Mer Irpienia: Rosjanie zniszczyli połowę miasta

Autor:
ft/
tam
Źródło:
PAP

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Jak przekazał mer podkijowskiego Ipiernia, w wyniku walk zniszczeniu uległo około 50 procent zabudowy miasta. W Irpieniu nadal pozostaje od 3,5 do 4 tysięcy osób - poinformował we wtorek Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

- Zburzono przede wszystkim obiekty infrastruktury krytycznej. Dołożymy starań, by je odbudować. (...) Mieszkańcy, którzy wciąż znajdują się w Irpieniu, kategorycznie nie chcą stamtąd wyjechać. Zachęcamy ich jednak do tego, ponieważ w mieście jest niebezpiecznie i nadal trwają walki - przekazał mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Mer wezwał do powstrzymania się od powrotów do Irpienia. - Wróg prowadzi ostrzał nawet z wyrzutni rakietowych "Grad", dlatego jest zbyt wcześnie na powrót - zaznaczył.

Władze Irpienia: miasto zostało wyzwolone

Położony 20 km na północny zachód od Kijowa Irpień liczył przed wojną około 70 tysięcy mieszkańców. W poniedziałek Markuszyn przekazał, że Irpień ostał wyzwolony z rąk Rosjan. - Mamy dzisiaj dobre wiadomości, Irpień został wyzwolony - powiedział Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Umacniamy się na naszych i na nowych odcinkach, pójdziemy dalej i będziemy wyzwalać Buczę, Hostomel, Worzel - powiedział mer, wymieniając inne miejscowości w obwodzie kijowskim. - Zdajemy sobie sprawę, że nasze miasto będzie jeszcze celem ataków. Będziemy je chronić. Irpień to Ukraina - podkreślił Markuszyn.

ZOBACZ TAKŻE: "UCIECZKA Z IRPIENIA". CAŁY REPORTAŻ MICHAŁA PRZEDLACKIEGO (UWAGA! MATERIAŁ ZAWIERA DRASTYCZNE SCENY)

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości