Ukraińcy przejęli rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4. Brytyjskie media: trafi do USA

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Brytyjskie media donoszą, że przechwycony na polu walki na Ukrainie rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4 zostanie przewieziony do USA w celu jego zbadania. Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski wygłosił przemówienie przed francuskim Zgromadzeniem Narodowym. Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy poinformowała, że w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy rosyjscy żołnierze pozwolili jechać samochodom zaminowaną drogą. W wybuchu zginęły co najmniej trzy osoby. Według wywiadu wojskowego Ukrainy, władze Rosji przygotowują się do odcięcia możliwości wyjazdu z okupowanego Półwyspu Krymskiego. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu miasta - przekazał we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. - Jesteśmy przekonani, że Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych - dodał.

> Nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego - przekazało Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy. Dodano, że może pojawić się zagrożenie radiacyjne.

> Ministerstwo Obrony Rosji nie ujawnia, ilu żołnierzy zginęło w walkach z siłami zbrojnymi Ukrainy. Próbują to ustalić niezależne media. Rosyjska sekcja BBC podała, że zostały potwierdzone nazwiska 557 zabitych żołnierzy z Rosji.

> Hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach dotyczących inwazji na Ukrainę. "Obywatele Rosji, działajcie teraz, by powstrzymać terrorystów. Putin zabija tysiące ludzi na Ukrainie" - napisano.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:05

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

  • 4:09

    "Zakomunikowaliśmy stronie białoruskiej bardzo prosto i wyraźnie, że jeśli ich siły zbrojne wkroczą na terytorium Ukrainy, rozpoczną tu jakiekolwiek działania wojenne, zostaną bezwzględnie zniszczone, tak jak niszczona jest armia rosyjska. I myślę, że ostatnią rzeczą, która powinna zainteresować Białorusinów, jest to, że ich dzieci, bracia i mężowie mogliby umrzeć tutaj za jakieś absurdalne pomysły Putina i Łukaszenki" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Telegramie. Według niego Kijów ma informacje, że armia białoruska nie chce walki i nie jest do niej gotowa.

  • 3:14

    "Zespół Anonymous rozbił Bank Centralny Rosji. Ponad 35 000 plików z tajnymi danymi zostanie opublikowanych w ciągu 48 godzin" - napisał grupa na Twitterze.

    Jak pisze agencja Ukrinform, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę hakerzy Anonymous zhakowali ponad 2500 oficjalnych rosyjskich i białoruskich stron internetowych i przeprowadzili bezprecedensowe ataki na oficjalne strony rosyjskiego rządu.

  • 2:35

    Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w oświadczeniu opublikowanym, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płoną lasy. "Jest to obszar, na którym w ostatnich latach obserwowano podobne pożary" - napisano.

    MAEA zwróciła uwagę, że powołuje się na "ukraiński organ regulacyjny", który przekazał, iż strażacy próbują gasić pożary lasów. Ugasili cztery z nich, ale część wciąż płonie. "Lokalna remiza nie ma obecnie dostępu do sieci elektrycznej" - zaznaczono cytując ukraińskie władze.

    Czarnobyl

  • 2:29

    Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ponownie ostrzegło przed możliwością przeprowadzenia ataków chemicznych przez Rosjan - podała agencja Ukrinform.

    "Rosyjskie kanały codziennie opowiadają swoim widzom o mitycznych laboratoriach, które rzekomo wytwarzają broń chemiczną na Ukrainie. W ten sposób wróg 'przetwarza' ludność Federacji Rosyjskiej w sprawie użycia broni chemicznej przez 'nacjonalistów' przeciwko ludności cywilnej. Podkreślamy, że na Ukrainie nie ma takich laboratoriów” - napisano w komunikacie.

  • 2:20

    - Od początku wojny ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania otrzymywali doniesienia, że rosyjskie wojsko popełniło brutalne przestępstwa, w tym seksualne, wobec ludności cywilnej. W rozmowach przechwyconych przez naszych żołnierzy okupanci chwalą się nawet takimi "wyczynami" - mówiła Kateryna Pawliczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform. - Okupanci czują się bezkarni, ale jest to krótkotrwałe – dodała.

  • 2:19

    Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rosyjskiej rezolucji w sprawie "pomocy" i "ochrony" ludności cywilnej na Ukrainie ­ - podało brytyjskie przedstawicielstwo przy ONZ. Agencja Reuters podkreśla, że Moskwa w swojej rezolucji nie wspomniała o tym, że to ona jest sprawcą wojny na Ukrainie.

    Poza Rosją jedynie Chiny wyraziły poparcie dla rezolucji. Pozostałych 13 członków organu ONZ wstrzymało się od głosu. - Gdyby Rosję obchodziła sytuacja humanitarna, przestałaby bombardować dzieci i zaprzestała swoich taktyk oblężniczych. Ale tak się nie stało - powiedziała po głosowaniu brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.

  • 1:42

    Ambasada USA w Moskwie otrzymała w środę od Kremla listę dyplomatów, których Rosja uznała za "persona non grata' - przekazał w nocy ze środy na czwartek rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA cytowany przez Reutersa.

    Jak wyjaśnił Reuters, powołując się na rosyjskie media, ruch ten jest reakcją na wcześniejsze wydalenie dyplomatów z misji Rosji przy ONZ, co uznano za "wrogie działania USA", które "sprowokowały (...) porównywalną reakcję".

    - To ostatni niepotrzebny i nieproduktywny ruch w naszych obustronnych stosunkach... Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważniejsze jest, aby nasze kraje dysponowały niezbędnym personelem dyplomatycznym, który ułatwi komunikację między naszymi rządami - powiedział rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA. Jak zaznaczył Reuters, ani on ani rosyjskie media nie wskazały ilu osób dotyczy sprawa oraz kiedy mieliby oni opuścić Rosję.

  • 1:30

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zweryfikowała 64 przypadki ataków na obiekty służby zdrowia w Ukrainie między 24 lutego a 21 marca. W ich wyniku zginęło 15 osób, a 37 zostało rannych.

    Sprzątanie po ostrzale szpitala psychiatrycznego w Mikołajowie (22.03.2022)

    Według WHO blisko 7 milionów Ukraińców zostało wewnętrznie przesiedlonych w ciągu jednego miesiąca wojny, przy czym co trzeci cierpi na przewlekłą chorobę. Ukrainę opuściło 3,6 mln uchodźców.

    Organizacja podkreśla, że ograniczony dostęp do leków, placówek opieki zdrowotnej i personelu medycznego na Ukrainie dodatkowo wywiera presję na leczenie chorób przewlekłych. Podkreślono, że sytuację utrudnia fakt, iż połowa aptek w kraju jest zamknięta.

  • 1:10

    Premier Australii Scott Morrison powiedział, że wyraża zaniepokojenie planami prezydenta Rosji Władimira Putina, dotyczącymi jego udziału w kolejnym szczycie G20 w Indonezji. - Pomysł siedzenia przy stole z Władimirem Putinem, którego Stany Zjednoczone oskarżyły o zbrodnie wojenne na Ukrainie, jest dla mnie krokiem za daleko – powiedział Morrison podczas briefingu dla mediów.

  • 0:40

    - Wszystkie sondaże pokazują, że narody Europy i Ameryki nas wspierają. Jestem wam za to wdzięczny - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Ale politycy muszą także wspierać wolność. Muszą wspierać walkę o życie. Czekamy na poważne kroki ze strony NATO, UE i G7. Na tych trzech szczytach zobaczymy kto jest przyjacielem i kto partnerem - apelował ukraiński prezydent.

    Wołodymyr Zełenski podkreślił, że "ukraińskie niebo nie zostało zabezpieczone przed rosyjskimi rakietami i bombami lotniczymi". - Nigdy nie otrzymaliśmy samolotów i nowoczesnej broni przeciwrakietowej. Nie otrzymaliśmy czołgów, broni przeciwokrętowej. Rosyjskie wojska wciąż mogą zabić tysiące naszych ludzi, zniszczyć nasze miasta. Po prostu dlatego, że okupantów jest bardzo dużo. Po prostu dlatego, że Rosja od dziesięcioleci przygotowywała się do tej haniebnej wojny - podkreślał.

    - Poprosiliśmy o zamknięcie naszego nieba. Poprosiliśmy, aby pomoc NATO była skuteczna i nieograniczona dla Ukrainy. Chcemy jakiegokolwiek wsparcia bronią, której potrzebujemy. Poprosiliśmy Sojusz o zadeklarowanie, że w pełni pomoże Ukrainie w wygraniu tej wojny, oczyszczeniu naszego terytorium z najeźdźców i przywróceniu pokoju na Ukrainie - mówił Zełenski.

    Ukraiński przywódca stwierdził też, że "Rosja szuka wszelkich szumowin, które są gotowe walczyć i zabijać Ukraińców". - Rosja zewsząd czerpie siłę wojenną. Sprzęt. Bomby powietrzne, pociski. Poszukuje najemników na całym świecie, wszelkich szumowin, które mogą strzelać do cywilów. Wojska rosyjskie niszczą nasze miasta. Cywile giną. Kobiety są gwałcone. Dzieci są porywane. Uchodźcy są rozstrzeliwani, atakowane są kolumny humanitarne - wyliczał Zełenski. - Wojska rosyjskie nie znają granic zła - podsumował.

    Zełenski zaapelował także do ludzi na całym świecie o organizowanie akcji wsparcia dla Ukrainy. - Przyjdźcie na place, swoje ulice. Stańcie się widzialnymi i słyszanymi. Powiedzcie, że ludzie się liczą. Wolność ma znaczenie. Pokój ma znaczenie. Ukraina ma znaczenie - mówił.

  • 0:36

    Od początku rosyjskiej inwazji ponad 3,5 mln ludzi opóściło Ukrainę - przekazała Nexta w oparciu o dane ONZ. Z danych wynika, że do Polski uciekło 2,1 mln osób, 555 tysięcy do Rumunii, 371 tys. do Mołdawii, 324 tys. do Węgier, 271 tys. do Rosji, 256 tys. na Słowację a niespełna 5 tysięcy na Białoruś.

  • 23:56

    Podczas czwartkowych szczytów NATO i G7 premier Boris Johnson ogłosi przekazanie Ukrainie kolejnych 6 tysięcy pocisków, a także 25 mln funtów wsparcia finansowego dla ukraińskich sił zbrojnych - poinformowało biuro premiera Wielkiej Brytanii.

    Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

    W wydanym komunikacie nie sprecyzowano rodzaju pocisków, które trafią na Ukrainę, wskazano natomiast, że w ten sposób liczba sztuk przekazanej przez Wielką Brytanię broni zwiększy się ponad dwukrotnie. Wielka Brytania dostarczyła już siłom zbrojnym Ukrainy ponad 4000 sztuk broni przeciwpancernej, w tym ręczne wyrzutnie pocisków krótkiego zasięgu NLAW, niewielką ilość pocisków przeciwlotniczych Javelin i przenośnych systemów przeciwlotniczych Starstreak.

    Z kolei wsparcie finansowe ma pomóc w wypłaceniu pensji ukraińskim żołnierzom, pilotom i policji oraz w zapewnieniu siłom zbrojnym wysokiej jakości sprzętu.

  • 23:54

    "Ukraina zwiększa presję na siły rosyjskie na północny wschód od Kijowa. Siły rosyjskie wzdłuż tej osi już teraz borykają się z poważnymi problemami z zaopatrzeniem i morale" - oceniło w środę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

    Siły ukraińskie przeprowadzają udane kontrataki na pozycje rosyjskie w miejscowościach na obrzeżach stolicy i prawdopodobnie odbiły Makarów i Moszczun - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

    "Istnieje realna możliwość, że siły ukraińskie są obecnie w stanie okrążyć jednostki rosyjskie w Buczy i Irpieniu. Jest prawdopodobne, że udane kontrataki ukraińskie uniemożliwią siłom rosyjskim przegrupowanie i wznowienie ofensywy na Kijów" - podkreślono.

    Zniszczony rosyjski pojazd (20.03.2022)

  • 23:44

    - Jutro (w czwartek) prezydent weźmie udział za pośrednictwem łącza wideo w szczycie NATO, a także przemówi do członków szwedzkiego parlamentu – powiedziała Daria Zariwna, doradca szefa kancelarii ukraińskiego przywódcy.

  • 23:31

    - Niestety nie spodziewam się przełomu na szczycie NATO, bo obiektywnie oceniam sytuację wewnątrz Sojuszu i jego gotowość do twardych, radykalnych działań. Ale musimy pracować dalej, a wynik na pewno przyjdzie z czasem - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

    Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że chociaż szereg państw NATO, pomimo zastraszania ze strony Rosji, konsekwentnie wspierało Ukrainę praktycznymi działaniami, to Kijowowi brakuje wsparcia ze strony całego Sojuszu. W związku z tym zamierza nadal apelować o zamknięcie nieba nad Ukrainą.

    - Niezależnie od tego, ile NATO mówi, że jest to w tej chwili niemożliwe, to trzeba to zrobić. Będziemy nadal tworzyć tę narrację, ponieważ jest to sposób na ratowanie życia Ukraińców, na uratowanie naszych miast przed zniszczeniem - powiedział Kułeba.

  • 23:07

    Prawdopodobnie w czwartek USA rozpoczną dostawy broni w ramach nowego, wartego 800 mln dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, priorytetem są dostawy systemów Javelin i Stinger oraz kamizelki kuloodporne.

    Oficjel ocenił podczas codziennego briefingu dla dziennikarzy, że Ukraińcy robią dobry użytek z dostarczanej broni, zwłaszcza z przenośnych przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin oraz przeciwlotniczych zestawów Stinger. Dodał, że jest to jeden z powodów dlaczego miesiąc po rozpoczęciu inwazji Rosjanie nie uzyskali dominacji w powietrzu.

    Poza tymi systemami w ramach pakietu dostarczone zostaną też przeciwpancerne drony-kamikadze Switchblade, mające zasięg 10-40 km.

  • 22:14

    Renault ogłosiło, że zawiesi działalność swojej fabryki w Moskwie na czas rozpatrzenia przyszłości swoich udziałów w Awtowazie. Francuskie przedsiębiorstwo kontroluje 69 proc. akcji tej największej rosyjskiej spółki motoryzacyjnej.

    Według przytaczanej przez Reutera opinii Citibanku Rosja odpowiada za 8 proc. podstawowych dochodów Renault - głównie za pośrednictwem Awtowazu, producenta marki Łada. W efekcie francuski koncern ma najsilniejszą obecność na rosyjskim rynku spośród wszystkich zachodnich producentów samochodów - wskazała agencja. "W konsekwencji francuski producent samochodów skorygował marżę operacyjną grupy do około 3 proc. z poziomu 4 proc. lub wyższego" - przekazał Reuters.

  • 21:59

    "Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i zapoznał się z aktualnym stanem wysiłków Rosji i Ukrainy na rzecz znalezienia rozwiązania dyplomatycznego" - przekazał rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. "Kanclerz wezwał prezydenta Rosji do jak najszybszego zawieszenia broni i poprawy sytuacji humanitarnej" - dodał Hebestreit.

    Następnie kanclerz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i "zapoznał się z jego oceną obecnej sytuacji i procesem negocjacji. Ustalili, że pozostaną w bliskim kontakcie".

  • 21:52

    Mer Sławutycza w obwodzie kijowskim Jurij Fomiczew poinformował, że Rosjanie ostrzelali posterunek, ale "siły ukraińskie odparły wroga". - Zdajemy sobie sprawę, że przeciwnik jest blisko i sytuacja jest bardzo trudna – dodał.

    Mer uprzedził mieszkańców, by mieli naładowane telefony, zapas wody, przygotowane dokumenty i rzeczy do ewakuacji. Zaapelował także do nich, by nie lekceważyli sygnałów alarmowych o groźbie ostrzału, zwłaszcza gdy są na ulicy i np. stoją w kolejce po produkty spożywcze.

  • 21:44

    Zniknięcie z przestrzeni publicznej w Rosji ważnych postaci ze struktur siłowych, w tym ministra obrony Siergieja Szojgu, świadczy o tym, że trwa tam szukanie winnych niepowodzeń na Ukrainie – ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

    - FSB pokazuje palcem na wojskowych, wojskowi – na inne struktury – oświadczył sekretarz RBNiO. Ołeksij Daniłow wskazał również, że nie widać "nie tylko Szojgu, ale i wielu generałów". Jego zdaniem w Rosji doszło już do "wymiany generałów", którzy mają poprowadzić nową ofensywę na Ukrainie. "Mogę powiedzieć, że to im nie pomoże" – dodał.

  • 21:12

    Prezydent USA Joe Biden wylądował w środę wieczorem w Brukseli, gdzie w czwartek spotka się z przywódcami NATO, UE i państw G7 podczas rozmów poświęconych rosyjskiej agresji na Ukrainę.

  • 19:34

    W wyniku ostrzałów rosyjskich w Charkowie zniszczone zostały 1143 obiekty infrastruktury, w tym 998 domów mieszkalnych – poinformował w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że służby komunalne i wolontariusze próbują przywrócić funkcjonowanie infrastruktury tam, gdzie jest to możliwe.

    - Dostarczamy wodę, ogrzewanie. Wiem, jak emocjonalnie i fizycznie ciężko jest się trzymać, ale razem robimy wszystko, co jest możliwe, by Charków się utrzymał i zwyciężył – powiedział Terechow.

    Charków na wschodzie Ukrainy, przed wojną drugie co do wielkości miasto w tym kraju, jest bezustannie atakowany przez siły rosyjskie.

  • 19:30

    Price: uważamy, że gotowe i otwarte linie komunikacji są niezbędne, zwłaszcza w okresie wysokich napięć i konfliktu. Federacja Rosyjska ograniczyła naszą możliwość posiadania w pełni funkcjonującej ambasady w Moskwie. Chcemy równowagi w relacjach USA-Rosja. Nie chcemy zamykać ambasady USA w Moskwie, ale restrykcje, które nakładają Rosjanie utrudniają nam normalne funkcjonowanie.

  • 19:26

    Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price: Federacja Rosyjska musi realizować swoje międzynarodowe zobowiązania, również te związane z konwencją wiedeńską. Powinna zapewnić odpowiedni dostęp do usług konsularnych wszystkich obywateli obcych państw przebywających w Rosji, również tych, przebywających w areszcie.

  • 19:11

    Niemieckie ministerstwo obrony zapowiedziało dostarczenie Ukrainie 2 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych Panzerfaust z zasobów Bundeswehry – donosi dpa.

    Ukraińskie siły zbrojne otrzymały już od Niemiec tysiąc sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków Stinger z zasobów Bundeswehry, a także 500 z około 2700 pocisków Strieła ze starych zapasów - przypomina dpa.

    Jak zapewnia minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, w drodze jest kolejna dostawa pocisków przeciwlotniczych Strieła. - W obecnej sytuacji jesteśmy jednym z największych dostawców broni. Nie jest to coś, z czego jesteśmy dumni. To jest coś, co musimy teraz zrobić, aby pomóc Ukrainie.

    Niemcy przekazali Ukrainie m.in. pociski ziemia-powietrze Stinger

  • 19:07

    Z powodu niezrealizowania zaplanowanych terminów ofensywy, Rosja rozpatruje możliwość okrążenia niektórych zgrupowań ukraińskich sił zbrojnych, by potem stawiać kolejne ultimatum w czasie negocjacji. Jednocześnie, łamiąc prawo humanitarne, nie przestają bombardować miast – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w środę wieczorem.

  • 18:32

    Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

    "Sejm RP stanowczo potępia akty długotrwałej przemocy, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości, akty ludobójstwa, systemowe naruszenia praw człowieka oraz inne przestępne naruszenia prawa międzynarodowego, których dopuszczają się na terytorium suwerennej Ukrainy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej wraz z sojusznikami na rozkaz dowódców wojskowych pod bezpośrednim zwierzchnictwem prezydenta Władimira Putina" - czytamy w uchwale.

    Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. popełniania zbrodni wojennych przez Rosję w Ukrainie

  • 18:02

    Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w rosyjskim ostrzale kijowskiej dzielnicy Padół w środę - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Wcześniej tego dnia Rosjanie ostrzelali dzielnicę swiatoszyńską i szewczenkowską.

    Zniszczenia po ostrzale Kijowa przez Rosjan [21.03.2022]

  • 18:00

    Premier Izraela Naftali Bennett odbył w środę rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który przedstawił mu swoją ocenę negocjacji z Ukrainą. Tymczasem Kijów zwrócił się do Izraela o pomoc cybernetyczną, w tym Pegasusa - podają izraelskie media.

  • 17:58

    Do 24 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału siedziby administracji w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podaje w środę Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przeszukiwanie gruzów ostrzelanego 1 marca budynku trwa.

    Wybuch w Charkowie przy placu Wolności (01.03.2022)

  • 17:54

    Władze Szwecji przekażą Ukrainie kolejne 5 tysięcy granatników przeciwpancernych, a także sprzęt do rozminowywania - poinformował w środę szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.


    Uważamy, że niezmiernie ważne jest dalsze aktywne wspieranie Ukrainy.

  • 17:54

    Z powodu aktywnych działań wojennych łączności komórkowej pozbawione są ukraińskie miasta Mariupol w obwodzie donieckim, Izium w obwodzie charkowskim i podkijowskie miejscowości Worzel, Irpień, Bucza i Hostomel – podała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

  • 17:53

    Wojska rosyjskie użyły amunicji fosforowej we wtorek wieczorem w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel - poinformował mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn. Podkreślił, że użycie tego uzbrojenia jest zakazane przez Konwencję genewską.

    Co to jest broń fosforowa? Wyjaśnia pułkownik Maciej Matysiak, ekspert fundacji Stratpoints:

    Co to jest broń fosforowa? Wyjaśnia pułkownik Maciej Matysiak

  • 17:52

    Przechwycony na polu walki na Ukrainie zaawansowany rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4 zostanie przewieziony do USA do zbadania - podał w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

    Krasucha to używany od 2010 roku rosyjski mobilny, naziemny system walki elektronicznej. Jego głównym celem są pokładowe urządzenia radioelektroniczne w samolotach systemu wczesnego ostrzegania, radary naziemne, satelity szpiegowskie krążące na niskiej orbicie okołoziemskiej czy drony. Model Krasucha-4 ma zasięg do 300 km i jest uważany za najbardziej zaawansowany rosyjski system walki elektronicznej.

    We wtorek część jednego z takich systemów została przechwycona przez siły ukraińskie w czasie walk pod Kijowem.

    System walki elektronicznej Krasucha-4

  • 16:26

    W Czernihowie, na północy Ukrainy, rosyjscy żołnierze sporządzają listy mieszkańców przeznaczonych do "ewakuacji" do Rosji. Osoby znajdujące się na listach mają być wywożone do miasta Lgow w obwodzie kurskim - podała na Facebooku rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

  • 16:25

    Miesiąc temu obudziliśmy się w innej Europie. Na jej terytorium znowu mamy wojnę - mówił w Parlamencie Europejskim szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jesteśmy świadomi naszej współodpowiedzialności i chcemy stanąć na wysokości zadania - podkreślił.

    Charles Michel w Parlamencie Europejskim

  • 16:14

    Słowacja ponownie uruchamia placówkę dyplomatyczną na Ukrainie, która będzie działać w przygranicznym mieście Użhorod. Od czwartku będzie tam pracować ambasador - poinformował szef słowackiego MSZ Ivan Korczok.

  • 16:12

    Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę agresorzy zabili sześciu ratowników medycznych i 58 razy brali na cel karetki pogotowia - poinformował w środę na Facebooku minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko.

    Akcja ratunkowa po częściowym zawaleniu się po rosyjskim ostrzale 12-piętrowego bloku w rejonie szewczenkowskim Kijowa (zdjęcie z 16 marca)

  • 16:00

    W wyniku rosyjskiego ostrzału w Mariupolu zniszczone zostało Muzeum Sztuk Pięknych im. Archipa Kuindży, w którym znajdowały się obrazy wielu wybitnych twórców – poinformowały władze oblężonego miasta.

    W muzeum znajdowały się kopie prac Kuindży, ale były tam również oryginalne obrazy innych malarzy światowej sławy – Iwana Ajwazowskiego, Mikołaja Głuszczenki, Tetiany Jabłońskiej, Mychajły Derehusa i innych.

    W muzeum było ok. dwóch tys. eksponatów. Los dzieł sztuki jest obecnie nieznany – podano.

  • 15:55

    Rosyjscy oligarchowie są bardzo zdenerwowani z powodu polityki Putina, a sankcje nałożone na Rosję i konkretnych biznesmenów przez wojnę na Ukrainie boleśnie uderzyły w aktywa rosyjskich miliarderów - twierdzi ukraiński wywiad.

    Jak dodaje, przedstawiciele wielkiego biznesu rosyjskiego poszukują sposobów wpływu na Putina albo na jego otoczenie z bloku siłowego. Wywiad podkreśla, że jest to trudne ze względu na izolację Putina i to, że prawie nikogo do siebie nie dopuszcza. "W pierwszej kolejności oligarchów, których uważa za niegodnych zaufania" - czytamy.

    Sankcje uderzają w rosyjskich oligarchów

  • 15:53

    Rosyjskie wojska planują przejąć na cele mieszkalne obiekty socjalne Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, położone w mieście Enerhodar - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom w komunikatorze internetowym Telegram.

    "Są doniesienia, że pod hotele w Enerhodarze podjechała kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych" - przekazał koncern.

  • 15:45

    W obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy rosyjscy żołnierze pozwolili jechać samochodom zaminowaną drogą. W wybuchu zginęły co najmniej trzy osoby - informuje rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

    "Rosyjscy bojownicy pozwolili kilku samochodom wyjechać zaminowaną trasą. Podczas wybuchu z sześciu pasażerów jednego z samochodów przeżyło tylko trzech" - napisała w serwisie Telegram Denisowa.

  • 15:40

    Dwa kolejne rosyjskie samoloty wojskowe zostały zestrzelone w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformowało w środę na Facebooku ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych "Wschód".

    CZYTAJ WIĘCEJ:

  • 15:38

    Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) tymczasowo zawiesiła współpracę z Rosją.

  • 15:38

    Komisja Europejska: do państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy trafi 3,4 mld euro z unijnego instrumentu REACT-EU. Środki wesprą m.in. kraje znajdujące się na pierwszej linii pomocy - Polskę, Węgry, Rumunię i Słowację.

  • 15:37

    Zwłoki poległych w obwodzie sumskim na Ukrainie rosyjskich żołnierzy nie są przez Rosjan zabierane, leżą w specjalnych workach pod gołym niebem - pisze w środę Suspilne, powołując się na przedstawiciela władz obwodu sumskiego Anatolija Kotlara.

  • 15:34

    Analiza ekspertów OSW po 27 dniach wojny:

    Rosja eskaluje terror wobec cywilów na zajętych terytoriach, pojawiają się kolejne doniesienia o plądrowaniu sklepów i mieszkań, mordach i gwałtach. Miejscowe media donoszą o sukcesach sił ukraińskich na północny zachód od Kijowa, które nie zostały jednak na razie potwierdzone przez ukraińską armię.

  • 15:30

    Zełenski: potrzebujemy więcej wsparcia, by wolność nie przegrała. Potrzebujemy uzbrojenia, czołgów, samolotów. Świat musi pamiętać o sankcjach przeciwko Rosji. Francuskie przedsiębiorstwa muszą opuścić rosyjski rynek, muszą przestać finansować wojnę prowadzoną przez Rosję, przestać finansować mordowanie kobiet i dzieci, gwałty. Każdy powinien pamiętać, że wartości są ważniejsze od zysku.

  • 15:19

    Zełenski: jesteśmy wdzięczni Francji, która nam pomaga. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona, jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Wiecie, czym jest wolność, równość i braterstwo. Oczekujemy od Francji, by pomogła zmusić Rosję do zaprzestania wojny. Oczekujemy od Francji zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

  • 15:17

    Zełenski: musimy wspólnie wywrzeć presję na Rosję, by wywalczyć pokój.

  • 15:15

    Zełenski: Europa od 80 lat nie widziała tego, co teraz dzieje się dzisiaj na Ukrainie.

  • 15:13

    Zełenski: po tygodniach rosyjskiej inwazji Mariupol i inne ukraińskie miasta, zaatakowane przez okupanta przypominają ruiny Verdun, jak na zdjęciach z pierwszej wojny światowej. Wojsko rosyjskie burzy wszystko: domy mieszkalne, uniwersytety, magazyny żywności... wszystko. Nie baczą na zbrodnie wojenne. Wprowadzili terror. Gwałcą kobiety, zabijają uchodźców uciekających z kraju i dziennikarzy, strzelają do starców, którzy przeżyli wojnę, a teraz znów muszą uciekać przed bombami.

  • 15:11

    Zełenski: proszę o minutę ciszy, ku pamięci tysięcy Ukraińców i Ukrainek, którz zginęli w w wyniku rosyjskiej inwazji na nasz kraj.

  • 15:10

    Zełeński przed francuskim parlamentem: jestem wdzięczny za to, że mogę się do Państwa zwrócić, to zaszczyt. Wiecie, co dzieje się na Ukrainie, wiecie, dlaczego to się dzieje. Jak wprowadzić pokój na Ukrainie? Większość odpowiedzi leży w naszych rękach.

  • 15:06

    Wołodymyr Zełenski otrzymał owacje na stojąco we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

  • 14:54

    Komisja Europejska przyjęła tymczasowe kryzysowe ramy prawne, umożliwiające państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę.

  • 14:47

    Stoltenberg: Putin powinien zatrzymać tę wojnę i zaangażować się w działania dyplomatyczne

  • 14:42

    Stoltenberg: NATO nie jest stroną tego konfliktu, wspieramy Ukrainę w jej prawie do samoobrony, ale nie wyślemy tam naszych wojsk.

  • 14:38

    Stolteberg: każde użycie broni jądrowej odmieni naturę tego konfliktu, Rosja musi zrozumieć, że nigdy nie wygra wojny nuklearnej.

  • 14:34

    Stoltenberg: zwiększymy naszą obecność na wschodzie NATO, na ziemi, powietrzu i na morzu Pierwszym krokiem bedzie rozmieszczenie czterech jednostek bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i Słowacji.

  • 14:32

    Stoltenberg: w porządku obrad nie ma dyskusji na temat ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO.

  • 14:31

    Stoltenberg: naszą odpowiedzialnością jest zapewnić, by wojna nie eskalowała poza Ukrainę.

  • 14:25

    Szef NATO: ewentualne użycie broni chemicznej na Ukrainie będzie miało daleko idące konsekwencje.

  • 14:24

    Stoltenberg: oczekuję, że na szczycie w Brukseli przywódcy zdecydują o podwojeniu wysiłków, mających na celu zwiększenie inwestowania w obronność.

  • 14:23

    Szef NATO przekazał, że przywódcy na szczycie w Brukseli zajmą się rolą Chin w kryzysie na Ukrainie. Wskazał, że istnieją obawy o to, że Chiny mogą wesprzeć materialnie rosyjską inwazję.

  • 14:22

    Stoltenberg: naszą odpowiedzialnością jest zapewnić, by wojna nie eskalowała poza Ukrainę.

  • 14:21

    Stoltenberg: przywódcy państw NATO zapewnią Ukrainie dodatkowe wsparcie, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz ochrony przed atakami chemicznymi i jądrowymi.

  • 14:19

    Jens Stoltenberg poinformował, że na szczycie NATO w Brukseli oczekuje decyzji o znaczącym wzmocnieniu Sojuszu w jego wschodniej części.

    Stoltenberg: zwiększymy naszą obecność na wschodzie naszego Sojuszu

  • 14:18

    Prezydent USA Joe Biden wyruszył w środę do Europy. Zapytany w drodze do śmigłowca Marine One przez dziennikarza CNN, na ile poważne jest ryzyko użycia przez Rosję broni chemicznej, Biden odparł: -Myślę, że to realne zagrożenie.

  • 14:11

    Dyrektor Chersońskiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego i deputowany do rady obwodu chersońskiego Ołeksandr Knyha został porwany przez rosyjskich żołnierzy - przekazało na Facebooku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

    "Rano rosyjscy terroryści we właściwy sobie faszystowski sposób porwali dyrektora i wywieźli go w nieznanym kierunku. (...) Wzywamy międzynarodową wspólnotę kulturalną, aby dołożyła wszelkich starań w celu jak najszybszego uwolnienia Knyhi. Niech dowie się o tym cały świat" - napisano na profilu ukraińskiego resortu kultury

  • 14:09

    Wysłannik prezydenta Rosji do spraw zrównoważonego rozwoju Anatolij Czubajs zrezygnował ze swojego stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę - podały w środę agencje Bloomberg i Reutera, powołując się na źródła bliskie politykowi. Czubajs jest znany przede wszystkim jako architekt rosyjskiej transformacji po upadku ZSRR.

  • 13:56

    Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie programu, w ramach którego na zapewnienie dostępu do podstawowych produktów, w tym żywności, Ukraina będzie mogła dostać 330 mln euro w formie pożyczek. KE wyraziła też gotowość do powołania m.in. zespołu negocjacyjnego w celu wspólnych zakupów gazu na poziomie unijnym.

  • 13:44

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w opublikowanym środę wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", że w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przestrzegł go przed użyciem broni biologicznej lub chemicznej na Ukrainie.


    Rosyjskie twierdzenia, że Ukraina rozwija broń biologiczną i chemiczną lub że USA chcą użyć takiej broni na Ukrainie, nie są prawdą i wydają mi się ukrytą groźbą, że sam Putin rozważa jej zastosowanie. Dlatego ważne było dla mnie, aby powiedzieć (Putinowi) bardzo wyraźnie i bezpośrednio: to byłoby niedopuszczalne i niewybaczalne. Nikt nie powinien nawet o tym myśleć.

  • 13:42

    Agencja Reutera rezygnuje z umieszczania treści pochodzących z rosyjskiej agencji TASS w swojej ofercie dla klientów biznesowych. Decyzja ma związek ze sposobem przedstawiania inwazji na Ukrainę w rosyjskich mediach - poinformowało w środę kierownictwo Reutersa.

  • 13:16

    W pobliżu Mariupola i Mikołajowa ukraińskie wojsko wyeliminowało dowódcę rosyjskiej 810. Brygady Piechoty Morskiej, która miała zaatakować Odessę na południu kraju – ogłosił rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany w środę przez agencję Ukrinform. Według brytyjskich mediów zabity wojskowy to pułkownik Aleksiej Szarow.

    - Nasze wojsko zniszczyło dowódcę rosyjskiej brygady piechoty morskiej. To czeka każdego, kto spróbuje gwałcić ukraińskie kobiety i zabijać nasze dzieci. Nie będzie dla nich usprawiedliwienia – oświadczył Bratczuk.

    Barykady na ulicy w Odessie

  • 13:15

    Aktywna faza rosyjskiej inwazji załamie się do kwietnia - ocenił w środę doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. Wskazał, że ofensywna Rosji została powstrzymana w wielu regionach Ukrainy. "Rosjanie stracili już 40 proc. swoich atakujących wojsk" - dodał.

  • 13:15

    Zastępca dowódcy sił NATO w Europie generał Adrian Bradshaw w rozmowie z BBC ostrzegł, że wojska rosyjskie prawdopodobnie nie odpuszczą zdobycia Mariupola, który dzieli ich od połącznia drogą lądową z anektowanym w 2014 roku Półwyspem Krymskim.

    Ponadto, w opinii generała, w najbliższym czasie prezydent Rosji Władimir Putin podwoi wysiłki mające na celu zdobycie przez siły rosyjskie kluczowych celów, po to, by mógł przekazać zwykłym Rosjanom, że ich kraj odniósł zwycięstwo.

    Generał Bradshaw stwierdził też, że w świetle najnowszych wydarzeń, europejskie państwa NATO będą musiały pokryć z własnej kieszeni koszty zadowalających systemów odstraszania na Starym Kontynencie.

  • 12:51

    - Ukraina może liczyć na naszą pomoc - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środę w Bundestagu. Zastrzegł jednak, że nie widzi możliwości zrezygnowania z dostaw energii z Rosji w perspektywie krótkoterminowej, oraz podkreślił, że NATO nie stanie się stroną w wojnie.

  • 12:36

    Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą na określonych terenach operację stabilizacyjną, powstrzymując natarcie wroga, a na pewnych kierunkach zmuszają go do odwrotu - podał w środę sztab generalny ukraińskiego wojska w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

    Z podsumowania sytuacji operacyjnej ukraińskiego dowództwa wynika, że w ciągu ostatniej doby nie było aktywnych działań wojennych na kierunku wołyńskim. Na kierunku poleskim wojska rosyjskie umacniają zajęte pozycje i przegrupowują się po poniesionych stratach.

    "Na Siewierszczyźnie (na północy Ukrainy – red.), w związku z nieudaną próbą blokady Czernihowa, wróg próbuje odrobić znaczne straty i zorganizować wsparcie logistyczne dla swoich jednostek. Na kierunku browarskim (na wschód od Kijowa - red.) okupanci kontynuują prace inżynieryjne oraz zaminowują infrastrukturę i obiekty cywilne" - czytamy w komunikacie

    "Na kierunku słobodzkim (wschodnia Ukraina – red.) oddziały rosyjskich okupantów koncentrują swoje wysiłki na blokowaniu Charkowa i Sum oraz uzupełnianiu strat. W wyniku walk w okolicach Iziumu siły ukraińskie zniszczyły do 60 proc. stanu osobowego i sprzętu wojskowego jednostek okupacyjnych" - podkreślił sztab, dodając, że jednostki rosyjskie cechuje demoralizacja w związku z ponoszonymi stratami i problemami z logistyką.

  • 12:28

    Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował w środę na swojej stronie internetowej imienną listę "856 rosyjskich zbrodniarzy wojennych".

    "Rosyjscy żołnierze pułku artylerii samobieżnej popełnili szereg zbrodni wojennych na obywatelach Ukrainy" - napisano w oświadczeniu. "Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie będą pociągnięci do odpowiedzialności i postawieni przed sądem" - dodano.

  • 12:11

    Litwa przeznaczy co najmniej 10 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział w środę prezydent Gitanas Nauseda. Wsparcie obejmie sprzęt produkowany przez litewskie firmy, m.in. noktowizory i uzbrojenie do walki z dronami.

  • 12:09

  • 12:09

    Niektóre pododdziały rosyjskich wojsk po prostu zawracają i wycofują się, odmawiają udziału w walkach. Odnotowaliśmy już drugi przypadek zorganizowanej dezercji Rosjan w naszym regionie - poinformował w środę przewodniczący administracji wojskowej obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

    Przedstawiciel miejscowych władz, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN, odniósł się też do nastrojów panujących w rosyjskiej armii. "Podczas rozmowy z rosyjskim dowódcą okazało się, że ani on, ani podlegli mu żołnierze nie mają ochoty walczyć przeciwko Ukrainie" - stwierdził Żywycki.

    We wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał na Facebooku, że w rejonie (powiecie) ochtyrskim obwodu sumskiego doszło już do masowej dezercji Rosjan. "Około 300 okupantów odmówiło wykonywania rozkazów. Żołnierze opuścili teren operacji wojskowej wraz z 70 jednostkami sprzętu" - poinformowano w oświadczeniu ukraińskiej armii

  • 11:53

    Prezes Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer w czwartek w Moskwie spotka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na rzecznika MKCK i rosyjski resort dyplomacji. Podano, że rozmowa ma być poświęcona wojnie na Ukrainie.

  • 11:24

    Rosyjskie służby próbują werbować indywidualnie białoruskich wojskowych do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie. W zamian oferują im pieniądze i darmową edukację wojskową - podał w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

    "Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie, a oprócz tego edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych, jak np. Riazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach. W szczególności takie przypadki zostały odnotowane w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi (...)" – czytamy w komunikacie na Facebooku.

    Jednocześnie według wywiadu wśród białoruskich wojskowych motywacja do udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie jest bardzo niska.

  • 11:15

    W Kijowie zatrzymano kolejnych dywersantów: dwóch obywateli Rosji oraz obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie przekazywał informacje Rosjanom - podała w środę na Facebooku kijowska policja.

    "Sprawdzono telefon naszego rodaka i znaleziono tam dużo zdjęć posterunków wojskowych. (...) Sprawą zajmą się teraz właściwe służby. Zatrzymane osoby zostaną przekazane Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy" - poinformowała policja w komunikacie.

    W ocenie szefa kijowskiej administracji wojskowej generała Mykoły Żyrnowa, od początku wojny (24 lutego) do 19 marca władze zatrzymały w stolicy 127 prorosyjskich dywersantów. Aresztowane osoby działały w ramach 14 grup prowadzących infiltrację w Kijowie.

  • 11:03

    Władze Rosji przygotowują się do odcięcia możliwości wyjazdu z okupowanego Półwyspu Krymskiego. Może dojść do zablokowania ruchu na moście łączącym Krym z Rosją. Ograniczone zostaną połączenia promowe i lotnicze - przekazał w środę na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

    "Potwierdzono informację, że Gwardia Narodowa Federacji Rosyjskiej (Rosgwardia) szykuje się do blokowania przepływu osób przez most. (...) Formalną przyczyną działań Moskwy ma być walka z ukraińskimi dywersantami i zapobieganie możliwym 'atakom terrorystycznym'" - przekazała ukraińska służba.

    W oświadczeniu stwierdzono także, że od czasu inwazji na Ukrainę (24 lutego) coraz więcej obywateli Rosji próbuje opuścić Krym. Najbardziej zainteresowani wyjazdem mieliby być członkowie rodzin rosyjskich oficerów oraz przedstawicieli lokalnych władz, w tym administracji Sewastopola.

    "Osoby, które starają się wyjechać, pilnie sprzedają swoje nieruchomości, zmieniają adres zameldowania, a także przenoszą z Krymu aktywa i działalność gospodarczą" - donosi ukraiński wywiad wojskowy.

    Most Krymski łączący anektowany półwysep z Rosją

  • 10:54

  • 10:13

    Zełenski: Trzeba doprowadzić do tego, by Rosja nie miała środków na finansowanie swojego wojska.

  • 10:12

    Wołodymyr Zełenski przed parlamentem Japonii: Państwa zjednoczyły się, by bronić pokoju. Jestem wdzięczny Japonii za zdecydowane działania.

  • 9:51

    32 ostrzały zarejestrowano w Charkowie w nocy z wtorku na środę - poinformował nadawca publiczny Suspilne Charków, powołując się na szefa władz obwodu charkowskiego Ołeha Syniehubowa. W atakach najbardziej ucierpiała dzielnica Saliwka na północy miasta – podano.

    Syniehubow zwrócił uwagę na zmianę taktyki atakujących Rosjan. - Przez pierwsze dwa tygodnie aktywnie próbowano szturmować miasto, próbowano się do niego dostać, teraz napastnicy terroryzują Charków i pobliskie miasta ostrzałem artyleryjskim - wskazał.

    Żołnierze rosyjscy ostrzałem rakietowym zaatakowali znajdującą się w obwodzie charkowskim Łozowę. W mieście uszkodzono 20 domów, szkołę i przedszkole. Ośmiu cywilów odniosło obrażenia minionej nocy.

    Syniehubow potwierdził także dalszą blokadę miasta Izium, w pobliżu którego minionej nocy doszło do walk żołnierzy rosyjskich i ukraińskich obrońców.

    Zniszczenia w Charkowie po rosyjskim ostrzale [20.03.2021]

  • 9:44

    Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 23 marca to według ukraińskich danych: około 15,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 517 czołgów, 1578 bojowych pojazdów opancerzonych, 267 systemów artyleryjskich, 80 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 47 systemów obrony przeciwlotniczej, 101 samolotów, 124 śmigłowce, 1008 pojazdów kołowych, cztery jednostki pływające, 70 cystern i 42 bezzałogowce.

    Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych.

  • 9:22

    Uzgodniono na środę plany ewakuacji cywilów z miast Ukrainy dziewięcioma korytarzami humanitarnymi, ale nie ma porozumienia z Rosją w sprawie bezpiecznej drogi wyjazdu z centrum oblężonego Mariupola – ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował w nocy z wtorku na środę, że w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie kraju "w nieludzkich warunkach żyje około 100 tys. mieszkańców, bez jedzenia, bez wody, bez leków, całkowicie zablokowanych, pod ciągłym ostrzałem".

    Pożary w dzielnicy mieszkalnej Mariupola

  • 8:57

    Sytuacja militarna na północy Ukrainy pozostaje statyczna, prawdopodobnie dlatego, że rosyjskie wojska dokonują przegrupowania przed wznowieniem działań na dużą skalę - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Pole bitwy na północy Ukrainy pozostaje w dużej mierze statyczne, a siły rosyjskie prawdopodobnie są w okresie przegrupowania przed wznowieniem działań ofensywnych na dużą skalę. Siły rosyjskie starają się otoczyć siły ukraińskie na wschodzie kraju, nacierając z kierunku Charkowa na północy i Mariupola na południu. Siły rosyjskie nadal próbują ominąć Mikołajów i zmierzają na zachód w kierunku Odessy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:57

    Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych poinformował w środę, że w mieście Rubiżne rosyjski pocisk zabił trzy osoby, w tym dwoje dzieci. - Do tragedii doszło wieczorem, kiedy armia rosyjska nasiliła ostrzał. Około godziny 20 nieprzyjaciel uderzył w wieżowiec. Pocisk eksplodował na piątym piętrze. Ratownicy znaleźli troje zabitych, w tym dwoje dzieci - powiedział Hajdaj

    Rubiżne przed wojną liczyło około 60 tys. mieszkańców.

    Szef władz obwodowych przekazał, że w obwodzie ługańskim trwa regularne niszczenie obiektów infrastrukturalnych przez rosyjskich żołnierzy.

  • 7:44

    Rosyjscy żołnierze okupujący elektrownię jądrową w Czarnobylu "splądrowali i zniszczyli" laboratorium posiadające radioaktywne próbki – podała stacja BBC, cytując komunikat ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia w Czarnobylu.

    Centralne Laboratorium Analityczne, które przetwarzało odpady nuklearne, pracowało z "wysoce aktywnymi próbkami oraz próbkami izotopów promieniotwórczych, które teraz są w rękach wroga" – podkreśliła agencja na Facebooku.

    Laboratorium, którego budowa kosztowała 6 mln euro, było wyposażone w "cenny sprzęt analityczny", niedostępny w innych miejscach Europy – dodała agencja.

    Teren elektrowni atomowej w Czarnobylu

  • 7:42

    Prokuratura generalna Ukrainy zidentyfikowała żołnierza rosyjskiego, który zabił nieuzbrojonego cywila i wielokrotnie zgwałcił jego żonę, oraz postawiła go w stan oskarżenia - napisała na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. To pierwsza taka sprawa na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.

    "W jednej z wiosek rejonu browarskiego w pobliżu Kijowa Rosjanin włamał się do prywatnego domu, zabił właściciela i, pijany, wielokrotnie zgwałcił wraz z towarzyszem żonę zabitego cywila, grożąc jej i jej dziecku" - wskazała Wenediktowa.

    Rosyjskiego żołnierza oskarża się o złamanie norm prowadzenia konfliktów zbrojnych. Ogłoszono, że jest on poszukiwany, a akt oskarżenia został wniesiony do sądu.

  • 7:30

    Ukraińska prokuratura: od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 121 dzieci.

  • 7:25

    Na terytorium Rosji trwa ukryta mobilizacja w celu uzupełnienia strat w oddziałach walczących na Ukrainie - poinformował w środę sztab generalny ukraińskiego wojska.

    "Na terytorium Federacji Rosyjskiej trwa ukryta mobilizacja w celu uzupełnienia strat kadrowych zgrupowania oddziałów okupacyjnych operujących w wojnie na terytorium Ukrainy. Komisariaty wojskowe próbują przyciągnąć byłych żołnierzy do służby i podpisać odpowiednie umowy, preferowane są osoby, które mają już doświadczenie bojowe" - czytamy w komunikacie.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja obwodu czernihowskiego

Tagi:
Raporty: