Pentagon: Rosja przeniosła małą część wojsk spod Kijowa, ale żadne nie wróciły do kraju 

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Mer Kijowa w Brukseli: walczymy o naszą przyszłość, walczymy również o każdego z was
Mer Kijowa w Brukseli: walczymy o naszą przyszłość, walczymy również o każdego z wasEBS
wideo 2/22
Mer Kijowa w Brukseli: walczymy o naszą przyszłość, walczymy również o każdego z wasEBS

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. - Rosja przeniosła niespełna 20 procent wojsk spod Kijowa i Czernihowa - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w środę. Jak dodał, część z nich mogła już trafić na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego I Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow przekazał, że część rosyjskich oddziałów operujących dotychczas w obwodzie kijowskim i czernihowskim jest przesuwana w kierunku Charkowa i Doniecka. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Jak przekazał mer podkijowskiego Irpienia, w wyniku walk zniszczeniu uległo około 50 procent zabudowy miasta. W Irpieniu nadal pozostaje od 3,5 do 4 tysięcy osób - poinformował Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukraińska Prawda.

> Agencja informacyjna ministerstwa obrony Ukrainy przekazała, że w czasie walk zginął rosyjski pułkownik Denis Kuriło, dowódca elitarnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych z rejonu Murmańska.

> Pentagon zaobserwował ruchy niewielkiej liczby rosyjskich wojsk spod Kijowa na północ. - Uważamy jednak, że jest to zmiana pozycji, a nie rzeczywiste wycofanie się - zastrzegł na konferencji rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:22

    Zapraszamy do relacji:

  • 5:18

    W zajętym na początku marca przez rosyjskie wojska Chersoniu na południu Ukrainy Moskwa przygotowuje "referendum", które ma doprowadzić do utworzenia na tym obszarze prorosyjskiej, separatystycznej "republiki ludowej" - poinformował ukraiński sztab generalny.

  • 4:04

    Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w środę, że ataki na szpitale i ośrodki zdrowia na Ukrainie to część rosyjskiej strategii. Potwierdzono 72 takie przypadki, w których zginęli medycy i pacjenci - dodał. - Jesteśmy wstrząśnięci nieprzerwanymi atakami na służbę zdrowia. To pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego. To się musi skończyć - oświadczył Tedros.

    Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział, że Rosjanie celowo uniemożliwiają Ukraińcom dostęp do opieki medycznej. - Odcinanie ludzi od (możliwości leczenia) to część taktyki. To część ich strategii wojskowej - podkreślił. Ryan powiedział już wkrótce po agresji Rosji na Ukrainę, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie stał się dla rosyjskich wojsk "celem samym w sobie".

  • 3:46

    W wyniku działań rosyjskich wojsk połowa Irpienia została zburzona, zniszczono 50 proc. najważniejszej infrastruktury. Mimo walk i rosyjskiego ostrzału wielu ludzi nie wyjechało - powiedział w wywiadzie dla CNN mer miasta Ołeksandr Markuszyn.

    Nie udało się na razie przywrócić dostaw energii i wody, w mieście jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ Rosjanie kontynuują ostrzał - podaje CNN, cytując Markuszyna. Mer poinformował, że mimo pojawiających się doniesień o wyzwoleniu Irpienia przez ukraińską armię, w mieście i okolicach wciąż toczą się walki.

    Irpień (zdjęcie opublikowane 30.03.2022)

  • 3:16

    USA rozważają uwolnienie strategicznych rezerw ropy naftowej, by ustabilizować jej ceny - podał w środę czasu lokalnego Bloomberg News. Biały Dom przekazał, że prezydent Joe Biden poinformuje w czwartek o krokach na rzecz obniżenia cen paliw w USA po inwazji Rosji na Ukrainę.

  • 3:02

    Zapowiedź Rosji o zawieszeniu broni w czwartek w Mariupolu to manipulacja - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, odnosząc się do komunikatu rosyjskiego resortu obrony wydanego w środę wieczorem.

    Wereszczuk podkreśliła, że tylko informacje strony ukraińskiej, dotyczące tras ewakuacji cywilów i otwierania korytarzy humanitarnych, są wiarygodne - relacjonuje w czwartek nad ranem Ukrinform.

  • 2:48

    Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę - podaje Ukrinform.

    - Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła. Ponadto, Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ostrzału rakietowego naszego terytorium - powiedział Denysenko.

    Dodał, że białoruski reżim nie jest gotowy do wysłania swoich wojsk lądowych na Ukrainę, ale presja ze strony Rosji w tej sprawie jest tak duża, że nie można wykluczyć, iż dojdzie do takiego ataku.

  • 2:02

    Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że UNHCR stracił kontakt ze swymi pracownikami w Mariupolu. "Część z nich zdołała wydostać się (z miasta). Inni są tam nadal i nie możemy się z nimi skomunikować" - dodał.

    Grandi zaapelował do Rosji o "prawdziwe zobowiązanie się" do zawieszenia walk w celu stworzenia korytarzy humanitarnych. Podkreślił, że dotarcie z pomocą do osób potrzebujących jest bardzo trudne i misje UNHCR nie są w stanie tego zrobić bez zapewnienia o bezpiecznym dostępie.

  • 1:33

    Ukraiński sztab generalny poinformował w komunikacie opublikowanym na Facebooku, że Rosja rozlokowuje na Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas - relacjonuje portal Euromaidan PR.

    "Rosjanie tworzą też nowe grupy ofensywne, włączając również te jednostki, które poprzednio zostały wycofane. Pewne jednostki z obwodu kijowskiego są przemieszczane w innych kierunkach" - podaje Sztab.

    Euromaidan PR przekazuje też, że według Pentagonu sześć z "około trzydziestu" dostaw dla Ukrainy obejmujących najnowszą rundę "pomocy w zakresie bezpieczeństwa" zostało już dostarczonych do regionu, a "stosunkowo szybko" wysłany zostanie też transport dronów Switchblade.

  • 1:16

    Zniszczony rosyjski transporter opancerzony na drodze w obwodzie sumskim

    Starsza kobieta przechodzi obok uszkodzonego rosyjskiego czołgu

    Wieś Boromlia. Dom zniszczony w czasie rosyjskiej inwazji

  • 0:52

    Szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją Dawid Arakhamia poinformował w środę, po zakończeniu ostatniej rundy negocjacji pokojowych, która odbyła się w Turcji, że rozmowy zostaną wznowione 1 kwietnia.

    Arakhamia napisał w mediach społecznościowych, że zaproponował, by w ramach negocjacji spotkali się prezydenci Ukrainy i Rosji, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin, ale rosyjscy negocjatorzy odpowiedzieli, że należy najpierw zrobić postępy w przygotowaniach projektu porozumienia.

  • 0:20

    Według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot - podała w środę wieczorem stacja Sky News.

  • 0:16

    Ukraiński pułk Azow, którego cytuje agencja Ukrinform, poinformował o zniszczeniu trzech rosyjskuch czołgów i zabiciu co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu.

    "Walka o Mariupol trwa. Bojownicy pułku Azow zniszczyli dziś trzy czołgi wroga i zabili co najmniej 64 żołnierzy piechoty wroga, w tym ze specjalnych sił (wywiadu) GRU" - głosi komunikat pułku zamieszczony na Telegramie.

  • 23:21

    Mamy informacje wskazujące, że Putin czuje się zwodzony przez doradców na temat przebiegu wojny na Ukrainie - przekazała dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Dodała, że rosyjski prezydent nie otrzymuje prawdziwych informacji o sytuacji wojennej, ani skutków sankcji na rosyjską gospodarkę.

    Z oceną amerykańskich służb zgodził się w środę również rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak powiedział, jest to niepokojąca sytuacja, która może mieć skutki m.in. dla przebiegu rozmów pokojowych.

    Kirby: Putin nie był w pełni informowany o sytuacji w Ukrainie

  • 23:07

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środowym, wieczornym posłaniu do narodu, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania". Poinformował, że nagrodził odznaczeniami 122 obrońców Ukrainy.


    Zełenski podkreślił, że Ukraińcy będą bronić każdej piędzi swego kraju.

  • 22:57

    Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek okupujących Czarnobyl - podała w środę wieczorem agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Według resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia jednostek.

    Jak podaje agencja, przedstawiciel ministerstwa stwierdził, że Czarnobyl "jest jedną ze stref, skąd Rosjanie zaczęli się przemieszczać ku Białorusi". Była elektrownia atomowa położona przy granicy z Białorusią była jednym z pierwszych obiektów zajętych przez Rosję.

  • 21:55

    Ukraińscy śledczy wszczęli postępowanie w związku z rosyjskim nalotem na miejscowość Słobożanske w obwodzie charkowskim, wskutek którego zginęła matka z 11-letnim synem - podała prokuratura obwodowa.


    "Według danych śledczych żołnierze sił zbrojnych Rosji przeprowadzili atak lotniczy na miejscowość Słobożanske (...) W wyniku uszkodzony został dom mieszkalny" - napisano w komunikacie, cytowanym w środę przez agencję Interfax-Ukraina. Wskutek odniesionych obrażeń zmarli 11-latek i jego matka - dodano.

  • 21:53

    Wojska rosyjskie ostrzelały w środę bazę paliwową w Dnieprze w środkowej części Ukrainy - poinformował szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk. Nie ma zabitych ani rannych - zapewnił.


    Wieczorem wróg uderzył z powietrza w Dnieprze; dwie rakiety trafiły w bazę pełną paliwa - napisał Łukaszuk w serwisie Telegram.

    Jak dodał, obiekt został zniszczony. Odłamki innej rakiety uszkodziły dwie cysterny.

  • 21:03

    Rosja przeniosła mniej niż 20 procent wojsk spod Kijowa i Czernihowa - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła już być może na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji. Kirby zaznaczył podczas konferencji prasowej, że wojska w ciągu ostatniej doby zostały przemieszczone spod Kijowa, Czernihowa i Sum. Podkreślił, że w ocenie Pentagonu nie jest to wycofanie, lecz relokacja tych sił. Dodał, że miasta te nadal są intensywnie ostrzeliwane.

  • 20:55

    Trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w środę własnymi środkami transportu do Zaporoża dojechało 1530 ludzi, w tym 812 z Mariupola i 718 mieszkańców miast obwodu zaporoskiego - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.Wbrew uzgodnieniom rosyjskie wojska blokowały w Wasylówce w obwodzie zaporoskim autobusy ewakuacyjne i ciężarówki z pomocą humanitarną - dodała Wereszczuk. Rosjanie blokowali pojazdy także we wtorek.

  • 20:51

    Część rosyjskich oddziałów operujących dotychczas w obwodzie kijowskim i czernihowskim jest przesuwana w kierunku Charkowa i Doniecka - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego I Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow. - Nieprzyjaciel wzmacnia tam teraz swoje zgrupowania, aby spróbować zwiększyć napór na naszych chłopców i dziewczęta, którzy bronią Ukrainy w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim – powiedział Daniłow. Zaapelował też, by nie wyciągać wniosków z rosyjskich oświadczeń o zmniejszeniu intensywności działań wojennych na kierunkach kijowskim i czernihowskim. Ponadto nie należy zakładać, że wróg ostatecznie się wycofuje - zaznaczył sekretarz RBNiOU.

  • 20:24

    Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił kanclerza Olafa Scholza, że europejskie firmy mogą nadal płacić rachunki za rosyjski gaz w euro - poinformował rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit. W rozmowie telefonicznej Putin powiedział, że "dla europejskich kontrahentów nic się nie zmieni" – przekazał. - Płatności będą nadal dokonywane wyłącznie w euro i przekazywane do banku Gazpromu, którego nie dotknęły sankcje. Bank następnie przelicza pieniądze na ruble - wyjaśnił. Scholz nie wyraził zgody na tę procedurę, a jedynie poprosił o pisemne informacje na ten temat - zaznaczył Hebestreit.

  • 20:22
  • 20:21

    Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google w raporcie. Nie podano, które siły zbrojne były celem ataków, określanych przez ekspertów Google jako "kampanie wyłudzania danych uwierzytelniających", zainicjowane przez rosyjską grupę o nazwie Coldriver lub Callisto. "Kampanie te zostały opracowane przy użyciu nowo utworzonych kont Gmail na kontach inne niż Google, więc wskaźnik sukcesu tych kampanii jest nieznany" – napisano w raporcie.

  • 20:06

    Wojska rosyjskie maja wciąż ponosić ciężkie straty w walkach z Ukraińcami - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

  • 20:03

    Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj.

  • 19:56

    Władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, udostępniając jednocześnie swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich - zarzucił Mińskowi ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku. "Samozwańcze władze Republiki Białorusi nadal zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Jednocześnie udostępniają swoje terytorium, lotniska, sieci transportowe i miejsca wyrzutni pocisków samosterujących i rakiet balistycznych dla wojsk rosyjskich. Zgodnie z międzynarodowymi aktami prawnymi, za agresora można uznać 'państwo, które udostępnia swoją przestrzeń powietrzną, swoje terytorium dla uderzeń na państwo trzecie'" - podkreśliło ukraińskie dowództwo.

  • 19:55

    Minister spraw wewnętrznych Ukrainy mówi o systematycznych gwałtach na kobietach, często na oczach dzieci, których dokonują rosyjscy żołnierze - alarmuje komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Występując w Europejskim Komitecie Regionów, Johansson zwróciła uwagę, że obecnie coraz częściej do UE docierają uchodźcy w traumie.

  • 19:42

    Według Ruttego porozumienie pokojowe między Ukrainą a Rosją, w którym na przykład Ukraina rezygnuje z części terytorium lub suwerenności, nie będzie powodem, aby odnowić więzi z Rosją. - Porozumienie pokojowe zawarte pod groźbą użycia broni nie jest sposobem na powrót do normalności - powiedział premier i przypomniał, że dla Hiszpanów, którzy żyli pod dyktaturą Francisco Franco do połowy lat 70., "rzeczywistość represji i terroru" jest wciąż świeża w pamięci. - To nie jest coś, na co chcemy pozwolić w Europie XXI wieku - dodał Rutte.

  • 19:40

    Zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą nie doprowadzi do automatycznego zniesienia europejskich sankcji wobec agresora - powiedział premier Mark Rutte podczas przemówienia w muzeum Prado w Madrycie. W swoim wystąpieniu w stolicy Hiszpanii szef holenderskiego gabinetu nazwał Putina człowiekiem "kierowanym przez rewanżyzm i rewizjonizm".

  • 19:17

    Od czerwca Rumunia będzie sprowadzać z Grecji gaz ziemny dzięki nowemu połączeniu gazowemu kończonemu obecnie na terenie Bułgarii, ogłosił cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi24 premier Nicolae Ciuca.

  • 19:16

    Celem Wielkiej Brytanii nie jest zmiana reżimu w Rosji, lecz pomoc narodowi ukraińskiemu - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że samo ewentualne zawieszenie broni na Ukrainie nie uzasadnia zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

  • 19:03

    W Mikołajowie na południu Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji zginęło około 80 cywilów, a około 450 zostało rannych - stwierdził mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz, cytowany przez agencję Reutera. Wcześniej tego samego dnia gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział, że walki trwają w całym regionie. "Nie rozluźniamy się, pracujemy nad wzmocnieniem naszych zdolności obronnych" – dodał.

  • 18:59

    Rozmieszczenie sił NATO we wszystkich domenach w Europie musi się zmienić w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczył w Kongresie Stanów Zjednoczonych dowódca sił USA i NATO w Europie gen. Tod Wolters. Jak ocenił, na wschodniej flance NATO potrzebna jest w większym stopniu stała obecność. - To musi się zmienić. I z pewnością jest to szansa, aby w rezultacie tego bezsensownego aktu Rosji zrewidować naszą stałą architekturę wojskową nie tylko w Europie Wschodniej, ale też patrolowaniu przestrzeni powietrznej, w siłach powietrznych i morskich grupach bojowych - powiedział Wolters. Jak dodał, państwa NATO są "bardzo chętne, by zmienić obecność z rotacyjnej na bardziej stałą".

  • 18:58

    Wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim - powiedział gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera. Kyryłenko powiedział również, że ostatnia próba ewakuacji cywilów z oblężonego miasta portowego Mariupol prawdopodobnie nie powiodła się, ponieważ konwoje cywilów nie zostały przepuszczone. Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977 roku.

  • 18:41

    Ukraińskie siły w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju strąciły trzy rosyjskie samoloty i drona - podało dowództwo sił powietrznych "Wschód" na Facebooku. Jak czytamy w komunikacie, ukraińskie siły powietrzne strąciły w środę w obwodzie charkowskim od razu trzy samoloty - wstępnie samoloty myśliwsko-bombowe - oraz jednego drona.

  • 18:38

  • 18:36

    "Prezydent Biden poinformował prezydenta Zełenskiego, że Stany Zjednoczone zamierzają przekazać rządowi ukraińskiemu 500 milionów dolarów bezpośredniej pomocy budżetowej. Omówił też dodatkowe sankcje i pomoc humanitarną ogłoszoną w zeszłym tygodniu. Prezydent Zełenski poinformował prezydenta Bidena o stanie negocjacji Ukrainy z Rosją" - napisano w dalszej części oświadczenia.

  • 18:34

    "Prezydent Biden rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy Zełenskim o toczącej się pracy Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników i partnerów w celu dostarczenia Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej oraz obarczenia Rosji poważnymi kosztami za jej brutalną agresję na Ukrainę" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

  • 18:30

    Jak przekazał Biały Dom, przywódcy omówili sposób, w jaki Stany Zjednoczone mogą wesprzeć Ukrainę w zakresie bezpieczeństwa.

  • 18:28

    Zakończyła się rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego.

  • 18:22

    Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował Polsce i Polakom za dotychczasową pomoc dla jego kraju i jego obywateli. Zaznaczył jednak, że Ukraina potrzebuje dalszych działań, m.in. uszczelnienia dotychczasowych sankcji nałożonych na Rosję oraz wypracowania nowych.

  • 18:07

    Według Reutersa kancelarz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się, że możliwości płacenia za rosyjski gaz w rublach będzie przedmiotem rozmów między ekspertami z obu krajów.

    Tydzień temu Putin postawił ultimatum, zgodnie z którym od kwietnia dostawy energii z Rosji mają być opłacane wyłącznie w rublach, a nie w euro czy dolarach.

  • 18:00

    Bachelet podkreśliła także, iż Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), która ma 60 swoich obserwatorów, zajmujących się prawami człowieka na Ukrainie, zweryfikowało 77 incydentów, w których uszkodzono placówki medyczne, w tym 50 szpitali. - Ataki bez rozróżnienia obiektów są zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne i mogą stanowić zbrodnie wojenne – powiedziała. Dodała, że "masowe niszczenie obiektów cywilnych i duża liczba ofiar wśród ludności cywilnej wyraźnie wskazują, że nie przestrzegano w wystarczającym stopniu podstawowych zasad rozróżnienia, proporcjonalności i ostrożności". Zaznaczyła też, że OHCHR otrzymało "wiarygodne dowody" na to, że siły rosyjskie użyły amunicji kasetowej na zaludnionych obszarach Ukrainy co najmniej 24 razy. Mówiła przy tym, że OHCHR prowadzi także dochodzenie w sprawie rzekomego użycia amunicji kasetowej przez stronę ukraińską.

  • 17:59

    Działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie noszą znamiona zbrodni wojennych - oświadczyła Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, przemawiając do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. - Ukraińskie miasta zostały zbombardowane z powietrza i poddane ciężkiemu ostrzałowi artyleryjskiemu podczas trwającej od pięciu tygodni inwazji Rosji na Ukrainę. Zabijano cywilów w czynach, które mogą stanowić zbrodnie wojenne - powiedziała Bachelet. - Domy i budynki administracyjne, szpitale i szkoły, stacje wodne i systemy elektryczne nie zostały oszczędzone – podkreśliła. Wezwała przy tym Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy.

  • 17:53

    Propaganda wmawiała rosyjskim żołnierzom, że Ukraina jest upadłym i biednym państwem, napisał w środę dziennik ,"De Telegraaf". "Niektórzy z nich byli zaszokowani, gdy po raz pierwszy zobaczyli asfaltowe drogi" - gazeta cytuje niemieckiego eksperta ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergieja Sumlennego.

  • 17:45

    Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w Centrum Operacji Powietrznych w odprawie poświęconej analizie bezpieczeństwa. - Polskie siły powietrzne współdziałają z sojusznikami, razem zwiększamy interoperacyjność, dbamy o bezpieczeństwo Polski - zapewnił Błaszczak.

  • 17:41

    Rosjanie zaminowują obwód charkowski na wschodzie Ukrainy minami zakazanymi przez traktat ottawski - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Rosjanie wykorzystali podczas zdalnego zaminowywania obwodu charkowskiego nowe miny przeciwpiechotne POM-3 "Medalion" - podała Denisowa. Miny te posiadają elektroniczny czujnik sejsmiczny, który odbiera sygnał dotyczący wibracji gruntu i prowadzi do eksplozji, jeśli amplituda wahań odpowiada ludzkim krokom - tłumaczy Denisowa. Po tym bojowa część miny wylatuje ok. 1,5 m do góry i wybucha.Stosowanie tych min jest zabronione przez konwencję o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (traktat ottawski). Denisowa zaznaczyła, że takie ładunki są produkowane jedynie w Rosji.

  • 17:39

    Rosja nie zaprzestaje działań wojennych podczas negocjacji pokojowych - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przekonując do większych dostaw broni dla jego kraju i nakładania kolejnych sankcji na Kreml. "Podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestała działań wojennych. Istotne jest, aby partnerzy nadal dostarczali Ukrainie więcej broni i nakładali dalsze sankcje na Rosję. Im silniejsza jest Ukraina, tym lepsze porozumienie możemy osiągnąć dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy" - przekonywał Kułeba.

  • 17:34

    Według oceny amerykańskiego wywiadu, rosyjski prezydent Władimir Putin otrzymuje od swoich doradców fałszywe informacje na temat przebiegu wojny na Ukrainie - podały AP i CNN, powołując się na przedstawicieli służb. Ich zdaniem doradcy prezydenta "boją się mówić mu prawdę". Jak podaje AP, według odtajnionej oceny amerykańskiego wywiadu, Putin nie jest informowany o rzeczywistej sytuacji przez swoich doradców i czuje się przez nich zwodzony, w wyniku czego "istnieją stałe napięcia" między nim i przedstawicielami wojska i MON. Putin miał też być nieświadomy używania w inwazji żołnierzy poborowych, a także nie ma pełnego oglądu skali szkód, jakie sankcje czynią rosyjskiej gospodarce. Według cytowanego przez AP oficjela, ma to być dowód na "jasny rozkład przepływu precyzyjnych informacji" do prezydenta i pokazuje, że jego doradcy "boją się mówić prawdę".

  • 17:30

    Agresja rosyjska na Ukrainę i wsparcie naszego wschodniego sąsiada - to główne tematy środowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą - przekazała Kancelaria Sejmu.

  • 17:29

    Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała na Sardynii opancerzoną limuzynę rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa o wartości pół miliona euro - podały włoskie media. Biznesmen, przyjaciel prezydenta Władimira Putina jest też posiadaczem innych luksusowych dóbr, w tym zajętego przez Niemców jachtu Dilbar, szacowanego na 600 mln euro.

  • 17:23

    Zespół ukraińskich informatyków współpracujących w ramach projektu disBalancer i zajmujących się cyberbezpieczeństwem stworzył program Liberator, który atakuje rosyjskie strony propagandowe - podał portal informacyjny Ukrainska Prawda. "W czasie pokoju zespół programistów opracowywał program do testowania zabezpieczeń i ochrony projektów kryptograficznych przed oszustwami. Po rosyjskiej inwazji, programiści postanowili wykorzystać swoje doświadczenie do atakowania rosyjskich zasobów internetowych, które rozpowszechniają propagandę i dezinformację" - powiedzieli przedstawiciele zespołu Ukrainskiej Prawdzie.

  • 16:59

    Rozpoczęła się rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z jego ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał Biały Dom. To pierwsza rozmowa przywódców od niemal trzech tygodni. Według zapowiedzi Białego Domu rozmowa miała rozpocząć się o 16.45 czasu polskiego i ma dotyczyć "dalszego wspierania Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji". Jest to pierwszy kontakt między prezydentami od 11 marca.

  • 16:55

    Ukraiński wywiad wojskowy opublikował dane kolejnych rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie.

  • 16:32

    Polska jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy, podczas spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu koordynowaliśmy nasze działania dotyczące tego jak możemy współpracować z innymi krajami europejskimi w zakresie wzmacniania sankcji przeciwko Rosji - powiedział w Warszawie szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

  • 16:21

    Ukraina jest wdzięczna za wszystko, co do tej pory zrobiliście - mówił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniach z premierem i marszałkami: Sejmu i Senatu. Dodał, że z partnerami z Polski rozmawiał m.in. o sankcjach i przyszłości po wojnie.

  • 16:15

    Rzecznik ukrainskiego Ministerstwa Obrony, odpowiadając na pytanie, czy zmieniło się zachowanie rosyjskich wojsk po oświadczeniu Rosjan w Stambule w sprawie zmniejszenia aktywności na kierunku kijowskim i czernihowskim, stwierdził, że nie jest obserwowane masowe wycofywanie sił. Zaznaczył, że sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowuje pewne częściowe przemieszczenie niektórych jednostek z kierunku kijowskiego i czernihowskiego. - Masowego wycofania rosyjskich wojsk z tych regionów nie obserwujemy. Obecnie widoczne jest wycofywanie pewnych jednostek. Więc jeszcze za wcześnie, by o tym mówić - kontynuował rzecznik. Według niego Rosjanie wycofują jednostki, które doznały największych strat, aby je uzupełnić. Rzecznik powiedział, że Rosjanie nie zrezygnowali z prób zajęcia albo okrążenia Kijowa i Czernihowa. Według niego Rosja nadal koncentruje swoje wojska i sprzęt na Białorusi, ale na razie nie zaobserwowano obecności jednostki uderzeniowej, w skład której weszliby Białorusini. Nie wykluczył jednak takiej możliwości.

  • 16:08

    W wyniku działań rosyjskich wojsk w Irpieniu zginęło do 300 cywilów i 50 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach, dlatego nie znamy dokładnej liczby ofiar - podał mer tego miasta w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn. "Okupanci rozdzielali mężczyzn i kobiety, próbując wymieniać ludność cywilną na rosyjskich jeńców wojennych. (...) Odnotowano przypadki znęcania się nad kobietami i barbarzyńskich zbrodni, m.in. strzelania do niewinnych ludzi i rozjeżdżania zmarłych czołgami" - przekazał Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  • 16:07

    Kułeba pytany o propozycję misji pokojowej NATO: Nie odrzucamy kategorycznie niczego, wierzymy, że wszelkie propozycje i pomysły zawsze warto omówić z nami, aby zobaczyć, jak możemy najlepiej promować te inicjatywy na poziomie NATO i Unii. Cieszymy się ze wszelkich inicjatyw, związanych z zakończeniem wojny w Ukrainie. Pan Kaczyński odgrywa ważną rolę w konsolidacji polskiego spektrum politycznego, ale również wokół kwestii Ukrainy, aby promować ważne inicjatywy. Ale z tego, co widzimy, NATO nie jest gotowe na podjęcie tej inicjatywy, problem nie leży po naszej stronie.

  • 15:59

    Kułeba: wojna dzieje się na terytorium Ukrainy, ale walczymy za wolność waszą i naszą.

  • 15:59

    Trwa konferencja szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby po serii spotkań z przedstawicielami polskich władz.

  • 15:57

    Nie obserwujemy masowego wycofywania się rosyjskich żołnierzy z okolic Kijowa i Czernichowa - przekazał rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony, cytowany przez Agencję Reutera.

  • 15:43

    Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tysięcy zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni. - Myślę, że niestety Rosjanie wciąż nie zdali sobie w pełni sprawy, jak twarde są ukraińskie siły. Ponoszą niesamowite straty, według naszych szacunków, ponad 10 tysięcy Rosjan zginęło- powiedziała Nuland. Dotychczas amerykańscy oficjele odmawiali podawania oficjalnych szacunków rosyjskich strat, tłumacząc to dużym poziomem niepewności tych danych. Wyjątkiem był szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier, który 8 marca w Kongresie podał liczbę 2-4 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy. Jak dodała Nuland, Rosja wciąż nie docenia ukraińskiego wojska, co ma odzwierciedlenie w negocjacjach.

  • 15:38

    Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego - oświadczył doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK. - Referendum nie może odbyć się dzisiaj, ponieważ dzisiaj mamy stan wojenny. Oczywiście procedura przeprowadzania referendów na Ukrainie jest jasna i wyważona. Przejdziemy do procedury uruchamiania referendum dopiero po opuszczeniu naszego terytorium przez wojska rosyjskie. Powinny one wycofać się co najmniej na na pozycje z 23 lutego 2022 roku - powiedział Podolak. Jak zaznaczył, dopiero po spełnieniu tego warunku zadziała Konwencja Wiedeńska, która nie uznaje traktatów pokojowych zawartych pod przymusem. - Zniesiemy stan wojenny tylko wtedy, gdy nie będzie wojsk Federacji Rosyjskiej - dodał prezydencki doradca.

  • 15:33

    - Widać po tych ludziach dużą determinację, bronią swojego kraju - relacjonuje rozmowę Borusiewicz.

  • 15:32

    Reporter TVN24 Konrad Borusiewicz rozmawiał z żołnierzami ukraińskiej obrony terytorialnej.

  • 15:30

    Ukraińsko-rosyjskie negocjacje, aktualna sytuacja humanitarna i wojskowa w Ukrainie oraz dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych - znalazły się wśród tematów środowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. Przebywający w Warszawie szef dyplomacji Ukrainy spotyka się także z marszałkami Sejmu Elżbietą Witek (PiS) i Senatu Tomaszem Grodzkim (KO). Według rzecznika rządu Piotr Müllera rozmowa premiera Morawieckiego z ministrem Kułebą dotyczyła przede wszystkim dostaw z Europy i USA na teren Ukrainy, których koordynatorem jest Polska. Oprócz tego obaj politycy poruszyli kwestie związane z dalszymi sankcjami przeciwko Rosji, m.in. rezygnacją z dostaw surowców energetycznych z tego kraju. - To była długa, trudna dyskusja związana z blokadami, które są niestety w Europie Zachodniej i tym wolnym planem odchodzenia od finansowania Rosji właśnie w ten sposób - przekazał Mueller.

  • 15:20

    Dowództwo armii rosyjskiej wysyła na wojnę w Ukrainie żołnierzy z oddziałów wsparcia i kadetów – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. Zdaniem sztabu dzieje się tak, ponieważ wojsko rosyjskie ponosi na Ukrainie duże straty i trzeba jakoś uzupełnić walczące jednostki. W komunikacie podkreślono, że wróg kontynuuje zbrojną agresję przeciw Ukrainie, ale prawdopodobnie tymczasowo zrezygnował z działań na rzecz zablokowania Kijowa, przegrupowuje siły i skupia się na operacji ofensywnej na wschodzie kraju, koncentrując sprzęt na kierunku donieckim i tawrijskim.

  • 15:17

    Z inicjatywy niemieckiej odbyła się ponadgodzinna rozmowa prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera; zdecydowana jej większość była poświęcona sytuacji na Ukrainie - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. "Z inicjatywy naszych niemieckich sąsiadów odbyła się ponadgodzinna rozmowa prezydentów Polski i Niemiec Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera" - napisał Kumoch na Twitterze. Podkreślił, że zdecydowana większość rozmowy była poświęcona sytuacji na Ukrainie, negocjacjom pokojowym i wspieraniu walczącego o swoją wolność narodu ukraińskiego.

  • 15:07

    Rozmawiałem z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Josepem Borrellem na temat dalszych kroków wobec Rosji i szczytu UE-Chiny. Powinniśmy poszerzać zakres sankcji w odpowiedzi na zbrodnie wojenne Kremla - przekazał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  • 14:59
  • 14:49

    Pierwsze damy Polski i Litwy Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene ponownie rozmawiały w środę o działaniach podejmowanych przez oba kraje na rzecz uchodźców i mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju - przekazała Kancelaria Prezydenta. W komunikacie na stronie internetowej KPRP przypomniała, że pierwsze damy Polski i Litwy na początku marca wyraziły solidarność z bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji oraz podjęły rozmowy o polsko–litewskiej współpracy we wsparciu Ukrainy i uchodźców. "Dzisiaj pierwsze damy ponownie spotkały się zdalnie, by omówić działania, jakie oba kraje podejmują na rzecz uchodźców i mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju. Godzinna rozmowa pań skupiła się w pierwszej kolejności na pomocy udzielanej chorym dzieciom" - czytamy.

  • 14:45

    Dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - powiedział przed norweskim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uściślił, że może to być na przykład prom z Bułgarii lub Rumunii.


    Zełenski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też ryzyko dla granicy Norwegii z Rosją. - Agresja zaczęła się nie tylko na naszych granicach, ale wszędzie. Zapewne odczuwacie to również w Arktyce, gdzie Rosjanie mają teraz więcej sił niż wcześniej. Mam nadzieję, że miny nie będą dryfować w kierunku waszych mórz i fiordów - powiedział Zełenski. Podkreślił, że Ukraina nie ma wspólnej granicy z Norwegią, ale ma tego samego sąsiada - Rosję, "która sprzeciwia się naszym wspólnym wartościom". - Rosjanie zagrażają wolności i prawom człowieka - wskazał prezydent.

  • 14:28

    Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

  • 14:25

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował przy okazji spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim za gościnność, jakiej doświadczają od Polaków Ukraińcy uciekający przed wojną. "Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjął mnie dziś w Warszawie. Jestem wdzięczny Polsce za gościnność dla Ukraińców uciekających przed wojną. Polska jest gotowa udzielić Ukrainie jeszcze większego wsparcia humanitarnego, finansowego i politycznego. Bez wątpienia, trudne czasy ujawniają prawdziwych przyjaciół" - napisał Kułeba na Twitterze.

  • 14:23

    Zełenski: Rosjanie zaminowali morze, miny dryfują po morzu, co jest zagrożeniem dla jakiegokolwiek statku

  • 14:08

    Prezydent przemawia zdalnie do parlamentu norweskiego.

  • 14:06

    Zełenski: Rosjanie zaminowali morze, miny dryfują po morzu, co jest zagrożeniem dla jakiegokolwiek statku

  • 13:48

    Wyrwał: tak wygląda spełnienie tych obietnic w rzeczywistości

    Relacja Marcina Wyrwała

  • 13:47

    Wyrwał relacjonował, że rozmawiał wczoraj z merem Czernichowa, ponieważ chciał wjechać do miasta, jednak ten przekazał mu, że dostęp do miasta jest bardzo utrudniony i że "permanentnie ostrzeliwany" jest most prowadzący do miasta.

  • 13:45

    Wyrwał: ostrzał na Irpień, na Buczę, na Hostomel, zaczął się w późnych godzinach popołudniowych wczoraj, huczało całą noc

  • 13:44

    Wyrwał: mam wrażenie, że po tej zapowiedzi Rosjan, że drastycznie ograniczą ostrzał w kierunku kijowskim i czernichowskim, oni specjalnie robią zupełnie inaczej

  • 13:38

    Marcin Wyrwał z Onetu relacjonuje na antenie TVN24 sytuację w okolicach Kijowa.

  • 13:34

    Niemieckie MSW poinformowało o 283 365 uchodźcach wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do kraju. W ciągu ostatniej doby liczba osób szukających pomocy zwiększyła się o około 5 tysięcy. "Wcześniej policja odnotowywała nawet do 10 tys. osób dziennie. Obecnie przeprowadza wzmożone kontrole w pociągach" - dodaje "Die Welt".

  • 13:33

    Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła trzech ekspertów do spraw praw człowieka w celu przeprowadzenia śledztwa dotyczącego możliwych zbrodni wojennych popełnionych podczas wojny na Ukrainie - poinformowano w oświadczeniu ONZ. Jak podaje agencja Reutera, niezależny panel ekspertów kierowany przez Norwega Erika Mose ma za zadanie "zbadać wszelkie ewentualne naruszenia i nadużycia praw człowieka oraz łamanie prawa międzynarodowego i powiązanych zbrodni w kontekście agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie". Członkami panelu ekspertów zostali także Jasminka Dżumhur z Bośni i Hercegowiny oraz Pablo de Greiff z Kolumbii - podała Rada Praw Człowieka ONZ na Twitterze.

  • 13:07

    Mer miasta Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Ołeksandr Koszałewycz dobrowolnie oddał się w rosyjską niewolę w zamian za uwolnienie swojego ojca - przekazał deputowany do parlamentu Ukrainy Wołodymyr Kalcew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. - Chociaż Koszałewycz jest politykiem prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie, od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego - red.) publicznie występował przeciwko agresorom, biorąc udział w demonstracjach w Prymorsku - relacjonował Kalcew. Według deputowanego, rosyjscy żołnierze poszukiwali mera. Nie mogąc odnaleźć Koszałewycza, zabrali jego ojca - człowieka w podeszłym wieku. - Po dokonaniu wymiany Rosjanie wywieźli mera w stronę Berdiańska - poinformował Kalcew.

  • 13:05

    Od początku rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, zginęło 19 dzieci, a 49 zostało rannych – poinformowała prokuratura obwodu, na którą powołuje się w środę agencja Interfax-Ukraina. Charków, przed wojną drugie co do wielkości miasto na Ukrainie i uważane za jedno z najbardziej prorosyjskich, znajduje się pod ciągłym ostrzałem rosyjskich wojsk i jest częściowo przez nie zablokowane. W efekcie bombardowań i ataków rakietowych w Charkowie zniszczono 144 placówki oświatowe, w tym 78 szkół i 61 przedszkoli. Całkowicie zniszczono jedną szkołę i trzy przedszkola. W pozostałej części obwodu zniszczono 10 szkół, dwa przedszkola i jedno technikum. W poniedziałek mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w mieście zniszczono 1177 budynków mieszkalnych.

  • 12:56

  • 12:33

    Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały w środę źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

    "Żołnierze okupanta kolejny raz potwierdzili, że są zbrodniarzami wojennymi, nie przestrzegającymi żadnych praw i zwyczajów konfliktów zbrojnych. Tym razem popełnili zbrodnię przeciwko Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża. (...) To jedno z najbardziej odrażających przestępstw. Emblematem Czerwonego Krzyża oznaczane są miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby ranne, cywile lub pomoc humanitarna" - przekazano w komunikacie pułku Azow.

  • 12:14

    Minionej doby Rosjanie ponad 30 razy ostrzelali osiedla mieszkaniowe w miasteczkach obwodu kijowskiego - napisał w środę na Telegramie szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk.

    Zdaniem Pawluka w najtrudniejszej sytuacji znajduje się 25-tysięczny Sławutycz, 10-tysięczny Makarów oraz liczący przed wojną 60 tys. mieszkańców Irpień, nad którym kontrolę wojska ukraińskie odzyskały w poniedziałek.

  • 12:14

    W trakcie rosyjskiego ostrzału Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w środę zniszczone zostało m.in. przedszkole – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 11:31

    Rosja oferuje syryjskim bojownikom równowartość 5000 funtów (około 6,5 tysiąca dolarów, około 28 tysięcy złotych) miesięcznie, by walczyli po jej stronie w wojnie przeciwko Ukrainie - podała w środę brytyjska stacja BBC News, powołując się na jednego z bojowników.

    Cytowany syryjski ochotnik przyznał, że zdaje sobie sprawę, że Rosja dokonuje masakry na Ukrainie, ale zgłosił się, bo zaciągnięcie się do walki pozwala wielu ubogim Syryjczykom na wyżywienie rodzin. Przyznał, że on sam zgłosił się ze względu na oferowane pieniądze. Powiedział, że jego rodzina nie chce, by wyjeżdżał, ale obiecano mu, że w razie jego śmierci jego bliscy otrzymają równowartość 37 tys. funtów (ponad 207 tys. złotych). Dodał, że wie o co najmniej 200 osobach, które zgłosiły się na ochotnika.

    Jak wskazuje BBC, rząd ukraiński i jedna z wiodących syryjskich organizacji pozarządowych twierdzą, że w całej Syrii powstało 14 ośrodków rekrutacyjnych.

    Rosyjski żołnierz (27.03.2022)

  • 11:19

    W wyniku bombardowania Mariupola możliwości produkcyjne ukraińskiego przemysłu stalowego zmniejszyły się o 30-40 proc. w porównaniu z okresem sprzed rosyjskiej inwazji - ocenił w środę Jurij Ryżenkow, dyrektor największego ukraińskiego holdingu górniczo-metalurgicznego Metinwest.

    - Zakłady metalurgiczne w Mariupolu odpowiadają za ponad jedną trzecią ogólnej produkcji stali na Ukrainie. To oznacza, że obecnie Ukraina straciła około 30-40 proc. swoich zdolności w tej dziedzinie - przekazał Ryżenkow na antenie telewizji Ukraina24. Słowa dyrektora przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.

  • 11:16

    Ochotnicy z wojsk rosyjskich, którzy przeszli na stronę ukraińską, będą walczyć w legionie "Wolna Rosja" - poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie. W skład legionu weszło ponad 100 ludzi. Ich przygotowania już się rozpoczęły.

    Jak podano, pierwsi członkowie legionu są już zaznajamiani z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW.

    Oprócz tego dowódcy pododdziałów legionu zapoznali się z sytuacją na frontach i wspólnie wyrazili chęć odbycia pierwszej walki przeciw kadyrowcom, czyli czeczeńskim bojownikom w rosyjskiej służbie.

  • 10:58

    Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy. 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratunkowe w środę w mediach społecznościowych.

    Ostrzelany przez Rosjan budynek administracji obwodowej w Mikołajowie (zdjęcie z 29 marca)

  • 10:46

    Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło już ponad 4 miliony mieszkańców – przekazało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

  • 10:41

    Rosyjskie wojska ostrzeliwują w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, niemal wszystkie miasta znajdujące się wzdłuż linii frontu. W najbliższym czasie sytuacja może jeszcze się pogorszyć - przekazał w środę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    "Zauważamy, że wojska rosyjskie przegrupowują się w celu skoncentrowania działań na kierunku wschodnim" - przekazał w nocy z wtorku na środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. Jak podkreślono, niektóre jednostki sił rosyjskich kontynuują wycofywanie się z rejonu Kijowa i Czernihowa i prawdopodobnie zostaną przerzucone do Donbasu.

  • 10:24

    Rosja przerzuca wojska z północnej Ukrainy na wschód kraju, by spróbować otoczyć walczące tam siły ukraińskie – przekazał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    Ołeksij Arestowycz dodał, że część wojsk rosyjskich pozostaje w okolicy Kijowa, by wiązać Ukraińców i uniemożliwić im przerzucenie sił na wschód.

    Żołnierze ukraińskiej obrony terytorialnej w okolicach Kijowa [28.03.2022]

  • 10:14

    Na środę ustalono trzy korytarze humanitarne z okupowanych bądź obleganych przez wojska rosyjskie miast ukraińskich – poinformowała na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    Jeden z korytarzy będzie służyć do ewakuacji mieszkańców Mariupola w obwodzie donieckim i dostarczeniu pomocy humanitarnej do Berdiańska w obwodzie zaporoskim.

    Kolejnym korytarzem ma zostać dostarczona pomoc do Melitopola w obwodzie zaporoskim oraz ewakuowana tamtejsza ludność. Trzecim korytarzem mają pojechać do Zaporoża własnym transportem chcący ewakuować się mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

WTOREK 29 marca PONIEDZIAŁEK 28 marca NIEDZIELA 27 marca SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Metin Aktas/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty: