Atak Rosji na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali bazar w Charkowie. Ogień przeniósł się na budynki mieszkalne

Aktualizacja:
Autor:
js,
pp
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwa 23. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Charkowie Rosjanie ostrzelali jeden z największych bazarów w Europie. Wybuchł pożar, ogień przeniósł się na sąsiednie domy mieszkalne. Jak podał wysoki przedstawiciel Pentagonu, Rosja od początku konfliktu wystrzeliła ponad tysiąc rakiet. W czwartek Rosjanie ostrzelali wieś Nowi Petriwci pod Kijowem, zabijając dwuletnie dziecko. W obwodzie czernichowskim siły ukraińskie rozbiły rosyjską grupę bojową. Ukraińcy zniszczyli rosyjską wyrzutnię rakiet Uragan, a kolejną przejęły. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. > Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 milionów dolarów. Zawiera m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, a także 9 tysięcy zestawów przeciwpancernych oraz drony. > Władze Mariupola podały w środę po godzinie 18 czasu ukraińskiego (godzina 17 w Polsce), że rosyjski samolot zrzucił potężną bombę na Teatr Dramatyczny, gdzie ukryło się blisko tysiąc mieszkańców, którzy stracili dach nad głową. Szef władz obwodu donieckiego poinformował, że Rosjanie zbombardowali też pływalnię. > Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił w środę przemówienie online przed połączonymi izbami Kongresu USA. Ja dzisiaj do was mówię: mam potrzebę, żebyście nam pomogli - zwrócił się do kongresmenów. > Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące wstrzymanie ataku na Ukrainę. > Dziennik "Financial Times" podał w środę, że ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy opracowują 15-punktowy projekt porozumienia, który zakłada między innymi wycofanie rosyjskich wojsk z zajętych terenów oraz rezygnację przez Ukrainę z wejścia do NATO.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:48

  The Kyiv Independent: Korea Południowa zamyka tymczasową ambasadę we Lwowie. Decyzja nastąpiła po "eskalacji zagrożeń militarnych" w regionach zachodniej Ukrainy, donosi CNN, powołując się na oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Korei Południowej.

 • 3:54

  Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraiński rząd podjął decyzję o rozszerzeniu programu pożyczek dla przedsiębiorców - każdy z nich będzie mógł otrzymać pożyczkę z zerowym oprocentowaniem.

  Jak wyjaśnił, program będzie obowiązywał w czasie wojny oraz przez jeden miesiąc po jej zakończeniu. - Następnie będzie co najmniej 5 procent oprocentowania a maksymalna kwota pożyczki będzie mogła wynieść 60 mln hrywien (ok. 8,6 mln zł). Przez to więcej przedsiębiorstw będzie mogło korzystać z naszego programu – tłumaczył Zełenski.

  - Narodowy Bank Ukrainy ma zadanie specjalne. (Poinstruowałem posłów i przedstawicieli władz, by zapewnili aby obywatele mieli dostęp do całości swoich depozytów w ukraińskich bankach, a nie do części jak dotąd. W każdym banku w naszym kraju. Tak, żeby ludzie nie stracili pieniędzy. Ukraińcy tego potrzebują – podkreślił.

 • 2:51

  W swoim przemówieniu Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że zwraca się do rządu niemieckiego "nie jako prezydent, ale obywatel Ukrainy, który myślał przez lata, że Niemcy odgradzają się od nas murem". - Widzieliśmy przez lata jak gospodarka niemiecka walczyła o nowy rosyjski gazociąg i stare europejskie sny o kooperacji, których Rosja od jakiegoś czasu nie traktowała poważnie - zwrócił uwagę.

  - Widzimy, że to się zmienia, jak większość Niemców szczerze opowiada się za zmianą starej polityki - oświadczył Zełenski. - Szczerze życzę Scholzowi i jego partnerom sukcesu w prowadzeniu misji zapewnienia pokoju w Europie, a szczególnie na Ukrainie - dodał.

  Jak powiedział, zauważa, że Ukraina dostaje "coraz więcej wsparcia, o które prosiła od dawna". - Rozmawiałam z prezydentem Francji Macronem. Koordynujemy nasze wspólne kroki w stronę pokoju. Jestem mu za to wdzięczny. Jestem również wdzięczny prezydentowi Bidenowi za jego nową i efektywną ochronę naszego kraju - podkreślił Zełenski.

 • 2:38

  Wiemy, że Rosjanie rekrutują najemników z innych krajów. Oszukują wielu młodych ludzi. To będzie najgorsza decyzja w ich życiu. Długie życie jest lepsze niż pieniądze oferowane za krótkie życie - powiedział w orędziu opublikowanym na Facebooku Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że wśród wziętych w niewolę przez wojsko ukraińskie rosyjskich poborowych są osoby, które "odmawiają powrotu do Rosji". - Są osoby, o których nie pamięta się w Rosji i których Rosja nie stara się odzyskać. Do ich rodzin są wysyłane groźby śmierci - zaznaczył.

  Apelował do Rosjan, którzy "usłyszą" jego przekaz, żeby "mówili o tym w Rosji". - Każda matka, której syn został wysłany na wojnę, musi sprawdzić gdzie jest jej syn. Zwłaszcza te, które nie są w stanie skontaktować się z rodziną i którym powiedziano, że ich dzieci są zabite i nie odzyskały ciał. W internecie są numery telefonów przez które możecie się dowiedzieć, co stało się z waszymi dziećmi - oznajmił.

  Wyznał, że Ukraina "nie planowała ich wziąć w niewolę. - Nie planowaliśmy śmierci dziesiątek tysięcy żołnierzy rosyjskich. Nie potrzebujemy tego. Nie chcemy wojny, chcemy pokoju. Chcemy, żebyście kochali swoje dzieci - zwrócił się do Rosjan.

 • 2:00

  Australia nałożyła sankcje na rosyjskie ministerstwo finansów oraz 11 kolejnych banków i organizacji rządowych, obejmujące większość aktywów bankowych kraju wraz ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rosyjski dług państwowy. - Włączając (do sankcji) Bank Centralny Rosji, Australia objęła nimi wszystkie rosyjskie instytucje rządowe odpowiedzialne za emisję i zarządzenie zadłużeniem tego kraju - oświadczyła szefowa MSZ Australii Marise Payne.

  Z kolei Japonia zapowiedziała, że nałoży sankcje na 15 Rosjan i dziewięć organizacji, w tym przedstawicieli rosyjskiego ministerstwa obrony i państwowego eksportera broni Rosoboronexport.

 • 1:25

  "Problemy logistyczne nadal nękają słabnącą inwazję Rosji na Ukrainę. Niechęć do manewrowania w terenie, brak kontroli nad przestrzenią powietrzną i ograniczone zdolności przerzutu uniemożliwiają Rosji skuteczne zaopatrywanie wysuniętych oddziałów nawet w podstawowe towary, takie jak żywność i paliwo" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Nieustanne ukraińskie kontrataki zmuszają Rosję do przekierowania dużej liczby wojsk do obrony własnych linii zaopatrzenia. Poważnie ogranicza to potencjał ofensywny Rosji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 1:20

 • 1:18

  The Kyiv Independent: Ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji i FSB otrzymały rozkaz sprawdzenia wszystkich obywateli Ukrainy przebywających w Moskwie. Rosyjski serwis informacyjny OVDinfo rozmawiał z dwoma obywatelami Ukrainy mieszkającymi w Moskwie, którzy powiedzieli, że służby bezpieczeństwa przeszukały ich mieszkania i zażądały odblokowania telefonów.

 • 0:25

  Władze holenderskie zamroziły lub skonfiskowały ponad 200 milionów euro aktywów należących do osób fizycznych i firm z Rosji, które zostały objęte sankcjami w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował prezes banku centralnego Holandii Klaas Knot.

  Wcześniej holenderski minister finansów informował parlament, że Holandia zamroziła jedynie 6 mln euro rosyjskich aktywów. - To rzeczywiście było niewiele, ale to była wielkość sprzed tygodnia - powiedział Knot w programie telewizyjnym. - Mieliśmy na początku pewne problemy - przyznał.

 • 23:58

  S&P ponownie obniżył długoterminowego zadłużenia Rosji z "CCC-" do "CC" uzasadniając to problemami tego kraju ze spłatą zobowiązań z tytułu denominowanych w dolarach euroobligacji z terminem wykupu w 2023 i 2043 - podał w czwartek Reuters.

  "Mimo, że publiczne wypowiedzi rosyjskiego ministra finansów sugerują, że rząd nadal stara się przekazywać właścicielom obligacji płatności, uważamy, że obsługa zadłużenia rosyjskich euroobligacji, które zapadają w ciągu najbliższych kilku tygodni, może napotkać podobne trudności techniczne" - podał S&P.

 • 23:53

  The Kyiv Independent: Według gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdy rosyjskie wojsko próbuje zająć miejscowość Rubiżne i nadal prowadzi ostrzał tego obszaru. Gubernator powiedział, że w całym regionie toczą się walki.

 • 23:24

  "Zapewnimy szybkie i nieskomplikowane wsparcie uchodźcom z Ukrainy – zgadzam się w tym z krajami związkowymi. Sprostanie temu wyzwaniu jest wspólnym zadaniem całego państwa" - napisał w czwartek na Twitterze kanclerz Olaf Scholz.

  "Chciałbym serdecznie podziękować licznym wolontariuszom. Wasza ogromna solidarność i niestrudzone zaangażowanie pomagają nam pomóc ludziom, którzy uciekają przed straszliwą wojną na Ukrainie" - napisał Scholz. W tym samym wpisie podkreślił też, że "absolutnie niedopuszczalne jest, aby ludzie pochodzący z Rosji byli u nas obrzucani obelgami, obrażani lub atakowani fizycznie. Bo to jest wojna Putina. Tylko on jest za to odpowiedzialny".

 • 22:47

  - Rosja sama zdecydowała się na brutalne użycie siły, nieprecyzyjnej broni czy brutalnej taktyki oblężenia. Teraz nawet posuwają się do brania za cel dziennikarzy i porywania merów miast - powiedział ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji w Ukrainie.

  - To jasno pokazuje, że Rosja zdecydowała się wywołać katastrofę humanitarną na Ukrainie i planuje wzgardzić wszystkimi zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego" - ocenił. Jak dodał, do Polski przed wojną uciekło już ponad 1,9 mln osób ze 170 krajów.

  - To pokazuje, że wszyscy jesteśmy ofiarami tej agresji - zaznaczył ambasador. Zapowiedział równocześnie, że Polska w dalszym ciągu będzie pomagać uchodźcom, choć wezwał do dalszego wsparcia międzynarodowego dla jej wysiłków.

 • 22:32

  Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w czwartek wieczorem, że opinie niektórych państw Europy Zachodniej są w tej chwili wstrzemięźliwie, ale dalsze naciski mogą spowodować, że misja pokojowa na Ukrainie zostanie zorganizowana. Zapowiedział, że propozycja przedstawiona zostanie na szczycie NATO i posiedzeniu Rady Europejskiej.

 • 22:02

  - Władimir Putin popełnił straszny błąd. To jest wojna Putina i jest to jego największy błąd - powiedział o rosyjskiej inwazji na Ukrainę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w kanale telewizyjnym niemieckiego dziennika "Bild", BILD Live.

  Błąd rosyjskiego prezydenta polega na tym, że "absolutnie nie docenił siły i odwagi ukraińskiej armii, ukraińskiego kierownictwa, prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego i ukraińskiego narodu". Putin nie spodziewał się też tak solidarnej reakcji ze strony zachodniego sojuszu obronnego.

  - Wspieramy Ukrainę finansowo, humanitarnie, a także militarnie - podkreślił Stoltenberg. - I sprawimy, że Rosja zapłaci wysoką cenę za tę brutalną i bezsensowną wojnę - dodał szef NATO. Stoltenberg po raz kolejny oznajmił, że "żadne samoloty NATO nie zostaną wysłane w ukraińską przestrzeń powietrzną, aby uniknąć eskalacji" konfliktu.

 • 21:57

  Niektóre ukraińskie portale informacyjne padły w czwartek ofiarą ataku hakerskiego z Rosji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Na stronach zamieszczono zakazaną na Ukrainie symbolikę wykorzystywaną przez rosyjskich najeźdźców.

  Jak zaznacza SBU zagrożenie już zlikwidowano, a wszystkie portale znów działają. Zapewniono, że w wyniku ataku nie zostały wykradzione żadne dane osobowe ani informacje zawarte w tych zasobach. Nie sprecyzowano, jakie strony internetowe zostały zaatakowane.

 • 21:56

  Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała w czwartek, po wystąpieniu online prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu, że Niemcy organizują dalszą pomoc dla Ukrainy - pisze agencja dpa. Dostawy wojskowe na Ukrainę nie będą już jednak omawiane publicznie, aby "ci, którzy je realizują, nie stali się celem" ataków - podkreśliła.

 • 21:54

  W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu ws. Ukrainy.Rzecznik rządu Piotr Mueller po zakończeniu spotkania powiedział dziennikarzom, że głównymi tematami rozmowy była niedawna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Czech i Słowenii w Kijowie, a także rozmowy prezydentów Polski i Turcji oraz zbliżający się nadzwyczajny szczyt NATO.

  Müller poinformował, że podczas narady rozmawiano na temat wypracowania strategii politycznej na przyszły tydzień, kiedy odbędzie się szczyt NATO oraz posiedzenie Rady Europejskiej. - Głównie omawialiśmy dziś kwestie związane ze szczytem NATO, w jaki sposób NATO mogłoby pomóc jeszcze Ukrainie, jeśli chodzi o własną obronę. A z drugiej strony jak Rada Europejska może zareagować w postaci chociażby dalszych sankcji, innych działań pomocowych, czy finansowych, pakietu odbudowy dla Ukrainy - mówił.

 • 21:52

  "Kontynuowałem dialog z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Omówiliśmy wsparcie dla narodu Ukrainy w walce przeciwko rosyjskiej agresji, zwłaszcza w sferze obronnej" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

  Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono kontynuowaniu pokojowego dialogu. "Musimy wzmacniać antywojenną koalicję. #StopRussia" - podkreślił szef ukraińskiego państwa.

 • 21:50

  2000 mieszkańców Mariupola zdołało dojechać do Zaporoża. Ewakuowano również 1810 mieszkańców podkijowskich miejscowości Worzel, Bucza, Hostomel, Szewczenkowe i Borodzianka - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Według niego do miejscowości w obwodzie kijowskim udało się dostarczyć ok. 40 ton żywności i leków.

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała z kolei podczas wieczornego briefingu, że z Mariupola wyjechało w czwartek 800 samochodów prywatnych. Część mieszkańców ucieka z oblężonego miasta piechotą. Wereszczuk, podsumowując czwartkowe działania w ramach ewakuacji cywilów z zablokowanych miejscowości, powiedziała, że z planowanych dziewięciu korytarzy humanitarnych nie zadziałał jeden – z Charkowa do Wołczanska.

 • 21:48

  Zabity na Ukrainie w czwartek Amerykanin to 67-letni James Whitney Hill był doradcą szefa ukraińskiego MSW - podaje w czwartek CNN, powołując się na innego doradcę ministra spraw wewnętrznych Antona Geraszenko.

  O zabiciu obywatela USA w Czernihowie na północy Ukrainy poinformowały w czwartek wczesnym popołudniem lokalne władze. Amerykanina potwierdził następnie sekretarz stanu USA Antony Blinken, ale nie ujawnił jego tożsamości.

 • 20:22

  Wojska okupanta utraciły "potencjał ofensywny" i zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach - podał sztab generalny wojsk ukraińskich. Rosja używa na Ukrainie pocisków niekierowanych, strzela do cywilów, zastrasza ludność na zajętych terenach.

  "Przeciwnik ma istotne problemy z logistyką, nadal ponosi straty. Na niektórych kierunkach siły rosyjskie blokują oddziały sił zbrojnych Ukrainy" - podano w komunikacie sztabu.

 • 19:47

  Wrogie rakiety trafiły w jeden z największych bazarów w tej części Europy - Barabaszowo. Zapaliły się pawilony handlowe w różnych częściach rynku. Ogień przeniósł się na pobliskie domy mieszkalne- podały ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

  W wyniku powtórnego ostrzału artyleryjskiego podczas gaszenia pożaru zginął strażak, a drugi został ranny.

 • 19:30

  Blinken: Nie widzę żadnych ruchów ze strony Putina, by zakończyć wojnę za pomocą dyplomacji.

 • 19:29

  Blinken: Chiny odmawiają potępienia rosyjskiej agresji i próbują przedstawiać się jako neutralny arbiter. Ich odpowiedzialnością jest użycie swojego wpływu na prezydenta Putina, by obronić międzynarodowe zasady i wartości.

 • 19:27

  Blinken: Rosja prawdopodobnie będzie porywać kolejnych włodarzy, lokalnych polityków i na ich miejsce wstawiać swoje marionetki. To już się zaczęło.

 • 19:26

  Blinken: Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej, a później obwiniać za to Kijów.

 • 19:24

  Sekretarz Stanu USA Antony Blinken: Zgadzam się ze stwierdzeniem, że na Ukrainie zostały popełnione zbrodnie wojenne. Celowe uderzanie w cywilów to zbrodnia wojenna.

 • 19:06

  W ciągu trzech tygodni inwazji na Ukrainę, Rosja wystrzeliła już ponad 1000 rakiet - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, pod coraz większym ostrzałem jest Kijów, choć rosyjskie wojska nie poczyniły postępów pod stolicą, mimo że ściągnęły w pobliże stolicy artylerię.

 • 18:48

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do kraju powróciło ponad 320 tys. obywateli, większość to mężczyźni - poinformowała ukraińska straż graniczna.

 • 18:03

  Na dzielnicę Swiatoszyn w Kijowie spadły rosyjskie pociski. Co najmniej dwie osoby zginęły - poinformowały ukraińskie państwowe służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

 • 18:01

  Stoltenberg: Zwiększyliśmy obecność wojsk NATO na wschodzie. Na lądzie, na morzu, w powietrzu.

 • 17:56

  Stoltenberg: Jestem wdzięczny za szybką odpowiedź ze strony Niemiec w sprawie wsparcia Ukrainy.

 • 17:56

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji w Berlinie: Trwa brutalna wojna Putina. Odważne działania Ukraińców są inspiracją dla całego świata.

 • 17:28

  Rosjanie przeprowadzili atak bombami kasetowymi na miejscowość Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Co najmniej sześć osób zginęło, weryfikowane są informacje o rannych.

 • 17:23

  Liczba zabitych cywilnych mieszkańców atakowanego przez wojska rosyjskie Czernihowa, na północny wschód od Kijowa, przekroczyła 200 - poinformował mer miasta Władysław Atroszenko.

 • 17:16

  Dwuletnie dziecko zginęło, a cztery osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale miejscowości Nowi Petriwci w obwodzie kijowskim - poinformowała ukraińska policja.

 • 17:07

  Trwa narada w BBN.

 • 16:58

  Ukraina i Rosja traktują poważnie negocjacje pokojowe, ale pomiędzy stronami utrzymują się bardzo znaczące rozbieżności - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w państwach UE i NATO.

 • 16:54

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w szpitalu rannych z obwodu kijowskiego. Rozmawiał między innymi z trzyosobową rodziną, która trafiła pod ostrzał podczas ewakuacji z miejscowości Worzel niedaleko Kijowa, żołnierzem Obrony Terytorialnej, kierowcą zabitego w Irpieniu amerykańskiego dziennikarza-dokumentalisty Brenta Renaud i innymi rannymi.

 • 16:51

  Pezydent USA Joe Biden podczas wirtualnego spotkania z premierem Irlandii Michealem Martinem powiedział, że "brutalność Putina i to, co robią jego wojska, jest po prostu nieludzkie".

 • 16:46

  Co najmniej 21 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Merefa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. 10 osób jest w ciężkim stanie - podała w czwartek stacja CNN, powołując się na prokuraturę obwodową.

  Rosjanie ostrzelali miasto leżące 25 kilometrów na południowy zachód od Charkowa około godziny 2.30 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek. Zniszczona została szkoła i dom kultury. Początkowo informowano o 15 zabitych i 25 rannych.

 • 16:36

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wezwał do umożliwienia bezpiecznej ewakuacji z oblężonego przez Rosjan Mariupola i udzielenia pomocy tamtejszym mieszkańcom - przekazał szef komitetu Peter Maurer.

 • 16:05

  Siły ukraińskie rozbiły pod Pryłukami w obwodzie czernihowskim, na północy Ukrainy, rosyjską grupę bojową i zdobyły wyrzutnię rakiet Uragan, a jedną zniszczyły - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ".

 • 15:58

  Minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z ministrem zdrowia Ukrainy Wiktorem Liaszką.

 • 15:36

 • 15:32

  Cztery osoby, w tym nastolatek, zostały ranne po ostrzelaniu przez Rosjan wsi Czarnobajewka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora obwodowego, które cytuje Ukrinform.

 • 15:23

  Istnieje prawdopodobieństwo, że Rosjanie będą próbować szturmować Kijów - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Obrona stolicy to strategiczne zadanie całego ukraińskiego państwa - dodał.

 • 15:12

  Rau: Naszym wspólnym celem powinno być wspieranie władz w Kijowie w odporze rosyjskiej agresji. Kluczowe jest także utrzymanie presji sankcyjnej, również przez kolejne, dotkliwe sankcje gospodarcze i polityczne.

 • 15:11

  Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Hiszpanii Jose Manuel Albares Bueno występują na wspólnej konferencji.

  Rau: Jesteśmy oburzeni atakami na ludność cywilną, w tym na dzieci. Oczekujemy, że sprawcy zbrodni wojennych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

 • 14:55

  Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zaapelował do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosjan, by niszczyli tory kolejowe, które są wykorzystywane do przesyłania zaopatrzenia dla rosyjskiej armii. "Rozpocznijmy totalną kolejową wojnę z przeciwnikiem na okupowanych terytoriach" - zaapelował.

 • 14:44

  Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Litwy, Jan Lipavsky i Gabrielius Landsbergis, oświadczyli w czwartek w Pradze, że popierają wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej. Ich zdaniem należy wpłynąć na "bardziej ostrożne" kraje, by mocniej wspierały Kijów w tej sprawie.

 • 14:33

  Holenderscy aktywiści z grupy "Eyes on Ukraine" dostarczyli 188 dronów ukraińskim dziennikarzom, by mogli dokumentować rosyjską agresję.

  Maszyny trafiły do Lwowa. "Dążymy do tego, aby jak najwięcej dronów było w powietrzu nad Kijowem i innymi miastami na Ukrainie, gdzie toczą się walki, aby prawda o tej wojnie nie zginęła" - napisali organizatorzy akcji.

 • 14:17

  Rosjanie w czwartek po raz kolejny przeprowadzili w Czernihowie na północy Ukrainy atak na cywilów, używając ciężkiej artylerii - podała lokalna policja. Są zabici i ranni. Wśród ofiar śmiertelnych jest obywatel USA.

 • 14:08

 • 14:03

  Kolumna oddziałów rosyjskiego 437. pułku szkoleniowego i batalionowej grupy taktycznej 26. pułku pancernego została skutecznie zatrzymana przez żołnierzy ukraińskich w obwodzie charkowskim - poinformował w czwartek na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  Na zamieszczonym na Facebooku nagraniu widać szereg zniszczonych rosyjskich czołgów oznakowanych literą "Z".

 • 13:59

  Okupanci ukradli już ukraińską wodę o wartości niemal 20 milionów euro - podała Państwowa Inspekcja Ekologiczna Ukrainy.

  Rosjanie zajęli 24 lutego budynki zarządzające Kanałem Północnokrymskim, które regulowały dopływ wody ze Zbiornika Kachowskiego na Półwysep Krymski - wskazano w komunikacie. Zbiornik Kachowski znajduje się na rzece Dniepr i leży na obszarach obwodów zaporoskiego, dniepropietrowskiego i chersońskiego.

 • 13:46

  Poprzez niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję na Ukrainę Rosja naruszyła fundamentalne zasady Statutu Rady Europy, Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 • 13:40

  Syryjscy najemnicy uznają udział w wojnie przeciwko Ukrainie po stronie Rosji za okazję, by nielegalnie wyemigrować do państw Unii Europejskiej - podała agencja Interfax-Ukraina, cytując ustalenia ukraińskiego wywiadu wojskowego.

 • 13:26

  Siły rosyjskie ponownie ostrzelały sobór Narodzenia Pańskiego w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie mieszkańcy chronili się przed bombardowaniami - podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.

 • 13:20

  Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping w piątek będą rozmawiali telefonicznie. Mają poruszyć między innymi temat rosyjskiej agresji na Ukrainę.

  "To część naszych wysiłków, by utrzymywać otwarte kanały komunikacji między Stanami Zjednoczonymi i ChRL. Przywódcy omówią rywalizację między naszymi krajami, a także wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i inne sprawy wspólnego zainteresowania" - podała w komunikacie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

 • 13:11

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przemawiał w czwartek przed komisjami Parlamentu Europejskiego. Minister przebywa w Kijowie, połączył się zdalnie.


  - Działania Rosji są barbarzyńskie. W sposób odpowiedzialny mogę powiedzieć, że Kreml czy też Putin to Hitler naszych czasów, nie ma w tym żadnej przesady (...), to nie wojna, to terror państwowy - mówił.

  Reznikow opisał ataki wojsk rosyjskich na ukraińską ludność cywilną, w tym celowy ostrzał i naloty na dzielnice mieszkaniowe, niszczenie szkół i szpitali, porywanie i mordowanie ludzi. - W Mariupolu Rosjanie dopuszczają się prawdziwego ludobójstwa - podkreślił.

  - Apeluję do wszystkich europarlamentarzystów, byście uznali prezydenta Putina za zbrodniarza wojennego, tak jak niedawno zrobił to Senat USA - zaapelował Reznikow.

 • 13:05

  Morawiecki: Chcę podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do współpracy Gruzji z Polską.

 • 13:03

  Morawiecki: Polska wspiera drogę Gruzji do wspólnoty europejskiej, do Europy. Jesteśmy przekonani, że każdy suwerenny naród ma prawo wybierać drogę taką, jaką chce.

 • 13:01

  Morawiecki: Można przyjmować i egzekwować pakiety sankcji. Polska jest ich orędownikiem. Z każdym dniem wojny powinny być coraz mocniejsze.

 • 13:00

  Morawiecki: Ważne jest wszystko, co zrobimy wobec ataku Rosji na Ukrainę.

 • 12:59

  Morawiecki: To moment, w którym trzeba przypomnieć słowa Lecha Kaczyńskiego. Musimy sobie tę przestrogę wziąć do serca. Ona na naszych oczach się spełnia.

 • 12:57

  Głos w Gruzji zabiera premier Mateusz Morawiecki.

 • 12:53

  Prezydent Rosji Władimir Putin: Zachodnie sankcje już wpłynęły na gospodarkę Krymu.

 • 12:51

  Polska i państwa bałtyckie chcą uderzyć poprzez sankcje w finanse Władimira Putina, ale Niemcy nie chcą rezygnować z rosyjskiej ropy. Następna runda sankcji przetestuje jedność UE w kwestii tego, jak mocno uderzyć w Rosję za jej inwazję na Ukrainę - napisał portal Politico.

 • 12:26

  Sejm Litwy zaapelował do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) o podjęcie natychmiastowych działań w celu zamknięcia nieba nad Ukrainą, by obronić tamtejszą ludność cywilną. Stosowna rezolucja została uchwalona jednomyślnie.

 • 12:25

  Wysłanie na Ukrainę żołnierzy państw NATO byłoby początkiem III wojny światowej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM.

 • 12:23

 • 12:21

  Parlamentarzyści rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek posłów CDU/CSU o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek o zmianę porządku obrad przez dodanie godzinnej debaty złożono po zdalnym przemówieniu w parlamencie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – informuje dpa.

  Lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz wyjaśnił, że chciał dowiedzieć się od kanclerza Olafa Scholza (SPD) trzy tygodnie po jego pierwszym oświadczeniu rządowym na temat wojny w Ukrainie, "na czym stoimy, czy zrobiliśmy to dobrze, czy są decyzje, które mogą zostać poprawione".

 • 12:14

  Wszyscy w Rosji muszą wiedzieć, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za śmierć rosyjskich żołnierzy na Ukrainie - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

 • 12:13

  Czernihów znalazł się na skraju katastrofy humanitarnej. W mieście brakuje żywności, leków, wody, ogrzewania, energii elektrycznej - poinformował mer Władysław Atroszenko w rozmowie z agencją informacyjną RBK-Ukraina.

 • 12:05

  Wojska rosyjskie weszły do miasta Aleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i rozlokowują się tam - poinformował mer Jewhen Ryszczuk.

  Ogółem teraz nie dzieje się nic strasznego. (Rosjanie) rozlokowują się w mieście. Nie znamy ich stanowiska. Powiedzieli nam: "utrzymujcie porządek jak dotąd, nie mamy do was żadnego nastawienia".

 • 11:56

  NATO ma obowiązek zapobiec dalszej eskalacji tego konfliktu. Byłoby to jeszcze bardziej niebezpieczne i spowodowałoby więcej cierpienia, śmierci i zniszczenia - powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.

  Stoltenberg dodał, że z zadowoleniem przyjmuje wysiłki Scholza zmierzające do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania wojny, w tym bezpośrednie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

 • 11:50

  Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace: Rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre. Dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej.

 • 11:49

  Dziękuję za bardzo bliskie, ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią. Nasz kraj może liczyć na Wielką Brytanię - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, zwracając się do sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace'a.

 • 11:47

  W ciągu ostatniej doby rosyjskie siły okupacyjne przeprowadziły 49 ostrzałów obwodu charkowskiego. W samym Charkowie nie zauważono rosyjskich samolotów - napisał na Telegramie szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

  "Wróg nie osiągnął swojego celu, żadna ofensywna operacja okupantów nie powiodła się" - wskazał.

 • 11:41

  Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że spowodowane wojną szkody w stolicy Ukrainy należy już liczyć w miliardach dolarów, choć nie ma dokładnych danych.

 • 11:40

  Przyszły trybunał ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie nie powinien mieć siedziby w Norymberdze ani Hadze, ale w Mariupolu lub Charkowie - oświadczył minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

  "Sprawców zbrodni powinna spotkać surowa kara. Oprócz tego Ukrainę należy bardziej wspomóc dostawami uzbrojenia. Nie chodzi tutaj o prowokowanie Rosji, lecz o ochronę życia cywilów" - dodał.

 • 11:25

  Premier Mateusz Morawiecki przybył do Batumi, gdzie spotka się z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim. Tematem rozmowy będą działania wspólnoty międzynarodowej wobec agresji Rosji na Ukrainę. W obecności premierów odsłonięty zostanie też pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 • 11:14

 • 11:14

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że twierdzenie prezydenta USA Joe Bidena, że prezydent Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, jest nie do przyjęcia i że Stany Zjednoczone nie mają prawa pouczać Rosji po ich zaangażowaniu w tak wiele konfliktów.

 • 11:13

  Kreml oświadczył, że Rosja wkłada ogromną energię w rozmowy na temat możliwego porozumienia pokojowego z Ukrainą, które mogłoby szybko zatrzymać rosyjską operację wojskową w tym kraju.

 • 11:04

  W wyniku rosyjskiego ostrzału została uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podał Enerhoatom, ukraiński państwowy koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie atomowe w kraju.

 • 11:02

  Firma Nestle nie zamierza na razie wycofywać się z rosyjskiego rynku - poinformował na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z prezesem przedsiębiorstwa. Napisał też, że "płacenie podatków w państwie terrorystycznym oznacza mordowanie bezbronnych matek i dzieci".

 • 11:01

  Cztery duże rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę Tsugaru i kierują się na zachód. Mogą przewozić sprzęt wojskowy i żołnierzy do walki w Ukrainie – poinformowały japońskie media, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.

 • 10:44

  Trwa spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'em w Warszawie. Tematem rozmów są m.in. rosyjska agresja na Ukrainę i bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

 • 10:28

  Szacujemy, że dotychczas zestrzeliliśmy jedną trzecią posiadanych przez Rosję samolotów - powiedział w rozmowie z telewizją 24 Kanał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

 • 10:16

  Zastępca mera Mariupola Serhij Orłow powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej wersji magazynu "Forbes", że 80-90 procent miasta zostało zbombardowane przez rosyjskich najeźdźców.

  "Nie ma ani jednego budynku bez uszkodzeń. Wszystkie są zniszczone lub uszkodzone" - powiedział. Poinformował również, że według stanu na 13 marca miasto oficjalnie potwierdziło śmierć 2358 osób.

 • 10:11

  Sztab generalny w Kijowie opublikował najnowsze straty przeciwnika. Armia Federacji Rosyjskiej straciła około 14 tysięcy żołnierzy oraz między innymi 444 czołgi, 1435 bojowych wozów opancerzonych, 86 samolotów i 108 helikopterów.

 • 9:58

  Ten bardzo duży, ogromny napływ uchodźców nie powoduje przeciążenia infrastruktury szpitalnej czy w ogóle całego systemu lecznictwa – przekazał w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

 • 9:49

  Przedstawiciel biura mera Mariupola powiedział, że władze miasta nie znają jeszcze liczby ofiar po rosyjskim ataku na budynek teatru w oblężonym ukraińskim mieście. Dodał, że "schron przeciwbombowy wytrzymał" i są ocalali.

 • 9:46

  Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 108 dzieci, a ponad 120 zostało rannych - poinformowała ukraińska prokuratura generalna.

 • 9:29

  Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie i atakuje ludność cywilną. Jej nielegalna wojna to zagrożenie dla nas wszystkich - napisano na Twitterze przedstawicielstwa Wielkiej Brytanii przy ONZ. Na wniosek m.in. tego państwa, w czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa poświęcone sytuacji na Ukrainie.

  Wniosek o zwołanie Rady poparły również USA, Francja, Norwegia, Irlandia i Albania.

 • 9:24

  Przemówienie prezydenta Ukrainy zostało nagrodzone owacją na stojąco.

 • 9:24

  Zełenski: Zniszcie ten mur, wspierajcie nas, każdego Ukraińca. Pomóżcie nam zatrzymać wojnę.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autor:js, pp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości