Rosyjski atak na Ukrainę. W Kijowie znów słychać wybuchy. Szef władz obwodowych: sytuacja jest napięta

Aktualizacja:
Autor:
as,
akr
Źródło:
tvn24.pl
Atak na wieże telewizyjną w Kijowie. Wideo opublikowane przez mera Kijowa Witalija Kliczkę (Zdjęcia z 01.03.2022 r. z popołudnia)
Atak na wieże telewizyjną w Kijowie. Wideo opublikowane przez mera Kijowa Witalija Kliczkę (Zdjęcia z 01.03.2022 r. z popołudnia)facebook/Vitaliy.Klychko
wideo 2/27
facebook/Vitaliy.KlychkoAtak na wieże telewizyjną w Kijowie. Wideo opublikowane przez mera Kijowa Witalija Kliczkę (Zdjęcia z 01.03.2022 r. z popołudnia)

Wtorek to szósty dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie atakują cele cywilne. Wieczorem po raz kolejny został zaatakowany Charków. Ukraińskie media przekazały, że w Kijowie znów słychać potężne wybuchy. Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział, że sytuacja w tym rejonie jest napięta, a rosyjscy okupanci nadal ściągają wojska i sprzęt. Jedna osoba zginęła, a trzy został ranne na skutek ataku w centrum Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformowała zaś agencja Interfax-Ukraina. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

Kliczko: będziemy walczyć i nie oddamy Kijowa
Kliczko: będziemy walczyć i nie oddamy Kijowakyivcity.gov.ua

Co wiemy o ataku Rosji na Ukrainę?

> Władimir Putin ogłosił w czwartek nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. Według Pentagonu Rosja zaangażowała już w inwazję około 3/4 sił zgromadzonych wokół Ukrainy, z kolei Londyn ocenił, że opór Ukraińców i "niepowodzenia logistyczne" spowolniły ofensywę. > Zdjęcia satelitarne, opublikowane w poniedziałek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, przedstawiają rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa, który rozciąga się na około 64 km. > W poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany ostrzał Charkowa. Władze miasta poinformowały, że w jego wyniku życie straciło 9 osób, a 37 jest rannych, w tym troje dzieci. - Dziesiątki relacji naocznych świadków dowodzą, że nie była to pojedyncza salwa, ale celowe zabijanie ludzi. To pogwałcenie wszystkich konwencji - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski> Szefowa Komisji Europejskiej w niedzielę przedstawiła kolejny pakiet sankcji na Rosję. To między innymi zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, a także zablokowanie mediów stanowiących tubę propagandową Kremla. Ursula von der Leyen zapowiedziała, że wspólnota sfinansuje zakup i dostawę broni na Ukrainę - to pierwsza taka decyzja w historii UE.  > W poniedziałek na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć odbyły się rozmowy delegacji ukraińskiej z rosyjską. > Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w poniedziałek po południu wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej.

Rosyjski atak na Ukrainę (01.03.2022)TVN24

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:05

  Mer Żytomierza skomentował sytuację w mieście – podała Nexta. Podała, że według jego informacji, jedna z bomb uderzyła w budynek mieszkalny, który znajdował się w pobliżu szpitala.

  Opublikowała też film z wypowiedzią mera.

 • 23:01

  "Solidarni z Ukrainą" – pod takim tytułem we wtorek wieczorem w Wilnie przed budynkiem ambasady polskiej, na skwerze Szyrwidasa odbył się koncert wyrażający poparcie dla walczącej Ukrainy. Wydarzenie uświetnił ukraiński zespół "Horpyna".

 • 22:59

  Nexta podała, że państwowa służba łączności w Ukrainie informuje, że w kilku dzielnicach Kijowa - Rusanówce, Kureniwce, Bojarce i Żulanach – doszło do bombardowania. Miało ono miejsce również w miejscowości Wysznewe w obwodzie kijowskim.

  Dodała, że Ggłośna eksplozja również była słyszana w "Białym Kościele" oraz że pali się teren wojskowy.

 • 22:41

  "Dobranoc Europo. Kiedy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów, stając się żywymi tarczami dla Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją" - napisano we wtorek wieczorem na twitterowym profilu ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).

  Wiadomość ukraińskiego parlamentu opatrzono zdjęciami ukraińskich dzieci kryjących się w schronach przed rosyjskimi atakami, a także najmłodszych ofiar rosyjskiej agresji.

 • 22:27

  Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wyznaczył na 7 i 8 marca wysłuchanie stron (Ukraina vs. Rosja ) w sprawie dotyczącej oskarżeń o ludobójstwo.

 • 22:23

  To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina padnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera opublikowanym we wtorek.

  Zełenski zaapelował w czasie wywiadu, że społeczność międzynarodowa powinna zrobić jeszcze więcej, w tym ustanowić strefę zakazu lotów nad jego ojczyzną.

  NATO nie rozważa tej opcji, ponieważ, aby ją egzekwować potrzebna byłaby bezpośrednia konfrontacja z lotnictwem rosyjskim. "Tu nie chodzi o to, by wciągnąć kraje NATO w tę wojnę. Prawda jest taka, że każdy został w nią wciągnięty i z całą pewnością nie przez Ukrainę, tylko Rosję, która rozpętała wojnę na wielką skalę" - podkreślił prezydent Ukrainy.

  Dodał, że prezydent USA Joe Biden osobiście przekazał mu, że "to nie jest moment na wprowadzenie tego rodzaju środka".

  Zełenski oświadczył, że jeśli państwa partnerskie nie są gotowe na to, by Ukraina stała się częścią NATO, "ponieważ Rosja tego nie chce", to powinny wypracować "wspólne gwarancje bezpieczeństwa" dla Ukrainy. "Oznaczać to będzie, że mamy integralność terytorialną, nasze granice są chronione, mamy specjalne stosunki ze wszystkimi naszymi sąsiadami, jesteśmy całkowicie bezpieczni, a państwa zapewniające nam bezpieczeństwo robią to legalnie" - wyjaśnił.

  "Mamy czego bronić - naszego prawa do życia. Co oni (Rosjanie - red.) tutaj robią? Nie rozumieją naszych ludzi, naszego kraju, naszej filozofii... Nie mają pojęcia o niczym, zostali tu wysłani tylko po to, by zabijać i umierać. Jesteśmy silniejsi na naszej własnej ziemi i będziemy jeszcze silniejsi" - zaznaczył.

 • 22:18

  Ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii poinformowało we wtorek o nałożeniu pierwszych sankcji na obywateli i podmioty z Białorusi w związku rolą tego kraju w rosyjskiej napaści na Ukrainę.

  Sankcjami objęci zostali szef białoruskiego sztabu generalnego i jednocześnie pierwszy wiceminister obrony gen. dywizji Wiktar Gulewicz, oraz trzech innych wiceministrów obrony, również w stopniu generałów dywizji - Andrej Burdyko, Siarhiej Simonenko i Andrej Żuk.

  Nie będą oni mogli podróżować do Wielkiej Brytanii, a ich aktywa znajdujące się w tym kraju zostaną zamrożone. Sankcje w postaci zamrożenia aktywów nałożono także na dwa przedsiębiorstwa - 5588ARP, które zajmuje się naprawą samolotów wojskowych, oraz Integral, producenta wojskowych półprzewodników.

 • 22:15

  Zdecydowanie potępiamy rosyjski, śmiertelny atak na okolice kijowskiego Babiego Jaru, miejsca pamięci ofiar Holokaustu - przekazał we wtorek jerozolimski Instytut Jad Waszem. Święte miejsca, takie jak Babi Jar, musza być chronione a nie narażone na przemoc - dodano.

 • 22:03

  Ukrinform podaje, że "w Kijowie znów słychać potężne wybuchy". Również Nexta przekazała – powołując się na informację od Rady Najwyższej Ukrainy – że w ukraińskiej stolicy znów słuchać wybuchy.

 • 21:58

  Rosyjskie pociski nie uderzyły bezpośrednio w wieżę telewizyjną w Kijowie, ale w położony obok niej budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów - powiedział we wtorek doradca MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Dodał, że spodziewa się reakcji Izraela.

 • 21:47

  Ogłoszono kolejne alarmy lotnicze. Tym razem w miastach Żytomierz, Humań i Chmielnicki.

 • 21:46

  Ukrinform podaje, że w wyniku ataku rakietowego na plac Wolności w Charkowie zniszczony został konsulat honorowy Słowenii.


 • 21:44

  – Sytuacja w obwodzie kijowskim jest napięta – poinformował we wtorek szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Według niego najbardziej niebezpieczne jest trasa na Żytomierz i trasa Bucza-Irpień-Hostomel oraz okolice miasta Dymer.

  – Okupant nadal ściąga ogromne ilości wojsk i sprzętu wojskowego. Prawie w całym obwodzie nieustanne alarmy przeciwlotnicze. We wszystkich powiatach obwodu kijowskiego trwa walka z grupami dywersyjnymi – oznajmił Kułeba.

 • 21:35

  Nexta informuje o potężnych eksplozjach w pobliżu lotniska w okolicach Charkowa.

 • 21:25

  Prawie 40 tys. osób pozostaje bez prądu i jedzenia na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiej agresji, a strona rosyjska nie pozwala na ewakuację – oświadczył we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. Informację zamieściło na Twitterze MSW Ukrainy.

 • 21:23

  Alarmy lotnicze ogłoszono też w miastach Kropywnycki oraz Biała Cerkiew.

 • 21:22

  Alarmy powietrzne ogłoszono we wtorek wieczorem w Kijowie i Mikołajowie.

 • 21:20

  We wtorek ulicami Warszawy w solidarności z Ukrainą przeszedł Marsz Pokoju. Demonstranci z placu Piłsudskiego poszli pod ambasadę Ukrainy, a następnie pod ambasadę Rosji.

 • 21:13

  Tak wygląda jedno z nagrań z wtorkowych ataków na Charków.

 • 21:04

  Położony na południowej Ukrainie Chersoń jest otoczony przez siły rosyjskie - przekazał we wtorek wieczorem mer miasta Ihor Kołychajew. Dodał, że płoną budynki mieszkalne, a miasto potrzebuje korytarza humanitarnego, którym dostarczano by jedzenie i leki.

  Kołychajew przekazał również, że w walkach o miasto zginęło lub zostało rannych do 300 żołnierzy rosyjskich - informuje powołujący się na jego słowa kanał Euromaidan PR na Twitterze.

  Euromaidan PR podał również, że we wtorek wieczorem miasto znajdowało się pod silnym ostrzałem Rosjan, a kilkudziesięciu cywilów zostało rannych.

  W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczął się rosyjski szturm na Chersoń. We wtorek rano Kołychajew poinformował, że armia rosyjska ustawiła posterunki na wjazdach do Chersonia, ale miasto nie zostało poddane. Szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta przekazał, że przez miasto przemieszczała się kolumna rosyjskich wojsk, która brała mieszkańców za zakładników, by - według jego twierdzeń - wykorzystać ich jako żywe tarcze.

  Ukraińskie służby podały przed południem, że rosyjskie pociski trafiły w dwa bloki mieszkalne, raniąc czterech mieszkańców.

  Chersoń leży na północny zachód od okupowanego przez Rosjan Krymu. Od pierwszego dnia inwazji na Ukrainę w czwartek ten region pozostaje jednym z miejsc najostrzejszych walk.

 • 20:52

  Prezydenci USA i Ukrainy odbyli we wtorek rozmowę - podał Biały Dom."Prezydent Biden podkreślił trwającą pomoc Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, w tym kontynuowane dostawy pomocy wojskowej, wsparcia ekonomicznego i pomocy humanitarnej" - napisano w komunikacie Białego Domu. Liderzy mieli również omówić wprowadzone przez USA i sojuszników sankcje oraz ich efekt na rosyjską gospodarkę.

  "Przywódcy omówili rosyjską eskalację ataków na miejsca używane przez cywilów na Ukrainie, w tym dzisiejsze bombardowanie blisko pomnika Holokaustu w Babim Jarze" - dodano w komunikacie. Rozmowa miała trwać nieco ponad pół godziny.

  Położony w Kijowie Babi Jar był miejscem masowych mordów Żydów przez Niemców podczas II wojny światowej. W rosyjskim ostrzale na położoną nieopodal wieżę telewizyjną zginęło we wtorek 5 osób.

 • 20:40

  Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała w rozmowie z premierem RP Mateuszem Morawieckim kontynuację pomocy Ukrainie i jej sąsiadom w związku z napływem uchodźców i innymi potrzebami humanitarnymi - przekazał we wtorek Biały Dom.

  Biuro wiceprezydent poinformowało, że Harris rozmawiała oddzielnie z premierami Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Rumunii, obiecując dalsze wsparcie i potwierdzając zobowiązanie USA wynikające z artykułu 5. NATO, który mówi o wspólnej obronie.

 • 20:27

  Jedna osoba zginęła, a trzy został ranne we wtorek na skutek ataku sił rosyjskich w centrum Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Ukraińskie MSW powiadomiło na Facebooku, że policja wszczęła sprawę karną z artykułu o naruszeniu praw i zwyczajów podczas wojny.

  Uszkodzonych zostało kilka budynków i szkoła. Po raz kolejny ostrzelano jedną z dzielnic mieszkaniowych.

 • 20:23

  Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna.

  Kilka z atomowych okrętów podwodnych Floty Północnej jest zaangażowanych w ćwiczenia "wykonywania manewrów w sztormowych warunkach" - przekazała rosyjska marynarka wojenna w cytowanym przez agencję AP we wtorek komunikacie. Dodano, że do tych jednostek dołączy kilka okrętów wojennych normalnie zaangażowanych w ochronę Półwyspu Kolskiego.

  Natomiast na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych.

  W lasach położonego we wschodniej Syberii obwodu irkuckiego jednostki rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych ćwiczą rozmieszczanie wyrzutni pocisków balistycznych dalekiego zasięgu RS-24 Jars - podano w komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony.

  Rosyjska armia nie przekazała, czy te ćwiczenia są powiązane z wydanym w niedzielę przez prezydenta Rosji Władimira Putina rozkazem o postawieniu w stan "specjalnej gotowości bojowej" sił odstraszania, do których należą siły nuklearne - podkreśla AP. Decyzja Putina była przedstawiona jako reakcja na "agresywne komunikaty" głównych państw NATO, w tym sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

  Nie jest też jasne, czy te ćwiczenia odbywają się poza normalnym harmonogramem ćwiczeń tych formacji - dodaje agencja.

 • 20:12

  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) potępia inwazję Rosji na Ukrainę i pomoc agresorowi udzieloną przez Białoruś. Zawieszono zostało członkostwo federacji rosyjskiej i białoruskiej - głosi oficjalne stanowisko ITF.

  Władze ITF przy okazji odwołały wszystkie wydarzenia tenisowe w tych krajach oraz udział zawodników z Rosji i Białorusi w drużynowych zawodach, takich jak Davis Cup i Billie Jean King Cup. ITF zdecydowała jednak o dopuszczeniu sportowców rosyjskich i białoruskich do indywidualnych startów w turniejach Association of Tennis Professionals (ATP) i Women's Tennis Association (WTA).

  "ITF pozostaje w bliskim kontakcie z Ukraińską Federacją Tenisową i solidaryzuje się z narodem Ukrainy" – głosi komunikat.

 • 20:08

  Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie wystrzelili na ten kraj ponad 400 pocisków rakietowych - poinformowała we wtorek stacja CNN powołująca się na wysokiego urzędnika rządu USA.

  Ukraina nadal dysponuje systemami obrony przeciwrakietowej, które są "zdolne do użycia, nienaruszone i zaangażowane w walkę" - przekazał wysoki urzędnik zajmujący się kwestiami obronnymi.

  Rosjanie nadal nie zdobyli przewagi w powietrzu, ale "są obszary, w których mają większą kontrolę (niż Ukraińcy – red.)" - dodał rozmówca stacji.

 • 20:06

  Jeśli Rosja nie wycofa swoich wojsk do koszar, to oznacza że nie jest gotowa na pokój, a rozmowy są stratą czasu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji CNN. Zapowiedział, że mimo ofensywy na Kijów pozostanie w mieście.

  Zełenski relacjonował rozmowy z Rosją, które odbyły się w poniedziałek na Białorusi. "Zdecydowaliśmy, że zaczniemy rozmawiać o tej sytuacji (...). Ale najpierw wszyscy muszą przestać walczyć i powrócić do punktów, z których przyszli sześć dni temu. Myślę, że to bardzo ważna rzecz i jeśli oni są gotowi to zrobić, są gotowi na pokój. A jeśli nie, to znaczy, że to strata czasu" - powiedział prezydent, dodając, że dopiero się okaże, czy negocjacje są stratą czasu.

  Jak powiedział przeprowadzający wywiad dziennikarz Matthew Chance, Zełenski miał przyznać, że Ukraina nie da rady sama odeprzeć rosyjskiej inwazji bez większego wsparcia Zachodu.

  Ukraiński przywódca miał też zaznaczyć, że zamierza pozostać w Kijowie mimo rosyjskiej ofensywy na stolicę i obecności kolumny wojsk 20 kilometrów od miasta. CNN podał, że wywiad przeprowadzono w bunkrze pod kompleksem administracji prezydenta.

 • 20:00

  Były szef MSZ Rosji Andriej Kozyriew wzywał dyplomatów rosyjskich do rezygnacji w proteście przeciwko wojnie na Ukrainie.

 • 19:58

  Ukrinform podał, że w Sumach (na północnym-wschodzie Ukrainy) ogłoszono alarm powietrzny.

 • 19:54

  Niezależne radio Echo Moskwy zostało wyłączone, a telewizja Dożdż zablokowana, przez władze Rosji. Wyłączenie sygnału Echa Moskwy potwierdził redaktor naczelny Aleksiej Wieniediktow. Według niezależnej "Nowej Gaziety" portal TV Dożdż jest już niedostępny u szeregu operatorów.

  Prokuratura zarzuciła tym niezależnym mediom "celowe i systematyczne" publikowanie "kłamliwych informacji o działaniach rosyjskich wojsk w ramach operacji specjalnej w obronie Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej (wspieranych przez Rosję samozwańczych republik na południowym wschodzie Ukrainy)". Wcześniej na terytorium Rosji zablokowano m.in. stronę telewizji Nastojaszczeje Wriemia oraz portalu Tajga.info.

  Rosyjski regulator Roskomnadzor rozsyła też ostrzeżenia do mediów, które "nieprawidłowo" relacjonują wojnę na Ukrainie. Za takie uznawane jest m.in. nazywanie konfliktu wojną czy rosyjskim atakiem, a także publikowanie informacji o atakach na cele cywilne i ich ofiarach, masowym ostrzale artyleryjskim ukraińskich miast czy relacjonowanie strat rosyjskiej armii.

 • 19:49

  Zlikwidowano grupę służących Rosji czeczeńskich najemników, którzy planowali zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowały we wtorek ukraińskie media powołując się na sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksija Daniłowa. Informację o zlikwidowaniu grupy "kadyrowców" podały na Twitterze m.in. kanały Euromaidan PR i Nexta.

 • 19:44

  PAP: Spółka Nord Stream 2 AG, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, złożyła wniosek o upadłość.

 • 19:43

  Siedem osób zginęło, a 24 zostały ranne - w tym jedno dziecko - podczas wtorkowego ostrzału przez siły rosyjskie siedziby władz obwodu charkowskiego na Ukrainie – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.

  "Rosyjski wróg bezlitośnie zabija cywilnych mieszkańców obwodu charkowskiego! Dziś pociski trafiały w dzielnice mieszkaniowe, w centrum miasta, w szpital, w uniwersytet. Spokojni ludzie szli do aptek i sklepów spożywczych" - podkreślił Syniehubow.

  Wcześniej podano, że co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 35 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach Charkowa. Na główny plac miasta - plac Wolności - spadła rakieta klasy Kalibr. Po kilku minutach doszło do powtórnego ataku analogiczną rakietą, tym razem w budynek.

 • 19:35

  Pojawiają się kolejne nagrania związane z atakiem na wieżę telewizyjną w Kijowie.

  O uderzeniu rakiety mówił na atenie TVN24 reporter Wojciech Bojanowski, który jest w Kijowie. Przekazał, że na miejscu działają służby ratunkowe i straż pożarna.

 • 19:31

  We wtorek pojawiły się zdjęcia pokazujące zniszczenia w podkijowskich Browarach po poniedziałkowym ataku rakietowym. Przedstawiają między innymi kratery po pociskach, zniszczone budynki czy auta.

  Jeszcze w poniedziałek przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko potwierdził, że nalot przeprowadzono na wojskowe centrum radiolokacyjne. "Do uderzenia doszło mniej więcej w tamtym miejscu, obok znajdował się punkt kontrolny" - dodał. Mer miasta Browary Ihor Sapożko przekazał, że rannych zostało sześć osób.

 • 19:13

  Dolnośląscy radni wojewódzcy jednogłośnie zdecydowali we wtorek o zerwaniu współpracy z obwodem leningradzkim w Rosji. - Dla Dolnego Śląska współpraca z obwodem leningradzkim zakończyła się w momencie agresji Rosji wymierzonej w Ukrainę – przekazał marszałek Cezary Przybylski.

 • 18:56

 • 18:47

  NEXTA informuje o kolejnym ostrzale Charkowa.

 • 18:44

  Rosja szykuje prowokację, by uzasadnić planowane wprowadzenie białoruskich wojsk na Ukrainę – poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Ukrainy.

  "Według dostępnych danych obecnie w pobliżu białorusko-ukraińskiej granicy znajdują się białoruskie czołgi w liczbie prawie 300 sztuk. Kolumna ta jeszcze nie przekroczyła granicy i czeka na trasie Pińsk-Janów-Drohiczyn mniej więcej 30 kilometrów od granicy państwowej Ukrainy" – podał resort.

 • 18:42

  4 marca w Brukseli odbędzie się nadzwyczajna narada ministrów spraw zagranicznych państw NATO - zapowiedziała we wtorek kwatera główna Sojuszu.

 • 18:41

  "Do świata: jaki cel ma powtarzanie od 80 lat 'nigdy więcej', jeżeli świat milczy, gdy bomba spada na to samo miejsce, Babi Jar? Co najmniej pięć osób zginęło. Historia się powtarza..." - napisał na Twitterze Włodymyr Zełenski.

  Położony w Kijowie Babi Jar był miejscem masowych mordów Żydów przez Niemców podczas II wojny światowej. We wtorek natomiast doszło do ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie, która znajduje się w pobliżu wąwozu Babi Jar. W wyniku ostrzału zginęło pięć osób, a pięć odniosło rany.

 • 18:38

  Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich - wynika z nagrań krążących w mediach społecznościowych. Jedno z nich opublikowano na profilu portalu Ukraińska Prawda.

  Wideo pokazuje miejską plażę w Odessie, na której leżą stosy worków wypełnionych piaskiem, a mieszkańcy w ramach zintegrowanej akcji przenoszą je dalej, by utworzyć zaporę.

 • 18:33

  Minister kultury Ołeksandr Tkaczenko na swoim profilu na Facebooku poinformował, że "Rosjanie zamierzają zburzyć Sobór Mądrości Bożej w Kijowie", zabytek czasów Rusi Kijowskiej. Minister dodał, że rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, iż kolejnym celem bombardowania będzie gmach ukraińskiej służby bezpieczeństwa, który znajduje się w bezpośredniej bliskości świątyni.

  Tkaczenko dodał, że skierował już odpowiednie pismo do UNESCO, na której liście znajduje się sobór, zwrócił się także z prośbą do "wszystkich nieobojętnych o zachowanie jednego z nielicznych zabytków z czasów Rusi Kijowskiej".

 • 18:29

  "Właśnie rozmawiałem z prezydentem Stanów Zjednoczonych (Joe Bidenem – red.). Zostało omówione amerykańskie przywództwo w sprawie sankcji antyrosyjskich i pomocy obronnej dla Ukrainy. Musimy jak najszybciej powstrzymać agresora. Dziękuję za twoje wsparcie!" – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

 • 18:26

  Morawiecki: Zaproponowałem, aby sankcje na Białoruś zostały jak najszybciej nałożone i pani przewodnicząca się z tym zgodziła.

 • 18:21

  Premier Morawiecki: Rozmawiałem z von der Leyen o tym, jak w jak najkrótszym czasie można się uniezależnić od rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Mamy pewien plan.

 • 18:20

  Premier Morawiecki: Nawet z tego miejsca mogę zadeklarować: choćby jutro nakładamy embargo na rosyjski węgiel. Jesteśmy na to gotowi. Chcemy tylko jak najszybszej zgody ze strony UE, zgody ze strony KE.

 • 18:18

  Morawiecki: Premier Orban zgadza się na sankcje.

 • 18:12

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w przemówieniu wideo: - Mówi się o ukraińskim wyborze Europy, o tym, że do tego dążymy i będziemy dążyć. Chciałbym, aby dziś zabrzmiało, że Europa już wybrała Ukrainę.

  Podkreślił, że jego kraj płaci wielką cenę za pragnienie wolności.

  - Nasz naród jest bardzo zdeterminowany, walczymy o nasze prawa, wolność i życie. A teraz walczymy o przetrwanie. To nasza główna motywacja. Ale walczymy też o to, by być równoprawnymi członkami Europy. Myślę, że dziś pokazujemy wszystkim, że nimi jesteśmy. Z nami Unia Europejska będzie na pewno silniejsza. Bez was Ukraina będzie samotna. Dowiedliśmy swojej siły, dowiedliśmy, że jesteśmy co najmniej tacy sami jak wy. Udowodnijcie, ze jesteście razem z nami - zaapelował.

 • 18:10

  Morawiecki: Bardzo ważne jest też to, żeby przygotować pakiet inwestycyjny dla Ukrainy.

 • 18:10

  Morawiecki: Potrzebny jest też plan odbudowy.

 • 18:09

  Morawiecki: Dzisiaj Parlament Europejski oficjalnie przyjął wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej.

 • 18:08

  Morawiecki: Dziś musimy zrobić wszystko, żeby wesprzeć Ukrainę w walce z najeźdźcą.

 • 18:07

  Morawiecki: Europa znalazła się w punkcie zwrotnym swojej historii.

 • 18:07

  Mateusz Morawiecki: Apelowałem, żeby nałożyć embargo na rosyjski węgiel.

 • 18:06

  Premier Morawiecki: Chcemy zatrzymać wojnę, zatrzymać agresora. Jak możemy zatrzymać agresora? Możemy to zrobić tylko poprzez sankcje. (...) Polska po raz kolejny domaga się jak najdalej rozwiniętego pakietu sankcji.

 • 18:05

  Premier: Widzimy, co działo się dzisiaj w Charkowie. Dosłownie w ostatnich godzinach zaatakowano cele cywilne. Rosyjskie rakiety, rosyjskie bomby już dzisiaj przyczyniają się do mordowania niewinnych ludzi.

 • 18:04

  Morawiecki: Chciałbym przedstawić kilka punktów dla Ukrainy.

 • 18:03

  Szef polskiego rządu: Relacje Ukrainy z UE dzisiaj nie mogą być mniej korzystne, słabsze niż te, które były wcześniej.

 • 18:03

  Morawiecki: Najważniejsze jest to, żeby dzisiaj spowodować, aby Ukraina obroniła swoja suwerenność, niepodległość.

 • 18:02

  Morawiecki: Widzimy z każdą godziną, że ta wojna staje się coraz straszniejsza.

 • 18:01

  Polski premier o rosyjskiej inwazji na Ukrainę: Odpowiedź Zachodu jest odpowiedzią solidarną.

 • 18:01

  Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

 • 17:50

  Pojawiają się nowe informacje w sprawie ataku na kijowską wieżę telewizyjną. Agencja Unian podaje, że ofiary to cywile, którzy znajdowali się w pobliżu obiektu.

  W rosyjskim ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie ucierpiała dyspozytornia obiektu. Przez pewien czas kanały telewizyjne nie będę nadawane - przekazało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczono, że emisja niektórych kanałów zostanie niedługo wznowiona przy pomocy zapasowych nadajników.

  Naprawa wieży i wznowienie jej pracy potrwa do dwóch godzin - przekazał na Twitterze kanał Euromaidan PR.

 • 17:47

  Do godziny 15 we wtorek funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach granicznych z Ukrainą odprawili 56,6 tys. osób - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że od wybuchu wojny na Ukrainie granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 410 tys. osób

 • 17:36

  Jak wygląda obecnie sytuacja w Kijowie? Opowiadał o tym po południu w TVN24 reporter Wojciech Bojanowski, który jest w ukraińskiej stolicy.

 • 17:30

  Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą "instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej".

  Rezolucja została przyjęta przy 637 głosach za, 13 przeciw oraz 26 wstrzymujących się.

 • 17:27

  Pięć osób zginęło i pięć zostało rannych w wyniku ostrzału wieży telewizyjnej w Kijowie – podało Państwowe Pogotowie Ratunkowe.

 • 17:22

  Pojawiałą się kolejne nagrania z ataku na kijowską wieżę telewizyjną.

 • 17:16

  Polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiedział też wysłanie pisma procesowego w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

 • 17:08

  Wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała we wtorek do Czerwonego Krzyża o zorganizowanie korytarzy humanitarnych w Kijowie i w obwodzie kijowskim. Jej nagranie opublikował Ukrinform.

 • 17:05

  "Trafienie w sprzęt nadawcy na wieży telewizyjnej. Przez jakiś czas kanały nie będą działać. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona transmisja rezerwowa niektórych kanałów" - napisał na Twitterze resort obrony Ukrainy, udostępniając zdjęcie zaatakowanej wieży telewizyjnej w stolicy.

 • 17:01

  Deklarowaliśmy 2200 miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. W tej chwili zaczyna fizycznie brakować miejsc, zbliżamy się do kresu liczby uchodźców, których Warszawa może przyjąć - powiedziała we wtorek rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

 • 17:00

  Senat Uniwersytetu Wrocławskiego w przyjętej uchwale zamroził do odwołania współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi – podała we wtorek wrocławska uczelnia.

 • 16:59

  W Charkowie strącono rosyjski samolot, który bombardował mieszkalne dzielnice miasta – poinformował we wtorek portal Suspilne na Telegramie.

  Przedstawicielka władz dzielnicy nowobawarskiej Tatjana Cybulnyk powiedziała portalowi, że jest to samolot, z którego zrzucono bombę na dom mieszkalny.

 • 16:55

  Również doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał na swoim Telegramie, że siły rosyjskie uderzyły w kijowską wieżę telewizyjną.

 • 16:51

 • 16:44

  Głównym nurtem tematycznym zaplanowanej na 25-27 kwietnia w Katowicach 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress) będzie wsparcie dla Ukrainy, scenariusze przyszłości i konkretne propozycje działań na rzecz tego kraju - poinformował organizator wydarzenia.

 • 16:38

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek po południu do Brukseli, gdzie spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Będziemy rozmawiać o Ukrainie, o tym, jak wspierać Ukrainę od strony humanitarnej, a także od strony moralnej - zapowiadał szef rządu.

 • 16:36

  Ukrinform podał zaś, że wybuch miał miejsce w pobliżu wieży.

 • 16:32

  "Najeźdźcy zaatakowali wieżę telewizyjną wKijowie" - podała Nexta.

 • 16:22

  Rosja może spróbować zagłodzić Ukrainę, by w ten sposób zmusić ją do kapitulacji - powiedział we wtorek ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko, odpowiadając na pytania posłów z komisji spraw zagranicznych brytyjskiej Izby Gmin.

  Zapytany o możliwość wystąpienia "kryzysu żywnościowego" i grabieży, Prystajko odparł: (Rosjanie – red.) będą próbowali zmiażdżyć wolę ukraińskiego narodu do stawiania oporu. Widzimy na przykład problemy z gotówką - ludziom po prostu kończy się gotówka, a usługi są przerywane. Terminale nie będą działać i będziemy musieli wymyślić jakieś wojskowe rozwiązanie w kwestii dystrybucji żywności.

 • 16:13

  Trener piłkarzy mołdawskiego klubu Sheriff Tyraspol Jurij Wernydub przyłączył się do wojsk Ukrainy walczących przeciwko rosyjskiej inwazji na ten kraj. Broni miasta Zaporoże - podał we wtorek rumuński dziennik "Gazeta Sporturilor".

  Gazeta publikuje zdjęcia Wernyduba przesłane z Zaporoża, na których pochodzący z Ukrainy szkoleniowiec, ubrany w mundur tego kraju, pozuje w towarzystwie obrońców miasta.

 • 16:05

  Litwa przyznała Mołdawii 750 tys. euro na wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy i jest gotowa przyjąć 2 tys. Ukraińców, którzy uciekli ze swego kraju – poinformował we wtorek litewski prezydent Gitanas Nauseda po telefonicznej rozmowie z przywódczynią Mołdawii Maią Sandu.

 • 16:03

  Międzynarodowa federacja wioślarska (World Rowing) zawiesiła reprezentacje Rosji i Białorusi we wszystkich międzynarodowych zawodach pod jej egidą.

  "World Rowing zdecydowanie potępia rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę i wynikające z tego naruszenie rozejmu olimpijskiego. Nasza organizacja stoi w całkowitej solidarności z narodem ukraińskim, w tym z naszymi przyjaciółmi z ukraińskiej rodziny wioślarskiej, w czasie poważnego kryzysu międzynarodowego. World Rowing potwierdza, że nie zezwoli na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach ze skutkiem natychmiastowym i do odwołania" - napisano w oświadczeniu.

  Organizacja przekazała również, że na sezon 2022 nie zaplanowała żadnych zawodów w Rosji i na Białorusi.

 • 15:56

  Ambasada Włoch na Ukrainie zostanie przeniesiona z Kijowa do Lwowa - poinformował we wtorek MSZ w Rzymie. Dodano, że już rozpoczął się proces przenoszenia. Obywateli włoskich resort wezwał zaś, by opuścili Kijów wszelkimi dostępnymi środkami transportu, także pociągami.

 • 15:51

  MEiN: Zaprzestajemy współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki. Oznacza to wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i z ośrodkami badawczymi.

 • 15:47

  Antony Blinken, sekretarz stanu USA: Ludzie w Ukrainie patrzą na nas, na świecie patrzą na nas. Żebyśmy stawili czoła temu, co się dzieje i żebyśmy byli razem. Nie możemy ich zawieść.

 • 15:45

  Antony Blinken: Czego oczekujemy od Rady Praw Człowieka ONZ? Jesteśmy zdecydowani, żeby współpracować.

 • 15:43

  Sekretarz stanu USA: Niektóre rządy twierdzą, że suwerenność poszczególnym państwo daje to, co chcą robić w obrębie swoich granic.

 • 15:42

  Blinken: Tego typu kraj nie powinien pozostać w Radzie Praw Człowieka ONZ.

 • 15:41

  Blinken: Musimy przycisnąć Kreml, żeby szanował prawa człowieka wszystkich Rosjan.

 • 15:40

  Na 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ przemawia sekretarz stanu USA Antony Blinken: My musimy w sposób zdecydowany, jednoznaczny potępić próbę podjętą przez Rosję, by obalić demokratyczny rząd i dokonać przemocy na prawach człowieka i międzynarodowym prawie humanitarnym.

 • 15:32

  Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono we wtorek między innymi w Kijowie, a także w Równem, Tarnopolu, na Wołyniu i w obwodzie chmielnickim w zachodniej części Ukrainy - poinformował portal Suspilne. Oprócz tego alarmy przeciwlotnicze rozległy się w Dnieprze (środkowy wschód kraju) i w Kramatorsku w obwodzie donieckim.

 • 15:14

  Szef sumskiej administracji obwodowej na Ukrainie Dmytro Żywycki na Telegramie poinformował, że odbyła się pierwsza wymiana jeńców w obwodzie sumskim.

  Wymieniliśmy naszych pięciu żołnierzy obrony terytorialnej na jednego rosyjskiego oficera policji wojskowej – oznajmił Żywycki.

 • 15:10

  Szef MSZ Zbigniew Rau weźmie udział w otwarciu 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ - poinformował rzecznik resortu Łukasz Jasina. Szef polskiej dyplomacji przeprowadzi również szereg spotkań dwustronnych m.in z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Praw Człowieka, których tematem będzie pomoc Ukrainie.

  1 i 2 marca minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywać będzie w Genewie, w związku z rozpoczęciem 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Na marginesie sesji szef polskiej dyplomacji przeprowadzi również szereg spotkań dwustronnych, w tym z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Praw Człowieka - poinformował Jasina w komunikacie opublikowanym na stronach MSZ.

  Według niego rozmowy te dotyczyć będą głównie współpracy na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Sytuację na Ukrainie minister Zbigniew Rau ma omówić także podczas spotkań z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss oraz Danii Jeppe Kofodem.

 • 14:54

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wtorek ponownie zaapelował do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zaprzestanie agresji na Ukrainę, zapowiedział też kolejne sankcje.

 • 14:44

  Kułeba: nie wierzę, ale wiem, że Ukraina zwycięży. Chwała Ukrainie!

 • 14:44

  Kułeba: Rosja niszczy infrastrukturę cywilną, pomoc humanitarna będzie szczególnie ważna.

 • 14:43

  Kułeba: każdy ostrzał ukraińskich miast pogłębia rosyjską izolację na świecie. Kolejne kraje zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów i blokują swoje porty dla rosyjskich statków.

Autor:as, akr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MVS_UA

Tagi:
Raporty: