ukrainy o szybką ścieżkę akcesji do Unii Europejskiej, Macron, przemawiając przed szczytem przywódców europejskich we Francji, powiedział, że jego zdaniem nierealistyczne jest angażowanie się w negocjacje członkowskie z krajem, w którym toczy się wojna.

 • 17:47

  Mieszkańcy atakowanego przez Rosję Mariupola na południu Ukrainy już prawie od tygodnia nie mogą opuścić miasta - podkreśliła ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

  - Mariupol pozostaje całkowicie zablokowany dla ewakuacji i dostaw humanitarnych. (...) Minął czwarty dzień, kiedy nie możemy dostarczyć do Mariupola leków i jedzenia - dodała.

 • 17:36

  Uruchomiono stronę internetową "Rosja za to zapłaci" zbierającą informacje o zniszczeniach wojennych, których dokonała Rosja na Ukrainie. Dostępnapod adresem https://damaged.in.ua/ witryna powstała z inicjatywy kancelarii prezydenta Ukrainy, ministerstwa finansów i Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

 • 17:35

 • 17:30

  Lider PO i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wezwał na szczycie EPL w Paryżu do "deputinizacji" Europy, czyli uwolnienia europejskiej przestrzeni publicznej, polityki i mediów spod wpływów Kremla. Opowiedział się ponadto za dalszymi sankcjami wobec Rosji.

 • 17:23

  Kijów przygotowuje się do obrony – powiedział w nagraniu opublikowanym na Telegramie mer Witalij Kliczko. Władze miasta zabezpieczają funkcjonowanie infrastruktury – jest woda, światło, ciepło i internet. Działają sklepy z żywnością i apteki.

 • 17:17

  Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło do czwartku 1,46 miliona osób - poinformowała po południu Straż Graniczna.

 • 17:15

  Oceniamy, że prezydent Rosji Władimir Putin nie spodziewał się tak silnej odpowiedzi Zachodu, ale uważamy, że prawdopodobnie nie powstrzyma go to przed dalszą eskalacją wojny z Ukrainą - powiedziała w amerykańskim Senacie Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines.

 • 17:11

  Zakończyła się konferencja Justina Trudeau i Andrzeja Dudy.

 • 17:09

 • 17:09

  Trudeau: Polska i Kanada należą do tych krajów, które od początku promowały jak najmocniejsze i najszybsze sankcje wobec Rosji.

 • 17:05

  Mieszkańcy okupowanych przez Rosjan miast Melitopol i Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy wyszli na akcje protestu przeciwko najeźdźcom - podał portal Ukraińska Prawda.

 • 17:04

  Duda: Sojusz NATO jest tak potężny, że gdyby doszło do zwarcia militarnego, byłaby to III wojna światowa. A nikt z nas nie chce do tego dopuścić.

 • 17:00

  Rosja chce "zrównać Ukrainę z ziemią", to "atak na cały wolny świat" - tak o inwazji na swój kraj powiedziała była ukraińska premier Julia Tymoszenko w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24. Jej zdaniem to, co dzieje się na Ukrainie to "ludobójstwo".

 • 16:58

  Trudeau: Władimir Putin popełnił ogromny błąd i przegra tę wojnę. Zażartość Ukraińców broniących swojego terytorium jest źródłem inspiracji dla nas wszystkich.

 • 16:53

  Trudeau: Mój kraj podwaja środki na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Kanada chętnie przyjmie uchodźców z Ukrainy - przeznaczymy 117 milionów dolarów m.in. na przyspieszenie procedur migracyjnych.

 • 16:51

  W godzinach popołudniowych odbyły się rozmowy Zbigniewa Raua z Antonym Blinkenem - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  "Podobnie jak ubiegłotygodniowa wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji na Podkarpaciu, dzisiejsza rozmowa miała na celu koordynację międzynarodowej odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - podkreślono w komunikacie.

 • 16:50

  Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ostrzale miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału sąsiedniego miasta Rubiżne.

 • 16:48

  Trudeau: Kanada jest krajem, który zawsze otwiera swoje drzwi dla osób uciekających z innych krajów. Kanadę zbudowali imigranci z całego świata, którzy szukają lepszej przyszłości. W Kanadzie mamy też wielu mieszkańców pochodzenia ukraińskiego.

 • 16:47

  Rozpoczynają się pytania od dziennikarzy.

 • 16:47

  Trudeau: Podróż do Europy była ważna nie tylko dla pokazania jedności partnerów, ale i konkretnych działań, w tym wdrożenie sankcji.

 • 16:45

  Trudeau: Dziękuję, że Polska jest tak gościnna dla osób, które uciekają przed wojną w Ukrainie.

 • 16:44

  Głos zabiera premier Kanady Justin Trudeau.

 • 16:43

  Duda: Dziękuję za danie świadectwa siły sojuszu NATO i wsparcie nas oraz tych, którzy uciekają z Ukrainy.

 • 16:41

  Duda: Wierzę głęboko, że zbrodniarze wojenni odpowiedzą za to, co zrobili.

 • 16:40

  Duda: Rozmawialiśmy z premierem, że trzeba ścigać zbrodniarzy wojennych oraz, że znajdą się fundusze na to, by odbudować wszystko to, co zostało zniszczone w Ukrainie.

 • 16:37

  Duda: Z premierem Trudeau rozmawialiśmy, w jaki sposób wesprzeć Ukrainę.

 • 16:36

  Duda: Obecność naszych sojuszników ma wymiar między innymi politycznego wsparcia.

 • 16:34

  Głos zabiera Andrzej Duda.

 • 16:33

  Rozpoczyna się konferencja prasowa premiera Kanady i prezydenta Polski.

Autor:akr, asty, pp//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Rada Miasta Mariupol/telegram

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: