Wojna Rosja - Ukraina. W okupowanej elektrowni w Czarnobylu przeprowadzono częściową rotację personelu

Aktualizacja:
Autor:
mb,
pp/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 25. dzień. Przedsiębiorstwo zarządzające elektrownią w Czarnobylu poinformowało, że w niedzielę udało się przeprowadzić częściową rotację personelu pracującego przez ponad trzy tygodnie na okupowanym terenie. Natomiast na profilu papieża Franciszka opublikowano fragment jego niedzielnej wypowiedzi. "Bezsensowna masakra, podczas której każdego dnia powtarzają się rzezie i okrucieństwa. Nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia!" - czytamy. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nowym nagraniu powiedział, że im większy jest terror ze strony Rosji wobec Ukrainy, tym gorsze będą dla niej konsekwencje. Jak podkreślił, "blokada Mariupola przejdzie do historii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne". - Robienie pokojowemu miastu tego, co zrobili Rosjanie, to terror, który będzie pamiętany przez wieki - stwierdził Zełenski.

> Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zapowiedział, że w najbliższych dniach Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych między innymi systemy obrony przeciwlotniczej oraz inną potrzebną broń. - Będą to Stingery, Javeliny i systemy przeciwpancerne, nasze wojsko tego potrzebuje. Wkrótce ta broń będzie na terenie naszego kraju. To kwestia dni - powiedział. Tymczasem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksandr Arestowycz w sobotnim wywiadzie dla Radia Swodoba podkreślił, że nie ma mowy, żeby Ukraina była państwem zdemilitaryzowanym.

> Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że Ukraina wciąż skutecznie broni swojej przestrzeni powietrznej, a niepowodzenie Rosji w przejęciu nad nią kontroli znacząco stępiło postępy całej jej operacji.

> Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk poinformował, że w ciągu kilku dni ukraińscy żołnierze odepchnęli wojska rosyjskie na 70 kilometrów od Kijowa.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 0:00

  W wyniku ostrzału domów mieszkalnych i centrum handlowego w dzielnicy Podół w Kijowie późnym wieczorem w niedzielę zginęła co najmniej jedna osoba, poinformowała Agencja Reutera cytując wypowiedź mera miasta Witalija Kliczko.

 • 23:40

  Premier Japonii Fumio Kishida i jego kambodżański odpowiednik Hun Sen wezwali w niedzielę do niezwłocznego zakończenia wojny na Ukrainie. Rosyjską inwazję na ten kraj nazwali “poważnym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych”.

 • 23:11

  Agencja Reutera cytując mera Kijowa Witalija Kliczko podaje, że w dzielnicy Podół doszło do kilku wybuchów. Uszkodzone zostały domy mieszkalne i centrum handlowe.

  "Kilka eksplozji w stołecznej dzielnicy Podół" - napisał Kliczko na swoim kanale Telegram.

  "Według informacji, które posiadamy na chwilę obecną, ucierpiało kilka domów i jedno z centrów handlowych. Na miejscu są już ekipy ratunkowe, medycy i policja" - dodał Kliczko.

 • 23:07

  Rosyjskie siły, które zmierzają z Krymu w stronę Odessy, próbując ominąć Mikołajów, w ciągu ostatniego tygodnia poczyniły niewielkie postępy, ale Rosja nadal blokuje ukraińskie wybrzeże - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 23:06

  Kijów znalazł się dziś pod ostrzałem. Na obrzeżach miasta słychać było wybuchy - podała Nexta, publikując zdjęcie płonącego obiektu.

 • 22:46

 • 22:46

  Wielka Brytania nadal będzie wspierała Ukrainę militarnie, gospodarczo i dyplomatycznie - zapewnił w niedzielę premier Boris Johnson ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Poprosił go o ocenę dalszych potrzeb wojskowych do odpierania rosyjskiej agresji.

 • 22:22

 • 22:21

  Około godz. 23 czasu kijowskiego (22 czasu polskiego) w wyniku potężnej eksplozji kilka budynków na osiedlu Borszczahiwka pozostało bez prądu. Na osiedlu Wynohradar z budynków posypał się tynk i otworzyły okna. W okolicach stacji metra Szulawska widoczne są kłęby dymu.

  Eksplozja była tak potężna, że jej falę czuć było zarówno w centrum miasta, jak i w odległej od centrum dzielnicy Obołoń. Portale społecznościowe Rady Miejskiej jeszcze nie podały szczegółów, ograniczając sie do ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego.

 • 22:00

  "Jeśli choć jeden białoruski żołnierz przekroczy granicę z Ukrainą, zostanie zniszczony. Naród białoruski zdecydowanie tego nie potrzebuje. To jest potrzebne tylko Putinowi. Prezydent Federacji Rosyjskiej zmusza Aleksandra Łukaszenkę do podjęcia decyzji o inwazji armii białoruskiej, ale ten rozumie, że będzie to dla Białorusi klęską" - oświadczył w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow. Komunikat został opublikowany na profilu RBNiOU w serwisie Facebook.

  Dodał ponadto, że Rosja już wykorzystuje terytorium Białorusi dla wsparcia agresji na Ukrainę, ale chce jeszcze bardziej wciągać Białorusinów w wojnę.

  Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jest działającym przy prezydencie organem koordynacyjnym w sferze bezpieczeństwa narodowego i obrony. Koordynuje i kontroluje działalność organów władzy wykonawczej w tej sferze. Szefem Rady jest prezydent, który decyduje o jej składzie.

 • 21:27

  Według brytyjskiego dziennika "The Times", Zełenski był rzekomo brany na cel przez najemników już trzykrotnie.

  Pierwszy raz zamach miały przeprowadzać czeczeńskie siły specjalne przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa - informował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. W innych przypadkach za zamachy mieli być odpowiedzialni wagnerowcy - dodano.

  Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji zakazana.

 • 21:27

  Kolejni najemnicy związani z prywatną firmą wojskową, tak zwaną "grupą Wagnera", przybyli w niedzielę na Ukrainę, by zamordować najważniejsze osoby w państwie - poinformował ukraiński wywiad. Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowano.

  "Wszystkie poprzednie próby zamordowania (głowy państwa) zakończyły się niepowodzeniem i eliminacją terrorystów" - przekazały ukraińskie służby. Na liście celów wagnerowców znaleźli się także premier Ukrainy Denys Szmyhal i szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

 • 20:57

  Przypominamy, że w Łodzi trwa charytatywny koncert "Razem dla Ukrainy". Transmisję wydarzenia można oglądać między innymi w serwisie Player.pl.

  Wszystkie wpływy z koncertu zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc Ukrainie. Dochód z SMS-ów o treści RAZEM, jakie można wysyłać pod numer 72365 (koszt 2,46 zł z VAT/SMS), także zasili zbiórkę.

 • 20:50

  "Około 18.30 (17.30 czasu polskiego – red.) do Browarów przybyło 20 autobusów i około 250 samochodów z mieszkańcami wsi Bobryk w obwodzie kijowskim. Ze wsi ewakuowano około 1600 osób, w tym 843 dzieci" - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  Dwie godziny później do Browarów przyjechało 17 autobusów i prawie 300 samochodów z ewakuowanymi ze wsi Tarasówka.

 • 20:47

  "Już sześć krajów wszczęło sprawy karne w związku z rosyjskimi zbrodniami wojennymi: Estonia, Litwa, Niemcy, Polska, Słowacja, Szwecja. Ściśle z nimi współpracujemy, aby ułatwić wymianę informacji i dowodów" - napisała na Twitterze prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa.

 • 20:42

  W wyniku nalotu bombowego w obwodzie żytomierskim trzy osoby zostały ranne, zniszczono 13 budynków – podała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

  Rosyjskie bomby zrzucono w niedzielę na miejscowości w rejonie korosteńskim – poinformowali ratownicy w Telegramie.

 • 20:38

  Włoska firma Loro Piana, w której kosztownej kurtce wystąpił prezydent Rosji Władimir Putin na stadionie w Moskwie, ogłosiła, że "dystansuje się" od niego i że jest zaangażowana w pomoc dla narodu ukraińskiego. Firma wstrzymała dostawy swoich wyrobów do Rosji.

  Właściciel firmy Pier Luigi Loro Piana powiedział agencji Ansa: - To jasne, po jakiej stronie postanowiliśmy stać.

  Firma - wyjaśnił - wstrzymała dostawy do Rosji i pomaga Ukrainie poprzez organizacje dobroczynne. - Putin powinien zastanowić się, co każe przeżywać narodowi ukraińskiemu - oświadczył włoski biznesmen.

  Kurtka, którą prezydent miał w piątek na Łużnikach, kosztowała 12 tysięcy euro, czyli równowartość 1,5 miliona rubli. Przeciętny Rosjanin musiałby na nią pracować ponad dwa lata.

 • 20:29

  W tvn24.pl prowadzimy relację z charytatywnego koncertu "Razem dla Ukrainy". Zapraszamy do jej śledzenia!

 • 20:14

  Zaczął się koncert dla Ukrainy. Można oglądać go między innymi w TVN24 i Pleyerze.

 • 20:09

  Całą minioną dobę trwały walki na terytorium gmin buczańskiej, makarowskiej, irpieńskiej i borodziańskiej, a także w rejonie wyszogrodzkim – przekazała policja obwodu kijowskiego w niedzielę wieczorem. Poinformowano również o jednym ataku bombowym w okolicy wsi Zabujanie.

  W obwodzie kijowskim trwa ewakuacja ludności.

 • 20:00

  "Rosyjscy propagandyści zaczęli przygotowywać ludność Federacji Rosyjskiej na długą wojnę. Oficjalne kanały komunikacji rozpowszechniają propagandę o rzekomym sukcesie tak zwanej 'specjalnej operacji wojskowej', odbywają się publiczne wydarzenia wspierające wojnę na Ukrainie" - czytamy we wpisie opublikowanym w serwisie Facebook sztab generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

  W ocenie ukraińskiego dowództwa "siły okupacyjne straciły swój potencjał ofensywny, a ich natarcie zostało zatrzymane na niemal wszystkich kierunkach".

  "Wróg nadal ponosi straty, ma spore problemy z kompletowaniem składu osobowego jednostek (...) i logistyką. Komisariaty wojskowe Kubania, Kraju Nadmorskiego, obwodu jarosławskiego i rejonów Uralskiego Okręgu Federalnego prowadzą tajne działania mobilizacyjne w celu zrekompensowania strat personelu rosyjskiej armii okupacyjnej. Jednak ludność tych regionów nie chce brać udziału w wojnie. Zdarzają się masowe przypadki odmów" - podał ukraiński sztab.

 • 19:55

  Już niebawem rozpocznie się charytatywny koncert "Razem z Ukrainą". Wydarzenie odbędzie się na łódzkiej Atlas Arenie. Cały dochód z przedsięwzięcia przekazany zostanie Polskiej Akcji Humanitarnej, która niesie pomoc Ukrainie od początku rosyjskiej agresji w 2014 roku. Możliwe jest też wysyłanie SMS-ów o treści RAZEM pod numer 72365 (koszt 2,46 zł z VAT/SMS). Dochód zasili zbiórkę funduszy.

 • 19:39

  20 marca udało się przeprowadzić częściową rotację personelu Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i ewakuację osób, które przebywały na terenie okupowanej siłowni – poinformowało na swojej stronie na Facebooku ukraińskie przedsiębiorstwo, zarządzające obiektem.

  Wywieziono w sumie 64 osoby, w tym 50 członków personelu i dziewięcioro funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Na ich miejsce skierowano 46 ochotników spośród pracowników elektrowni.

  "Personel elektrowni pracował przez blisko 600 godzin, bohatersko wypełniając swoje obowiązki i podtrzymując należny poziom bezpieczeństwa" – podano.

  Rosyjskie wojska zajęły obiekt jądrowy w pierwszym dniu zbrojnej agresji na Ukrainę 24 lutego.

 • 18:48

  Władze obwodu donieckiego opublikowały w niedzielę w komunikatorze Telegram orientacyjne zestawienie zniszczeń infrastruktury od początku wojny. W spisie jest m.in. 1108 domów i 321 placówek oświatowych.

  Wymieniono "10 placówek medycznych; 43 instytucje kultury, w tym 5 muzeów; 14 obiektów dziedzictwa kulturowego, w tym 4 pomniki II wojny światowej; 3 budynki kompleksu sanatoryjnego +Perła Doniecka+; 321 placówek oświatowych (139 szkół, 148 przedszkoli, 10 placówek kształcenia i szkolenia zawodowego, 9 uczelni zawodowych, 4 szkoły wyższe, 11 placówek pozaszkolnych); 1108 domów (464 piętrowych, 644 jednorodzinnych); 21 miast; 18 obiektów kolejowych; 30 gazociągów; 15 obiektów ciepłowniczych i wodociągowych; 34 obiekty energetyczne".

  "Wszystko zniszczone - odbudujemy! I niech wróg odkłada teraz na reparacje!" - wezwały władze obwodu.

 • 18:21

  Na profilu papieża na Twitterze pojawił się fragment wypowiedzi Franciszka ze spotkania na modlitwie Anioł Pański: "Nie ustaje brutalna agresja przeciwko Ukrainie. Bezsensowna masakra, podczas której każdego dnia powtarzają się rzezie i okrucieństwa. Nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia!" – czytamy.

  "Błagam wspólnotę międzynarodową, aby zaangażowała się w położenie kresu tej odrażającej wojnie" - dodał Franciszek. Wpis ten został opublikowany także po rosyjsku i ukraińsku.

  Watykan poinformował zaś, że na południową modlitwę z papieżem przybyło około 30 tysięcy osób.

 • 18:20

  W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym w Warszawie nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL. Łącznie w ten weekend wydano ich 2623 - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza. Od poniedziałku PESEL będzie można otrzymać także w urzędach dzielnic.

 • 18:05

 • 17:49

 • 17:33

 • 17:25

  W swoim przemówieniu przed Knesetem Zełenski mówił również, że w Moskwie otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej, podobnie jak naziści mówili o kwestii żydowskiej.

 • 17:17

  Zełenski: Narody Izraela, popatrzcie, jak rosyjskie rakiety uderzają w Kijów, w Babi Jar. Wiecie, co to jest za ziemia. Tam pochowanych jest ponad 100 tysięcy ofiar Holocaustu.

 • 17:15

  Wołodymyr Zełenski: Inwazja Rosji na Ukrainę to nie jest po prostu operacja wojskowa, jak podają w Moskwie. Jest to pełnowymiarowa, pełna, podła wojna, której celem jest zniszczenie naszego narodu.

 • 17:14

  Wołodymyr Zełenski: 24 lutego 1920 roku została stworzona NSDAP. Partia, która zabrała miliony ludzkich żyć, zniszczyła tyle państw, próbowała całkowicie wyplenić narody. Po wielu latach 24 lutego został wydany również rozkaz wytargnięcia (..) rosyjskich wojsk do Ukrainy. Inwazji, która kosztowała tysiące ludzkich żyć.

 • 17:12

  Prezydent Ukrainy: Nie muszę was przekonywać, jak bardzo przeplatała się nasza historia – Ukraińców i Żydów.

 • 17:11

  Zełenski przemawia w Knesecie: Chcemy żyć. Nasi sąsiedzi chcą zobaczyć nas martwych. Bardzo trudno jest dojść do kompromisu.

 • 17:08

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w niedzielnym wywiadzie dla CNN: - Zwracałem się do nich (przywódców – przyp. red.) osobiście, żeby powiedzieli bezpośrednio, że przyjmą nas do NATO za rok, czy dwa, czy pięć, albo po prostu żeby powiedzieli "nie". Odpowiedź była bardzo jasna, że "nie będziecie członkiem NATO", ale publicznie drzwi pozostaną otwarte.

  Dodał, że gdyby Ukraina była już w NATO, do wojny by nie doszło.

  - Jeśli nie jesteście gotowi chronić życia naszych ludzi, jeśli chcecie, byśmy stali między dwoma światami (...), nie możecie stawiać nas w takiej pozycji - powiedział.

  Zełenski wyraził też gotowość do bezpośrednich negocjacji z Władimirem Putinem, choć zastrzegł, że nie zgodzi się na żaden kompromis w sprawie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. - Ukraińcy sami przemówili na ten temat, nie przyjmując rosyjskich żołnierzy z bukietami kwiatów, ale z odwagą, przyjęli ich z bronią w ręku - oznajmił prezydent Ukrainy.

 • 17:02

  Portal Nexta opublikował na Twitterze nagranie, które – jak opisano – pokazuje zniszczenia w Irpieniu. Widać na nim dymiący się budynek i uszkodzoną nawierzchnię ulicy.

 • 16:55

 • 16:54

  "Dodatkowe szczegóły dotyczące podróży prezydenta USA Joe Bidena do Europy ogłosimy jeszcze dzisiaj" – poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. "Wyjazd będzie koncentrował się na dalszym mobilizowaniu świata w obronie narodu ukraińskiego i przeciwko inwazji prezydenta Putina na Ukrainę, ale nie ma planów podróży na Ukrainę" – wskazała.


  Psaki wcześniej informowała, że Biden przybędzie na szczyt NATO do Brukselii, organizowany 24 marca. Rzeczniczka dodała wówczas, że amerykański przywódca weźmie również udział w zaplanowanym na przyszły tydzień, na 24-25 marca, szczycie Rady Europejskiej.

 • 16:38

  Stany Zjednoczone w nieoficjalnych rozmowach namawiały swojego sojusznika w NATO, Turcję, by przekazała Ukrainie systemy rakietowe rosyjskiej produkcji S-400 - poinformowała w niedzielę agencja Reuters, powołując się na trzy anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą.

  Turcja jest pierwszym państwem członkowskim NATO, które kupiło te rakietowe systemy obrony powietrznej od Rosji. Ich dostawy do Turcji rozpoczęły się w lipcu 2019 r.

  Waszyngton wielokrotnie prosił Turcję, by ta pozbyła się zakupionego sprzętu rosyjskiej produkcji ze struktur obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Amerykanie uznali, że obecne okoliczności, to dobry moment, by władze w Ankarze to zrobiły - tłumaczono.

  Strona turecka dotychczas nie skomentowała pomysłu przekazania rosyjskiego sprzętu Ukrainie.

  S-400 to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy i przez Rosjan zaliczany jest do czwartej generacji. Według rosyjskich informacji jest on zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataku powietrznego z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Jednocześnie może zwalczać do 10 celów i naprowadzać do 20 rakiet.

 • 16:27

  Co najmniej 45 placówek edukacyjnych zostało całkowicie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych od początku wojny w obwodzie kijowskim - poinformował w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu Ołeksij Kułeba.

 • 16:25

  Ołeh Baturin, ukraiński dziennikarz z Kachowki w obwodzie chersońskim, który przez osiem dni był w rosyjskiej niewoli, został wypuszczony – poinformował portal Hromadske, powołując się na jego siostrę. Olha Perepełyca przytoczyła relację brata, który mówił, że m.in. zastraszano go i grożono śmiercią.

  "Prawie osiem dni, 187 godzin niewoli. Praktycznie bez jedzenia. Kilka dni prawie bez wody" – napisała Perepełyca na Facebooku.

  Hromadske przypomina, że od 12 marca nie ma kontaktu ze swoją dziennikarką Wiktoriją Roszczyną, która najprawdopodobniej także trafiła do niewoli. Reporterka nadawała z południowej i wschodniej części kraju od początku wojny.

 • 16:12

  Zełenski opublikował także spot z Ukrainy, który opatrzył słowami: "Wygramy. Będą nowe miasta. Będą nowe sny. Będzie nowa historia. Będzie: nie ma zwątpienia. A ci, których straciliśmy, zostaną zapamiętani. I znowu zaśpiewamy i znów będziemy świętować".

 • 16:05

  "Nie mamy ogromnego terytorium – od oceanu do oceanu, nie mamy broni jądrowej, nie napełniamy światowego rynku ropą i gazem. Ale mamy naszych ludzi i naszą ziemię. Dla nas to złoto" - napisał w niedzielę na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 16:02

  Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried napisał po południu na Twitterze, że przyjechał do Warszawy, aby "uczyć się i słuchać, jak wolny świat zmaga się z rosyjską agresją".

  Wspomniał również o tym, "ile Polacy osiągnęli w pokoleniu wolności” oraz „co mogli osiągnąć Ukraińcy, a Putin chce zniszczyć".

 • 15:52

  Kolejna - piąta - runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji ma odbyć się w poniedziałek 21 marca - poinformował w niedzielę portal Ukrainska Prawda, powołując się na wysokiej rangi informatorów.

