Atak Rosji na Ukrainę. Prokurator trybunału sprawiedliwości: jest śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie

Aktualizacja:
Autor:
as,
akw
Źródło:
PAP, TVN24
Mer Ihor Kołychajew apeluje o korytarz humanitarny
Mer Ihor Kołychajew apeluje o korytarz humanitarnyTVN24
wideo 2/35
TVN24Mer Ihor Kołychajew apeluje o korytarz humanitarny

Rosyjski atak na Ukrainę trwa już siódmą dobę. Otoczony jest między innymi Charków. Mer Chersonia Ihor Kołychajew przekazał w środę późnym wieczorem, że wojska rosyjskie pojawiły się na ulicach miasta. W pobliżu głównego dworca kolejowego w Kijowie rozległa się potężna eksplozja - poinformował w środę wieczorem doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze poinformował, że MTK wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie.W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

Co wiemy o ataku Rosji na Ukrainę?

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. Według Pentagonu Rosja zaangażowała już w inwazję około 80 proc. zgromadzonych wokół Ukrainy sił, z kolei Londyn ocenił, że opór Ukraińców i "niepowodzenia logistyczne" spowolniły ofensywę. > We wtorek Rosjanie ostrzelali główny plac Charkowa, przy którym mieści się siedziba władz obwodowych. Na plac Wolności spadła rosyjska rakieta Kalibr. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że był to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję. Wezwał społeczność międzynarodową, aby właśnie w ten sposób potraktowała te ataki. > Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Wcześniej przed europarlamentem wystąpił zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  > "Putin myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nawet nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców" -  powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas swojego pierwszego orędzia o stanie państwa. > Szefowa Komisji Europejskiej w niedzielę przedstawiła kolejny pakiet sankcji na Rosję. To między innymi zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, a także zablokowanie mediów stanowiących tubę propagandową Kremla. Ursula von der Leyen zapowiedziała, że wspólnota sfinansuje zakup i dostawę broni na Ukrainę - to pierwsza taka decyzja w historii UE.  > W poniedziałek na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć odbyły się rozmowy delegacji ukraińskiej z rosyjską.

Rosyjski atak na Ukrainę (01.03.2022)TVN24

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 1:48

  Kończymy relację z siódmego dnia walk po ataku Rosji na Ukrainę. Dziękujemy za uwagę, zapraszamy do śledzenia relacji w tvn24.pl z ósmego dnia działań wojennych.

 • 1:33

  W centrum Kijowa (nieopodal osiedla Nowopeczerskie Lipki) w nocy ze środy na czwartek miały miejsce cztery potężne eksplozje. W pobliżu znajduje się stacja metra Drużby Narodów, Dziecięcy Szpital nr 7 oraz Szpital Miejski nr 12.

 • 0:56

  Podczas ostrzału artyleryjskiego Izium, w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, zginęło co najmniej trzech cywilów - podała Nexta, powołując się na informacje od zastępcy mera tego miasta Wołodymyra Macokina.

  Pociski trafiły w prywatny dom oraz jedno mieszkanie - przekazał Macokin.

 • 0:34

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy z Europie (OBWE) poinformowała, że członkini jej misji została zabita podczas ostrzału Charkowa.

  Maryna Fenina, która pracowała dla misji OBWE monitorującej sytuację na Ukrainie, zginęła, "gdy dostarczała zapasy dla swej rodziny w mieście, które stało się strefą wojny" - przekazała OBWE w komunikacie.

 • 0:08

  We współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną - przekazał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

  "We współpracy z innymi instytucjami MSZ i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zorganizowały od początku ataku Rosji na Ukrainę trzy konwoje ratujące Polaków z terenów objętych wojną. Z pomocy skorzystało 309 osób" - napisał wiceszef MSZ.

  Dodał, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uciekając przed wojną w trybie ewakuacyjnym, granicę ukraińsko-polską przekroczyło 2401 obywateli polskich oraz 813 posiadaczy Karty Polaka.

 • 23:59

  Bank Światowy wstrzymuje wszystkie programy w Rosji i na Białorusi z natychmiastowym skutkiem - poinformował Reuters za oświadczeniem instytucji.

  W oświadczeniu podkreślono, że bank nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek dla Rosji lub inwestycji w tym kraju od 2014 r., czyli od czasu aneksji Krymu.

  Bank podał też, że nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek dla Białorusi od połowy 2020 r., kiedy Stany Zjednoczone nałożyły na ten kraj sankcje w związku z zakwestionowanymi wyborami prezydenckimi na Białorusi.

  Na Białorusi Bank Światowy jest zaangażowany w 11 programów na kwotę 1,15 mld dolarów. W Rosji prowadzi 4 projekty na 370 mln dolarów - podała agencja AFP.

 • 23:39

  Na wniosek 39 państw członkowskich Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) rozpoczyna się śledztwo w sprawie ewentualnych zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

  Śledztwo będzie dotyczyło "sytuacji na Ukrainie począwszy od 21 listopada 2013 roku, obejmującego wszelkie wcześniejsze i obecne zarzuty dotyczące zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa popełnionego w dowolnej części terytorium Ukrainy" - poinformował prokurator MTK Karim Khan.

 • 23:24

  Mer Chersonia Ihor Kołychajew zaapelował do rosyjskich żołnierzy, by nie strzelali do ludności cywilnej i wezwał mieszkańców miasta, by na ulice wychodzili tylko w ciągu dnia i przemieszczali się pojedynczo lub parami.

  "W mieście nie ma sił zbrojnych, tylko cywile i ludzie, którzy chcą tu ŻYĆ!" - napisał w oświadczeniu mer Chersonia.

 • 23:02

  Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) poinformowało w środę, że na Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej do północy 1 marca potwierdzono śmierć 227 cywilów, a 525 cywilów zostało rannych.

  "Większość ofiar poniosła śmierć z powodu użycia ładunków eksplodujących o dużym obszarze rażenia, w tym w ostrzale z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych oraz w wyniku nalotów" – napisano w oświadczeniu wydanym w Genewie. UNHCHR twierdzi, że prawdziwa liczba ofiar jest zapewne znacznie wyższa.

 • 22:56

  Jurij Panczenko odniósł się do doniesień w sprawie Wiktora Janukowycza i przygotowywaniu przez Kreml "operacji specjalnej" z jego udziałem. Zapytany, czy w obecniej sytuacji Janukowycz byłby do zaakceptowania przez Ukraińców, odparł: - jeszcze tydzień temu powiedziałbym, że to jest scenariusz możliwy, natomiast teraz, biorąc pod uwagę ten atak, który przeprowadził Putin, to widzimy, że Putin absolutnie nie rozumie Ukrainy. Niewiele osób na Ukrainie ma tak bardzo negatywną opinię jak Wiktor Janukowycz

 • 22:53

  Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał na Telegramie, że według wstępnych informacji nikt nie ucierpiał w wybuchu w pobliżu dworca w stolicy Ukrainy – informuje CNN.

 • 22:51

  Jurij Panczenko, redaktor ukraińskiego portalu "Europejska Prawda" w rozmowie z TVN24 o sytuacji w Kijowie: na północy miasta znajdują się wojska ukraińskie, które zabezpieczają tę linię frontu. Oprócz tego w okolicach miasta formują się pododdziały wojsk obrony terytorialnej, a także tradycyjne wojska. Jest dużo ludzi w Kijowie, staramy się organizować wsparcie, obronę miasta. Pewnym problemem są dywersanci, którzy mogą podkładać materiały wybuchowe, którzy mogą zniszczyć poszczególne elementy infrastruktury

 • 22:44

  Około 400 osób, z czego większość to dzieci, zostało ewakuowanych z Wołnowachy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

  Jak pisze agencja Ukrinform, ewakuacja planowana jest także z ostrzeliwanych przez Rosjan Charkowa i Sum.

 • 22:41

  Słynny bokser Ołeksandr Usyk zaciągnął się do ukraińskiej armii i przygotowuje się do obrony Kijowa. - Nie ma strachu, absolutnie nie ma strachu - powiedział mistrz świata wagi ciężkiej w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

  - Jest tylko zdumienie - jak do tego mogło dojść w XXI wieku - dodał pięściarz.

 • 22:33

  Kołychajew zaapelował do rosyjskich żołnierzy, aby nie strzelali do cywilów i publicznie wzywał cywilów, by szli ulicami tylko w dzień iw dwójkach. "Nie mamy Sił Zbrojnych w mieście, tylko cywile i ludzie, którzy chcą tu ŻYĆ" – podał.

 • 22:31

  Mer Chersonia Ihor Kołychajew przekazał, że wojska rosyjskie pojawiły się na ulicach i wdarły się do budynku rady miejskiej.

 • 22:22

  Kancelaria Prezydenta opublikowała na Twitterze list otwarty żon prezydentów Polski i Litwy - Agaty Kornhauser-Dudy i Diany Nausediene.

  "Apelujemy do polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę!" – czytamy we fragmencie listu.

 • 22:12

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała w komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Japonii Fumio Kishidą. Poruszono m.in. "kwestię wsparcia dla Ukrainy oraz sankcji nakładanych na Rosję i Białoruś".

 • 22:05

  Dowództwo Sił Specjalnych Operacji (SSO) Ukrainy opublikowało na Facebooku komunikat zaadresowany do rosyjskiej artylerii, w którym Ukraińcy ostrzegają, że "więcej jeńców już nie będzie".

  "Po tym, jak zaatakowaliście nasze spokojne miasta, naszych krewnych, dzieci, bliskich - wy, robaki, staliście się naszym celem numer jeden" – pisze SSO. "Nie widzicie małych dzieci, starców, domów, przedszkoli, szkół i szpitali - to wszystko są tylko cele" – dodano.

  "Teraz nie będzie więcej schwytanych rosyjskich artylerzystów. Ani miłosierdzia, ani 'proszę, nie zabijaj, poddaję się'" - napisano.

 • 21:54

 • 21:53

  Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko odniósł się w komunikatorze Telegram do wybuchu w pobliżu dworca w Kijowie. "Nasz bohaterski system obrony przeciwlotniczej zestrzelił pocisk manewrujący rosyjskich faszystów, który był wycelowany w jedno z centrów dowodzenia" – napisał.

  Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły magistralę cieplną. Heraszczenko zapewnił, że zostanie naprawiona do jutra. Wcześniej ostrzegał, że ogrzewania może być pozbawiona część Kijowa.

  "Jeśli ta rakieta trafiłaby w cel gdzieś w centrum Kijowa, ofiary i zniszczenia byłyby koszmarne" – ocenił.

 • 21:48

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia ataku na Ukrainę. "Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej wojny" - powiedział podczas nabożeństwa w intencji pokoju w kościele Marii Panny w Dreźnie, cytowany przez telewizję ARD.

  Jego zdaniem Putin "nie może usprawiedliwić przed historią tego, co dzieje się na Ukrainie, że setki tysięcy ludzi uciekają, że giną niewinni ludzie i że niszczy się kraj". "Niech pan zakończy tę wojnę natychmiast" – zaapelował.

  Jak mówił, nie trzeba odwagi, by najechać mniejszy sąsiedni kraj. "Ale zakończenie tej wojny wymaga odwagi. I do tego właśnie teraz wzywamy" - dodał.

 • 21:31

  Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał, że do eksplozji w pobliżu dworca w Kijowie nie doszło w wyniku bezpośredniego ostrzału. Podał, że wybuch spowodowany był uderzeniem części zestrzelonego rosyjskiego pocisku.

 • 21:22

  Mer Charkowa Ihor Terechow dla stacji BBC: Sytuacja w mieście jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej.

  - Rosjanie rzucili na Charków wszystkie siły, jakie tylko można sobie wyobrazić, do miasta zbliża się olbrzymia liczba czołgów - relacjonował.

  Dodał, że oddziały ukraińskie walczą z "grupami dywersyjnymi" w Charkowie i wezwał świat do tego, by "zrobił wszystko, by powstrzymać agresora".

 • 21:20

  Dziś orędzie wygłosił także francuski prezydent Emmanuel Macron.

  - Nadchodzące dni będą prawdopodobnie jeszcze trudniejsze - powiedział, potępiając agresję militarną Rosji na Ukrainę. - Nikt oprócz Rosji nie chciał tej wojny - podkreślił.

  - Te wydarzenia będą miały nie tylko natychmiastowe konsekwencje, ale są sygnałem zmiany epoki. Wojna w Europie nie należy już do podręczników historii, rozgrywa się na naszych oczach. Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach - mówił prezydent Francji.

 • 21:20

  Kirby: Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza do Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24, 36 godzin. Możemy to tłumaczyć przegrupowaniem sił rosyjskich, ich problemami z logistyką i oczywiście oporem wojsk ukraińskich

 • 21:19

  Kirby: Na południu Ukrainy Rosjanie natrafiają na mniejszy opór niż na północy, ale Ukraińcy wciąż się bronią. Trwają walki wokół Chersonia, nie możemy potwierdzić informacji Rosjan o tym, że zdobyli miasto. Wiemy też, że broni się Mariupol

 • 21:17

  Kirby: Pokazujemy, że jesteśmy odpowiedzialnym mocarstwem jądrowym. To nie jest krok do tyłu. Nie oznacza również, że kasujemy inne rutynowe działania, które mówią o naszych wiarygodnych zdolnościach jądrowych.

 • 21:17

  Kirby: Tego typu prowokująca retoryka, dotycząca zmiany statusu sił jądrowych, jest nie do zaakceptowania. W wysiłku zademonstrowania tego, że nie mamy zamiaru zaangażowania się w jakiekolwiek działania, które mogłyby zostać nieprawidłowo zrozumiane, sekretarz obrony nakazał, żeby nasze testowe odpalenia rakiet jądrowych, zaplanowane w tym tygodniu do testów, nie będą wykonane.

 • 21:14

  Kirby: USA i Rosja wcześniej uzgodniły, że wykorzystanie sił jądrowych może miec dewastujące konsekwencje. Nie można wygrać wojny jądrowej, dlatego nie można jej nigdy rozegrać.

 • 21:14

  Kirby: Dzisiaj powiem o czymś, czego nie zrobimy, i wytłumaczę, dlaczego tego nie zrobimy. W weekend widzieliście, że prezydent Putin nakazał podniesienie gotowości sił jądrowych Rosji. W tym okresie podwyższonego napięcia Stany Zjednoczone i inni członkowie wspólnoty międzynarodowej widzieli to jako zagrożenie i krok absolutnie niekonieczny.

 • 21:10

  Trwa briefing rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego.

 • 21:10

  Telewizja Ukraina 24 opublikowała nagranie z miejskiego monitoringu, które pokazuje wybuch przy - jak opisano - dworcu kolejowym w Kijowie. Data na nagraniu wskazuje na godzinę 20.50 (19.50 czasu polskiego).

 • 21:02

  Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że zaprosił ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułebę na nadzwyczajne posiedzenie szefów MSZ krajów Unii Europejskiej, które odbędzie się w piątek.

  Borrell na piątkowe spotkanie zaprosił także sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, brytyjską minister spraw zagranicznych Liz Truss, szefową MSZ Kanady Melanie Joly i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

  "Jesteśmy w transatlantyckiej jedności przeciwko rosyjskiej inwazji i solidaryzujemy się z Ukrainą" - napisał na Twitterze.

 • 21:02

  Jak z pozornego demokraty Putin zmienił się w bezwzględnego polityka?
  Zobacz reportaż "Geneza zła" w TVN24 GO

 • 21:00

  Blinken pytany, czy Rosja celowo zabija cywilów: W przeszłości widzieliśmy już, że jedną z metod prowadzenia wojny przez Rosję jest bycie bezwzględnym i brutalnym. Dokumentujemy to wszystko. Chcemy upewnić się, że osoby, które są za to odpowiedzialne poniosą odpowiedzialność.

 • 20:59

  Blinken: Rosja udaje, że wchodzi w dyplomację, aby odwrócić uwagę, i kontynuuje ataki.

 • 20:55

  Blinken zapowiedział, że w czwartek uda się z wizytą do Europy, odwiedzając Brukselę, Polskę, Mołdawię i państwa bałtyckie. Wyjaśnił, że celem jest dalsza koordynacja w sprawie odpowiedzi na rosyjską agresję oraz wsparcie wschodniej flanki państw NATO.

 • 20:53

  Briefing sekretarza stanu USA trwa.

  Blinken: USA kontynuują wysiłki dyplomatyczne, ale będzie to trudne bez deeskalacji.

 • 20:50

  Uwaga na dezinformację o naruszeniu spokoju w okolicach Przemyśla, gdzie przybywa część uchodźców z Ukrainy. Policja informuje, że przy granicy polsko-ukraińskiej jest spokojnie.

 • 20:48

  Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko informuje, że Rosjanie ostrzelali okolice dworca kolejowego w Kijowie, a rakieta zniszczyła duży ciepłociąg. Ostrzegł, że część Kijowa może być pozbawiona ogrzewania.

 • 20:46

  Blinken ogłosił kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, w tym ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi oraz sankcje blokujące nałożone na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie.

  Wyjaśnił, że nowe sankcje mają na celu "zablokowanie zdolności do rozwoju technologii używanych do wsparcia wojny", zapowiadając, że konsekwencje dla obu krajów będą wzrastać.

 • 20:45

  Blinken: Jak miliony z nas na całym świecie stoją razem przeciwko agresji Moskwy, my również stoimy z wami, gdy domagacie się tego, aby wasi przywódcy skończyli tę wojnę.

 • 20:44

  Blinken do Rosjan: W jaki sposób tego typu niesprowokowana agresja prezydenta Putina przeciwko Ukrainie pomoże wam to osiągnąć, w jaki sposób może poprawić wam jakość życia?

 • 20:43

  Blinken: Moje przesłanie do Rosjan, jeśli w ogóle to usłyszą, jest następujące: wiemy, że wielu z was nie chce mieć nic wspólnego z tą wojną. Wy, podobnie jak Ukraińcy, jak Amerykanie, jak ludzie wszędzie, chcecie dokładnie tego samego, podstawowych rzeczy: dobrej pracy, czystego powietrza, czystej wody, możliwości, żeby wasze dzieci dorastały w bezpiecznych dzielnicach.

 • 20:41

  Blinken: Prezydent Biden powiedział wyraźnie, że to wojna Putina, a nie wojna Rosji. Staje się to każdego dnia coraz bardziej wyraźnie, że Rosjanie sprzeciwiają się wojnie. Ale to właśnie Rosjanie będą ponosić konsekwencje wyborów swoich liderów.

 • 20:38

  Blinken: Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Powiedziałem już wcześniej, że Rosja poniesie ogromne konsekwencje za zaatakowanie Ukrainy, włączając w to ciężkie i długotrwałe koszty ekonomiczne.

 • 20:34

  Blinken: Wojna przeciw Ukrainie została wypowiedziana bez żadnej prowokacji.

 • 20:33

  Blinken: Łamanie praw człowieka w Ukrainie nasila się z każdą godziną, sprawców musimy pociągnąć do odpowiedzialności.

 • 20:30

  Głos na konferencji w Waszyngtonie zabiera sekretarz stanu USA Antony Blinken.

 • 20:24

  Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Szwecji - podały szwedzkie siły zbrojne, które cytuje Reuters.

 • 20:12

  W pobliżu głównego dworca kolejowego ukraińskiej stolicy rozległa się potężna eksplozja - poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko.

  Dziennikarze otrzymali także sygnał od świadka, który miał słyszeć "ogromny wybuch".

 • 20:06

  Interfax-Ukraina podaje, że świadkowie sygnalizują silny wybuch na kijowskim dworcu. Nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.

 • 20:05

  Duda: Na jutro do Pałacu Prezydenckiego zaprosiłem mojego kontrkandydata z wyborów prezydenckich, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także przedstawicieli samorządów. Dziś potrzebna jest współpraca. To nie jest czas na polityczne kłótnie. Liczy się Polska i jej bezpieczeństwo, liczy się pomoc dla walczącej o niepodległość Ukrainy.

 • 20:04

  Duda: Od tygodnia cała Ukraina bohatersko stawia czoła najeźdźcom, płacąc przy tym najwyższą cenę. Atakowane są domy mieszkalne, bloki, szkoły i szpitale. Liczne ataki ze strony wojsk rosyjskich mają znamiona ludobójstwa. Wierzę, że nie pozostaną one bezkarne i ich sprawcy odpowiedzą za nie przed międzynarodowymi trybunałami.

 • 20:04

  Duda: Zaledwie tydzień temu byłem w pięknym, dumnym Kijowie i rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Kilka godzin później rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę. Rozpętały okrutna wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi. Dziś na Kijów spadają bomby, a mieszkańcy wspólnie z ukraińską armią bronią swojego miasta. Stolica, jak i cała Ukraina stała się dla wolnego świata symbolem obrony naszych wspólnych wartości: wolności, suwerenności i demokracji.

 • 20:01

  Trwa kolejne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

 • 19:59

  Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 7 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a setki trafiły do niewoli.

 • 19:56
 • 19:55

  Golopych: Zostajemy i walczymy.


 • 19:54

  Golopych: Charków przeżył drugą wojnę światową. Nie było takich zniszczeń.

 • 19:53

  Golopych: To walka między złem a dobrem. Między demokracją a totalitaryzmem. Musimy się określić, kto jest po jakiej stronie.

 • 19:53

  Golopych o synu (lekarzu ortopedzie), który dyżuruje w szpitalu: Wczoraj non stop operowali przez noc. Widać, że jest już psychicznie i fizycznie zmęczony, ale trzyma się i wierzy, że będzie dobrze. Wierzymy w niego i w nasze wojsko, i w to, że cała ludność ukraińska i cały świat demokratyczny otworzą oczy.

 • 19:52

  Golopych: Warunki są okropne. Próbowaliśmy chronić się w garażu, ale tam idzie się dziesięć minut. Na otwartej przestrzeni jest niebezpiecznie, jest bardzo zimno: dwa stopnie na plusie, a w nocy przymrozki. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby zostać w nocy. Kiedy jest alarm, to wskakuję do łazienki, żona z siostrzenicą z psem na korytarz. I tak siedzimy, słuchamy.

 • 19:50

  Golopych: Teraz już wiemy, dlaczego tak się stało. Putin chce zniszczyć Ukrainę.

 • 19:49

  Golopych: Są strzały z Gradów (chodzi o wyrzutnie rakiet niekierowanych - przyp. red.), strzały z artylerii. Wczoraj w nocy słyszeliśmy lecący nad budynkami samolot, to okropne doświadczenie. Nie wiem, jak mogło do tego dojść i co Rosjanie sobie wyobrażąją.

 • 19:49

  Golopych: W Charkowie zniszczono administrację obwodową, dzisiaj zniszczono radę miejską. To jest masakra, to wojna na wyniszczenie. Nie wyobrażałem sobie nigdy, że w XXI wieku coś takiego się stanie.

 • 19:47

  Kolejnym gościem "Faktów po Faktach" jest profesor Taras Golopych, prorektor Collegium Humanum. Z TVN24 łączy się z ostrzeliwanego przez Rosjan Charkowa.

 • 19:45

  Timmermans pytany o Romana Abramowicza: Idziemy tak daleko, jak nasze ustawodawstwo nam na to pozwala. Jeżeli chodzi o Abramowicza, to mówimy o kraju, który nie jest już w UE, czyli o Wielkiej Brytanii. Nie wierzę w dobrych oligarchów. Wszyscy wzbogacili się dzięki więzom z Putinem. Nie powinno być współczucia dla oligarchów.

  Bloomberg informował dziś, że zdaniem brytyjskiego parlamentarzysty Chrisa Bryanta rosyjski miliarder sprzedaje swoje londyńskie nieruchomości. - Jest przerażony sankcjami, dlatego już jutro zamierza sprzedać swój dom i jedno mieszkanie - powiedział członek Partii Pracy w przemówieniu do parlamentu.

 • 19:41

  Timmermans: Trzeba dopilnować tego, żeby Putin wycofał swoje wojska i żeby ta wojna się skończyła, to powinien być podstawowy priorytet.

 • 19:38

  Timmermans: Tu nie chodzi tylko o Ukrainę, tu chodzi o całą Europę.

 • 19:38

  Timmermans: Nie rozumiem głupoty Putina. Skąd przyszło mu do głowy, że będzie mógł podbić Ukrainę? Mieszkałem w Rosji, pracowałem w Ukrainie i nie ma takiej opcji, żeby ktokolwiek zdominował Ukraińców. Oni tego nigdy nie zaakceptują, oni się nigdy nie poddadzą.

 • 19:36

  Timmermans: Widzimy 27 krajów (Unii), które przekazują Ukrainie broń i inny rodzaj wsparcia. Sytuacja jeszcze tydzień temu wyglądała zupełnie inaczej. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby prezydent Zełenski mógł walczyć w sposób uczciwy.

 • 19:35

  Timmermans: Jeżeli nie zatrzymamy teraz Putina, to on pójdzie dalej.

 • 19:35

  Timmermans: Musimy pokazać Ukraińcom bardzo klarownie, że rozumiemy, że walczą teraz o nasze wartości. Walczą o demokrację, wolność i praworządność.

 • 19:34

  Timmermans: Wszyscy możemy korzystać z przykładu Polaków, jak przyjmują uchodźców z Ukrainy.

 • 19:34

  Gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 jest Frans Timmermans - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

 • 19:26

  Rosyjskie wojska działają w kompletnym chaosie, ich morale jest osłabione, odmawiają wykonywania rozkazów centralnego dowództwa, w tym ostrzeliwania ukraińskich miast i narzekają na brak zapasów żywności i paliwa - wynika z przechwyconych nagrań, które opisuje "Daily Telegraph".

  Nagrania zostały przechwycone przez prywatną brytyjską firmę wywiadowczą ShadowBreak Intl. oraz do niej przesłane. Jak wyjaśnia jej założyciel Samuel Cardillo, część rosyjskich oddziałów na Ukrainie komunikuje się przy pomocy telefonów komórkowych i analogowych krótkofalówek, co sprawia, że komunikacja jest podatna na przechwycenie nawet przez amatorów.

  - Stwierdziliśmy, że rosyjscy żołnierze działają w kompletnym chaosie. Nie mają pojęcia, dokąd zmierzają i jak właściwie mają komunikować się między sobą - mówi Cardillo. Dodał, że żołnierze mają trudności z utrzymaniem łączności i często spędzają 20 minut na "sprawdzaniu dźwięku", aby upewnić się, że są słyszalni, co daje możliwość podsłuchiwania przez krótkofalowców.

  - Były okresy, w których słyszeliśmy, jak płaczą w czasie walki, okres, w którym obrażali się nawzajem, oczywiście nie jest to oznaka wysokiego morale. Zdarzyło się, że strzelali do siebie nawzajem, zdarzało się, że musieli transportować martwe ciała z powrotem do swoich baz operacyjnych - opowiada Cardillo.

 • 19:20

  Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego ostrzegło, że Rosja może przygotować deepfake z twarzą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Na nagraniu szef państwa rzekomo miałby ogłosić kapitulację.

  "Wyobraźcie sobie, że widzicie w telewizji Wołodymyra Zełenskiego, który wydaje oświadczenie w sprawie kapitulacji. Widzicie go, słyszycie - a zatem to prawda. Ale to nie jest prawda. To technologia deepfake" - pisze Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

  Czym jest deepfake? Czytaj o tym w portalu fact-checkingowym Konkret 24:

  Deep fake'ów w sieci już nie unikniemy - naukowcy o możliwości ich weryfikacji
  Wyścig zbrojeń XXI wieku. Technologie deepfake coraz lepsze i groźniejsze

 • 19:15

  Agencja Ukrinform podała, że co najmniej pięć jachtów należących do rosyjskich miliarderów jest obecnie zakotwiczonych na Malediwach, wyspiarskim kraju na Oceanie Indyjskim, który nie ma umowy o ekstradycji ze Stanami Zjednoczonymi.

  Na Malediwach jest jacht Clio, należący do oligarchy Olega Deripaski, założyciela giganta aluminiowego Rusal. Jednostka zakotwiczyła w środę w pobliżu stolicy Malediwów, Male.

  Deripaska to magnat przemysłowy, mający bliskie związki z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W 2018 roku został objęty sankcjami USA. Amerykański resort finansów, który nałożył restrykcje, podał wówczas w komunikacie, że wobec oligarchy toczy się śledztwo dotyczące między innymi prania brudnych pieniędzy i jest on oskarżany o wymuszenia i działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

  Jacht Titan, którego właścicielem jest Aleksandr Abramow, współzałożyciel koncernu metalurgicznego Evraz Steel, przybył na Malediwy już 28 lutego.

  Według agencji Ukrinform na Malediwy dopłynęły w środę jeszcze trzy jachty należące do rosyjskich miliarderów. Wśród nich jest 88-metrowa Nirvana, której właścicielem jest jeden z najbogatszych Rosjan Władimir Potanin, szef koncernu Nornikiel.

 • 19:09

  Chcesz wspomóc Ukraińców? Zobacz listę organizacji pomocowych

 • 19:00

  Doradca prezydenta Władimira Putina i były minister kultury Władimir Mediński, cytowany przez agencję Reuters powołującą się na TASS, przekazał, że najprawdopodobniej Rosjanie przybędą na Białoruś na kolejną rundę rozmów pokojowych w czwartek rano.

  Agencja RIA podała, że rozmowy odbędą się Puszczy Białowieskiej na Białorusi.


  Wcześniej informowano, że rozmowy odbędą się dziś.

 • 18:53

 • 18:45

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych.

  Rzeczniczka przypomniała, że wojsko rosyjskie używa broni ciężkiej i że ginie ludność cywilna. W Żytomierzu został uszkodzony szpital porodowy. W nocnym ostrzale zginęło dziecko, a sześcioro rannych dzieci "wyciągnięto spod gruzów na wpół zburzonych domów" - poinformowała Denysowa.

  W Wasyliwce w obwodzie zaporoskim "pociski wleciały podwórko szkoły" - dodała.

  Denysowa oskarżyła wojsko rosyjskie o cyniczne łamanie praw dziecka, gwarantowanych prawem międzynarodowym. Jak relacjonowała, prowadzone są celowe ostrzały placówek medycznych i transportu medycznego.

  W wyniku ostrzałów - wymieniła Denysowa - "zniszczona jest infrastruktura Kijowa", a także innych dużych miast: Charkowa, Mariupola, Chersonia. Charkow i Chersoń są wciąż ostrzeliwane.

 • 18:37

  Petersburski portal Fontanka.ru. przekazał, że policja w Petersburgu zatrzymała dziś 20 osób podczas protestu w centrum miasta przeciwko wojnie z Ukrainą.

  Na demonstrację przyszło 300-400 osób. Pierwsi zatrzymani zostali młodzi ludzie z plakatami antywojennymi. Policja zatrzymała następnie malarkę Jelenę Osipową.

  Demonstracje odbywają się w Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Władza uznaje je za nielegalne. Do tej pory na protestach zatrzymano ponad dwa tysiące osób.

  Protesty nie są masowe, co eksperci tłumaczą skalą represji, jaką władze odpowiadały w ostatnim czasie na wszelkie wystąpienia społeczne.

 • 18:31

  Tymczasem rzecznik MSZ Łukasz Jasina informuje, że szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotka się jutro z Antonym Blinkenem.

 • 18:28

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał dziś z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. "Podkreśliłem, że Ukraina potrzebuje teraz kolejnych dostaw broni, szczególnie dla swoich sił powietrznych" - podał.

  "Rozmawiałem również z Blinkenem o nakładaniu dalszych sankcji na Rosję, do czasu aż zakończy wojnę przeciwko Ukrainie i wycofa z jej terytorium swoje siły zbrojne, a także o mechanizmach, które miałyby zapobiec omijaniu sankcji" - dodał.

  "Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy o tym, jak USA mogą wesprzeć naród ukraiński i pociągnąć prezydenta Rosji Władimira Putina i Rosję do odpowiedzialności za ich coraz bardziej brutalne bombardowanie Ukrainy" - napisał z kolei na Twitterze Blinken.

 • 18:22

  Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w oficjalnym komunikacie, że od 24 lutego - gdy Rosja zaatakowała Ukrainę - zginęło w tych działaniach 498 wojskowych rosyjskich, a 1597 zostało rannych.

  Są to pierwsze dane liczbowe podane przez resort obrony od początku inwazji, która trwa już siódmy dzień. Wcześniej resort jedynie przyznawał, że są zabici i ranni, nie podając żadnych liczb.

 • 18:07

  Unia Europejska nałożyła sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy.

  Unia postanowiła nałożyć sankcje w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających na 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

  Ponadto w odniesieniu do Białorusi UE wprowadziła dalsze ograniczenia w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, substancji bitumicznych i gazowych produktów węglowodorowych, produktów chlorku potasu (potaż), wyrobów z drewna, wyrobów cementowych, wyrobów żelaznych i stalowych oraz wyrobów gumowych.

  Dalsze sankcje nałożono również na eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.

 • 18:04

  Za przyjęciem dokumentu głosowało 141 państw, przeciwko 5. Od głosu wstrzymało się 35 krajów.

  Wśród głosów przeciwnych, oprócz Rosji i Białorusi, były Syria, Korea Północna i Erytrea. Wstrzymały się między innymi Indie, Chiny, Iran, Armenia, Uganda, Senegal i Kazachstan.

 • 18:00

  Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję żądającą wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.

  Rezolucja "żąda, by Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową". Wyrażono w niej również "poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne, takie jak domy mieszkalne, szkoły i szpitale, oraz o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci".

  Pięć głosów było przeciwko.

 • 17:57

  Portal NV.ua, powołując się na mer miasta Nowodnistrowsk Natalię Cymbaluk, podał, że 82-letni mieszkaniec Nowodniestrowska z obwodu czerniowieckiego na Ukrainie przekazał na ukraińskie siły zbrojne całe swoje oszczędności: 100 tysięcy hrywien (to około 3,3 tys. dolarów) i 10 tysięcy dolarów amerykańskich.

  "Szewczuk Mykoła Hryhorowycz, mieszkaniec miasta Nowodniestrowska, nigdy nie jest obojętny wobec losu kraju i naszej wspólnoty. Swoją nieobojętność udowodnił prawdziwym czynem! Wszystko, co zgromadził przez lata życia, przekazał na rzecz naszej armii, byśmy zwyciężyli przeklętego wroga!" - napisała mer na Facebooku.

 • 17:53

  Relacja Andrzeja Zauchy z Moskwy na temat mnożących się sankcji na Kreml:

 • 17:50

  Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że siły zbrojne są w posiadaniu dokumentów planowych jednego z pododdziałów batalionowej grupy taktycznej 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej Rosji.

  Wśród dokumentów są między innymi robocza mapa, zadania bojowe, tabela pseudonimów wywoławczych, tabela sygnałów dowodzenia, tabela tajnego dowodzenia.

  Z otrzymanych informacji wynika, że dokumenty planowe na wojnę z Ukrainą były zatwierdzone 18 stycznia 2022 roku, a sama operacja zajęcia kraju ma - według nich - trwać 15 dni - od 20 lutego do 6 marca.

  Ostatecznym celem pododdziału miał być udział w blokadzie i wzięciu pod kontrolę miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim.

  "Więc jeśli po raz kolejny któryś z jeńców powie, że przyjechał na ćwiczenia i zbłądził - nie wierzcie w to! Wiedzieli, dokładnie planowali i przygotowywali się" - piszą ukraińskie siły zbrojne.

  "A rosyjskim okupantom powiemy tylko jedno: nadal pozostawiajcie swój sprzęt i tajne dokumenty, przydadzą się nam, po pierwsze - naszym obrońcom, po drugie - w Hadze" - skwitowano.

 • 17:45

  Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas debaty na temat rezolucji Zgromadzenia Ogólnego potępiającego rosyjską agresję oświadczył, że "Rosjanie wkroczyli na ukraińską ziemię, by pozbawić Ukrainę prawa do istnienia, by rozwiązać 'kwestię ukraińską'".

  Odniósł się w ten sposób do opublikowanego przez agencję RIA Nowosti artykułu, w którym padło to określenie. Dyplomata działania Rosji w Ukrainie porównał do wydarzeń z II wojny światowej i zacytował między innymi przemówienie sędziego Roberta Jacksona otwierające proces w Norymberdze.

  - Już widać, że celem Rosji nie jest tylko okupacja, tylko ludobójstwo - oświadczył Kysłycia.

  Posłuchaj o czym mówił jeszcze ambasador:

 • 17:41

 • 17:37

  Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak poinformował, że 4 marca obie izby rosyjskiego parlamentu zbiorą się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Według niego mają zająć się prewencyjnym wprowadzeniem stanu wojennego w Rosji.

 • 17:28

  Amerykański prezydent Joe Biden pytany był dziś o możliwość stałego stacjonowania wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej. - Ta decyzja należy do NATO - odpowiedział. Zwrócił uwagę, że siły Sojuszu od dawna są na wschodniej flance.

  Pytany o to, czy USA rozważają sankcje przeciwko rosyjskiemu sektorowi energetycznemu, prezydent odparł, że "nic nie zostało zdjęte ze stołu".

 • 17:21

  Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnej debaty Zgromadzenia Ogólnego zaznaczyła, że Rosja bombarduje szpitale, przedszkola, kluczową infrastrukturę, powoduje masowy głód.

  - Działania Rosji stanowią pogwałcenie wszystkiego, co reprezentuje to ciało - oświadczyła. Dodała, że Rosja planuje dodatkowe zaostrzenie brutalności działań i używa zakazanej amunicji kasetowej i bomb próżniowych (termobarycznych).

 • 17:16

  Duda: Nasze służby nie stwierdziły tego, aby ktokolwiek z przekraczających granicę był migrantem, który przybył z Białorusi.

Autor:as, akw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Volodymyr Zelenskyy/Facebook

Tagi:
Raporty: