Wojna Rosja - Ukraina. Mer: walki w Mariupolu sięgnęły już centrum miasta

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP, BBC, CNN
Atak na Kijów. Ostrzelane osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Padół (18.03)
Atak na Kijów. Ostrzelane osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Padół (18.03)Twitter/UNN_NEWS_Agency
wideo 2/35
Atak na Kijów. Ostrzelane osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Padół (18.03)Twitter/UNN_NEWS_Agency

Ukraina 24. dobę odpiera zbrojny atak Rosji. Jednym z miast, które szczególnie ucierpiało, jest położony nad Morzem Azowskim Mariupol. Tam, jak przekazał mer, walki sięgnęły już centrum miasta. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przekazało dziś, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 3,2 miliona osób uciekło z Ukrainy, blisko 6,5 miliona zostało wewnętrznymi uchodźcami. W tym dniu doszło do dwóch rozmów przedstawicieli najwyższych władz - prezydenta USA Joe Bidena i przywódcy Chin Xi Jinpinga oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta Rosji Władimira Putina. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 milionów dolarów. Zawiera m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, a także 9 tysięcy zestawów przeciwpancernych oraz drony.

> Siły ukraińskie rozbiły rosyjską grupę bojową w obwodzie czernihowskim i przejęły wyrzutnię rakiet Uragan, a drugą taką wyrzutnię zniszczyły - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ". BM-27 Uragan to system artylerii rakietowej.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że "Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej i następnie obwinić Ukrainę o skorzystanie z tej broni".

> Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział, że propozycja organizacji misji pokojowej na Ukrainie – złożona przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie - zostanie przedstawiona na szczycie NATO i posiedzeniu Rady Europejskiej.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:28

    Zapraszamy do nowej relacji:

  • 5:22

    "Wobec brutalnej próby zniewolenia Ukrainy podjętej przez Putina, kraje regionu, które mają silne więzi z Rosją, będą musiały zadać sobie pytanie, jakie korzyści mogą one przynieść w przyszłości" i "co osłabiony Putin będzie miał do zaoferowania Ameryce Łacińskiej" - powiedział doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet w opublikowanym w piątek wywiadzie dla latynoamerykańskiego portalu informacyjnego INFOBAE.

    Pytany o "przyszłość stosunków Rosji z takimi krajami jak Argentyna i Brazylia, które wykazywały zainteresowanie tym zbliżeniem", powiedział: "Koszty stosunków z Rosją będą jedynie wzrastały wskutek międzynarodowych sankcji".

    W odpowiedzi na pytanie o "wzrastające w ostatnich latach wpływy Rosji w tym regionie, zwłaszcza w takich autorytarnie rządzonych krajach jak Wenezuela, Nikaragua i Kuba, które wykazywały zainteresowanie Moskwą, doradca amerykańskiego sekretarza stanu odparł, iż wobec agresji na Ukrainę "izolowana Rosja stanie się dla świata – i zwłaszcza dla Ameryki Łacińskiej - nieporównanie mniej atrakcyjnym partnerem".

  • 4:28

    "Strefę wojny mogło w piątek opuścić 4,5 tys. mieszkańców obwodu sumskiego; nie wszystkim jednak udało się wyjechać" - dodał. Dmytro Żywycki przywołał również przypadki plądrowania przez Rosjan zajmowanych wiosek. "Zgłaszano również przypadki tortur i uprowadzeń" - napisał, oskarżając o to lokalnych współpracowników rosyjskiej armii.

  • 4:25

    Okupanci ostrzelali szpital w Trościańcu w obwodzie sumskim. Na szczęście nikt nie zginął - napisał na Telegramie w nocy z piątku na sobotę Dmytro Żywycki, szef sumskiej obwodowej administracji państwowej. Żywycki poinformował również o pożarze magazynu przemysłowego w Sumach, do którego doszło po rosyjskim ostrzale budynku.

  • 4:20

    The Kyiv Independent: Rosyjska wojna z Ukrainą może zepchnąć 40 milionów ludzi do "skrajnego ubóstwa". Analiza przeprowadzona 18 marca przez amerykański ośrodek analityczny Center for Global Development wskazuje, że ceny towarów żywnościowych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę są wyższe niż w latach 2007 i 2010.

  • 3:04

    W ocenie sekretarza obrony USA w czasie działań na Ukrainie rosyjska armia popełniła taktyczne błędy. - To była seria błędnych kroków - powiedział Lloyd Austin stacji CNN, podczas swej podróży do Bułgarii.

    - Wyobrażali sobie, że szybko pójdą naprzód i błyskawicznie zajmą stolicę (Ukrainy), ale nie byli w stanie tego zrobić - stwierdził szef Pentagonu. Dodał, że Rosjanie nie wykorzystali właściwie informacji wywiadowczych, wskazał także na brak efektywnej współpracy między rosyjskimi siłami powietrznymi a wojskami lądowymi.

    Według Pentagonu rosyjska armia nie poczyniła na Ukrainie, w tym także na obrzeżach Kijowa, znaczących postępów. Rosjanie nie zdobyli także przewagi w ukraińskiej przestrzenie powietrznej.

  • 2:42

    Suwerenność i integralność terytorialna, a także niezależność państwowa są i pozostaną tak zwaną czerwoną linią w obecnych negocjacjach pokojowych z Rosją - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

    Stefanczuk, który jest zaangażowany w proces decyzyjny podczas tych negocjacji, podkreślił, że ich wynik może być tylko jeden: "Nasze zwycięstwo". "Zmierzamy we właściwym kierunku, ale ukraiński naród już za swoją niezależność zapłacił życiem wielu obywateli (...) Odpowiedzialność za to spada na Rosję" - napisał Stefanczuk na stronie internetowej Rady Najwyższej.

    "Dla nas jest ważne przywrócenie bezpieczeństwa i zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania państwa" - podkreślił. Odnosząc się do kwestii zaakceptowania przez Kijów niezależności samozwańczych "republik ludowych" - ługańskiej i donieckiej, czego domaga się Moskwa, stwierdził, że obszary te nadal leżą w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Ukrainy.

  • 2:12

    Rosjanie próbują nalotami zrekompensować niepowodzenia na lądzie; w piątek wykonali ich ponad 40 - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Tylko w ciągu ostatniego dnia najeźdźcy wystrzelili w Ukrainę 14 rakiet i przeprowadzili ponad 40 nalotów" - podano w komunikacie sztabu.

    "Najeźdźcy niszczą infrastrukturę miast, niszczą gęsto zaludnione obszary w celu zastraszenia ludności cywilnej Ukrainy i przekonania przywódców wojskowych i politycznych naszego kraju do negocjowania na warunkach wroga" - ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 1:42

    The Kyiv Independent: Małe zoo pod Kijowem prosi o korytarz humanitarny dla zwierząt. Położony 25 kilometrów na północ od Kijowa "Park XII miesięcy" zwraca się o pomoc w ewakuacji zwierząt lub przywiezienie żywności dla tych, które trudno transportować.

  • 1:24

    Samoloty ukraińskich sił powietrznych strąciły w piątek 10 rosyjskich celów powietrznych, dwa kolejne zostały zniszczone przez systemy przeciwlotnicze - poinformowało ukraińskie dowództwo sił powietrznych..

    Wśród zniszczonego przez Ukraińców sprzętu rosyjskiego znalazły się dwa samoloty, trzy helikoptery, trzy drony oraz cztery pociski manewrujące.

  • 0:46

    Prezydent Ukrainy wezwał do konstruktywnych rozmów pokojowych z Rosją. - Nadszedł czas na spotkanie, czas na rozmowy - powiedział Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z piątku na sobotę nagraniu wideo.

    Prezydent Ukrainy podkreślił, że to "jedyna szansa dla Rosji, by ograniczyć szkody spowodowane jej własnymi błędami". - Czas przywrócić integralność terytorialną i sprawiedliwość dla Ukrainy. W przeciwnym razie straty Rosji będą tak duże, że jedno pokolenie nie wystarczy, by je odrobić - powiedział ukraiński prezydent.

  • 23:40

    "Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze zwycięża. Podziękowania dla @elonmusk, rządu Polski i Orlenu" - napisał na Twitterze ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

  • 23:26

    The Kyiv Independent: Od początku inwazji Rosja wystrzeliła 1080 pocisków na Ukrainę – powiedział BBC wysoki rangą urzędnik obrony USA.

  • 22:54

  • 22:44

    Włoski minister finansów Daniele Franco zapowiedział wyasygnowanie przez rząd Włoch 400 milionów euro na pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy.

    Wyjaśnił, że około 100 milionów euro zostanie przeznaczonych na opiekę zdrowotną dla uchodźców. Pozostała część z kwoty 400 milionów euro trafi między innymi do oświaty, by uczniowie z Ukrainy dokończyli rok szkolny we Włoszech i by szkoły mogły przyjąć kolejnych w następnym roku.

  • 22:17

  • 22:11

    O rozmowie Biden-Xi mówiła na piątkowym briefingu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. - Nadal jesteśmy zaniepokojeni ewentualną pomocą Chin dla Rosji w obliczu jej inwazji na Ukrainę - zaznaczyła.

    Psaki opisała, że Biden szczegółowo wyłożył Xi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli zdecydują się wesprzeć Rosję, ale odmówiła jednoznacznej odpowiedzi na temat stanowiska Pekinu w tej sprawie. - To jest coś, co będziemy obserwować i cały świat będzie obserwować - zapowiedziała. Precyzowała, że chodzi zarówno o pomoc ekonomiczną, jak i wojskową oraz zaznaczyła, że USA będą się w tej sprawie konsultować z sojusznikami.

    Choć Psaki odmówiła podania szczegółów ewentualnych konsekwencji dla Pekinu, wysoki rangą przedstawiciel administracji stwierdził podczas telefonicznego briefingu po rozmowie prezydentów, że dotyczyć będą one nie tylko relacji Chin z Ameryką, ale i z całym światem.

  • 22:02

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jak przekazał, podczas rozmowy podkreślił konieczność dalszego wzmacniania Ukrainy militarnie i wywierania presji na Rosję.

    Kułeba i Blinken uzgodnili, że "wysiłki, by zakończyć brutalną, agresywną wojnę Rosji przeciw Ukrainie i jej liczne zbrodnie wojenne" muszą być kontynuowane "przy użyciu wszelkich dostępnych środków dyplomatycznych".


    Wcześniej w piątek Kułeba rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem o przygotowaniach do nałożenia na Moskwę piątego pakietu sankcji. "Rozmawialiśmy też o ochronie Ukraińców, którzy uciekli spod rosyjskich bomb do UE i o pomocy dla nich" - napisał minister na Twitterze.

  • 21:42

    MSZ opublikowano oświadczenie w 8. rocznicę nielegalnej aneksji Krymu i miasta Sewastopol przez Rosję.

    "Jak przewidywaliśmy, był to tylko początek zaplanowanych na lata rosyjskich działań zbrojnych, podważających integralność terytorialną Ukrainy. 24 lutego 2022 roku Rosja podjęła decyzję, by kontynuować swoje bezprawne działania i posunęła się dalej, dokonując brutalnej i niesprowokowanej agresji na całość terytorium państwa ukraińskiego" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

    Jak podkreślił resort, napaść na suwerenne, pokojowe i demokratyczne państwo stoi w jaskrawej sprzeczności z podstawowymi zasadami cywilizacyjnymi i przypomina najmroczniejsze fragmenty dziejów XX wieku. Jest to - zaznaczyło MSZ - "rażące i niekwestionowane pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego, popełniane z pełną premedytacją".

    "Polska konsekwentnie potępia nielegalną aneksję Krymu i w najmocniejszych słowach potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę, niezmiennie wspieramy dążenia Ukrainy do zachowania integralności terytorialnej swojego państwa" - oświadczył resort.

  • 21:38

  • 21:31

    Amerykański korespondent TVN Marin Wrona zrelacjonował z Waszyngtonu jak wyglądała - według komunikatów dwóch stron - rozmowa Joe Bidena i Xi Jinpinga.

  • 21:25

    Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko podał, że dziś - poprzez korytarze humanitarne - udało się ewakuować 9145 osób.

    Wymienił, że prawie pięć tysięcy osób wyjechało z Mariupola do Zaporoża, z czego 1124 to dzieci. Z obwodu sumskiego natomiast ewakuowano w piątek nieco ponad cztery tysiące osób.

  • 21:19

    Do Luksemburga przybyło jak dotąd ponad trzy tysiące ukraińskich uchodźców wojennych - informuje portal RTL.

    Od poniedziałku stacja rozpocznie także emisję godzinnego programu w języku ukraińskim. Będzie on poświęcony ukraińskiej kulturze, muzyce, a będzie on zawierał informacje przydatne do życia w Luksemburgu.

    - Cieszę się, że mogę pomóc Ukraińcom w przekazywaniu informacji o tym, co się dzieje w ich kraju – mówi dziennikarka Dasha Petrykowa, cytowana przez RTL. Petrykowa tłumaczy i nagrywa teksty informacyjne radia Ara dla swoich rodaków.

  • 21:15

    Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform, podał, że większość zatrzymanych dywersantów, którzy działali na korzyść Rosji, to obywatele Ukrainy.

    - Większość to obywatele Ukrainy, którzy otrzymywali pozwolenie na pobyt i obywatelstwo, przyjeżdżając z innych krajów albo którzy wyjechali z okupowanych terytoriów. Albo nawet ci, którzy przebywali tu i (...) przekraczali granicę z Rosją, tam byli zwerbowani i potem wykonywali pewne zadania - opisał.

  • 21:07

  • 21:03

    Amerykańska firma Maxar Technologies pokazała zdjęcie satelitarne pokazujące, jak opisano, płonące samochody przy zniszczonym moście w Irpieniu w obwodzie kijowskim.

  • 20:59

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że państwo będzie kupować u ukraińskich producentów kluczowe artykuły spożywcze i rozdawać je bezpłatnie w miastach leżących na linii działań bojowych.

    - Nie możemy dopuścić do tego, by Ukraińcy zostali bez jedzenia, i dlatego państwo będzie kupować bezpośrednio u ukraińskich producentów kluczowe artykuły spożywcze. Będą one od jutra bezpłatnie wysyłane ludziom w miastach, które są już otoczone albo znajdują się na linii działań bojowych - mówił Szmyhal.

    Premier wyjaśnił, że powstała lista tych kluczowych artykułów, obejmująca między innymi kaszę, konserwy czy olej, a ministerstwo rozwoju będzie codziennie tworzyć spis miast, do których mają one danego dnia trafić. O potrzebach będą informować przedstawiciele miejscowej administracji.

  • 20:55

    W kijowskim metrze od początku rosyjskiej inwazji ukrywają się mieszkańcy tego miasta. Niektórzy są tam od początku ataku, czyli od 24 lutego.

  • 20:50

    Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu zaporoskiego poinformowała, że ukraiński ratownik zginął, a pięciu odniosło obrażenia podczas ostrzału miejscowości pod Zaporożem, gdy likwidowali skutki poprzedniego ataku.

  • 20:38

    Mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał BBC, że walki w tym mieście dotarły do centrum miasta.

    ​​

    ​​

  • 20:27

    Trwa briefing rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki. Przypomniała, że Joe Biden 24 marca przyleci do Brukseli. Wymieniła, że amerykański prezydent uda się także na posiedzenie Rady Europejskiej oraz posiedzenie grupy G7. Dodała, że więcej szczegółów zostanie podanych w przyszłym tygodniu.

  • 20:21

    Ukrainska Prawda, powołując się na żonę przedstawiciela lokalnych władz, podała, że Rosjanie uprowadzili Dmytra Wasyliewa - urzędnika samorządowego w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

    Ludmyła Wasyliewa, małżonka sekretarza rady gminy Nowa Kachowka, napisała na Facebooku, że jej mąż jest przetrzymywany przez Rosjan od ponad dwóch dni w piwnicy budynku miejscowej policji. Jak dodała, miejsce to okupanci wykorzystują jako biuro tak zwanej komendantury.

    Rosjanie żądają, by Wasyliew zmienił swoje negatywne stanowisko wobec Rosji. "Stosowany jest standardowy zestaw fizycznego i moralnego nacisku, w tym elementy tortur" - zaalarmowała jego żona. Zapewniła, że urzędnik nie zmienia swojej patriotycznej postawy.

  • 20:15

    Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła strukturę nie tylko europejskiego, ale w ogóle światowego bezpieczeństwa. Stwierdził przy tym, że teraz trzeba ją budować na nowo.

    Jermak ocenił, że teraz nikt nie może czuć się pewnie. - Należy budować nowy system bezpieczeństwa, w którym nasz kraj będzie miał jedną z kluczowych pozycji - kontynuował.

  • 20:11

    Z Ukrainą solidaryzuje się cały demokratyczny świat. Wiece poparcia dla Ukraińców odbywają się w wielu miastach:

  • 20:05

    Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosja, próbując przywrócić zdolność bojową niektórych jednostek, biorących udział w działaniach zbrojnych, planuje przerzucić na terytorium Ukrainy część sił ze 102. rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii.

    W komunikacie napisano też o potwierdzonych faktach odmawiania udziału w działaniach zbrojnych przez rosyjskich wojskowych. Zwrócono uwagę na niskie morale. Według ukraińskiego sztabu w miejscu stałej dyslokacji 20 dywizji zmechanizowanej 8 armii ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego około 130 wojskowych odmówiło udziału w działaniach zbrojnych.

    Jak czytamy, w mieście Dżankoj na anektowanym przez Rosję Krymie w części szkół wprowadzono przerwę w nauczaniu. Mieszczące je budynki mają być wykorzystane do rozlokowania tam rosyjskich żołnierzy.

    W obwodzie czernihowskim Rosjanie zastraszają mieszkańców, by zdusić ich sprzeciw - przekazał ukraiński sztab. Dodano, że Rosjanie łamią normy prawa międzynarodowego, niszczą infrastrukturę miast, tworząc warunki do pogłębiania się kryzysu humanitarnego.

    "Siły obrony Ukrainy krok za krokiem uwalniają tymczasowo zajęte terytorium Ukrainy na wszystkich kierunkach" - zapewniono w komunikacie.

  • 20:01

    Biały Dom w oświadczeniu przekazał, że Joe Biden podczas dzisiejszej wideokonferencji przedstawił Xi Jinpingowi konsekwencje jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą.

  • 19:55
  • 19:49

    W serwisie Player dostępna - bez opłat i logowania - jest telewizja Ukraina 24.

    (Найбільший український інформаційний телевізійний канал Україна 24 відтепер на Player. Безкоштовний і відкритий доступ)

  • 19:44

    Minister spraw zagranicznych ZEA szejk Abdullah ibn Zayed al-Nahyan przekazał, że jego kraj jest w pełni gotowy, aby wesprzeć wszelkie wysiłki na rzecz osiagnięcia pokoju na Ukrainie - podał Reuters. Szejk rozmawiał o tym przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

  • 19:38

    Prezydent Wołodymyr Zełenski informuje, że rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Podał, że szczególną uwagę skupiono wokół aspiracji Ukrainy na rzecz wejścia do Unii Europejskiej.

  • 19:36

    Jak z pozornego demokraty Putin zmienił się w bezwzględnego polityka?
    Zobacz reportaż "Geneza zła" w TVN24 GO

  • 19:32

    Libańska telewizja Al-Majadin podała, że przywódca libańskiego Hezbollahu Sajed Hassan Nasrallah zaprzeczył doniesieniom o wysyłaniu bojowników tego ugrupowania i ekspertów wojskowych do walki u boku Rosjan na Ukrainie.

    W zeszłym tygodniu rosyjski resort obrony podał, że otrzymał ponad 16 tysięcy zgłoszeń od "ochotników" z Bliskiego Wschodu, chcących walczyć przeciwko Ukraińcom.

  • 19:31

  • 19:29

    Rosja planuje przerzucenie na Ukrainę części sił ze swojej bazy w Armenii - napisał w piątkowym komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Próbując przywrócić zdolność bojową niektórych jednostek, biorących udział w działaniach zbrojnych, Rosja planuje przerzucić na terytorium Ukrainy część sił ze 102. rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii - podał ukraiński sztab.

  • 19:28

    Rosja podczas inwazji na Ukrainę popełnia w miastach tego kraju zbrodnie wojenne, podobne do tych, które jej armia popełniała w Czeczenii oraz w Syrii - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Bukareszcie premier Rumunii Nicolae Ciuca.

  • 19:28

    Siły rosyjskie zbombardowały centrum kształcenia specjalistów atomistyki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – poinformowała w piątek agencja Unian, powołując się na wpis spółki Enerhoatom na Telegramie.

    Enerhoatom pokazał zdjęcia budynku, który jest w znacznej części zniszczony – trzy górne piętra 4-piętrowej budowli strawił ogień.

    "Centrum było budowane nie tylko siłami Ukrainy, ale też przy wsparciu Unii Europejskiej. Teraz zostały ruiny" – napisał Enerhoatom.

  • 19:23

    Rosyjskie siły "pozostają w dużej mierze w martwym punkcie" na Ukrainie, ale około 90% ich "zgromadzonej siły bojowej wciąż jest dla nich dostępne" - mówi wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA.

    W oświadczeniu urzędnik stwierdził, że siły rosyjskie nie poczyniły "znaczących postępów" w kierunku Kijowa na północy lub północnym zachodzie i "nie ma ruchu wojsk rosyjskich" na wschód od stolicy.

  • 19:21

    Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się w piątek w Berlinie z wiceszefem niemieckiej dyplomacji. Jak poinformował polski dyplomata, rozmowy dotyczyły wsparcia dla Ukrainy i uchodźców oraz twardych sankcji wobec Rosji.

  • 19:12

    Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron poinformował w piątek na Twitterze, że jest w drodze do Polski z pomocą humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

    "Obecnie jadę do Polski z dwoma kolegami z Chippy Larder, aby dostarczyć naszą dostawę do Czerwonego Krzyża. To będzie długa droga, ale będę Was informować po drodze" - napisał Cameron i zamieścił swoje zdjęcie w kabinie samochodu ciężarowego.

    We wcześniejszym wpisie były premier wyjaśnia, że Chippy Larder to lokalny projekt spożywczy, który pomaga rodzinom o niskich dochodach wspierając ich nadwyżkami żywności z supermarketów.

  • 19:06

    Jeden z armatorów statków wycieczkowych zaoferował swoją jednostkę uchodźcom wojennym z Ukrainy przybywającym do Włoch. Poinformował o tym w piątek gubernator regionu Liguria Giovanni Toti, cytowany przez agencję Ansa.

  • 19:06

    Szef libańskiego Hezbollahu Sayyed Hassan Nasrallah zaprzeczył w piątek doniesieniom o wysyłaniu bojowników i ekspertów do walki u boku Rosji w Ukrainie - podała libańska telewizja Al Mayadeen.

  • 18:55

  • 18:55

    Spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, wydobyto jedną osobę, jest ciężko ranna. Na razie nie ma ofiar śmiertelnych - podały w piątek po południu władze miasta, które cytuje AFP.

  • 18:52

    Francuska sieć hipermarketów Auchan jest "nadzwyczaj zaskoczona" krytyką pod adresem firmy ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za dalsze działanie w Rosji - przekazał rzecznik Auchana agencji Reuters.

    W opublikowanym w piątek wystąpieniu Zełenski stwierdził, że wszystkie zachodnie firmy powinny opuścić rosyjski rynek i "nie przykrywać tanim PR swojego pragnienia zysku". Wśród tych firm ukraiński prezydent wymienił Auchan i szwajcarskie Nestle.

    Rzecznik Auchan odmówił agencji Reuters komentarza do pozostania firmy w Rosji. Przypomniał jednak, że Auchan, poprzez swoje 40 sklepów na Ukrainie, zatrudniających 6 tys. ludzi, zapewnia nieprzerwane dostawy żywności dla mieszkańców Ukrainy, także w rejonach, w których toczą się działania wojenne.

  • 18:45

    Co najmniej trzy pociski manewrujące zostały zestrzelone przez obronę powietrzną w Winnicy w centrum Ukrainy w piątek rano - poinformowały lokalne władze.

  • 18:44

    Uprowadzony przez żołnierzy rosyjskich wójt gminy Wełykyj Burłuk w obwodzie charkowskim Wiktor Tereszczenko został zwolniony – poinformował w piątek na Facebooku Ołeh Syniehubow, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

    "Dopiero co z nim rozmawiałem, przebywa obecnie w szpitalu. Wiktor to zuch i bohater broniący gminy i narodowych interesów" – oznajmił Syniehubow. Nie przekazał w jakich okolicznościach doszło do uwolnienia wójta.

  • 18:41

    "Nie ma powrotu do business as usual z Rosją" - oświadczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders w wywiadzie dla włoskiego portalu Formiche. Wyraziła przekonanie, że należy iść w kierunku "rezygnacji z zakupu rosyjskiej ropy, gazu i węgla".

  • 18:39

    Włochy przygotowały plan przyjęcia do 175 000 ukraińskich uchodźców - wynika z projektu dekretu, do którego dotarł Reuters. Plan ma zostać zatwierdzony przez rząd w piątek.

  • 18:35

    Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 3,2 mln osób uciekło z Ukrainy, blisko 6,5 mln zostało wewnętrznymi uchodźcami - poinformowało w piątek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

    Tego samego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) oceniła, że skala exodusu ludzi z Ukrainy i liczba ludzi przemieszczonych wewnątrz kraju w ciągu zaledwie trzech tygodni wskazuje na to, że kraj ten bardzo szybko może osiągnąć poziom kryzysu uchodźczego z lat wojny w Syrii, gdy los taki spotkał 13 mln osób.

  • 18:33

    Trwa śledztwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w sprawie naruszeń praw człowieka i okrucieństw popełnionych podczas trwającej wojny rosyjskiej na Ukrainie.

    Misją rozpoznawczą, która następuje po tym, jak 45 krajów powołało się na rzadki mechanizm OBWE wykorzystywany do badania problemów związanych z prawami człowieka, kieruje trzech ekspertów wybranych przez Ukrainę z listy ekspertów OBWE.

  • 18:19

    "Rosjanie kontynuują ostrzały cywilów. Dziś w Awdijiwce pod ostrzałem znalazł się ośmiopiętrowy blok, sklep i budynek administracyjny. Według wstępnych informacji jest dwóch zabitych i trzech rannych" - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Przekazał, że ustalane są szczegóły.

    "Rosja chce wywołać w nas strach, ale wywołuje tylko wściekłość! Za każdą śmierć się pomścimy!" - napisał. Kyryłenko opublikował zdjęcia ostrzelanych budynków.

  • 18:18

    Nowa Zelandia przyjęła pierwszy pakiet sankcji przeciwko Rosji za jej inwazję na Ukrainę - przekazał w piątek tamtejszy rząd. Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się m.in. prezydent Władimir Putin, szef MSZ Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

    Wprowadzone regulacje zamrażają rosyjskie aktywa finansowe w Nowej Zelandii, a także zakazują wymienionym na liście osobom przyjazdu do kraju - poinformowano w rządowym komunikacie.

  • 18:16

  • 18:16

    UE jest zbyt zbiurokratyzowana w tych absolutnie niebiurokratycznych czasach. Wszystkie wymogi, które stawia się Ukrainie, powinny zostać spełnione, ale w czasach pokoju, w czasie wojny ważna jest inspiracja - powiedział w podcaście tygodnika "Economist" były szef dyplomacji Rosji Andriej Kozyriew.

    "Jestem bardzo zawiedziony odpowiedzią UE na ukraiński wniosek o członkostwo. (...) W czasie wojny tak ważne jest, by dać sygnał, że NATO i UE są gotowe przyjąć Ukrainę, ponieważ jest to inspirujące dla Ukraińców w tym bardzo trudnym momencie" - mówił pierwszy minister spraw zagranicznych Rosji po rozpadzie Związku Sowieckiego, pełniący to stanowisko do 1996 roku.

  • 18:15

    W piątek prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem o konflikcie na Ukrainie, informując go o podejściu Moskwy do potencjalnego porozumienia w sprawie zaprzestania działań wojennych, poinformował Kreml.

    "Reagując na obawy wyrażone przez Emmanuela Macrona, rosyjski prezydent podkreślił, że rosyjskie siły zbrojne biorące udział w specjalnej operacji wojskowej robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie cywilów" – podał Kreml w odczytanym apelu.

    Obaj omówili także negocjacje między Moskwą a Kijowem.

    Macron powiedział Putinowi, że jest "bardzo zaniepokojony" sytuacją w Mariupolu, który, według francuskiego biura prezydenckiego, jest dotknięty ciągłym ostrzałem w ostatnich dniach.

    Rozmowa trwała nieco ponad godzinę.

  • 18:13

    Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Sajid Javid nazwał prezydenta Putina "przestępcą wojennym", powtarzając słowa prezydenta USA Joe Bidena.

  • 18:11

    Ukraiński negocjator podczas rozmów z Rosją w piątek powiedział, że stanowisko Ukrainy nie uległo zmianie i chce, aby negocjacje pokojowe doprowadziły do zawieszenia broni, wycofania wojsk rosyjskich i gwarancji bezpieczeństwa.

  • 18:10

    "Podczas gdy nasza humanitarna misja na granicy ukraińsko-polskiej dała nam bolesny widok z pierwszej ręki na rozwijający się kryzys uchodźczy, zainspirowało nas również współczucie Polaków i chęć pomocy swoim ukraińskim sąsiadom" - napisał w piątek na Twitterze American Jewish Committee (amerykańska organizacja działająca na rzecz obrony praw Żydów poza USA - red).

    Do wpisu dodano film, w którym nagrano wypowiedź dyrektora generalnego American Jewish Committee Davida Harrisa. - Dziękuję Polakom za opowiedzenie nam wszystkim, co to znaczy być człowiekiem, co to znaczy okazywać współczucie lub jak zrozumieć, że wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz Boga - powiedział Harris.

  • 17:57

    "Nikt nie może walczyć z połową świata i wygrać, to szalony pomysł. I w pewnym momencie zrozumieją to nawet ci Rosjanie, którzy dziś jeszcze wierzą propagandzie" - oświadczyła w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" Żanna Niemcowa, córka byłego lidera opozycji w Rosji Borysa Niemcowa, zamordowanego w Moskwie w 2015 roku.

  • 17:57

    Małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda rozmawiała w Nowym Jorku z przedstawicielami ONZ o sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce. Wezwała wspólnotę międzynarodową do wsparcia organizacyjnego i finansowego Polski.

  • 17:50

    Włochy przejęły kompleks budynków na śródziemnomorskiej wyspie Sardynii o wartości około 105 milionów euro należący do rosyjskiego biznesmena Aleksieja Mordaszowa - poinformowało w piątek biuro premiera Mario Draghiego.

  • 17:49

    - Kreml jak dotąd nie zdołał osiągnąć swoich pierwotnych celów. Został zaskoczony skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu i boryka się z problemami, które sam sobie stworzył. Rosyjskie działania uległy zmianie. Rosja realizuje teraz strategię na wyczerpanie. Będzie się to wiązało z używaniem ognia w sposób nierozważny i na oślep - oświadczył w piątek szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.

    Wskazał zarazem, że prezydent Rosji Władimir Putin zacieśnia kontrolę nad mediami, próbując ukryć problemy, z jakimi boryka się kampania na Ukrainie. -Kreml stara się kontrolować narrację, ukrywać problemy operacyjne i zaciemniać przed Rosjanami wysokie liczby rosyjskich ofiar - dodał Hockenhull.

  • 17:46

  • 17:42

    Spadkobiercy Karin Kneissl, byłej minister spraw zagranicznych Austrii, zwrócą rządowi tego państwa kolczyki, które Kneissl otrzymała od prezydenta Rosji Władimira Putina.

    Kneissl kierowała dyplomacją Austrii w latach 2017-19. W 2018 r. Putin, który uczestniczył w weselu Kneissl, podarował jej w prezencie m.in. kolczyki o wartości około 50 tys. euro (235 tys. zł). Według "Kronen Zeitung", polityk miała odmówić przekazania kosztownego podarunku na rzecz skarbu państwa, utrzymując, że kolczyki są jej własnością prywatną.

    Ostatecznie spór miał zostać rozstrzygnięty w sposób kompromisowy - ewentualni spadkobiercy Kneissl zwrócą kolczyki państwu po śmierci właścicielki.

    Austriacka polityk jest znana m.in. ze współpracy ze stacją telewizyjną Russia Today. W 2021 r. została powołana do rady nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

  • 17:41

    Rosyjscy żołnierze nie wydają się być "szczególnie zmotywowani" - powiedział dziennikarzom gen. Frank McKenzie, dowódca Centralnego Dowództwa USA podczas piątkowej odprawy w Pentagonie.

  • 17:36

    Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej formularz dla osób szukających pracy jako pomoc nauczyciela, a także formularz dla osób związanych z edukacją, które znają języki w wschodniosłowiańskie i chcą pomóc osobom przybywających z Ukrainy.

  • 17:36

    Rząd wprowadził dzisiaj w życie najszerszy pakiet sankcji w historii Norwegii - poinformowało w piątek norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Rząd norwerski od początku zapowiadał, że Norwegia dostosuje się do sankcji UE" - przypomniano w komunikacie.

  • 17:33

    Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają trzecią linię obrony Kijowa - poinformował w piątek na briefingu zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz.

    - Kijów to główne, strategiczne zadanie naszego wroga. Stolica nie poddała się w ciągu trzech dni, tak jak planowali okupanci, dzięki pracy nie tylko wojskowych, ale też wszystkich organów ścigania i sił obrony - powiedział Hruzewycz.

    Jak dodał, na zachód od stolicy wróg jest powstrzymany w odległości ok. 70 km, co uniemożliwia prowadzenie ognia - oprócz ostrzałów rakietowych. Na wschodzie wróg został powstrzymany, ale przeciwnik ostrzeliwuje infrastrukturę - przekazał Hruzewycz.

    - Zamykają się główne szlaki ofensywy wroga. Każde miasto przygotowuje się jak obronna twierdza. Wcześniej stworzono dwie linie obrony. Na kierunku browarskim i boryspolskim przeciwnik zrezygnował z działań ofensywnych. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania, by wzmocnić trzecią, najdalszą linię obrony - poinformował.

    Podkreślił, że wokół stolicy działa system obrony przeciwlotniczej, ale niestety zestrzelone rakiety spadają na miasto i uszkadzają infrastrukturę.

    - Dwa trudne kierunki, z których przeciwnik prowadzi uderzenia rakietowe to Morze Czarne i od strony Białorusi - wskazał.

    Według niego w ostatnich dniach w Kijowie wykryto i unieszkodliwiono ponad 100 dywersantów.

  • 17:29

  • 17:28

    Pojawiły się doniesienia o licznych ofiarach spowodowanych rosyjskim ostrzałem rakietowym koszar ukraińskiego wojska w Mikołajowie na południu Ukrainy, według jednego ze źródeł zginęło co najmniej 45 osób – podaje w piątek BBC.

    Według tych doniesień w koszary na północnych przedmieściach Mikołajowa uderzyły co najmniej dwa pociski. Trwa akcja ratunkowa – twierdzi BBC, nie precyzując źródeł tych informacji.

  • 17:27

    Zapasów pszenicy w Ukrainie wystarczy na dwa lata – poinformował w piątek ukraiński minister polityki rolnej Roman Leszczenko. Minister zapewnił też, ze Ukraina ma zapasy oleju na pięć lat, a kukurydzy na 1,5 roku.

  • 17:20

    Czeska gazeta "Denik N" podała w piątek, że policja postawiła zarzuty dwóm osobom za deklarowanie poparcia dla inwazji Rosji na Ukrainę. Jedna z nich groziła spaleniem szkoły, w której przebywają uchodźcy.

    Drugi mężczyzna, któremu postawiono zarzuty, miał namalować symbol rosyjskiej agresji na domu, w którym mieszkają uchodźcy z Ukrainy.

    Czeska policja potwierdziła portalowi gazety "Denik N", że prowadzi dochodzenie w około 30 innych sprawach i że otrzymała około 400 doniesień o możliwości popełnienia przestępstwa.

  • 17:16

    BBC rozmawiało z ludźmi czekającymi na piątkowy wiec z udziałem Władimira Putina w Moskwie. Wielu powiedziało stacji, że pracowali w sektorze publicznym i że byli zmuszani do uczestnictwa przez swoich pracodawców.

    Pewien mężczyzna pracujący w moskiewskim metrze powiedział, że on i inni pracownicy zostali zmuszeni do wzięcia udziału w wiecu.

    Studenci mówili, że mieli możliwość skorzystania z dnia wolnego od wykładów, jeśli wezmą udział w "koncercie". Niektórzy nawet nie wiedzieli, że impreza była po części poświęcona wsparciu wojny w Ukrainie.

    BBC dodaje, że "niewątpliwie obecni byli też ludzie, którzy autentycznie popierają prezydenta Putina i 'specjalną operację wojskową na Ukrainie'".

  • 17:13

    W ramach sankcji UE nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę portugalskie służby zablokowały zaledwie jedno konto bankowe. Było na nim zdeponowane 242 euro - podał w piątek portal Dinheiro Vivo.

    Portal, który cytuje źródło w banku centralnym Portugalii (BdP), poinformował, że wraz z wykluczeniem części rosyjskich banków z systemu SWIFT wartość dziennych transakcji pomiędzy portugalskimi a rosyjskimi instytucjami finansowymi spadła z 2 mln euro do 700 tys. euro.

    Informacja o zaledwie jednym zablokowanym koncie rosyjskiego biznesmena w Portugalii wywołała szereg komentarzy w mediach tego kraju oraz wątpliwości co do skuteczności sankcji nałożonych na Rosję.

  • 17:04

  • 16:59

    Mieszkańcy kilku miast obwodu ługańskiego, zajętych niedawno przez wojska rosyjskie, wzięli udział w wiecach proukraińskich – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

    "Jeśli chodzi o terytoria, które były niedawno zajęte, to o nastawieniu tamtejszej ludności świadczy fakt, że w Swatowie, Starobielsku, Biłokurakyne i innych miejscowościach ludzie wychodzili na pokojowe protesty i wiece przeciw okupantom" – oznajmił Hajdaj. Dodał, że wiece ustały, gdy okupanci zaczęli ostrzeliwać cywilną ludność i nocami wywozić ją w nieznanym kierunku.

  • 16:54

    Zatrzymany w Holandii za przemyt Albańczyków 29-letni Ukrainiec został zwolniony w piątek z aresztu, aby mógł walczyć z rosyjskimi wojskami, które dokonały inwazji na jego kraj. Taką decyzję podjął sąd w Middelburgu na południu Niderlandów.

    Mężczyzna stanął w czwartek przed sądem pod zarzutem próby przemytu z Holandii do Wielkiej Brytanii jedenastu obywateli Albanii. Groziła mu za to kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sędzia poinformował, że podejrzany może zostać zwolniony w toku postępowania, jeśli istnieją ku temu ważne interesy.

  • 16:50

    Litewski Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego zdecydowanie potępia wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i zamierza nadal zabiegać o jeszcze większe uniezależnienie od Moskwy – oświadczył metropolita wileński i litewski arcybiskup Innocenty.

  • 16:44

    Ponad 53 tysiące uchodźców wojennych dotarło do Włoch z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji - podało w piątek MSW w Rzymie. Jest wśród nich 27 tysięcy kobiet i 21 tysięcy dzieci. Resort spraw wewnętrznych opracował vademecum dla przybyłych po ukraińsku, rosyjsku i angielsku.

  • 16:44

  • 16:40

    Scenariusz zakładający użycie broni atomowej przez Rosję, to czysta fantazja, jesteśmy zdania, że wypracujemy porozumienie pokojowe z Moskwą - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z rosyjskim niezależnym portalem Meduza.

    - Ta wojna już ma niszczący wpływ na Rosję, a miałaby jeszcze stukrotnie bardziej niekorzystny w przypadku użycia taktycznej broni jądrowej - ocenił Podolak, odnosząc się do możliwych reakcji Rosji w odpowiedzi na ewentualne "zamknięcie" przestrzeni powietrznej Ukrainy przez NATO.

  • 16:37

    Dziennikarka ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske Wiktorija Roszczyna najprawdopodobniej jest więziona przez Rosjan - czytamy w piątek na Telegramie tego nadawcy. Reporterka nadawała z południowej i wschodniej części kraju od początku wojny.

    12 marca redakcja nie zdołała nawiązać łączności z dziennikarką. Świadkowie poinformowali, że kobieta przebywała wtedy w okupowanym przez Rosjan Berdiańsku. 16 marca redakcja dowiedziała się, że najpewniej dzień wcześniej Roszczyna została zatrzymana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) Rosji. Nie wiadomo, gdzie dziennikarka jest obecnie - przekazano.

    Zaapelowano do społeczności ukraińskiej i międzynarodowej o pomoc w uwolnieniu reporterki.

  • 16:36

    "Z dumą dzielę się informacją, że 🇺🇸 przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce" - poinformował na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

  • 16:34

  • 16:33

    Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie 13 tirów, na których się znajdowało 416 palet darów i pomocy humanitarnej. W piątek wyruszył kolejny konwój, którego załadunek wesprze mieszkańców i żołnierzy we Lwowie oraz miejscowości Równe.

  • 16:31

    Pierwsza pacjentka – uchodźczyni z Ukrainy – została w piątek zaszczepiona przeciw COVID-19 w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Jej rodaków chcących skorzystać z tej możliwości w szpitalnym punkcie przy ul. Kościuszki 29 wspiera osoba biegle mówiąca w języku ukraińskim.

  • 16:27

    Obywatelom Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed agresją militarną Rosji, przysługują leki refundowane. Wynika to wprost z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • 16:25

    Rząd holenderski: dostarczymy na Słowację amerykański system obrony powietrznej Patriot, Słowacja chce przekazać Ukrainie swój system S-300.

  • 16:23

    - Strategia obrony na wschodnim skrzydle NATO musi zostać napisana na nowo, ponieważ Rosja kontynuuje wojnę na Ukrainie - powiedział w piątek w Wilnie szef litewskiego MSZ Gabielius Landsbergis na wspólnej konferencji prasowej z norweską minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt. Podziękował sekretarzowi generalnemu Sojuszu Jensowi Stoltenbergowi za to, że "te plany już są analizowane". - Oczekujemy szybkiej decyzji – dodał Landsbergis.

    Zdaniem ministra przed rosyjską inwazją na Ukrainę środki odstraszania były wystarczające, ponieważ nie spodziewano się, że Rosja będzie działać aż tak agresywnie.

    Minister Huitfeldt określiła prowadzoną przez Rosję wojnę na Ukrainie jako "bezsensowną" i wezwała Moskwę do jej zakończenia.

  • 16:21

    Organy ochrony prawa Ukrainy zablokowały 1500 rosyjskich źródeł informacji, które rozpowszechniają rosyjską propagandę i dezinformację – poinformowała w piątek policja ukraińska na Telegramie. "Zablokowane kanały miały blisko 15 mln odbiorców. Oprócz tego zablokowano 3178 publikacji, które usprawiedliwiają zbrodnie wojenne i śmierć cywilnych mieszkańców Ukrainy" – napisała policja.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz, pp, mart, akw//now

Źródło: TVN24, Reuters, PAP, BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Anton Vergun/TASS/Getty Images

Tagi:
Raporty: