Wojna Rosja - Ukraina. Strona ukraińska podała najnowsze dane o stratach Rosjan

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP, BBC, CNN
Krzysztof Górlicki o użyciu broni kasetowej przez Rosjan (nagranie z 19 marca)
Krzysztof Górlicki o użyciu broni kasetowej przez Rosjan (nagranie z 19 marca)TVN24
wideo 2/35
TVN24Krzysztof Górlicki o użyciu broni kasetowej przez Rosjan

Ukraina odpiera zbrojny atak Rosji. Ukraiński resort dyplomacji podał najnowsze dane dotyczące strat strony rosyjskiej. Przekazano, że zginęło ponad 14 tysięcy osób. Według ministerstwa zniszczono między innymi 95 samolotów i blisko 1,5 tysiąca pojazdów opancerzonych agresora. Agencja Unian - powołując się na doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Antona Heraszczenkę - podała zaś, że "wczoraj w Kijowie po raz pierwszy zanotowano fakt użycia nowego rodzaju pocisku". W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Przywódcy USA i Chin Joe Biden i Xi Jinping rozmawiali na temat rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę oraz postawę Pekinu w obliczu wojny. Biały Dom w komunikacie podał, że Biden przedstawił Xi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli udzielą materialnego wsparcia Rosji.

> Dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało, że w piątek nad Ukrainą zestrzelono "12 rosyjskich wojskowych obiektów powietrznych". Z kolei sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosjanie próbują nalotami zrekompensować niepowodzenia na lądzie - w piątek wykonali ich ponad 40.

> Żołnierze ukraińscy wyeliminowali dowódcę 331. pułku powietrznodesantowego armii rosyjskiej, pułkownika Siergieja Suchariewa - podało w piątek Ministerstwo Obrony Ukrainy na Twitterze.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że "Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej i następnie obwinić Ukrainę o skorzystanie z tej broni".

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:41

  Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy podjęła decyzję o zawieszeniu szeregu partii i struktur politycznych, powiązanych z Rosją, m.in.: Opozycyjnej Platformy - Za Życie, Partii Szarija, Naszych, Bloku Opozycyjnego, Lewej Opozycji.

  - Chcę przypomnieć wszystkim politykom z dowolnego obozu: czas wojny bardzo dobrze pokazuje, kto stara się przedkładać własne ambicje, własną partię czy karierę ponad interesy państwa, interesy ludu. Kto ukrywa się gdzieś z tyłu, ale udaje, że jest jedynym, któremu zależy na obronie. Wszelkie działania polityków zmierzające do rozłamu lub współpracy z Rosją nie powiodą się - zapewnił Zełenski w nagraniu.

 • 3:05

  Im większy jest terror ze strony Rosji wobec Ukrainy, tym gorsze będą dla niej konsekwencje - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu udostępnionym na Facebooku w nocy z soboty na niedzielę.

  - 24. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę dobiegł końca. Ukraińcy udowodnili, że potrafią walczyć bardziej profesjonalnie niż armia, która od dziesięcioleci walczy w różnych regionach i w różnych warunkach. Z mądrością i odwagą odpowiadamy na ogromną liczbę ich sprzętu i żołnierzy wysyłanych na Ukrainę - powiedział Zełenski.

  Jak wskazał, "blokada Mariupola przejdzie do historii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne". - Robienie pokojowemu miastu tego, co zrobili Rosjanie, to terror, który będzie pamiętany przez wieki. A im więcej Ukraińców opowiada o tym światu, tym więcej znajdujemy poparcia. Im bardziej Rosja używa terroru wobec Ukrainy, tym gorsze będą dla niej konsekwencje - podkreślił prezydent.

 • 1:25

  Według brytyjskiego ministerstwa obrony "siły powietrzne Ukrainy i siły obrony przeciwlotniczej nadal skutecznie bronią ukraińskiej przestrzeni powietrznej".

  "Rosji nie udało się przejąć kontroli nad przestrzenią powietrzną i w celu uderzenia w cele na Ukrainie w dużej mierze polega ona na broni dystansowej, wystrzeliwanej ze względnie bezpiecznej rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Zdobycie kontroli nad przestrzenią powietrzną było jednym z głównych celów Rosji w pierwszych dniach konfliktu, a niepowodzenia w tym względzie znacząco stępiły jej postępy operacyjne" - napisano w sobotniej aktualizacji wywiadowczej.

 • 1:01

  Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk poinformował w sobotę, że w ciągu kilku dni ukraińscy żołnierze odepchnęli wojska rosyjskie na 70 kilometrów od Kijowa. - W tej chwili nie mamy żadnych znaczących zmian w sytuacji operacyjnej. Wróg został zatrzymany prawie we wszystkich kierunkach, z których nacierał - powiedział Motuzianyk, którego wypowiedź cytuje "Ukraińska Prawda".

  Jego zdaniem rosyjscy żołnierze są zdemoralizowani, brakuje im personelu, skomplikowanej logistyki oraz nie orientują się w terenie.

 • 23:43

  Dowództwo sił powietrznych Ukrainy podało, że w sobotę zestrzelono trzy rosyjskie śmigłowce.

  "W sobotę 19 marca wróg znacznie zmniejszył swoją obecność na ukraińskim niebie. Nasza obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dziś trzy śmigłowce rosyjskich faszystów, ale dzienny plan usuwania rasistów powietrznych nie został zrealizowany!" - podał sztab, cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

  W komunikacie dowództwa sił powietrznych dodano, że nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej, które Ukraina ma nadzieję dostać od sojuszników, przyczynią się do realizacji "planu niszczenia wroga".

  "Dziś siły powietrzne z powodzeniem biją okupantów bronią z lat 80., a rasiści używają przeciwko nam najnowszej broni – pocisków hipersonicznych i samolotów, które znacznie przewyższają nasze możliwości liczebnie i bojowo. Sytuacja może się zmienić radykalnie, kiedy będziemy używali nowoczesnego sprzętu od partnerów i zamkniemy niebo przed rasistowskim terroryzmem" - napisano w komunikacie.

 • 22:50

  W najbliższych dniach Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych między innymi systemy obrony przeciwlotniczej oraz inną potrzebną nam broń - poinformował w sobotę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  - USA potwierdziły to publicznie. Będą to Stingery, Javeliny i systemy przeciwpancerne, nasze wojsko tego potrzebuje. Wkrótce ta broń będzie na terenie naszego kraju. To kwestia dni - powiedział .

  16 marca prezydent USA Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie m.in. systemy obrony powietrznej w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Amerykańska administracja zaznaczyła, że zapowiadany pakiet pomocowy będzie obejmował: 800 jednostek systemów obrony przeciwlotniczej różnego zasięgu, drony, 9000 sztuk systemów przeciwpancernych, 7000 sztuk broni ręcznej i 20 milionów sztuk amunicji.

 • 22:17

  "Zełenski jest gotowy do spotkania, jednak Putin uważa, że jego pozycja do rozmów nie jest jeszcze dostatecznie mocna, by je podjąć" - mówił główny doradca i rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin, cytowany w sobotę w tureckim dzienniku Hurriyet.

  "Wierzę, że do tego spotkania w pewnym momencie dojdzie, że w końcu osiągniemy pokojowy kompromis" - powiedział turecki polityk. "Oczywiście wszyscy pragniemy, by zdarzyło się to szybciej niż później (...). Nie możemy sobie pozwolić na kolejną zimną wojnę, ponieważ byłaby ona niszcząca i kosztowna dla wszystkich stron (...)" - ocenił.

  "Każda decyzja, każdy krok wobec Rosji na polu wojskowym, politycznym, czy jakimkolwiek innym, będzie miał teraz wpływ na przyszłą nową architekturę bezpieczeństwa" - konkludował Kalin.

  Erdogan zaproponował w czwartkowej rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, by Ankara była miejscem jego rozmów pokojowych z prezydentem Ukrainy. Tego samego dnia, po rozmowach z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził, że Ankara zabiega o zorganizowanie bezpośrednich rozmów Zełenski-Putin.

 • 22:15

  Zakłady Azowstal w Mariupolu, o które toczą się walki, będzie można odbudować - ocenił w sobotę dyrektor Azowstalu Enwer Ckitiszwili.

  - Zbyt wcześnie jest mówić, że zakłady zostały zatrzymane na zawsze. Wrócimy do miasta, odbudujemy kombinat, odrodzimy go i będzie on pracował i rozsławiał Ukrainę tak jak zawsze, dlatego że Mariupol to Ukraina i Azowstal to Ukraina - powiedział Ckitiszwili, szef drugiego co do wielkości kombinatu metalurgicznego na Ukrainie.

  Poinformował on, że w Azowstal trafiły dwa pociski, z których jeden uderzył w magazyny.

  Dyrektor mówił, że od 24 lutego zakłady zmniejszyły temperaturę w piecach do bezpiecznego poziomu. Wszelkie parametry techniczne wciąż są kontrolowane przez pracowników, którzy mimo ostrzałów Mariupola przychodzą do pracy. Przekazał, że w ten sposób działalność zakładów została "zatrzymana w sposób absolutnie bezpieczny".

 • 21:54

  - Każdy kraj świata zgodnie ze statutem ONZ ma prawo do samoobrony i my w Ukrainie świetnie zdajemy sobie sprawę – i naród, i władza – że nasze siły samoobrony muszą być samodzielne i samowystarczalne, bo na nikogo liczyć nie można. Dlatego nie ma mowy, żeby tu było państwo zdemilitaryzowane – oświadczył w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksandr Arestowycz w wywiadzie dla Radia Swoboda.

  Dodał, że Szwecja i Austria są w zupełnie innej sytuacji niż Ukraina, bo mają „porządnych” europejskich sąsiadów, którzy prowadzą stabilną politykę, i nie obawiają się zmiany granic.

  Ocenił, że Ukraina została oszukana w związku z tzw. budapeszteńskim memorandum, czyli podpisanym w 1994 roku dokumentem, na mocy którego USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, gdy ta zrezygnowała z posiadania odziedziczonej po ZSRR broni jądrowej.

  Powiedział, że wszyscy gwaranci memorandum – nie tylko Rosja – faktycznie Ukrainę oszukali i nie dostarczyli obiecanych gwarancji, w związku z czym w kraju trwa teraz wojna.

 • 21:44

  Tegoroczne obchody rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 r. nabrały wyjątkowego kontekstu w związku z wojną na Ukrainie - napisał w iście prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że również tym razem niedocenienie determinacji ludzi walczących o wolność okazały się błędem.

  List odczytała w sobotę w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych w czasie uroczystości z okazji 41. rocznicy historycznych wydarzeń.

 • 21:32

  Prawie 90 ładunków wybuchowych pomógł już zneutralizować na Ukrainie piesek Patron (Nabój), który współpracuje z pirotechnikami z Czernihowa na północy Ukrainy – podała w sobotę Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Telegramie.

  Biało-brązowy piesek został pokazany na opublikowanym nagraniu w stroju służbowym - w kamizelce z logo Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, barwami narodowymi Ukrainy i własnym imieniem.

 • 21:29

  Dwie osoby cywilne zginęły w kolejnym, sobotnim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy. To mężczyzna i 9-letnie dziecko – poinformował w sobotę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie. Przekazał, że na niektórych kierunkach wojsko ukraińskie przeszło do kontrataku, a na drogach dojazdowych do Charkowa niszczone są kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego.

  Według sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie charkowskim główne wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na zablokowaniu Charkowa i zniszczeniu jego cywilnej infrastruktury.

 • 21:26

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podało na Twitterze dane dotyczące rosyjskich start. Z opublikowanej grafiki wynika, że od soboty zginęło około 14 400 członków rosyjskiego personelu.

  Z informacji resortu wynika, że zniszczono 95 rosyjskich samolotów, 115 śmigłowców, 1470 pojazdów opancerzonych, 466 czołgów, 60 cystern, 213 elementów artylerii i kilka innych elementów wyposażenia Rosjan.

 • 20:39

  Władze Wielkiej Brytanii zatrzymały do wyjaśnienia kolejny samolot, który jest podejrzewany, że "ma powiązania z Rosją" - poinformował w sobotę brytyjski minister transportu Grant Shapps. Shapps nie ujawnił żadnych szczegółów, takich jak miejsce, gdzie samolot został uziemiony ani do kogo może należeć.

  Dlaczego doszło do zatrzymania? W ramach sankcji nałożonych na Rosję za jej napaść na Ukrainę, Wielka Brytania zamknęła swoją przestrzeń powietrzną oraz lotniska dla wszystkich samolotów, których właścicielami, operatorami lub czarterującymi są Rosjanie, a później wzmocniła ten zakaz w ten sposób, że wprowadzanie tych samolotów w brytyjską przestrzeń powietrzną jest przestępstwem.

  To już drugi samolot zatrzymany w Wielkiej Brytanii w ramach tych sankcji. W zeszłym tygodniu na lotnisku w Farnborough zatrzymano zarejestrowano prywatny odrzutowiec, który jest powiązany z rosyjskim oligarchą Jewgenija Szwidlera. Samolot miał przylecieć do Wielkiej Brytanii 3 marca, czyli gdy już obowiązywał zakaz. Zatrzymano go, gdy miał odlecieć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szwidler, potentat naftowy, osobiście nie jest objęty brytyjskimi sankcjami.

 • 20:32

  6623 osoby ewakuowano w sobotę z ukraińskich miast korytarzami humanitarnymi - poinformował Kirył Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według przedstawionych danych, z oblężonego miasta Mariupol ewakuowano 4128 osób.

  W piątek zaś z miast udało się ewakuować 9145 mieszkańców.

 • 20:30

  Rosja użyła przed kilkoma dniami na Ukrainie pocisków hipersonicznych Kindżał - podała w sobotę amerykańska stacja CNN. Jak przekazała, był to pierwszy przypadek użycia takich pocisków w walce.

  Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że pociski Kindżał zniszczyły w piątek skład amunicji na zachodzie Ukrainy we wsi Delatyn w obwodzie iwanofrankowskim.

  Pociski te to najnowszy produkt przemysłu zbrojeniowego Rosji. Są wystrzeliwane z samolotów Mig-31. Ich prędkość przekracza kilka razy prędkość dźwięku, sprawiając, że są trudne do wykrycia, co stanowi wyzwanie dla systemów obrony przeciwrakietowej. Pociski hipersoniczne mogą też poruszać się po znacznie niższej trajektorii niż pociski balistyczne o dużej sile rażenia, które są tym samym łatwiejsze do wykrycia.

  Pociski hipersoniczne mogą także manewrować i omijać systemy obrony przeciwrakietowej.

  Stany Zjednoczone uczyniły z rozwoju broni hipersonicznej jedno ze swoich głównych zadań. Nad stworzeniem własnej wersji pracują też Chiny, a Korea Północna ogłosiła, że jest już w posiadaniu tego typu broni, nie przedstawiając jednak na to żadnych dowodów.

 • 20:13

  Spod gruzów wojskowych koszar w Mikołajowie na południu Ukrainy, zbombardowanych w piątek przez siły rosyjskie, wydobyto ciała – poinformowały w sobotę BBC i agencja AFP.

  - Znaleziono co najmniej 50 ciał, ale nie wiemy, ile jeszcze znajduje się pod ruinami – cytuje AFP pracownika Państwowej Służby ds. Sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Według niego, w momencie ataku w bazie spało "co najmniej 200" żołnierzy.

  BBC powiadomiła natomiast, powołując się na własne źródła, że w trzech różnych szpitalach leczonych jest co najmniej 57 żołnierzy.

  CNN, powołując się na dziennikarzy szwedzkiego dziennika "Expressen", którzy relacjonowali akcję ratunkową, podała wcześniej, że w piątek około godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce) dwa rosyjskie samoloty zrzuciły na koszary pięć bomb, niszcząc kilka budynków.

 • 20:04

  Władze Rumunii są gotowe do wsparcia innych państw Unii Europejskiej w celu likwidacji ich zależności od gazu ziemnego z Rosji - ogłosił w sobotę w Bukareszcie rumuński prezydent Klaus Iohannis.

  Iohannis przekazał, że podczas czwartkowego spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Bukareszcie omówił z nim kwestię bezpieczeństwa energetycznego UE i konieczność podjęcia pilnych działań służących całkowitemu uniezależnieniu Unii od gazu z Rosji.

  - Rumunia jest gotowa zapewnić własną infrastrukturę, aby zdywersyfikować dostawy gazu ziemnego z wielu źródeł w Europie - powiedział Iohannis. Dodał, że jednym z rozwiązań w bliskiej przyszłości może być kierowanie do państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej docierającego do Rumunii skroplonego gazu ziemnego.

 • 19:51

 • 19:49

  Byli prezydenci USA Bill Clinton i George W. Bush w geście solidarności odwiedzili ukraińską cerkiew Świętych Wołodymyra i Olgi w Chicago - poinformował portal informacyjny Axios.

  Byli amerykańscy prezydenci złożyli na miejscu bukiety słoneczników.

  "Są one symbolem walki o wolność, którą dziś widzimy w kolorach niebieskim i żółtym. Ten pierwszy to kolor nieba, ten drugi to zboże. Ukraina to spichlerz Europy, ale teraz jest ona twierdzą w walce o wolność" - przekazano w nagraniu na Instagramie Busha. "Ameryka stoi solidarnie z narodem ukraińskim, gdy walczy on za swoją wolność i swoją przyszłość" - napisał w opisie wideo 43. prezydent Stanów Zjednoczonych.

 • 19:46
 • 19:41

  Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak, komentując apel premiera Morawieckiego o plan odbudowy dla Ukrainy podkreślił, że plan taki jest moralną odpowiedzialnością. "Polska jest szczerym przyjacielem Ukrainy" - zaznaczył.

 • 19:34

  W serwisie Player dostępna - bez opłat i logowania - jest telewizja Ukraina 24.

  (Найбільший український інформаційний телевізійний канал Україна 24 відтепер на Player. Безкоштовний і відкритий доступ)

 • 19:33

  Ukrainę opuściło wszystkich 11 pracowników ambasady Białorusi – poinformował w sobotę ambasador Białorusi Ihar Sokał, cytowany przez Naszą Niwę. - 18 marca o godz. 13.30 dojechaliśmy na przejście. Ja wyjechałem o 20.00, a nasz ostatni pracownik wyjechał dziś o 9.00 – mówił Sokał.

  W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające rozmowę Sokała z ukraińskim pogranicznikiem, który usiłuje mu przekazać "30 srebrników".

 • 19:32

 • 19:28

  Ambasador Białorusi Ihar Sokał, cytowany przez Naszą Niwę, poinformował, że Ukrainę opuściło wszystkich 11 pracowników ambasady Białorusi.

  Rosja rozpoczęła ewakuację personelu ze wszystkich swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie dzień przed rosyjską agresją na ten kraj.

 • 19:16

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagranym przemówieniu, zwrócił się do protestujących w Bernie przeciwko rosyjskiej inwazji Szwajcarów, dziękując im za przekazane wsparcie.

  Zaapelował też: - W waszych bankach znajdują się pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę. Pomóżcie z nimi walczyć. (...) Byłoby dobrze, by pozbawić ich tych przywilejów.

  Według niego rosyjscy miliarderzy rezydujący "w pięknych szwajcarskich miasteczkach" pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie.

  Szwajcaria zastosowała wobec Rosji sankcje takie jak Unia Europejska, zamrażając szwajcarskie konta bankowe sankcjonowanych Rosjan - przypomina Reuters. Szwajcarski rząd nie podał, ile dokładnie pieniędzy zostało zamrożonych na kontach miliarderów, jednak z doniesień tamtejszej organizacji sektora finansowego, na którą powołuje się agencja, w szwajcarskich bankach znajduje się nawet 213 mld dolarów należących do oligarchów.

 • 19:03

  Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie, w Kijowie zginęło 228 osób, w tym czworo dzieci. Rannych w ukraińskiej stolicy zostało 912 osób, w tym 16 dzieci - poinformowały w sobotę władze Kijowa na komunikatorze Telegram.

  W komunikacie podano, że wojska rosyjskie zniszczyły w Kijowie 36 budynków mieszkalnych, sześć szkół i cztery przedszkola. W 57 domach zniszczone są fasady, balkony i okna. Władze zapewniły przy tym, że miasto "nadal żyje". Część przedsiębiorstw wznawia działalność, a w niektórych miejscach znów działają kawiarnie.

 • 18:55

  - Rosyjska inwazja zmusiła 30 proc. ukraińskiej gospodarki do zaprzestania pracy - powiedział w sobotnim wywiadzie telewizyjnym ukraiński minister finansów Serhij Marczenko, którego cytuje agencja Reuters.

  - Nasze dochody z podatków nie pozwalają nam na pokrycie naszych potrzeb, (dlatego – red.) głównym strumieniem dochodów są pożyczki – zaznaczył.

 • 18:54

  Papież Franciszek odwiedził w sobotę ukraińskie dzieci w watykańskim szpitalu pediatrycznym Bambino Gesu, które dotarły do Włoch po wybuchu wojny. O wizycie papieża poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

  Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni podał, że w szpitalu przebywa obecnie 19 dzieci z Ukrainy, leczonych między innymi onkologicznie i neurologicznie, a także ciężko ranne dziewczynki. Od początku wojny przybyło dotąd około 50 dzieci.

 • 18:49

  Wiceszef chińskiego MSZ Le Yucheng powiedział w sobotę, że sankcje nałożone przez państwa zachodnie na Rosję są coraz bardziej "stają się coraz bardziej skandaliczne" – podał Reuters. Mówił, że obywatele rosyjscy są pozbawiani zagranicznych aktywów "bez powodu".

  Ocenił też – informuje agencja – że NATO nie powinno dalej rozszerzać się na wschód.

  Mówił też, że "to dążenie do absolutnego bezpieczeństwa (przez NATO – red.) właśnie prowadzi do absolutnego braku bezpieczeństwa". - Konsekwencje zepchnięcia w kąt mocarstwa, zwłaszcza nuklearnego, są jeszcze bardziej niewyobrażalne - dodał.

  Jeszcze przed atakiem na Ukrainę, Moskwa zażądała od NATO prawnie wiążących gwarancji nieposzerzania Sojuszu i powrotu do granic z 1997 roku. NATO nie przystało na te warunki.

 • 18:34

  Motuzianyk nie podał liczby ofiar, które zginęły bądź zostały ranne w budynku teatru. Wcześniej w sobotę mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział BBC, że pod gruzami może być uwięzionych ponad tysiąc osób.

  Budynek teatru dramatycznego został zbombardowany w środę wieczorem. W piątek władze informowały, że około 130 osób wydostało się na powierzchnię, ale ponad 1000 wciąż jest w piwnicy, która wytrzymała bombardowanie.

 • 18:34

  "Trwa likwidacja skutków tego zbrodniczego ostrzału, ale jest ona utrudniona z powodu ostrzeliwań ze strony wojsk rosyjskich" - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na briefingu w Kijowie. Chodzi o atak na teatr w oblężonym przez Rosjan Mariupolu.

  Rzecznik dodał, że wojska rosyjskie "chaotycznie" atakują Mariupol. Zapewnił, że "miasto się broni" i że "nie zostanie oddane".

 • 18:23

  "Wczoraj w Kijowie po raz pierwszy zanotowano fakt użycia nowego rodzaju pocisku. Był to pocisk wystrzelony z wyrzutni rakietowej, który spadał na Kijów na spadochronie" – poinformowała w sobotę agencja Unian, cytując doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Antona Heraszczenkę.

 • 17:50

  Doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak zwrócił się w sobotę do władz w Pekinie, by te przyłączyły się do państw Zachodu we wspólnej krytyce "barbarzyńskiej" Rosji. Jak dotąd, Chiny wciąż oficjalnie nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę.


  Chiny mogą być ważnym elementem światowego systemu bezpieczeństwa, jeżeli tylko podejmą dobrą decyzję, wspierając koalicję państw cywilizowanych i potępią rosyjskie barbarzyństwo.

 • 17:48

  W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w ramach otwartego korytarza humanitarnego ewakuowano około 700 mieszkańców i dostarczono do obwodu pomoc humanitarną - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

 • 17:35

  Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do piątku zginęłoco najmniej 847 cywilów - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

 • 17:28

  Wojska rosyjskie w obwodzie kijowskim aktywnie się okopują, nie rezygnując przy tym z dalszych działań w kierunku stolicy – poinformował szef władz obwodu kijowskiego gen. Ołeksandr Pawluk.

 • 17:27

  We Lwowie jest już ponad 200 tys. uchodźców z innych części Ukrainy - poinformowała w sobotę telewizja CNN, cytując mera Lwowa Andrija Sadowyja. Oznacza to, że osób, które zbiegły przed rosyjską inwazją do Lwowa jest dwa razy więcej niż się wcześniej spodziewano - zauważa stacja.

 • 17:15

  Nexta: 11 pracowników białoruskiej ambasady opuściło Ukrainę.

 • 17:04

  Byli prezydenci USA Bill Clinton i George W. Bush odwiedzili ukraiński kościół w Chicago, gdzie złożyli kwiaty w geście solidarności z Ukraińcami.

  "Ameryka jednoczy się z obywatelami Ukrainy w ich walce za wolność i przeciwko opresji" - napisał Clinton na Twitterze.

 • 16:34

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do świata o zatrzymanie Rosji, dopóki wojen nie wywołają inni agresorzy. Napisał o tym w mediach społecznościowych.

  "Jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana teraz, jeśli nie zostanie ukarana teraz, to inni agresorzy na świecie wywołają inne wojny. W różnych regionach. Na różnych kontynentach. Wszędzie, gdzie jakieś państwo marzy o podboju sąsiada" – czytamy we wpisie prezydenta.

 • 16:17

  Szef kijowskiej administracji wojskowej generał Mykoła Żyrnow powiedział w sobotę, że od początku wojny władze zatrzymały w stolicy 127 prorosyjskich dywersantów, działających w ramach 14 grup prowadzących infiltrację w Kijowie.

 • 16:04

  Siły rosyjskie szykują się do natarcia z Sum w dwóch kierunkach: południowym, na Trościaniec, Ochtyrkę i Połtawę oraz zachodnim, na Pryłuki i Kijów – oznajmił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 16:00

 • 15:59

  Lista zagranicznych firm, które zdecydowały się zakończyć swoją działalność w Rosji, rośnie z dnia na dzień. Nie dotyczy to jednak belgijskich przedsiębiorstw.

  Z ankiety dziennika "De Tijd" wynika, że prawie wszystkie belgijskie firmy zdecydowały o tym, że pozostają w Rosji. Dziennik "L’Echo" pisze natomiast, że dotyczy to "zdecydowanej większości" przedsiębiorstw.

 • 15:58

  Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi potępił wraz ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu inwazję Rosji na Ukrainę jako złamanie prawa międzynarodowego. Ministrowie wezwali też Putina do zaprzestania nielegalnych działań na Ukrainie.

  Hayashi i Cavusoglu rozmawiali w sobotę w tureckiej Antalyi

 • 15:44

 • 15:35

  Mer Kijowa Witalij Kliczko dla TVN24:

 • 15:33

  Siły rosyjskie przeprowadziły atak na podziemny magazyn rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie w obwodzie iwanofrankowskim na zachodzie Ukrainy – powiedział portalowi Ukrainska Prawda rzecznik sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

 • 15:31

  W Czernihowie na północy Ukrainy wojska rosyjskie zniszczyły bazę narciarską, gdzie przez wiele lat organizowane były zawody narciarskie i w biathlonie - podał w sobotę portal Ukrainska Prawda.

 • 15:16

  Na Ukrainie jest obecnie oficjalnie 562 rosyjskich jeńców wojennych - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 15:15

  W piątkowych atakach rakietowych na przedmieścia Zaporoża na południu Ukrainy zginęło dziewięć osób, w tym jeden ratownik – poinformowały w sobotę miejscowe władze. 17 osób, w tym trzech ratowników, odniosło obrażenia, a kolejnych 5 doznało urazów.

 • 15:01

  W ataku moździerzowym wojsk rosyjskich na Makarów w obwodzie kijowskim zginęło siedem osób, a pięć odniosło obrażenia – poinformowała policja obwodu kijowskiego na Facebooku. Podała, że w wyniku ataku zniszczone zostały budynki mieszkalne i administracyjne.

 • 14:59

  Położona w obwodzie kijowskim miejscowość Makarów jest kontrolowana przez siły ukraińskie, ale znajduje się pod nieustannym ostrzałem wroga - informują w sobotę wojskowe władze obwodowe.

  W gminach Borodzianka, Bucza i Hostomel zaobserwowano również ruchy oddziałów lądowych przeciwnika, zniszczono infrastrukturę - przekazano w komunikacie. Dodano, że w okolicach Buczy i Nemiszajewa wróg umocnił swoje pozycje.

  Jak podano dalej, w Białej Cerkwi i Boryspolu sytuacja jest pod kontrolą, noc z piątku na sobotę minęła spokojnie.

  W miejscowości Nowi Petriwci w wyniku ostrzału zapaliło się składowisko odpadów.

  W gminach iwankowskiej, dymerskiej i poleskiej doszło do katastrofy humanitarnej. Miejscowość Sławutycz jest kompletnie odizolowana.

  W rejonie Fastowa i Obuchowa sytuacja jest stabilna.

  Miejscowość Wasylków jest nieustannie zagrożona atakami rakietowym - poinformowały wojskowe władze obwodu kijowskiego.

 • 14:39

  Uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer ukraińskiego miasta Melitopol udzielił wywiadu telewizji CNN. W rozmowie opowiedział m.in. o tym w jakich warunkach był przetrzymywany.

 • 14:34

  W Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęła kobieta i dwoje dzieci, gdy w wyniku ostrzału zawalił się dom - podał portal RBK Ukraina, powołując się na służby ratunkowe. Jedno dziecko wydobyte spod gruzów udało się uratować.

 • 14:21

  Korytarzami humanitarnymi na Ukrainie ewakuowanych zostało już ponad 180 tys. cywilów, a tym ostatniej doby 9 tys. osób z oblężonego Mariupola – ogłosił w nocy z piątku na sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  "Dziś działało na Ukrainie siedem korytarzy humanitarnych. Sześć z obwodu sumskiego, jeden w obwodzie donieckim. Ponad 9 tysięcy osób zostało ewakuowanych z oblężonego Mariupola. Ogółem ponad 180 tysięcy obywateli Ukrainy zostało już uratowanych dzięki funkcjonowaniu korytarzy humanitarnych" - powiedział Zełenski.

 • 14:19

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę, że prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę nie dlatego, że bał się jej wejścia do NATO, ale bo obawiał się idącego z Ukrainy przykładu wolności i demokracji, co mogłoby zagrozić jego rządom.

  - Z każdym dniem, w którym trwa heroiczny opór Ukrainy, staje się jasne, że Putin popełnił katastrofalny błąd i trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego tak czynił. Dlaczego zdecydował się na inwazję na ten całkowicie niewinny kraj? Tak naprawdę nie wierzył, że Ukraina w najbliższym czasie dołączy do NATO i doskonale wiedział, że nie ma planu rozmieszczenia rakiet na ukraińskiej ziemi. Nie wierzył też w te na poły mistyczne bzdury, które snuł pisząc o pochodzeniu narodu rosyjskiego - mówił Johnson w przemówieniu wygłoszonym na konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool.

  - Myślę, że lękał się Ukrainy z zupełnie innego powodu. Bał się Ukrainy, ponieważ na Ukrainie mają wolną prasę i wolne wybory, a z każdym rokiem, gdy Ukraina zbliżała się - co nie zawsze było łatwe - do wolności, demokracji i wolnego rynku, bał się - wskazał brytyjski premier. - Bo w putinowskiej Rosji można trafić do więzienia na 15 lat za nazwanie inwazji inwazją, a za sprzeciwienie się Putinowi w wyborach można zostać otrutym lub zastrzelonym - stwierdził.

 • 13:48

  Od początku działań wojennych rosyjskie lotnictwo przeprowadziło 1403 naloty na Ukrainie - podał ukraiński sztab generalny.

  "Od początku działań wojennych wróg dokonał 291 uderzeń rakietowych, używając 459 rakiet"- dodano w komunikacie ukraińskiego dowództwa.

 • 13:38

  Trwa akcja ratunkowana terenie koszar ukraińskiego wojska w Mikołajewie, które zostały w piątek zbombardowane przez siły rosyjskie. Nie ma oficjalnego bilansu ofiar, ale według stacji CNN zginęły dziesiątki żołnierzy.

 • 13:36

  W Mariupolu, który jest oblężony przez Rosjan, trwają walki o zakłady Azovstal, jeden z największych w Europie kombinatów metalurgicznych - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy, Wadym Denysenko. Dodał, że zakłady są całkowicie zniszczone.

 • 13:10

  Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht nie widzi dalszych możliwości przekazywania broni Ukrainie przez Bundeswehrę.

  - Możliwości działania za pośrednictwem Bundeswehry zostały wyczerpane - powiedziała Lambrecht w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk.

 • 12:32

  Rosjanie wykorzystują mężczyzn zmobilizowanych w Donbasie, jako mięso armatnie do wykrywania ukraińskich stanowisk ogniowych - podał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

 • 12:31

  Bułgaria nie udostępni Ukrainie broni - oświadczył premier Kirił Petkow po rozmowie z szefem Pentagonu gen. Lloydem Austinem. Do dyslokowanej w tym kraju międzynarodowej grupy bojowej NATO dołączy natomiast kompania piechoty zmechanizowanej z USA.

 • 12:31

  Nie popierałem żadnych działań wojennych i nigdy ich nie będą popierał - powiedział w sobotę w wywiadzie dla japońskiej stacji telewizyjnej TBS rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez portal RBK.


  Chcę żebyście zrozumieli i wiedzieli, że ani dla Rosji, ani dla Japonii, ani dla Ukrainy, ani dla Ameryki, wojna nie jest do przyjęcia. Co dotyczy naszych relacji i wsparcia dla Rosji w każdej sytuacji jesteśmy sojusznikami, podpisaliśmy stosowne porozumienia.

 • 11:49

  Mer Mariupola Wadym Bojczenko: Walki uliczne i ostrzał utrudniają wydostanie ludzi z podziemi zbombardowanego teatru w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu. Pod gruzami może być uwięzionych ponad 1000 osób.

 • 11:47

  W oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu panują "średniowieczne warunki", kończą się zapasy żywności i wody, a ostrzał nie ustaje. Ludzie zastanawiają się, czy przeżyją kolejną godzinę – powiedział w sobotę BBC ukraiński poseł Dmytro Gurin, którego rodzice są w Mariupolu.


  Ludzie zostali bez jedzenia i, co ważniejsze, bez wody. Kilka dni temu czołgi zaczęły strzelać do dziewięciopiętrowych budynków, więc ludzie nie mogą wychodzić. Wszyscy siedzą w mieszkaniach i piwnicach, zastanawiając się, czy zginą w ciągu następnej godziny. (...) Ostrzał nigdy nie ustaje. Samoloty zrzucają setki bomb w 24 godziny. (...) Ze zdjęć, które widziałem, miasta już nie ma.


 • 11:02

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skrytykował minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, która oświadczyła wprost, że NATO nie będzie interweniować na Ukrainie i nie wprowadzi strefy zakazu lotów.

  "Każde takie oświadczenie polityków z Unii Europejskiej zachęca Rosję do masakr na Ukrainie. Jeśli nie dostrzegacie wojny i boicie się Putina, to przynajmniej nie wygłaszaj prowokujących oświadczeń" - napisał przedstawiciel administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na Twitterze.

 • 10:16

  Biuro prokuratora generalnego poinformowało w komunikacie opublikowanym na Telegramie, że wskutek działań zbrojnych Rosji na Ukrainie do sobotniego poranka zginęło 112 dzieci, a 140 zostało rannych.

  Przekazano, że najwięcej dzieci zginęło w obwodach kijowskim (57), charkowskim (36), czernihowskim (30) i donieckim (28).

  Dodano, że rosyjskie ostrzały i bombardowania zniszczyły 489 placówwek edukacyjnych, 69 z nich - bezpowrotnie.

 • 10:02

  Rosyjski ostrzał poważnie uszkodził świątynię Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) w mieście Irpień pod Kijowem – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 9:46

  Szef Pentagonu Lloyd Austin pytany na konferencji w stolicy Bułgarii, czy omawiano jakiekolwiek wsparcie dla Ukrainy ze strony Bułgarii, powiedział, że rozmowa z bułgarskim premierem dotyczyła tego, "co może zrobić wspólnie, żeby wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu". - Mówiliśmy o zwiększeniu naszej interoperacyjności, rozmawialiśmy o innych rzeczach związanych z działaniem różnych sił zbrojnych - dodał. Podziękował Bułgarii za wszelką pomoc humanitarną dla Ukrainy.

 • 9:33

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w sobotę rano, że całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 18 marca to: około 14,4 tysiąca osób (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 466 czołgów, 1470 bojowych pojazdów opancerzonych, 213 systemów artyleryjskich, 72 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 44 systemy obrony przeciwlotniczej, 95 samolotów, 115 śmigłowców, 914 pojazdów kołowych, trzy jednostki pływające, 60 cystern i 17 bezzałogowców.

  Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych.

 • 8:59

  W piątek w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy Rosjanie zabili co najmniej 13 osób i ranili kolejnych kilkadziesiąt - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko w nocy z piątku na sobotę.

  W Kramatorsku zginęło 5 cywilów, a 25 zostało rannych.W Awdijiwce Rosjanie zabili dwie i ranili 4 osoby. W Pokrowsku zginęła jedna osoba, a 6 odniosło rany - wyliczył Kyryłenko.

 • 8:37

  Były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło mówił w TVN24 o polskiej propozycji wysłania misji pokojowej NATO na Ukrainie.

  - Nabiera kolorów ta propozycja. To nie było coś nieprzemyślanego, rzuconego na polityczny stół świata. O tym zaczyna się myśleć i mówić. Opinia publiczna świata zachodniego jest wzburzona i naciska na władze, w tym na władze amerykańskie, żeby coś zrobić - powiedział.

  Dodał, że "misja pokojowa to wielokrotnie stosowane rozwiązanie".

 • 8:30

  Pojawiły się oznaki, że stanowisko Rosji w rozmowach pokojowych z Ukrainą staje się bardziej "odpowiednie", ale negocjacje mogą potrwać co najmniej kilka tygodni - powiedział w stacji Bloomberg TV doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

  Wśród głównych tematów tych rozmów są gwarancje bezpieczeństwa, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk z Ukrainy oraz "polityczne rozwiązanie" kwestii "spornych terytoriów" - powiedział Podolak, który jest członkiem ukraińskiego zespołu negocjacyjnego.

  Jego zdaniem rokowania mogą się przedłużyć, ponieważ stanowiska obu stron w szeregu punktów wzajemnie się wykluczają. - Są pewne ustępstwa, których zdecydowanie nie poczynimy (…) Nie możemy oddać jakichkolwiek terytoriów - mówił doradca prezydenta Ukrainy.

 • 8:17

  Władze Rosji mogą przygotowywać prowokacje na własnym terytorium - podał sztab generalny ukraińskiego wojska na swoim profilu w serwisie Facebook.

  "Biorąc pod uwagę, że wróg poniósł ciężkie straty, prawdopodobne jest, że wojskowo-polityczne władze Federacji Rosyjskiej zdecydują się na zmianę obowiązującego (tam) prawodawstwa i rozpoczną powszechną mobilizację. W celu uzasadnienia takich działań możliwe jest, że na terytorium Rosji zostanie przeprowadzony szereg prowokacji z ofiarami cywilnymi, jak miało to miejsce przed rozpoczęciem drugiej wojna czeczeńskiej. Pozwoli to rządowi na podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji" - czytamy w komunikacie.

 • 7:56

  Mateusz Lachowski, wolontariusz, dokumentalista, który jest w Kijowie, mówił na antenie TVN24 o sytuacji w stolicy Ukrainy. - Godzinę temu był kolejny alarm przeciwlotniczy. W nocy też wyły syreny - przekazał.

  - Jeśli chodzi o pozycje rosyjskie, to Ukraińcy delikatnie odpychają Rosjan od Kijowa. Kiedy byłem na froncie, widziałem porzucony przez Rosjan sprzęt, który był bliżej Kijowa, niż pozycje rosyjskie - dodał.

 • 7:04

  W ciągu ostatniej doby Sił Zbrojne Ukrainy zlikwidowały rosyjskiego generała porucznika Andrieja Mordwiczowa - podał ukraiński sztab generalny w serwisie Facebook.

  W wyniku ostrzału wroga przeprowadzonego przez Siły Zbrojne Ukrainy zginął dowódca 8. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał porucznik Andriej Mordwiczow - poinformował sztab.

 • 7:03

  O godzinie 9 czasu kijowskiego (godzina 8 w Polsce) ma zostać otwarty korytarz humanitarny z Ługańska - podał szef władz obwodowych.

 • 6:36

  Około połowa polskiej przestrzeni powietrznej jest przeznaczona dla wojska i sił sojuszniczych w powodu wojny w Ukrainie - przekazał szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

 • 6:36

  - Wyobraźcie sobie, że na tym stadionie jest 14 tysięcy trupów i dziesiątki tysięcy okaleczonych - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, komentując wystąpienie Władimira Putina podczas propagandowej imprezy na moskiewskim stadionie Łużniki.

  Według władz w Kijowie na Ukrainie zginęło już ponad 14 tysięcy rosyjskich żołnierzy, a dziesiątki tysięcy zostało rannych. - To jest cena wojny. Niewiele ponad trzy tygodnie. Ona musi się skończyć, propozycje Ukrainy są na stole - powiedział Zełenski.

 • 6:14

 • 5:22

  "Wobec brutalnej próby zniewolenia Ukrainy podjętej przez Putina, kraje regionu, które mają silne więzi z Rosją, będą musiały zadać sobie pytanie, jakie korzyści mogą one przynieść w przyszłości" i "co osłabiony Putin będzie miał do zaoferowania Ameryce Łacińskiej" - powiedział doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet w opublikowanym w piątek wywiadzie dla latynoamerykańskiego portalu informacyjnego INFOBAE.

  Pytany o "przyszłość stosunków Rosji z takimi krajami jak Argentyna i Brazylia, które wykazywały zainteresowanie tym zbliżeniem", powiedział: "Koszty stosunków z Rosją będą jedynie wzrastały wskutek międzynarodowych sankcji".

  W odpowiedzi na pytanie o "wzrastające w ostatnich latach wpływy Rosji w tym regionie, zwłaszcza w takich autorytarnie rządzonych krajach jak Wenezuela, Nikaragua i Kuba, które wykazywały zainteresowanie Moskwą, doradca amerykańskiego sekretarza stanu odparł, iż wobec agresji na Ukrainę "izolowana Rosja stanie się dla świata – i zwłaszcza dla Ameryki Łacińskiej - nieporównanie mniej atrakcyjnym partnerem".

 • 4:29

  "Strefę wojny mogło w piątek opuścić 4,5 tys. mieszkańców obwodu sumskiego; nie wszystkim jednak udało się wyjechać" - dodał. Dmytro Żywycki przywołał również przypadki plądrowania przez Rosjan zajmowanych wiosek. "Zgłaszano również przypadki tortur i uprowadzeń" - napisał, oskarżając o to lokalnych współpracowników rosyjskiej armii.

 • 4:26

  Okupanci ostrzelali szpital w Trościańcu w obwodzie sumskim. Na szczęście nikt nie zginął - napisał na Telegramie w nocy z piątku na sobotę Dmytro Żywycki, szef sumskiej obwodowej administracji państwowej. Żywycki poinformował również o pożarze magazynu przemysłowego w Sumach, do którego doszło po rosyjskim ostrzale budynku.

 • 4:20

  The Kyiv Independent: Rosyjska wojna z Ukrainą może zepchnąć 40 milionów ludzi do "skrajnego ubóstwa". Analiza przeprowadzona 18 marca przez amerykański ośrodek analityczny Center for Global Development wskazuje, że ceny towarów żywnościowych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę są wyższe niż w latach 2007 i 2010.

 • 4:03

  W ocenie sekretarza obrony USA w czasie działań na Ukrainie rosyjska armia popełniła taktyczne błędy. - To była seria błędnych kroków - powiedział Lloyd Austin stacji CNN, podczas swej podróży do Bułgarii.

  - Wyobrażali sobie, że szybko pójdą naprzód i błyskawicznie zajmą stolicę (Ukrainy), ale nie byli w stanie tego zrobić - stwierdził szef Pentagonu. Dodał, że Rosjanie nie wykorzystali właściwie informacji wywiadowczych, wskazał także na brak efektywnej współpracy między rosyjskimi siłami powietrznymi a wojskami lądowymi.

  Według Pentagonu rosyjska armia nie poczyniła na Ukrainie, w tym także na obrzeżach Kijowa, znaczących postępów. Rosjanie nie zdobyli także przewagi w ukraińskiej przestrzenie powietrznej.

 • 4:03

  Suwerenność i integralność terytorialna, a także niezależność państwowa są i pozostaną tak zwaną czerwoną linią w obecnych negocjacjach pokojowych z Rosją - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

  Stefanczuk, który jest zaangażowany w proces decyzyjny podczas tych negocjacji, podkreślił, że ich wynik może być tylko jeden: "Nasze zwycięstwo". "Zmierzamy we właściwym kierunku, ale ukraiński naród już za swoją niezależność zapłacił życiem wielu obywateli (...) Odpowiedzialność za to spada na Rosję" - napisał Stefanczuk na stronie internetowej Rady Najwyższej.

  "Dla nas jest ważne przywrócenie bezpieczeństwa i zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania państwa" - podkreślił. Odnosząc się do kwestii zaakceptowania przez Kijów niezależności samozwańczych "republik ludowych" - ługańskiej i donieckiej, czego domaga się Moskwa, stwierdził, że obszary te nadal leżą w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Ukrainy.

 • 3:56

  Rosjanie próbują nalotami zrekompensować niepowodzenia na lądzie; w piątek wykonali ich ponad 40 - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Tylko w ciągu ostatniego dnia najeźdźcy wystrzelili w Ukrainę 14 rakiet i przeprowadzili ponad 40 nalotów" - podano w komunikacie sztabu.

  "Najeźdźcy niszczą infrastrukturę miast, niszczą gęsto zaludnione obszary w celu zastraszenia ludności cywilnej Ukrainy i przekonania przywódców wojskowych i politycznych naszego kraju do negocjowania na warunkach wroga" - ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 3:56

  The Kyiv Independent: Małe zoo pod Kijowem prosi o korytarz humanitarny dla zwierząt. Położony 25 kilometrów na północ od Kijowa "Park XII miesięcy" zwraca się o pomoc w ewakuacji zwierząt lub przywiezienie żywności dla tych, które trudno transportować.

 • 3:56

  Samoloty ukraińskich sił powietrznych strąciły w piątek 10 rosyjskich celów powietrznych, dwa kolejne zostały zniszczone przez systemy przeciwlotnicze - poinformowało ukraińskie dowództwo sił powietrznych..

  Wśród zniszczonego przez Ukraińców sprzętu rosyjskiego znalazły się dwa samoloty, trzy helikoptery, trzy drony oraz cztery pociski manewrujące.

 • 3:55

  Prezydent Ukrainy wezwał do konstruktywnych rozmów pokojowych z Rosją. - Nadszedł czas na spotkanie, czas na rozmowy - powiedział Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z piątku na sobotę nagraniu wideo.

  Prezydent Ukrainy podkreślił, że to "jedyna szansa dla Rosji, by ograniczyć szkody spowodowane jej własnymi błędami". - Czas przywrócić integralność terytorialną i sprawiedliwość dla Ukrainy. W przeciwnym razie straty Rosji będą tak duże, że jedno pokolenie nie wystarczy, by je odrobić - powiedział ukraiński prezydent.

 • 3:55

  "Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze zwycięża. Podziękowania dla @elonmusk, rządu Polski i Orlenu" - napisał na Twitterze ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autor:asty

Źródło: TVN24, Reuters, PAP, BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: MNS.GOV.UA

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP