Piotr Wójcik
Dziennikarz tvn24.pl

Lex szarlatan. "Chodzi o to, żeby nie można było oszukiwać ludzi"

- Są praktyki, o których wiadomo, że z założenia są oszustwem i one powinny być zakazane - tak mówi o oczekiwaniach medyków wobec ustawy "lex szarlatan" Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. - Naszą intencją nie jest natomiast to, żeby zakazać akupunktury czy jogi, tylko to, żeby nie służyły one za alternatywę na przykład dla leczenia onkologicznego - dodaje. Jaki kształt ostatecznie przyjmie ustawa? To wciąż otwarte pytanie - obecnie jest w konsultacjach.

Hamulec dla reformy szpitali. Nie uzyskałaby większości

To nie jest coś przeciwko samorządom, tylko narzędzie, z którego mogą skorzystać - przekonywał w Sejmie wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów ze strony opozycji, która uważa, że odpowiedzialność za konsolidację szpitali spadnie w całości właśnie na samorządy. Krytyczna wobec projektu ustawy reformującej szpitalnictwo była również Lewica, a to oznacza, że projekt nie uzyskałby większości i został odrzucony. Ostatecznie zdjęto go z harmonogramu głosowań.

Premier podziękował Leszczynie. "Przyszłe matki czują się bezpieczniej"

Podczas ceremonii zaprzysiężenia zrekonstruowanego rządu premier Donald Tusk podziękował za pracę ustępującym ministrom, w tym Izabeli Leszczynie, kończącej swoją misję w resorcie zdrowia. - Nie może być nic bardziej imponującego, niż praca pani minister, która daje efekty - życie nowych ludzi - powiedział Tusk, odnosząc się do kwestii przywrócenia refundacji procedury in vitro.

Reforma szpitali coraz bliżej. Dlaczego zmiany są konieczne?

Przyspieszyły prace nad reformą szpitali. Projekt dostał dziś zielone światło od sejmowej komisji zdrowia. - Przybywa nam seniorów. Potrzebujemy oddziałów geriatrycznych, ZOL-i, hospicjów, oddziałów rehabilitacji dziennej. Chcemy dać szansę dyrektorom, by dostosowali swoje szpitale do potrzeb - argumentował wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Jakie zadania przed nową ministrą zdrowia? Sprawdzamy

- Polskie szpitale i inne podmioty, które w tej sferze działają, będą miały gospodynię, która będzie koncentrowała się na tych działaniach na gruncie, przy samej ziemi - zapowiedział premier Donald Tusk, prezentując przyszłą ministrę zdrowia. To ekspertka w oddłużaniu i restrukturyzacji szpitali. Wśród priorytetowych zadań, jakie przed nią staną, szef rządu wymienił też centralną e-rejestrację i cyfryzację.

Oto nowa ministra zdrowia. "Cały resort zostanie odpartyjniony i odpolityczniony"

Jolanta Sobierańska-Grenda będzie nową ministrą zdrowia. Zastąpi Izabelę Leszczynę. - Cały resort zostanie odpartyjniony i odpolityczniony - zapewnił premier Donald Tusk. Jolanta Sobierańska-Grenda to prawniczka, od 2017 prezeska zarządu spółki Szpitale Pomorskie. Przyszła szefowa resortu zdrowia jest ekspertką w restrukturyzacji i oddłużaniu szpitali - przeprowadziła ten proces łącznie w około 30 lecznicach.

Te dzieci nie mają adwokatów. O diagnozę jest trudno, a to podstawa

Problem dotyczy około 2 procent dzieci w Polsce, dotkniętych FASD, nieuleczalnym zespołem chorobowym, który jest skutkiem spożywania alkoholu w czasie ciąży. Wczesna diagnoza, postawiona przed piątym rokiem życia, zwiększa szansę tych dzieci na skuteczną terapię. Jak się jednak okazuje, diagnostyką zajmuje się tylko jedna publiczna placówka ochrony zdrowia w całym kraju. Czy to się zmieni?

To często bierze się za uraz, a może u dziecka oznaczać nowotwór

- Utrzymujący się tygodniami ból ręki czy nogi nie powinien być bagatelizowany, bo może być objawem mięsaka, rzadkiego nowotworu kości i tkanek miękkich – przypominają onkolodzy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Mięsaków. Ten rak, wcześnie rozpoznany, jest w pełni wyleczalny u nawet 80 procent pacjentów. Objawy są jednak niespecyficzne, przez co lekceważone. Co powinno niepokoić?

Pustki w dziecięcych uzdrowiskach. Powinny leczyć, a popadają w ruinę

Liczba dzieci korzystających z leczenia uzdrowiskowego jest śladowa, placówek realizujących takie świadczenia zostało już zaledwie kilka, a zaraz zamkną się kolejne - alarmowali w Sejmie eksperci w dziedzinie balneologii. Problem jest złożony, a skutecznych rozwiązań - jak na razie brak. Pilotażowy program pomoże?

Dwa nowe badania dla kobiet. To przełomowa zmiana

Nowoczesny test molekularny HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC) weszły od połowy lipca do Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Polsce - ogłosiła w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Onkolodzy są zgodni - to przełom.

Medycyna oblegana. Są pierwsze listy rankingowe

Część uczelni kształcących na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym ogłosiło już pierwsze listy rankingowe dla kandydatów. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu o jedno miejsce ubiegają się 32 osoby (kierunek lekarsko-dentystyczny). Planowany przez resort zdrowia limit przyjęć w nadchodzącym roku akademickim to 10249 osób na kierunku lekarskim i 1441 na lekarsko-dentystycznym i jest wyższy niż rok temu. Samorząd lekarski patrzy na to sceptycznie.

Niedostrzegani bohaterowie. Tracą zdrowie, opiekując się bliskimi

- Rodzina jest często cichym bohaterem pacjenta. To rodziny są menedżerami leczenia. Biorą na siebie ogrom informacji, lęków, strachów - powiedziała w podcaście Wywiad Medyczny Joanny Kryńskiej w TVN24+ Adrianna Sobol, psychoonkolog. O bliskich ciężko chorej osoby często się zapomina. Potrzeb nieformalnych opiekunów nie dostrzega też system. Mało kto z nas jest przygotowany do tej roli, a wielu, próbując jej sprostać, traci zdrowie.

Kaski będą dla dzieci obowiązkowe. "Ta zmiana jest konieczna"

Dzieci poruszające się na rowerach i hulajnogach będą miały obowiązek używania kasków ochronnych - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak po posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zapowiedź takich kroków padała ze strony ministra w debacie w TVN24+. W kraju rośnie skala wypadków na hulajnogach i rowerach. Lekarze mówią, że wręcz lawinowo.

Szarlataneria w oficjalnym wykazie usług? Lekarze nie kryją oburzenia

Usługi w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej - taka pozycja znalazła się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. - Szkoda, że rządzący po raz kolejny uwierzyli w jakąś magiczną wiedzę niedostępną światu medycznemu. To w przyszłości przyniesie bardzo negatywne konsekwencje, to zagraża zdrowiu i życiu pacjentów - komentuje Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nastolatek u psychologa bez zgody rodzica. "To nie luksus, to potrzeba biologiczna"

- Potrzebujemy wsparcia. Szukamy go wszędzie: wśród swoich przyjaciół, kolegów, rodziców. Dobrym trendem w XXI wieku jest postawienie na to, żeby pewnych dobrych usług udzielali specjaliści - mówił podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia Miłosz Kozikowski, marszałek Parlamentu Młodych RP. Komisja dała zielone światło dla ustawy, dzięki której osoby od 13. roku życia będą mogły skorzystać z pomocy psychologa bez zgody opiekuna.

Plan finansowy NFZ odrzucony na Komisji Zdrowia. Zabrakło posłów koalicji

Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła w środę wniosek o pozytywne zaopiniowanie projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2026 r. Podczas głosowania nieobecnych było troje posłów z Koalicji Obywatelskiej (otrzymali kary klubowe po 500 złotych) i jeden z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Całe posiedzenie trwało zaledwie około pół godziny, a zakończenie dyskusji i błyskawiczne przejście do opiniowania odbyły się na wniosek posła Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego projekt planu finansowego nie został przegłosowany i co to oznacza dla publicznej ochrony zdrowia w przyszłym roku?

Dostają diagnozę i mają mnóstwo pytań. "Bardzo łatwo się pogubić"

Pacjentka dostaje diagnozę raka piersi i jest od razu informowana o tym, co będzie dalej - jakie jeszcze badania należy wykonać, jakie leczenie ją czeka i z czym będzie się ono wiązało. Tak powinna wyglądać ścieżka osoby chorej na raka, ale niestety w Polsce nie zawsze tak to działa. Pacjenci mają dużo wątpliwości i chcą je jak najszybciej rozwiać. Odpowiedzi często jednak szukają w niewłaściwych miejscach.

Czy apteki znów się będą reklamować? "Nie chcemy do tego wracać"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czerwcu, że Polska, zakazując reklamy aptek, naruszyła przepisy dotyczące swobody przedsiębiorczości oraz handlu elektronicznego. Aptekarze się niepokoją. - Nie chcemy wracać do sytuacji, w której będziemy wydawali patelnię za punkty - przekonywał podczas spotkania z mediami Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Co ewentualne zmiany oznaczają dla pacjentów?