Trzy mandaty karne na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych otrzymał 23-latek, który kilka dni temu z hulajnogą elektryczną w rękach wdrapał się w nocy na fontannę Pauckscha w centrum Gorzowa Wielkopolskiego – poinformowała w poniedziałek miejscowa policja. Najkosztowniejszym z wybryków okazała się przy tym nie wspinaczka na figurę "Bamberki", tylko jazda po pijanemu.
- Młody człowiek otrzymał po 500 złotych mandatu za zakłócanie porządku publicznego oraz za niewykonanie polecenia policjantów. Najwięcej zapłaci jednak za jazdę hulajnogą pod wpływem alkoholu, bo 2,5 tysiąca złotych – powiedział podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.
Wdrapał się na fontannę
Do zdarzenia w centrum Gorzowa Wielkopolskiego doszło w nocy z 3 na 4 listopada. Kilka minut przed północą patrol policji został wysłany w okolice Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Operator miejskiego monitoringu zauważył, jak mężczyzna wszedł na fontannę Pauckscha i zaczął wciągać na nią hulajnogę elektryczną.
W momencie, gdy nadjechali policjanci, mężczyzna siedział na fontannie. Kiedy zauważył patrol, zeskoczył i zaczął uciekać w stronę ulicy Obotryckiej. Pościg nie trwał jednak długo. Funkcjonariusze po kilkudziesięciu metrach zatrzymali 23-latka.
Był nietrzeźwy
- Badanie alkomatem wykazało, że 23-latek miał w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Tłumaczył się, że hulajnogę wniósł na fontannę dla żartu. Został przewieziony do gorzowskiej komendy, gdzie trzeźwieje – informuje Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.
Mężczyzna odpowie za zakłócanie porządku publicznego. Elektryczna hulajnoga, która znalazła się na fontannie, wróciła na chodnik.
Najsłynniejsza gorzowska fontanna
Fontanna Pauckscha to replika konstrukcji z 1897 r. ufundowanej przez Hermana Pauckscha, XIX-wiecznego fabrykanta z Zawarcia. Wodotrysk zawiera figurę kobiety niosącej na ramionach koromysło z wiadrami na łańcuchach. Nosiwoda, zwana potocznie "Bamberką", symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą dzieci.
Obecna rzeźba jest wierną rekonstrukcją oryginału, który pod koniec II wojny światowej został zdemontowany i przetopiony na cele wojenne przez Niemców.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KMP Gorzów Wlkp.