Piotr Wójcik
Dziennikarz tvn24.pl

Połowa pacjentów nie dożywa 60. Zdiagnozowane dziecko może uratować życie rodzica

Ta choroba jest dziedziczna i zaczyna się rozwijać już od urodzenia. Długo nie daje o sobie znać. U chorego przez lata rozwija się jej powikłanie w postaci miażdżycy. Kiedy problem wychodzi na jaw, często jest już za późno. Pacjent doznaje zawału serca lub udaru mózgu. Mowa o rodzinnej hipercholesterolemii. Co to za choroba i dlaczego teraz można ją szybciej zdiagnozować?

Polska w tyle za krajami UE. Alarmujący raport

Profilaktyka onkologiczna w Polsce mocno kuleje - tak w kilku słowach można streścić wnioski płynące z opublikowanego dziś Raportu Krajowego Europejskiej Organizacji ds. Walki z Rakiem (European Cancer Organization - ECO). Nasz kraj pozostaje daleko w tyle za innymi państwami Unii Europejskiej w zakresie profilaktyki onkologicznej i badań przesiewowych w kierunku nowotworów.

"Ludzie chwytają się czegokolwiek"

Mniej niż połowa Polaków deklaruje, że darzy zaufaniem lekarzy. Dla celebrytów cieszących się dużymi zasięgami w mediach społecznościowych staje się to okazją do szerzenia pseudonaukowych teorii i robienia biznesu na problemach zdrowotnych ich odbiorców.

Edukacja seksualna w szkołach. Rodzice i młodzież są zgodni

Niemal 90 procent rodziców i ich 18-letnich dzieci uważa, że szkoła jest odpowiednim miejscem do kształtowania wiedzy na temat seksualności - wynika z opracowania Instytutu Badań Edukacyjnych. Z drugiej strony wielu młodych ludzi uważa, że prowadzona w ramach wychowania do życia w rodzinie edukacja seksualna nie odpowiadała ich potrzebom. Jedna trzecia respondentów uznawała te zajęcia za nudne.

Nowe plany dla aptek. Aptekarze mają obawy

Propozycja uproszczenia procedury przenoszenia aptek do nowego lokalu w sytuacji, gdy w dotychczasowym nie jest to możliwe padła podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. Regulacji Rynku Aptecznego i Produktów Leczniczych.

Ten nowotwór rozwija się w ukryciu. Choruje na niego Joe Biden

Rak gruczołu krokowego, czyli rak prostaty, stanowi 20 proc. wszystkich nowotworów diagnozowanych u mężczyzn w Polsce. Jeśli jest wcześnie wykryty, to w 90 procent przypadków udaje się go całkowicie wyleczyć. Panowie wciąż jednak zbyt późno odwiedzają urologa.

"Ci chorzy nie mogą czekać"

U pacjentów onkologicznych niedożywienie może znacznie obniżyć szanse na powodzenie leczenia. Oceny odżywienia brakuje dla tych, którzy są diagnozowani lub leczeni ambulatoryjnie.