Piotr Wójcik
Dziennikarz tvn24.pl

"W rodzinach to ciągle tabu". A dotyczy co piątego dziecka

Według Danych Światowej Organizacji Zdrowia, zaburzenia zdrowia psychicznego dotykać mogą nawet 20 procent dzieci. Znaczna część tych problemów pozostaje niezauważonych. Wielu rodziców nie rozpoznaje sygnałów świadczących o pogarszającym się stanie psychicznym ich dzieci.

"Lex szarlatan" w konsultacjach. Kary nawet do miliona złotych

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, znany szerzej jako "lex szarlatan". Rzecznik Praw Pacjenta ma zyskać dzięki niemu narzędzia, dzięki którym skuteczniej będzie mógł walczyć z praktykami pseudomedycznymi. Będzie mógł między innymi zarządzić kary w wysokości nawet do miliona złotych.

Nowy dyrektor największego szpitala w regionie. To były wiceminister zdrowia

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego powołał Marcina Martyniaka na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nowy dyrektor pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Funkcję obejmie z początkiem lipca i będzie ją pełnił przez sześć lat. 

Podwyżki w ochronie zdrowia. "Nie mamy żadnych, ale to najmniejszych szans"

Pracownicy szpitali i przychodni 1 lipca mają dostać podwyżki minimalnych pensji. Mimo że do tego terminu zostało tylko kilkanaście dni, dyrektorzy szpitali nadal nie znają szczegółów dotyczących źródeł finansowania. Boją się, że pieniędzy zabraknie. Niektórzy mówią wprost: na sfinansowanie podwyżek nie ma szans. Eksperci oceniają, że obecna sytuacja to skandal.

"Jest w stanie uratować życie". Lekarze apelują o zmiany

Urazy są główną przyczyną śmierci dzieci po trzecim roku życia - wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Lekarze oceniają, że najniebezpieczniejsze są zdarzenia, w których dochodzi do urazu głowy - to łącznie niemal 60 procent urazów komunikacyjnych u dzieci do 12. roku życia. Tymczasem zaledwie 6 procent użytkowników hulajnóg i co czwarty rowerzysta stosuje kask. Ich używanie nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak specjaliści apelują, by je zakładać. Lekarze ostrzegają też przed quadami - tu największe ryzyko wiąże się z przygnieceniem przez maszynę.

Młodzi Polacy mają problem z myciem zębów. Powodem brak edukacji

Tylko nieco ponad połowa Polaków w wieku 18-25 lat myje zęby pastą dwa razy dziennie - wynika z raportu UCE Research. Okazuje się, że jedna na sto osób z tej grupy wiekowej zębów nie myje wcale. Rodzice nie dbają o zęby dzieci, co też ma opłakane skutki - mówią nam ekspertki. Dlaczego z higieną jamy ustnej jest w Polsce tak źle?

Choroba bez zasad. "Jeśli ktoś tego nie doświadczył, to nie wierzy"

Pacjentki z endometriozą, zanim usłyszą diagnozę, odwiedzają średnio od sześciu do ośmiu lekarzy. Specjaliści mówią, że to choroba bez zasad. Może być zaawansowana, a przebiegać bez dolegliwości albo cechować się subtelnymi zmianami i mimo to wywoływać niewyobrażalne cierpienie.

Coraz więcej przypadków groźnego nowotworu. Jak się chronić

- Żaden krem z filtrem sam w sobie nie chroni nas przed zachorowaniem na czerniaka. Powinien być stosowany w parze z odpowiednim zachowaniem na słońcu, czyli unikaniem nadmiernych ekspozycji - przypomina w rozmowie z tvn24.pl profesor Grażyna Kamińska-Winciorek z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Medycy mówią "dość". "Nie możemy bezczynnie się przyglądać"

W Senacie powstał Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Medyków. - W ostatnim czasie niemal codziennie dochodzi do aktów agresji na medyków, którzy ratują ludzkie życie. Nie możemy bezczynnie się temu przyglądać - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej przewodnicząca zespołu, senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Nowelizacja ustawy nikotynowej w Senacie. "Dlaczego nie zakazać picia wody?"

Ożywiona i sięgająca momentami granic absurdu dyskusja towarzyszyła senackiej debacie nad nowelizacją ustawy tytoniowej. - Dlaczego nie zakazać picia wody, skoro każdy, kto pije teraz alkohol, kiedyś pił wodę? - pytał senator Krzysztof Bieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem porażona brakiem edukacji zdrowotnej - ripostowała senator Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia.

Popularny syrop wycofany z obrotu. Poważna wada

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu dwóch partii syropu Dexapini. To popularny syrop stosowany w leczeniu suchego kaszlu w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa czy zapalenie gardła.

Pierwsza taka zmiana w UE od 20 lat

- To gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego i lekowego - tak o przyjętym przez Radę Unii Europejskiej pakiecie farmaceutycznym, zawierającym zaproponowany przez Polskę kompromis, powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Prace nad pakietem trwały od dwóch lat. Ma to być pierwsza od 20 lat rewizja prawa unijnego w obszarze prawa farmaceutycznego. Skorzystać na niej mają przede wszystkim pacjenci.