MAEA

MAEA

Z opublikowanego w piątek raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wynika, że Iran nadal wzbogaca uran, naruszając postanowienia umowy nuklearnej ze światowymi mocarstwami z 2015 roku. Od lutego Iran zwiększył zapas nisko wzbogaconego uranu o połowę - podkreślono.

Szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi poinformował w telewizji państwowej, że Iran uruchomił wtórny obwód reaktora atomowego w miejscowości Arak. To kolejny krok w kierunku ograniczenia zobowiązań Iranu, wynikających z umowy nuklearnej z 2015 roku.

Cornel Feruta, tymczasowy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poinformował, że agencja będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z Iranem o odnalezieniu śladów uranu w obiekcie nieujawnionym przez Iran jako zakład związany z programem nuklearnym. MAEA twierdzi, że Teheran nie wyjaśnił, skąd wzięły się odnalezione ślady uranu.

Iran naruszył kolejny limit zawarty w umowie nuklearnej z 2015 roku - głosi opublikowany w poniedziałek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Teheran zgromadził nieco ponad 130 ton ciężkiej wody, substancji stosowanej w typie reaktora, który opracowuje.

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezwali Iran, by respektował międzynarodowy pakt nuklearny z 2015 roku. Wspólny komunikat w tej sprawie podsumował spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Czytamy w nim, że ministrowie rozważą możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy umowy.

Irańska Agencja Energii Atomowej (AEOI) może wzbogacać uran do każdego poziomu - oświadczył na konferencji prasowej w podziemnym zakładzie jądrowym Fordo rzecznik organizacji Behruz Kamalwandi. Tego samego dnia Teheran bronił swoich decyzji w związku z incydentem wokół inspektorki Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

"W czwartek rozpoczęto w Fordo wtryskiwanie gazowego sześciofluorku uranu (UF6) do wirówek" – ogłosiła Irańska Agencja Energii Atamowej (AEOI). Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) twierdzi jednak, że Teheran przygotował się do wzbogacania uranu, ale jeszcze go nie rozpoczął.