  Ewentualne negocjacje byłyby prowadzone za pośrednictwem połączenia wideo.

  Oprócz tego, Ukrainska Prawda cytuje jednego z członków ukraińskiej delegacji w rozmowach z Rosjanami - szefa prezydenckiej frakcji Sługa Narodu w parlamencie, Dawida Arachamiję, który powiedział, że negocjacje na poziomie grup eksperckich mają miejsce codziennie.

 • 15:50

  "Ci, którzy gdziekolwiek na świecie wywołują wojny, odpowiedzialni są za cierpienie cywilów zmuszonych do opuszczenia swoich domów" - napisał na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. "Wojna na Ukrainie jest tak niszcząca, że 10 mln (ludzi – red.) musiało uciekać za granicę, bądź do innego, bezpieczniejszego regionu kraju" - wskazał.

  W sobotę UNHCR informowało, że od czasu rosyjskiej inwazji ponad 3,3 mln osób zbiegło przed wojną za granicę, a niemal 6,5 mln w samej Ukrainie to tzw. uchodźcy wewnętrzni.

 • 15:42

  Po ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Kijowie wiadomo o pięciu rannych – poinformował w niedzielę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Dwoje spośród pięciorga rannych wymagało hospitalizacji.

  Jak poinformowała zaś służba ds. sytuacji nadzwyczajnych odłamki rakiety trafiły w wielopiętrowy dom w dzielnicy swiatoszyńskiej na zachodzie Kijowa ok. godz. 13 czasu polskiego.

  "W wyniku trafienia odłamkami rakiety doszło do pożaru na balkonie czwartego piętra w dziesięciopiętrowym domu i dwóch samochodów" – podali ratownicy. Mieszkańców ewakuowano. W Telegramie służb ratowniczych opublikowano zdjęcia zniszczeń.

  Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował z kolei w Telegramie, że sama rakieta trafiła w podwórko obok budynku. "Budynek jest uszkodzony, spłonęły samochody. Na razie nie ma informacji o zabitych" – podał Kliczko w nagraniu z miejsca zdarzenia.

 • 15:23

  Co najmniej 902 cywilów zostało zabitych, a 1459 rannych na Ukrainie od północy czasu lokalnego 19 marca poinformowało w niedzielę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Uważa się, że rzeczywiste liczby są wyższe, ponieważ biuro nie było w stanie zweryfikować lub pozyskać danych z kilku miast poważnie dotkniętych atakami, między innymi z Mariupola.

 • 15:19

  Szef obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko przekazał, że w Mariupolu toczą się walki pomiędzy ukraińskimi i rosyjskimi siłami – podaje Reuters.

 • 15:10

  "Uderzająca jest wysoka śmiertelność wśród wyższych rangą oficerów Federacji Rosyjskiej. Dotychczas zlikwidowano 6 generałów. Generał Tuszajew, Gierasimow, Kolesnikow, Suchowiecki, Mitiajew, Mordwiczow (...). Dziesiątki pułkowników i innych oficerów. Całkowite nieprzygotowanie. Walczą przewagą liczebną i pociskami manewrującymi" – napisał w niedzielę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

 • 15:07

  Ukraińska deputowana Rady Najwyższej Kira Rudyk opublikowała na Twitterze wideo, które – jak napisała - przedstawia ludzi śpiewających hymn Ukrainy w okupowanym Cherosniu.

 • 15:05

  "Okupanci rozpoczęli represje wobec mieszkańców Enerhodaru. Według wstępnych informacji tylko w ciągu ostatnich dwóch dni co najmniej 12 lokalnych patriotów było torturowanych przez orków, za to, że aktywnie walczyło z nimi na portalach społecznościowych" - czytamy we wpisie na Telegramie, opublikowanym przez ukraiński koncern państwowy Enerhoatom, skupiający wszystkie cztery elektrownie atomowe.

  "Rosjanie siłą zabierali ludzi do lasu, znęcali się nad nimi i 'uporczywie przekonywali' do przejścia na stronę wroga. Nikt się nie poddał! Zwycięstwo będzie nasze!" - dodał Enerhoatom.

 • 14:55

  Oprócz Aleksandra Gurjanowa zatrzymany został także inny działacz rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał - Oleg Orłow. Zatrzymano ich na Placu Teatralnym koło Teatru Bolszoj.

  Działacze stanęli tam trzymając w rękach plakaty z hasłami przeciw wojnie. Po kilku minutach podeszli do nich policjanci i zabrali ich na komisariat.

  Gurjanow jest szefem sekcji polskiej Stowarzyszenia Memoriał, badającej represje polityczne wobec obywateli polskich w ZSRR, w tym zbrodnię katyńską. Niedawno władze rosyjskie nakazały likwidację Stowarzyszenia Memoriał, jednej z najstarszych organizacji pozarządowych w Rosji.

 • 14:44

  W Moskwie aresztowano Aleksandra Gurjanowa, szefa sekcji polskiej Memoriału, za udział w proteście antywojennym – podała Polska Agencja Prasowa.

 • 14:41

  Olha Stefaniszyna zapytana, czy uważa, że to, co się dzieje, jest ludobójstwem, odpowiedziała: - Absolutnie tak uważam (...). (Prezydent Rosji Władimir – red.) Putin i Kreml są zbrodniarzami wojennymi.

  Poproszona o przywołanie przykładów okrucieństw, których doświadczają kobiety na Ukrainie w czasie wojny, wicepremier odparła, że istnieją "potworne historie" kobiet, które "były gwałcone godzinami, a następnie mordowane" przez rosyjskich żołnierzy. - Każdy pojedynczy żołnierz, który popełnił tę zbrodnię wojenną, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności – zapewniła.

 • 14:41

  Rosja popełniła na Ukrainie "prawie wszystkie możliwe zbrodnie wojenne, jakie widziała ludzkość" - powiedziała w niedzielę wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.

  Stefaniszyna w rozmowie z brytyjską stacją Sky News oceniła, że w miarę upływu kolejnych dni sytuacja w jej kraju staje się coraz poważniejsza i wskazała, że "liczba ofiar cywilnych jest o wiele większa niż ofiar w siłach zbrojnych Ukrainy". - Jest absolutnie konieczne, aby nikt nie przyzwyczajał się do wojny. Trwamy, stawiamy opór i będziemy silniejsi. Ukraina będzie stawiać opór tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić, że na tej ziemi w XXI wieku nie będzie terroru, nie będzie ludobójstwa - powiedziała.

 • 14:40

  Gdyby papież Franciszek przyjechał do Kijowa, wojna by się skończyła - uważa ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. "W minionych dniach premierzy Słowenii, Polski i Czech odwiedzili Kijów i pokazali, że to możliwe" - powiedział dziennikowi "Avvenire".

  "Wiem, że czasy są trudne, ale jeśli papież postawiłby nogę na ukraińskiej ziemi, byłoby to coś, czego kraj najbardziej pragnie", "a wojna zatrzymałaby się" - stwierdził ambasador w opublikowanej w niedzielę rozmowie.

  Mówił, że papież "w tej straszliwej sytuacji" jest jednym z najważniejszych punktów odniesienia dla narodu ukraińskiego, także dla niekatolików. "Każdy jego gest jest uważany za pomoc dla ludności, która walczy o niepodległość i obronę swojej europejskiej tożsamości" - ocenił.

  Ukraiński dyplomata zapewnił: - "Jesteśmy wzruszeni stałym wsparciem, jakie kraj otrzymuje od Stolicy Apostolskiej". Przypomniał, że watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin ponawia apele o konieczność pilnego podjęcia negocjacji między stronami konfliktu. "Ale niestety nie ma pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji" - dodał.

  "Dziękuję, Ojcze Święty, dziękuję Stolicy Apostolskiej za każde działanie w ramach wsparcia, także - w przyszłości" - oświadczył ambasador Jurasz. Jego zdaniem trzeba zrobić wszystko, by przekonać Rosję do rokowań.

 • 14:31

  Mer poinformował, wojska rosyjskie ostrzelały szpital niedaleko strefy walk. W budynku wybite są szyby. Operowani pacjenci leżą na korytarzach, gdzie temperatura nie przekracza 11 st. Celsjusza.

  Dodał, że w mieście jest wiele grup mieszkańców, które powinny być ewakuowane, są w nich ludzie potrzebujący zabiegów medycznych, pacjenci szpitali, kobiety z dziećmi. Jednak w Czernihowie wciąż nie powstały oficjalne korytarze humanitarne. Zaapelował do władz, by zwróciły uwagę na obecne okoliczności.

  - Tu płynie krew dzieci, kobiet i ludności cywilnej. Terminy i czas biegną tu zupełnie inaczej - powiedział Atroszenko. Zapewnił, że miasto "wytrzyma", ale "chodzi o ilość przelanej ludzkiej krwi".

 • 14:31

  W Czernihowie, leżącym na północy Ukrainy, panuje stan całkowitej katastrofy humanitarnej: nie ma wciąż korytarza humanitarnego, wojska rosyjskie ostrzelały szpital - poinformował w niedzielę w ukraińskiej telewizji mer miasta Władysław Atroszenko.

  Mer powiedział, że przez ostatnie dni udawało się okresowo podłączać energię elektryczną. - Teraz jednak widzimy, że dalej jest to praktycznie niemożliwe. Jeśli uda się nam połączyć sieci na jakąś godzinę, to będzie to cud. Oczekujemy pogorszenia sytuacji. Wszystkie sieci są zniszczone - przekazał.

 • 14:23

  - Działania i kroki, które podejmujemy w celu nałożenia sankcji na Rosję, nie są bezkosztowe dla nas tutaj w kraju. Nie mogę udawać, że będzie łatwo, że rząd może stawić czoła każdemu wyzwaniu lub że mogę całkowicie chronić ludzi przed trudnymi czasami, które nadejdą - powiedział brytyjski minister finansów Rishi Sunak w rozmowie ze stacją Sky News.

 • 14:04

  Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau 21 marca będzie przebywał w Brukseli, gdzie weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych poświęconym agresji rosyjskiej na Ukrainę - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina na stronie resortu dyplomacji. Jasina poinformował ponadto, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej spotkają się również z szefem MSZ Mołdawii Nicolae Popescu.

 • 14:03

  Niemcy i Katar uzgodniły długoterminowe partnerstwo energetyczne - poinformował niemiecki minister gospodarki Robert Habeck po spotkaniu z emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem as-Sanim w Dosze. Rząd federalny chce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu. W poszukiwaniu alternatyw minister gospodarki udał się do Kataru.

  Habeck powiedział, że nawiązanie współpracy nastąpiło we "wspaniały" sposób, a wsparcie emira było większe niż się spodziewano, informuje w sobotę telewizja ARD.

  Partnerstwo obejmuje nie tylko dostawy gazu skroplonego, ale także rozwój energii odnawialnej i działań na rzecz efektywności energetycznej - powiedział Habeck.

 • 14:00

  Linie frontu między siłami ukraińskimi i rosyjskimi są "praktycznie zamrożone", ponieważ Rosja nie ma wystarczającej siły bojowej, by dalej iść - powiedział doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz w niedzielnym wideoprzemówieniu, cytowany przez agencję Reuters.

 • 13:53

  Austria zaprezentowała w niedzielę dodatkowy pakiet pomocowy o wartości 2 miliardów euro, który ma pomóc gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w radzeniu sobie z podwyżkami cen energii w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

 • 13:49

  Tymczasem mer Chersonia Ihor Kołychajew powiedział w niedzielę w telewizji ukraińskiej, że w mieście nie wystarcza leków i środków higieny dla osób z trudnościami w poruszaniu się, a także żywności dla dzieci. Kołychajew powiedział także, że kończy się w mieście olej napędowy i benzyna.

  Mer - którego cytuje portal Hromadske - dodał, że na razie miasto nie ma prokuratury ani policji. Przed maruderami bronią Chersoń wartownicy ze straży miejskiej.

 • 13:49

  W Chersoniu na południu Ukrainy, zajętym przez wojska rosyjskie, odbyła się w niedzielę kolejna demonstracja proukraińska. O demonstracji poinformował portal Suspilne. Kilka tysięcy ludzi wyszło na ulice z flagami ukraińskimi. Ludzie krzyczeli: "Chersoń - to Ukraina!" i wzywali Rosjan, by odeszli z miasta.

  Nagranie zamieścił także na Twitterze portal Nexta.

  Podobny wiec odbył się w Kachowce w obwodzie chersońskim, również kontrolowanej przez Rosjan.

 • 13:38

  "Co najmniej 1,5 miliona dzieci zostało uchodźcami w wyniku niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę" - powiedział w niedzielę CNN rzecznik UNICEF Joe English. Dodał, że kolejne 3,3 miliona dzieci jest obecnie przesiedlonych wewnątrz swojego kraju.

  "Każdy z nich to osobne dziecko, którego życie zostało rozdarte, którego świat wywrócił się do góry nogami" – powiedział English.

  Dzień wcześniej, w sobotę, biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że łącznie ponad 3,3 miliona osób uciekło przed wojną z Ukrainy. Dodało, że niemal 6,5 mln w osób jest wewnętrznie przesiedlonych.

 • 13:13

  Agencja Ukrinform poinformowała – powołując się wpis mera Energodaru Dmitrija Orłowa na Telegramie – że rosyjskie wojsko uprowadziło zastępcę mera Iwana Samoidiuka.

  Mer przekazał, że wcześniej władze miasta nie zgodziły się na współpracę z rosyjskimi siłami.

 • 12:54

  Ośmiu ratowników odniosło obrażenia, gdy wóz strażacki wyleciał w powietrze na minie pod Kijowem – poinformowała na komunikatorze Telegram Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

 • 12:45

  Szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw UE w Brukseli, podczas którego przewidziano telekonferencję z szefem MON Ukrainy - poinformowały służby prasowe resortu obrony.

 • 12:34

  Papież Franciszek zaapelował o przerwanie "odrażającej wojny" i "okrucieństwa" na Ukrainie. Jak zaznaczył, "gwałtowna agresja" przeciwko temu krajowi "nie zatrzymuje się". Ataki na ludność cywilną uznał za "nieludzkie" i "bluźniercze". - Nie ma dla nich usprawiedliwienia - powiedział.

  Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w południe w Watykanie Franciszek mówił: "Także w tym tygodniu pociski, bomby spadały na cywilów, starców, dzieci i kobiety w ciąży".

  Papież podziękował duchowieństwu, które niesienie pomoc ludności Ukrainy.

 • 12:20

  Dwie osoby zginęły, gdy żołnierze rosyjscy rzucili granat między ludzi na ulicy w Trościańcu w obwodzie sumskim – poinformowała prokuratura obwodu sumskiego.

  Granat rzucono w piątek. Ofiary to dwaj mężczyźni. Policji polecono wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

 • 12:18

  Mariupol został ostrzelany przez cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej - podała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły Azow, biorące udział w obronie miasta.

 • 12:05

  W obwodzie ługańskim nie ma miejscowości, która by nie ucierpiała z powodu rosyjskich ataków. Zabito 66 osób – poinformował szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

 • 11:56

  56 osób zginęło wskutek ostrzelania z czołgu domu opieki senioralnej w Kreminnej w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz regionalnych Serhij Hajdaj na Telegramie.

  Hajdaj napisał, że doszło do tego 11 marca, ale do tej pory nie udało się dotrzeć do miejsca tragedii.

  Po prostu podjechał czołg, postawili go naprzeciwko budynku i zaczęli strzelać. Ci, którzy tam dożywali swych dni – 56 osób – zginęli na miejscu. Tych, którzy przeżyli – a jest ich 15 osób – okupanci uprowadzili i wywieźli na terytorium okupowane do Swatowa, do obwodowego ośrodka opieki geriatrycznej.

 • 11:53

  Wojska rosyjskie dzień w dzień atakują osiedla mieszkalne w Charkowie, do tej pory zniszczono niemal 600 wielopiętrowych budynków, w których mieszkały tysiące rodzin - poinformowała ukraińska policja.

 • 11:45

  Noc w Kijowie minęła spokojnie - podały tamtejsze władze. Infrastruktura miasta działa, przewoźnicy transportowi, lekarze i ratownicy pracują. Sklepy spożywcze i zoologiczne, apteki, banki, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe i inne zakłady są otwarte – podały władze stolicy w komunikacie.

 • 11:27

 • 11:17

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał straty przeciwnika. Od początku inwazji Rosjanie stracili około 14 700 żołnierzy oraz między innymi 476 czołgów, 1487 bojowych wozów opancerzonych, 230 systemów artyleryjskich, 96 samolotów, 118 śmigłowców, 74 wyrzutnie rakietowe i 44 jednostki obrony przeciwlotniczej.

 • 11:14

 • 10:55

  Istnieje duże ryzyko ataku z Białorusi na Wołyń – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz własne źródła w wywiadzie i wojsku.

 • 10:41

  Rada miejska Mariupola podała, że część mieszkańców lewobrzeżnej dzielnicy miasta jest przymusowo wywożona na tereny Rosji bądź obszary kontrolowane przez separatystów w Donbasie. Tym ludziom mają być też zabierane ukraińskie paszporty.

 • 10:40

  W jednostkach Państwowej Straży Pożarnej i remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce uczczono w niedzielę minutą ciszy bohaterskich ratowników Ukrainy, którzy oddali swoje życie podczas służby w tych trudnych i dramatycznych dniach wojny.

 • 10:40

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w nocy w wielu regionach Ukrainy. W części obwodów trwały ostrzały i walki – poinformowały media ukraińskie, powołując się na władze obwodowe.

 • 10:11

  Bezpośrednie rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o zakończeniu wojny popiera 74 procent Ukraińców - wynika z sondażu kijowskiej grupy Rejtyng, przeprowadzonego 18 marca. Jedna czwarta badanych jest przeciwna temu pomysłowi.

 • 10:05

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał Chiny, by porzuciły neutralne stanowisko i potępiły napaść Rosji na Ukrainę. Wyraził przy tym przekonanie, że w Pekinie zaczynają rosnąć wątpliwości co do dalszej neutralnej pozycji.

 • 9:44

  Siły rosyjskie twierdzą, że drugi dzień z rzędu użyły pocisków hipersonicznych i zniszczyły nimi położony w Konstantinowce na południu Ukrainy magazyny paliw ukraińskiej armii - informuje agencja AFP. powołująca się na rosyjskie ministerstwo obrony.

 • 9:27

  Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa zwrócił się z apelem do patriarchy moskiewskiego Cyryla I o powstrzymanie wojny prowadzonej przez armię rosyjską na Ukrainie.

 • 9:23

  Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział dziennikowi Hurriyet, że Rosja i Ukraina są coraz bliżej porozumienia w "krytycznych" kwestiach i prawie osiągnęły porozumienie w niektórych sprawach.

  Cavusoglu dodał również, że ma nadzieję na zawieszenie broni, jeśli strony nie cofną się w postępie, jaki poczyniły w kierunku porozumienia.

 • 9:20

  Na niedzielę uzgodnionych zostało siedem korytarzy humanitarnych w ukraińskich obwodach: kijowskim, charkowskim i z Mariupola w obwodzie donieckim – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 9:15

  Gen. Skrzypczak: Z operacyjnego punktu widzenia w ciągu najbliższego czasu nie ma szans, żeby Mariupol został odblokowany.

 • 9:14

  Gen. Skrzypczak: To, co się dzieje w Mariupolu, jest niewyobrażalne. To, co robią dowódcy rosyjscy, świadczy o tym, że są zwykłymi bandytami, a nie żołnierzami.

 • 9:12

  Gen. Skrzypczak: Mariupol z wojskowego punktu widzenia broni się, choć Rosjanie wprowadzają dodatkowe siły.

 • 9:10

  Gen. Skrzypczak: Rosjanie kontynuują natarcie w kierunku północnym na Krzywy Róg. Mają tu niewielkie postępy.

 • 9:09

  Gen. Skrzypczak: Ukraińcy w ciągu ostatnich trzech dni przeprowadzili szereg kontrataków w rejonie Mikołajowa.

 • 9:08

  W TVN24 o aktualnych ruchach wojsk w Ukrainie mówił generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

 • 9:07

  Tysiące cywilów umierają z głodu na zajętych przez wojska rosyjskie okolicach Mariupola na południu Ukrainy – oznajmił szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Telegramie.

 • 8:58

  Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji. Setki z nich zginęły. 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii - podało Radio Swoboda.

 • 8:55

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret łączący wszystkie krajowe kanały telewizyjne w jedną platformę, powołując się na znaczenie "jednolitej polityki informacyjnej" w stanie wojny - podało jego biuro w oświadczeniu.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autor:mb, pp/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ChornobylNPP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP