"Wróg przeprowadził atak rakietowy w obwodzie rówieńskim. To znowu baza paliwowa"

Aktualizacja:
Autor:
mjz,
kz,
akw
Źródło:
tvn24.pl
Co dzieje się na Ukrainie? Aktualizacja Sebastiana Napieraja z 28 marca
Co dzieje się na Ukrainie? Aktualizacja Sebastiana Napieraja z 28 marcaTVN24
wideo 2/35
TVN24Co dzieje się na Ukrainie? Aktualizacja Sebastiana Napieraja z 28 marca

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już ponad miesiąc. Szef władz obwodu rówieńskiego Witalij Kowal wieczorem informował o ataku na ten region. "To znowu baza paliwowa" - przekazał. Mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że w mieście - od początku wojny - zginęło ponad sto osób. Życie straciło także czworo dzieci, a 16 kolejnych przebywa w szpitalach. Kliczko podał także, że nie można zidentyfikować 20 ciał ofiar. Wcześniej tego dnia mer podkijowskiego Irpienia przekazał, że jego miasto zostało wyzwolone. Zastrzegł przy tym, że mieszkańcy nie mogą wrócić do swoich domów, bo jest to niebezpieczne. Jak powiedział, "miasto będzie jeszcze celem ataków". Dzisiaj rozpoczęła się kolejna tura negocjacji ukraińsko-rosyjskich, która ma potrwać do środy. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Putin powinien spotkać się ze mną, gdziekolwiek poza Rosją, Ukrainą i Białorusią - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który po raz pierwszy od początku inwazji udzielił wywiadu dziennikarzom rosyjskim, w tym zablokowanym przez władze na Kremlu mediom niezależnym.

> Siły zbrojne Rosji przeprowadziły atak rakietowy w obwodzie dniepropietrowskim - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina. Jak poinformowano, rakieta była "uzbrojona w zakazaną amunicję kasetową". 

> Iryna Wereszczuk, wicepremier i minister do spraw reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o natychmiastowe kroki w celu demilitaryzacji Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i powołanie tam specjalnej misji ONZ.

> Kolejna runda negocjacji odbędzie się w Turcji w dniach 28-30 marca - powiedział Dawid Archamija, deputowany do parlamentu i jeden z członków ukraińskiej delegacji w rozmowach z Rosjanami w sprawie zakończenia wojny i wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy. Szef rosyjskiej delegacji Władimir Mediński podał inną datę: 29-30 marca.

> Żona prezydenta Zełenskiego - Ołena - zwróciła się do społeczności międzynarodowej, aby "nie przyzwyczajała się do wojny na Ukrainie. "W XXI wieku Europa nie może przyzwyczaić się do wojny, do tego, że dzieci zasypiają przy odgłosie pocisków i nie wiedzą, czy jutro będą żyły" - napisała na Facebooku.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:29

  Ostrzelanie przez armię rosyjską budynku ośrodka badań jądrowych w Charkowie nie stanowiło zagrożenia dla niewielkiej ilość materiałów jądrowych w nim zgromadzonych - poinformował dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi powołując się na informacje z ukraińskiej agencji atomowej. Według władz w Kijowie uszkodzone zostały budynek ośrodka, izolacja termiczna i hala testowa - podkreśliła MAEA.

 • 3:31

  Japonia wprowadza od 5 kwietnia zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym samochodów premium i biżuterii - poinformował na konferencji prasowej w Tokio japoński Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu Koichi Hagiuda. Jest to kolejna decyzja o rozszerzeniu sankcji ekonomicznych za inwazję na Ukrainę.

  - Rząd podjął decyzję o zakazie eksportu towarów luksusowych do Rosji, w tym samochodów klasy premium, klejnotów i biżuterii. Zakaz wchodzi w życie 5 kwietnia – powiedział.

 • 3:27

  Ze wstępnych szacunków ukraińskich władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tysięcy ludzi.

 • 2:52

  Od początku rosyjskiej inwazji z zagranicy powróciło około 510 tysięcy osób - poinformowały ukraińskie służby graniczne cytowane przez niemiecki dziennik "Die Welt".

  Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to 110 000 osób, powiedział rzecznik ukraińskiej policji granicznej Andrij Demchenko. Osiem na dziesięć osób wjeżdżających do kraju to mężczyźni. Większość z nich wracała z Polski - dodał ukraiński urzędnik.

 • 2:47

  "28 marca Siły Powietrzne uderzyły w 17 celów powietrznych: osiem samolotów, trzy helikoptery, cztery bezzałogowe statki powietrzne i dwa pociski manewrujące" – czytamy w oświadczeniu Sił Powietrznych Ukrainy.

  Samolot Sił Powietrznych kontynuowały ostrzał rakietowy i bombowy pojazdów opancerzonych i oddziałów wojskowych rosyjskich okupantów na różnych kierunkach - informuje dowództwo.

  Jak donosi Ukrinform, 28 marca obrońcy Ukrainy zniszczyli na kierunkach donieckim i ługańskim 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i 3 jednostki pojazdów mechanicznych. Na terenie grupy operacyjno-taktycznej "Wschód" rosyjscy najeźdźcy stracili do 70 żołnierzy, 7 czołgów, 4 bojowe wozy piechoty i 2 drony.

 • 1:46

  Ukraińscy obrońcy, jak powiedział Wołodymyr Zełenski, wyparli rosyjskich najeźdźców z miasta Irpin koło Kijowa, ale walki trwają zarówno tam, jak i w innych częściach kraju. Armia rosyjska utrzymuje pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego, gdzie ma odpowiednie środki i siły - powiedział prezydent Ukrainy.

  Wojsko rosyjskie stara się odbudować rozbite jednostki. Również w Czernihowie, Sumach, Charkowie, Donbasie i na południu Ukrainy sytuacja pozostaje "bardzo trudna" - dodał ukraiński prezydent. Zełenski ponownie wezwał do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec Rosji.

  W odniesieniu, do dyskutowanego w Europie embarga na dostawy ropy naftowej, powiedział, że obecnie wiele wskazuje na to, że takie zaostrzenie sankcji wobec Rosji miałoby miejsce tylko wtedy, gdyby Moskwa użyła broni chemicznej. - Brak mi słów - powiedział Zełenski. - Pomyślcie, jak daleko to zaszło. Czekamy na broń chemiczną - kontynuował, pytając, czy wszystko, co Rosja uczyniła do tej pory, nie zasługuje na takie embargo.

  W Kijowie w tym tygodniu, jak powiedział, przy urzędzie prezydenckim ma rozpocząć prace grupa ukraińskich i międzynarodowych ekspertów na bieżąco monitorująca sankcje przeciwko Rosji i ich skutki.

 • 1:31

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział stacji telewizyjnej PBS , że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku "zagrożenia dla istnienia państwa" – a nie w wyniku obecnego konfliktu z Ukrainą. - Jakikolwiek wynik operacji (na Ukrainie) oczywiście nie jest powodem do użycia broni jądrowej – powiedział Pieskow.

 • 1:19

  Siły zbrojne Ukrainy odpierają ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju - poinformował w mediach społecznościowych ukraiński Sztab Generalny - podała niemiecka agencja informacyjna dpa.

  Obecnie trwa odpieranie rosyjskiego natarcia na miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju, a także na miasteczko Barwinkowe w obwodzie charkowskim - głosi raport sytuacyjny.

  W obwodzie ługańskim na wschodzie kraju trwają działania mające na celu powstrzymanie rosyjskich ataków w okolicach miast Rubiżne (60 tys. mieszkańców) i Lisiczańsk (100 tys. mieszkańców) i Popasna z 20 tys. mieszkańców. Celem jest uniemożliwienie wojskom rosyjskim ominięcia oddziałów ukraińskich.

  Równocześnie strona ukraińska prowadzi szeroko zakrojoną obronę oblężonego miasta portowego Mariupol. Również w obwodzie czernihowski na północy kraju trwa obrona przed rosyjskim natarciem.

  Wokół Kijowa siły odpowiedzialne za obronę stolicy kontrolowały sytuację w miejscowościach Motyszyn, Lisne, Kapitaniwka i Dmytriwka w zachodniej części Kijowa.

  Oddziały rosyjskie są osłabione, zdezorientowane, a duża ich część została odcięta od logistyki i głównych sił. Z tego też powodu Moskwa próbuje zrekompensować spadek siły bojowej atakami artyleryjskimi i rakietowymi - czytamy dalej w raporcie cytowanym przez niemiecką dpa.

 • 0:59

  Na terenie Rumunii stacjonuje już prawie 4 tys. żołnierzy państw NATO, którzy przybyli do tego kraju w ramach różnych misji wojskowych, poinformował w poniedziałek wieczorem minister obrony narodowej tego kraju Vasile Dincu.

  W rozmowie z bukareszteńską telewizją Digi24 Dincu wyjaśnił, że władze Rumunii od dłuższego czasu zabiegały o obecność sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Zauważył, że szybkie zwiększenie ich liczby nastąpiło po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 0:14

  Mieszkańcy wsi Rydnyćke otrzymują żywność i wodę od ukraińskich żołnierzy. Wieś znajdująca się pod Kijowem została odbita z rąk Rosjan.

 • 0:10

  - Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu - powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Incydent ten jest kolejnym atakiem hakerskim na ukraińskie serwisy internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego.

  Firma NetBlocks, która monitoruje przypadki zakłóceń w świadczeniu usług internetowych, poinformowała na Twitterze , że zaobserwowała w poniedziałek "załamanie łączności" z "trwającymi i nasilającymi się zakłóceniami na skalę krajową". - Obecnie atak został odparty, świadczenie usług jest stopniowo wznawiane - oświadczył rzecznik Ukrtelecomu Michaił Szuranow.

 • 0:01

  Firma Bloomberg LP, spółka macierzysta agencji Bloomberg News, zwiesza działalność w Rosji i na Białorusi w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała amerykańska agencja.

 • 23:27

  Zgłoszony przez prezydenta projekt budżetu zakłada wydatki 6,9 mld dolarów na siły USA w Europie, niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłorocznej propozycji - wynika z projektów przedstawionych przez Biały Dom. Ogólny budżet Pentagonu wzrośnie o 4 proc.

 • 23:01

  Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupy Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 22:53

  1099 ludzi ewakuowano w poniedziałek korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. 586 osób opuściło samochodami oblężone miasto Mariupol, natomiast 513 osób zostało ewakuowanych autobusami z obwodu ługańskiego - poinformował ukraiński urzędnik w mediach społecznościowych.

 • 22:29

  W czwartek przed izbą niższą holenderskiego parlamentu (Tweede kamer) przemawiać będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Posłowie nie wyrazili jednocześnie zgody, aby premier Mark Rutte był na nim obecny. "Nie będzie mnie tam"- potwierdził na Instagramie szef gabinetu.

 • 22:18
 • 22:00

  Rosja w rozmowach o zawieszeniu broni nie domaga się już "denazyfikacji" Ukrainy i pozwoli, aby Kijów wstąpił do UE, jeśli wyrzeknie się aspiracji uczestnictwa w NATO - pisze Financial Times. Przedstawiciele Moskwy i Kijowa we wtorkowych negocjacjach w Turcji mają rozmawiać o przerwie w działaniach wojennych, a projekty dokumentów mają nie zawierać trzech początkowych głównych żądań Rosji: "denazyfikacji", "demilitaryzacji" i ochrony prawnej języka rosyjskiego na Ukrainie - twierdzą źródła gazety.

 • 22:00

  Wielka Brytania wzmocni presję gospodarczą na Rosję - zapowiedział premier Boris Johnson prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas ich rozmowy telefonicznej w poniedziałek. - Prezydent Zełenski mówił o przerażającej sytuacji humanitarnej w Mariupolu, gdzie trwają ciężkie walki. Premier zaoferował pełne wsparcie dla Ukrainy w obliczu trwającej agresji Rosji, w tym wsparcie humanitarne i więcej sprzętu obronnego. "Prezydent Zełenski przedstawił aktualne informacje na temat negocjacji (z Rosją - red.), a obaj przywódcy zgodzili się na ścisłą koordynację działań w nadchodzących dniach. Premier powtórzył, że Wielka Brytania będzie utrzymywać i wzmacniać presję ekonomiczną na reżim (Władimira) Putina - przekazało w wydanym komunikacie biuro Johnsona.

 • 21:58

  W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjscy wojskowi zakatowali mężczyznę - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Według danych śledczych rosyjscy żołnierze podczas okupacji Trościańca brutalnie torturowali i zabili mężczyznę. Jego ciało z wieloma uszkodzeniami znaleźli pracownicy organów ścigania w garażu w poniedziałek, po odbiciu miasta z rąk Rosjan.

 • 21:39

  Głównym celem negocjacji ukraińsko-rosyjskich, które rozpoczną się we wtorek w Turcji jest porozumienie w sprawie zawieszenia broni - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba."Program minimum to kwestie humanitarne. Program maksimum to osiągnięcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni" - powiedział w telewizji ukraińskiej Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.

 • 21:30

  Biden: mamy do czynienia z eksalacją ze strony Putina, która sprawia, że cały świat mówi: "Mój Boże, co ten człowiek robi?!"

 • 21:30

  Biden: Putin nie powinien pozostać u władzy, bo źli ludzie nie powinni być u władzy, ale to nie znaczy, że dążymy do zmian w Moskwie

 • 21:29

  Biden: nie jestem zaniepokojny, że te słowa mogą doprowadzić do eskalacji konfliktu

 • 21:22

  Biden: jeśli Putin nie zejdzie ze ścieżki wojny, zostanie światowym pariasem i kto wie, co się z nim stanie w Rosji

 • 21:22

  Biden: nie wycofuję moich słów o Putinie, wyrażałem swoje moralne oburzenie; to nie jest zmiana polityki

 • 21:21

  Ukraiński radny Ołeksij Konowałow z rady miejskiej Heniczeska w obwodzie chersońskim, który został w poniedziałek rano uprowadzony przez żołnierzy rosyjskich, jest na wolności - powiadomił przedstawiciel władz regionu chersońskiego Jurij Sobołewski.

 • 21:01

  Portal rbb24 opisuje, że niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedziła dziś ośrodek recepcyjny dla uchodźców w Eisenhuettenstadt w Brandenburgii.

  Minister zadeklarowała wsparcie finansowe Niemiec dla krajów sąsiadujących z Ukrainą, w których przebywa duża liczba uchodźców wojennych. Niemcy mogą pomóc w zapewnieniu uchodźcom bezpośredniej opieki na miejscu w takich krajach jak Mołdawia, zapewniła.

  W Eisenhuettenstadt polityk Zielonych podkreśliła, że należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby uchodźców. Baerbock szacuje ich liczbę na około milion. - Przyjmujemy każdego Ukraińca - podkreśliła. Brandenburgia będzie musiała "przygotować się na przybycie 30-40 tysięcy osób w ciągu najbliższych kilku tygodni".

  Baerbock broniła wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Powiedziała, że Władimit Putin postanowił zaatakować nie tylko suwerenność Ukrainy, ale także porządek pokojowy w Europie. - Dlatego wspieramy również naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów w Polsce i krajach bałtyckich, którzy oczywiście mają jeszcze większe obawy niż my, ponieważ są jeszcze bliżej Rosji - powiedziała.

 • 20:59

  Portugalskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że do Portugalii przybyło do poniedziałkowego popołudnia ponad 23 tysięcy uciekinierów wojennych z Ukrainy.

 • 20:55

  Rosjanie ostrzelali w poniedziałek bazę paliwową w obwodzie rówieńskim - poinformował szef władz tego regionu Witalij Kowal.

  - Wróg przeprowadził atak rakietowy w obwodzie rówieńskim. To znowu baza paliwowa. Na miejsce wyjechała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych i laboratorium chemiczne - powiedział na nagraniu opublikowanym na Telegramie.

  W niedzielę w sąsiednim obwodzie wołyńskim Rosjanie wystrzelili rakiety w bazę paliwową. Wcześniej ostrzelano też magazyny paliw w mieście Dubne (obwód rówieński) i we Lwowie.

 • 20:52

 • 20:41

  W serwisie Player dostępna - bez opłat i logowania - jest telewizja Ukraina 24.

  (Найбільший український інформаційний телевізійний канал Україна 24 відтепер на Player. Безкоштовний і відкритий доступ)

 • 20:34

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował, że jego organizacja dostarczyła pomoc około 900 tysiącom ludzi na Ukrainie. Jak ocenił, samo wsparcie humanitarne nie wystarczy i zaapelował o zawieszenie broni.

  - ONZ robi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć ludzi, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez wojnę. W ciągu ostatniego miesiąca, poza pomocą dla krajów przyjmujących uchodźców, nasze organizacje humanitarne i ich partnerzy dotarli z żywnością, schronieniem, kocami, lekarstwami, wodą butelkowaną i artykułami higienicznymi do prawie 900 tysięcy osób, głównie we wschodniej Ukrainie - powiedział.

  Przekazał też, że w tym kraju przebywa obecnie ponad 1000 pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy pracują w ośmiu centrach humanitarnych.

 • 20:28

  Tak wygląda zniszczone przez Rosjan osiedle w Czernihowie na północy Ukrainy

 • 20:21

  Mychajło Podolak poinformował dziś też, że na południu kraju Rosjanie zbierają dane osobowe mieszkańców. Jego zdaniem możliwe, że wykorzystają je podczas organizacji tak zwanych referendów.

  "W południowych regionach Ukrainy rosyjscy okupanci zbierają dane osobowe ukraińskich obywateli, rozdając im niewielkie sumy w walucie Rosji" - napisał Podolak w serwisie Telegram.

 • 20:18

  Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skomentował doniesienia mediów, że negocjatorzy mieli objawy otrucia wskazujące na broń chemiczną.

  - Wszyscy członkowie grupy negocjacyjnej pracują w zwykłym trybie - powiedział ukraińskiemu portalowi NV.UA. Dodał, że "w przestrzeni informacyjnej jest teraz wiele spekulacji i różnego rodzaju wersji spiskowych, jak również elementów pewnej gry informacyjnej".

  - Z tego powodu jeszcze raz powtarzam: członkowie grup negocjacyjnych pracują dzisiaj w zwykłym trybie - podkreślił.

 • 20:06

  Eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) przeanalizowali sytuację w Ukrainie po 32 dniach wojny. Jak wynika z ich opisu:

  • Sytuacja militarna na Ukrainie nie zmieniła się znacząco. Siły agresora kontynuują rotację, wycofując część dotychczas zaangażowanych w walki pododdziałów na własne obszary i wprowadzając na ich miejsce zmiany z tych samych jednostek.

  • Zdaniem strony ukraińskiej intensywność przewozów z głębi terytorium Rosji miała się jednak znacząco zmniejszyć, co dowodzi temu, że rotacja dobiega końca.

  • Zakończenie rotacji nie przesądza o wznowieniu ofensywy w postaci obserwowanej w pierwszych dniach wojny i za dużo bardziej prawdopodobne należy uznać utrzymanie przez Rosjan pozycyjnego charakteru działań i – w przypadku przełamania pozycji ukraińskich – rozwijanie powodzenia tylko na wcześniej wyznaczonych kierunkach natarcia na południu i wschodzie kraju.

  • Za główne, a dotychczas nieatakowane lądem cele uznają Odessę i miasto Dniepr, a także Krzemieńczuk i Kaniów na linii rzeki Dniepr.

 • 19:54

  Bytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss oświadczyła, że Ukraina nie może zostać zdradzona podczas rozmów pokojowych z Rosją, a prezydent Władimir Putin nie może być postrzegany jako zwycięzca ten inwazji.

  - Wiemy, że Putin nie myśli poważnie o rozmowach. On nadal chce tylko bombardować niewinnych ludzi na całej Ukrainie. Dlatego też musimy zrobić więcej, by przegrał i zmusić go do ponownego przemyślenia. Musimy nie tylko powstrzymać Putina na Ukrainie, ale także spojrzeć w dłuższej perspektywie. Musimy zadbać o to, by przyszłe rozmowy nie zakończyły się zdradzeniem Ukrainy lub powtórzeniem błędów z przeszłości. Pamiętamy niełatwe porozumienie z 2014 roku, które nie zapewniło Ukrainie trwałego bezpieczeństwa. Putin po prostu wrócił po więcej - mówiła.

 • 19:40

  Ukraiński sztab generalny ocenił, że wojska rosyjskie koncentrują teraz wysiłki na zadaniu, którym jest zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, podejmują też maksymalne wysiłki, by utrzymać pod kontrolą zajęte już tereny.

  Poinformował, że Rosja "kontynuuje gromadzenie grup wojsk" wokół Kijowa. "Wojska rosyjskie kontynuują bezskuteczne próby zajęcia pozycji, z których można byłoby atakować bądź otoczyć Kijów" - stwierdził sztab.

  W komunikacie wymieniono Chersoń, zajęty przez wojska rosyjskie. Sztab podał, że Rosjanie są zmuszeni do "coraz większej koncentracji sił wojska i gwardii narodowej w celu utrzymania miasta pod swoją kontrolą".

  Sztab generalny dodał, że na anektowany Krym zostało przerzuconych 150 osób z Osetii Południowej - separatystycznego regionu Gruzji, który Rosja uznała za niepodległe państwo. Ludzi tych skierowano na Krym "w celu ich dalszych działań w sąsiednich obwodach Ukrainy" - napisał sztab.

 • 19:36

  Dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest przetrzymywany przez rosyjskich wojskowych - podała organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka.

  Na początku o zaginięciu dziennikarza poinformowali jego współpracownicy, którzy nie mogli się z nim skontaktować. Później informację o jego zatrzymaniu potwierdzili sąsiedzi, którzy twierdzą, że widzieli, jak Hyliuka zatrzymali wojskowi w rosyjskich mundurach - napisano w komunikacie. Według mieszkańców sąsiedniej wsi Hyliuk jest przetrzymywany w budynku jednego z przedsiębiorstw w miejscowości Dymer. Tam widziało go kilku uwolnionych mężczyzn.

  "Trzymają go, tak jak innych, z rękoma zaklejonymi taśmą i z zasłoniętymi oczami" - przekazano.

  Według organizacji prawdopodobna przyczyna zatrzymania dziennikarza to jego rozmowa z ukraińskimi wojskowymi i pracownikami organów ścigania.

  Organizacja podała na stronie, że dziennikarza porwano najpewniej 4 marca we wsi Kozarowyczi w obwodzie kijowskim. W przeddzień zniknięcia mężczyzna napisał na Facebooku, że jego miejscowość znalazła się pod rosyjską okupacją.

  Podkreślono, że to nie pierwszy przypadek zatrzymania i porywania dziennikarzy, aktywistów i przedstawicieli lokalnych władz przez rosyjskich wojskowych.

 • 19:25

  Ukraińskie sieci telefoniczne nie działają w ośmiu miastach, w czterech obwodach - podała ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej.

  Usługi nie są świadczone w Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Worzelu w obwodzie kijowskim, a także w Iziumie w obwodzie charkowskim, Mariupolu i Melitopolu w obwodzie donieckim oraz w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim - podano w komunikacie.

  Odnotowywane są też problemy z usługami komunikacji elektronicznej w obwodzie czernihowskim.

 • 19:21

  Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, informuje, że prezydent Andrzej Duda "wkrótce" spotka się z premierem Borisem Johnsonem.

  Dzisiaj - z inicjatywy brytyjskiej odbyła się rozmowa Dudy i Johnsona. Dotyczyła - jak podał Kumoch - niemal w całości Ukrainy.

 • 19:14

  Pentagon poinformował że wysyła do Niemiec sześć samolotów marynarki wojennej oraz liczący około 240 osób personel pomocniczy.

  Rzecznik departamentu obrony USA John Kirby powiedział, że dodatkowe samoloty wysłane w poniedziałek do Niemiec nie są odpowiedzią na konkretne działania Rosji, a mają na celu wzmocnienie gotowości NATO.

 • 19:11

  Ukraiński poeta i pisarz Serhij Żadan poinformował, że trafił w Charkowie pod ostrzał, ale jemu i jego towarzyszom nic się nie stało. Żadan w czasie wojny relacjonuje na swym Facebooku sytuację w Charkowie.

  "Trafiliśmy trochę pod ostrzał. Wszyscy żywi i zdrowi" - napisał Żadan na swoim Facebooku.


  Żadan - poeta, pisarz, muzyk i tłumacz, którego książki są od lat wydawane w Polsce, od rosyjskiej inwazji na Ukrainę pozostaje w Charkowie. Z tym miastem na wschodzie Ukrainy pisarz związany jest od swojego debiutu literackiego. W czasie wojny jest wolontariuszem. W mediach społecznościowych opisuje codzienność ostrzeliwanego miasta.

 • 18:51

  W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się wieczorem kolejna narada poświęcona sytuacji na Ukrainie. W spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu i dowódcami WP uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef BPM Jakub Kumoch.

 • 18:41

  Mieszkanka Charkowa Maria Avdeeva pokazała Sałtiwkę, "najbardziej zniszczone osiedle" Charkowa. - Wiele budynków tutaj jest kompetnie zdewastownych. Nie został tu prawie nikt - opisuje.

 • 18:35

 • 18:28
  Ukraiński prezydent przeprowadził również rozmowę z przywódcą Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Relacjonował, że podziękował mu za oferowaną pomoc humanitarną, a także o to, że Baku jest gotowe przekazać Ukrainie paliwo na zasiewy.


  "Poinformowałem o nowych uderzeniach w cywilów. Omówiliśmy pilną potrzebę zielonych korytarzy" ewakuacyjnych - napisał Zełenski.

 • 18:22

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał dziś także z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Rozmowa dotyczyła - jak podał ukraiński prezydent -dalszych sankcjach wobec Rosji i o współpracy obronnej między W. Brytanią i Ukrainą.

  Relacjonował, że mówił też z Johnsonem o "krytycznej sytuacji humanitarnej w zablokowanych miastach" Ukrainy i o rozmowach pokojowych z Rosją.

  "Jestem w stałym kontakcie z Borisem Johnsonem" - podkreślił Zełenski, który w niedawnym wywiadzie prasowym mówił, że w obecnej wojnie Wielka Brytania jest "zdecydowanie po stronie Ukrainy", w odróżnieniu od kilku innych krajów europejskich.

  O podobnej rozmowie z Johnsonem Zełenski informował przed niespełna tygodniem, 23 marca.

 • 18:13

  Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO) Kyryło Budanow powiedział, że jego kraj potrzebuje pomocy wojskowej: nowoczesnego lotnictwa, na przykład samolotów piątej generacji oraz obrony przeciwlotniczej.

  Budanow zaznaczył, że armia ukraińska w walce z wojskami Rosji jest zdolna do długotrwałej obrony. - Potrzebujemy jednak pomocy - tłumaczył. Zapewnił, że piloci ukraińscy mogą opanować samoloty piątej generacji.

 • 18:06

  ​​

  ​​

 • 17:58

  Izraelskie Ministerstwo Aliji i Integracji, odpowiedzialne za ułatwianie migracji Żydów do Izraela i ich integrację w izraelskim społeczeństwie, poinformowało, że od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę do Tel Awiwu przybyło 10 tysięcy ukraińskich uchodźców.

  Dziesięciotysięczny imigrant przyleciał zorganizowanym lotem z Kiszyniowa z 90 innymi żydowskimi uchodźcami.

  Po przybyciu do Izraela powiedział: - Uciekłem z Charkowa z dziadkami, ale niestety moi rodzice tam zostali. To była wyczerpująca podróż, która zakończyła się pięknym powitaniem. Dziękuję.

 • 17:41

  Dwóch ukraińskich uczestników negocjacji z Rosją oraz rosyjski oligarcha Roman Abramowicz doświadczyli objawów otrucia - podał dziennik "Wall Street Journal".

  Według "WSJ" Abramowicz, który miał pośredniczyć w rozmowach oraz dwóch członków ukraińskiego zespołu, w tym poseł Rustem Umerow, doświadczyło po spotkaniach objawów takich jak zaczerwienienie oczu, bolesne łzawienie i łuszczenie skóry na rękach i twarzy. Wszyscy przeżyli i wrócili do zdrowia. Ofiary mają oskarżać o to przedstawicieli Kremla przeciwnych rozmowom.

  Te same informacje podał portal śledczy Bellingcat. Według dziennikarzy śledczych miało to miejsce po spotkaniach 3-4 marca, a objawy są zgodne z użyciem broni chemicznej.

 • 17:24

  MSZ Ukrainy wzywa kraje, by zmieniły nazwy ulic, przy których są zlokalizowane ambasady i konsulaty Rosji, na ulica imienia Ukrainy.

  "Ukraina wzywa świat do zmiany adresu rosyjskich ambasad i konsulatów na 'Ulica im. Ukrainy'" - czytamy we wpisie resortu.

  Chodzi dokładnie o zmianę nazwy ulic w 53 miastach i 34 krajach.

 • 17:15

  Państwa grupy G7 zdecydowanie odrzucają żądanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który domaga się płatności w rublach za dostawy gazu.

  - Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista - skomentował federalny minister gospodarki Robert Habeck po spotkaniu, przeprowadzonym w formie zdalnej ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.

 • 17:05
  Wołodymyr Zełenski informuje, że rozmawiał z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

  "Presja na Rosję musi trwać, sankcje muszą się nasilić" - zaznaczył.

  W Turcji rozpoczęła się dziś kolejna tura negocjacji ukraińsko-rosyjskich, która ma potrwać do środy.

 • 16:48

  Mer Kijowa Witalij Kliczko, cytowany przez Agencję Reutera, podaje, że w mieście - od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego - zginęło ponad sto osób. Życie straciło także czworo dzieci, a 16 kolejnych przebywa w szpitalach.

 • 16:40

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nowy post w mediach społecznościowych.

  "Coraz więcej ludzi na świecie jest po stronie Ukrainy, po stronie dobra w tej walce ze złem. I jeśli politycy nie potrafią iść za ludźmi, nauczymy ich. To podstawa demokracji, naszego narodowego charakteru" - napisał.

  Do wpisu dołączył zdjęcia z akcji solidarności z Ukrainą, w tym z Polski.

  ​​

  ​​

 • 16:36

  Agencja UNIAN, powołując się na prokuraturę generalną Ukrainy, poinformowała, że śledczy posiadają dowody na użycie przez Rosjan amunicji kasetowej w obwodach chersońskim i odeskim.

  Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa - jak podał UNIAN - poinformowała, że dowody na używanie przez Rosjan amunicji kasetowej są obecnie zbierane w innych regionach kraju.

  - Jak na razie strona ukraińska nie ma dowodów na to, że wróg użył w Kijowie amunicji kasetowej. Prace poszukiwawcze nadal tam jednak trwają - zapowiedziała.

  >> Dziennikarze śledczy dokumentują ataki Rosjan na obiekty cywilne. Na mapie pokazali, gdzie użyto broni kasetowej

  Rosja oskarżana o używanie bomb kasetowych. To broń zakazana prawem międzynarodowym

 • 16:32

  Symbol "Z" obecny jest na rosyjskich pojazdach wojskowych od początku agresji na Ukrainę. Federalne MSW Niemiec potwierdziło dziś, że używanie tego symbolu w Niemczech będzie karane. Już kilka dni temu jako pierwsze decyzję taką podjęły władze Bawarii i Dolnej Saksonii.

  Uzasadniono, że używanie symbolu "Z" w przestrzeni publicznej może być traktowane jako aprobata wojny Rosji, prowadzonej na Ukrainie.

 • 16:22

  Portal Ukraińska Prawda podał, że ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tysięcy ludzi, w tym około 210 dzieci.

  Serwis informuje, że na razie niemożliwe jest dokładne określenie liczby ofiar.

  Ukraińska Prawda, powołując się na statystyki władz, podaje, że po zablokowaniu przez Rosjan miasta udało się z niego ewakuować 150 tysięcy osób. W oblężonym Mariupolu pozostaje około 170 tys. ludzi.

  Miasto jest w oblężeniu 28 dni. W mieście uszkodzonych zostało 90 procent budynków mieszkalnych.

 • 16:10

  Między Ukrainą a Rosją toczy się pierwsza w dziejach wojna cybernetyczna - powiedział we Lwowie szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy Jurij Schyhol. Przedstawiciel ukraińskich służb bezpieczeństwa Oleksandr Koruzny mówił z kolei o sobotnim ataku na skład paliw.

 • 15:48

  Mer podkijowskiego Irpienia Ołeksandr Markuszyn poinformował na Telegramie, że jego miasto zostało "wyzwolone od moskiewskiego zła". "Chwała Ukrainie i jej obrońcom" - napisał. Na razie nie ma potwierdzenia tej informacji w niezależnych mediach.

  Zastrzegł przy tym, że mieszkańcy nie mogą jeszcze wrócić do miasta, bo jest to niebezpieczne. Wspomniał, że Irpiń będzie jeszcze celem ataków.

 • 15:46

  Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na dzisiejszym briefingu powiedział, że wiele oddziałów rosyjskich musi wycofać się poza terytorium Ukrainy, do Rosji i na Białoruś, by odbudować zdolność bojową żołnierzy i uzupełnić amunicję.

  Rzecznik tlumaczył, że czyni tak "dość spora liczba" jednostek rosyjskich, dlatego że "w niektórych rejonach armia rosyjska nie może już prowadzić działań ofensywnych obecnymi siłami i środkami".

  Na briefingu w Kijowie przedstawiciel ministerstwa obrony mówił, że Rosja "do końca nie rezygnuje z prób, jeśli nie zajęcia, to przynajmniej okrążenia stolicy Ukrainy".

  - To samo mówimy również o innych miastach: Czernihowie, Charkowie, Sumach - dodał.

  Wyraził przekonanie, że celem Rosji jest całkowite zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, a także przebicie korytarza lądowego w celu połączenia tych obszarów z anektowanym Krymem. Zapewnił, że armia ukraińska "aktywnie temu przeciwdziała".

 • 15:28

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj informuje, że Rosjanie ostrzelali Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy.

  Opisał, że ostrzelanych zostało pięć budynków mieszczących się na tym samym osiedlu. "Mamy pożary i liczne zniszczenia. Zaangażowano prawie wszystkich ratowników" - przekazał.

  Hajdaj poinformował, że w jednym z budynków zniszczone zostały dwa najwyższe piętra, w dwóch innych - po dwie klatki schodowe.

  Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Spod gruzów uratowano siedem osób, są wśród nich ranni. Pod gruzami - według mera - mogą być dzieci.

 • 15:20

  Brytyjski rząd polecił podmiotom z sektora publicznego, by sprawdziły, czy nie mają kontraktów z rosyjskimi firmami, w tym zwłaszcza na dostawy energii, a jeśli tak - by rozważyły zmianę dostawców.

  - Pieniądze publiczne nie powinny finansować machiny wojennej Putina. Zwracamy się do szpitali, władz lokalnych i innych podmiotów sektora publicznego, aby pilnie rozważyły wszelkie możliwości zerwania swoich komercyjnych powiązań z Rosją. Rząd będzie nadal ściśle współpracował z tymi podmiotami, aby zapewnić, że są one w stanie podjąć niezbędne kroki tak szybko, jak to możliwe, w tym w razie potrzeby, skorzystać z drogi prawnej - oświadczył Steve Barclay, szef personelu w biurze premiera Borisa Johnsona.

 • 15:14

 • 15:12

  Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że wśród Rosjan - jeńców wojennych są podejrzani o dokonanie zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy.

  - Mamy takich podejrzanych - potwierdziła na briefingu Wenediktowa, którą cytuje agencja Ukrinform. Zastrzegła jednak, że są to informacje poufne i aby działać skutecznie jako prokurator, nie poda ich.

  W ten sposób odpowiedziała na pytanie, czy wśród jeńców wojennych są podejrzani o zbrodnie i czy prokuratura radziłaby władzom, by ci ludzie nie podlegali wymianie jeńców.

 • 15:07

  W Warszawie rozpoczyna się zwołana przez Andrzeja Dudę Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem między innymi przedstawicieli rządu i opozycji.

 • 15:00

  W Charkowie, który przed inwazją rosyjską był drugim co do wielkości miastem Ukrainy, zrujnowanych zostało 1177 wielopiętrowych bloków mieszkalnych - powiedział mer Ihor Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Zniszczone zostały także 53 przedszkola, 69 szkół i 15 szpitali.

 • 14:53

 • 14:51

  Rosyjska "Nowaja Gazieta" zawiesza działalność w wersji papierowej oraz w Internecie do czasu zakończenia "rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie", o czym ta niezależna gazeta poinformowała dziś na swoim portalu, po otrzymaniu ostrzeżenia od regulatora mediów - Roskomnadzoru.

  "Nowaja Gazieta" usunęła na początku marca materiały o wojnie na Ukrainie w związku z wprowadzonym w Rosji restrykcyjnym prawem medialnym. Gazeta podjęła wówczas decyzję o kontynuacji pracy "w warunkach cenzury wojennej". Zgodnie z nowymi przepisami za "kłamstwa" dotyczące armii rosyjskiej grozi w Rosji kara więzienia, nawet 15 lat pozbawienia wolności.

  Ustawa o karach za "szerzenie dezinformacji" podpisana przez Władimira Putina

  Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow jest laureatem zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla za działalność dziennikarską.

 • 14:37

  Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciw Ukrainie przedstawicieli dyplomatycznych Rosji wydalono z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Czarnogóry i Słowacji oraz z ONZ

 • 14:36

  Reutes podał, że resort spraw zagranicznych Rosji zdecydował o wydaleniu trzech dyplomatów ambasady Słowacji w Moskwie w odpowiedzi na wcześniejsze wydalenie trzech rosyjskich dyplomatów przez stronę słowacką.

  Według informacji agencji pracownicy słowackiej placówki powinni opuścić terytorium Rosji w ciągu 72 godzin.

  14 marca Krajowa Agencja Kryminalna Słowacji (NAKA) zatrzymała pułkownika ministerstwa obrony, członka Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) oraz osobę związaną z nieczynnym już dezinformacyjnym portalem internetowym. W tym samym dniu MSZ Słowacji poinformowało o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów.

  Zatrzymani mieli otrzymywać pieniądze od pracownika rosyjskiej ambasady za przekazywanie informacji wywiadowi Rosji na Słowacji. Według informacji mediów jedna osoba przyznała się do winy.

 • 14:27

  Ministerstwo spraw zagranicznych Macedonii Północnej uznało pięciu rosyjskich dyplomatów za persona non grata - poinformowała agencja MIA, powołując się na oświadczenie resortu. Na opuszczenie kraju mają pięć dni.

  Uzasadniając decyzję, MSZ w Skopje podało, że Rosjanie "prowadzili działania sprzeczne z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych i będą musieli opuścić terytorium kraju w ciągu pięciu dni".

 • 14:19

  Komisja Europejska wezwała kraje Unii Europejksiej do cofnięcia obywatelstwa przyznanego w ramach programu "złotych paszportów" Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną na Ukrainie.

  "W ramach tych programów niektórzy obywatele Rosji lub Białorusi, którzy podlegają sankcjom lub znacząco wspierają wojnę na Ukrainie, mogli uzyskać obywatelstwo UE lub uprzywilejowany dostęp do Unii Europejskiej, w tym do swobodnego podróżowania po strefie Schengen. Aby zaradzić tym bezpośrednim zagrożeniom, Komisja zaleca dziś również, aby państwa członkowskie oceniły, czy cofnięte powinno zostać obywatelstwo przyznane w ramach programu 'złotych paszportów' obywatelom rosyjskim lub białoruskim znajdującym się na liście sankcji UE w związku z wojną na Ukrainie" - podała Komisja.

  "Zezwolenia na pobyt przyznane w ramach programu pobytu dla inwestorów obywatelom rosyjskim lub białoruskim podlegającym sankcjom należy natychmiast cofnąć po indywidualnej ocenie i zgodnie z zasadą proporcjonalności, prawami podstawowymi i prawem krajowym państw członkowskich. Środki te powinny dotyczyć obywateli rosyjskich lub białoruskich w znaczący sposób wspierających wojnę na Ukrainie" - dodano.

 • 14:10

  W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986. Pracuje w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. W nocy z 3 na 4 marca obiekt został zajęty przez rosyjskie wojska. Elektrownię szturmowała kolumna składająca się z około stu pojazdów wojskowych. Podczas ataku zginęło trzech funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej, a dwóch zostało rannych.

 • 14:08

  Mer Enerhodaru (w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy) Dmytro Orłow przekazał, że mieszkańcy jego miasta, okupowanego przez rosyjskie wojska, zgromadzili się na pokojowym proteście. Protestujący żądali uwolnienia Iwana Samojduka - zastępcy mera, porwanego przez Rosjan.

  20 marca Samojduk został uprowadzony przez rosyjskich żołnierzy i wywieziony w nieznanym kierunku. Zorganizowany wówczas spontanicznie protest mieszkańców Enerhodaru zgromadził około 1,5 tysiąca osób.

 • 14:02

  Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i prezydent Łotwy Egils Levits poparli w Bratysławie surowe zachodnie sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Zdaniem obojga przywódców sankcje powinny zniechęcać Moskwę do dalszych ataków.

  Czaputova i Levits z zadowoleniem przyjęli też decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Grupa bojowa NATO licząca ponad 2 tysięcy żołnierzy ma zostać rozmieszczona na Słowacji. Na Łotwie Sojusz już działa w ramach tak zwanej wysuniętej obecności.

 • 13:52

  Mer Charkowa Ihor Terechow w wywiadzie telewizyjnym, o którym pisze dziś agencja Ukrinform, poinformował, że około jedna trzecia mieszkańców Charkowa opuściła miasto, jednak wielu mężczyzn dołącza do wojsk obrony terytorialnej.

  Poinformował także, że mieszkańcy mają dostęp do wody i ogrzewania, a część gospodarstw domowych ma także ciepłą wodę. Terechow wymienił, że są problemy z elektrycznością, ponieważ "rosyjska armia celowo bombarduje nasze podstacje transformatorowe", a naprawy są przeprowadzane pod ostrzałem.

  - "Oczywiście sytuacja w mieście jest napięta, ale media działają, wywozimy śmieci. Miasto żyje takim życiem, jakie jest dziś możliwe w tych warunkach, w warunkach nieustannego ostrzału, w warunkach wojny - skomentował.

 • 13:33

  Ukraiński sztab generalny podaje, że siły rosyjskie skupiają się obecnie na utrzymaniu zajętych rubieży i przygotowaniu do nowych działań ofensywnych.

  Wyjaśniono, że ich zdaniem w Donbasie ich celem będzie rozszerzenie kontrolowanych terenów do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego.

  W tym celu siły przeciwnika przegrupowują się, by zwiększyć swój potencjał ofensywny. Jednocześnie trwają ostrzały celów wojskowych i cywilnych na Ukrainie - opisano.

 • 13:28

 • 13:19

  Ministerstwo obrony Turcji podało, że tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską.

  Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.

 • 13:14

  Holenderski producent piwa Heineken ostatecznie wycofuje się z Rosji. W oświadczeniu wyjaśniono, że działalność firmy w Rosji nie jest już ani zrównoważona ani opłacalna.

  Na początku marca koncern przekazał, że wstrzymuje produkcję i sprzedaż piwa w Rosji. Zapewniono także, że browar nie będzie reklamować swoich produktów w tym kraju.

 • 12:48

  Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił skrócenie godziny policyjnej w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim. Od poniedziałku będzie się ona zaczynać o godzinie 21, czyli godzinę później, i kończyć o godzinie 6 rano, czyli godzinę wcześniej niż dotychczas.

 • 12:39

  Rosyjski żołnierz w konwoju celowo wjechał na pieszych we wsi Czumakowo w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. W rezultacie 15-letni chłopiec i jego matka zostali ranni, a jego ojciec zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń - informuje w poniedziałek ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

  Według ustaleń prokuratury rosyjski konwój przejeżdżał przez Czumakowo w niedzielę po południu. "Ignorując prawo międzynarodowe, rosyjski żołnierz celowo uderzył w pieszych idących w przeciwnym kierunku" - przekazało biuro prokuratora w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej.

  Trwa postępowanie przygotowawcze w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych - dodano.

 • 12:18

  Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej listę 620 funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, "uczestniczących w przestępczej działalności na terytorium Europy".

  W komunikacie wywiadu udostępniono dane funkcjonariuszy, które zawierają m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu, miejsce pracy (centrala FSB w Moskwie lub oddziały regionalne), poprzedni adres zameldowania, informacje na temat kart SIM, modemów i numerów rejestracyjnych pojazdów.

 • 12:15

  Każdego dnia wojny na Ukrainie ginie 510-530 rosyjskich żołnierzy, co świadczy o nadzwyczajnej intensywności walk i wysokiej motywacji ukraińskiej armii - napisał w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  "W celu podwojenia lub potrojenia bezpowrotnych strat Rosjan należy istotnie zwiększyć dostawy pocisków do systemów artylerii ciężkiej i dalekiego zasięgu" - dodał Podolak.

 • 11:58

  Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się w Turcji we wtorek, a nie w poniedziałek, jak zapowiadano wcześniej - poinformował członek ukraińskiej delegacji, deputowany Dawyd Arachamija w wypowiedzi dla agencji Interfax-Ukraina.

  "Nadal jesteśmy w drodze. Ze względu na trudności logistyczne nasz przyjazd spodziewany jest dość późno, a najprawdopodobniej bardzo późno. Rosyjska delegacja również wyruszyła pół godziny temu i dotrze około godz. 21, dlatego uzgodniliśmy, że rozpoczniemy negocjacje jutro o godz. 10 rano, po przyjeździe i zakwaterowaniu" - powiedział Arachamija.

 • 11:15

  Według danych niemieckiego MSW z poniedziałku liczba zarejestrowanych osób, które z powodu wojny uciekły z Ukrainy do RFN wynosi obecnie 272 338. To o ponad 5000 więcej niż dzień wcześniej - zwraca uwagę telewizja ARD.

 • 10:57

  Rosyjskie wojska przegrupowują się, ale nie są w stanie posuwać się naprzód w żadnym miejscu - przekazała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na konferencji prasowej. Wiceminister powiedziała także, że siły rosyjskie próbują wzmocnić swoje pozycje i przebić się przez obronę Kijowa, ale "nie mają nadziei" na zdobycie stolicy.

  Jak zauważa Reuters, Malar nie przedstawiła szczegółów dotyczących ruchów rosyjskich wojsk.

 • 10:36

  W ciągu ostatniej doby Rosjanie 59 razy ostrzelali obwód charkowski z artylerii i moździerzy i aż 180 razy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z użyciem amunicji kasetowej – poinformował w poniedziałek rano szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

  Wojska rosyjskie przeprowadziły ataki artyleryjskie i moździerzowe na dzielnice mieszkalne w Charkowie oraz na miasta Czuhujiw i Dergacze. "Zarejestrowaliśmy także ok. 180 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym typu Smiercz, z zakazaną przez umowy międzynarodowe amunicją kasetową" – oświadczył Syniehubow.

  W niektórych rejonach (powiatach) obwodu charkowskiego siły ukraińskie przeszły do kontrataku – dodał urzędnik. Mała Rohań i Wilchiwka są pod kontrolą Ukraińców, wyzwolono także wieś Husariwkę. W Iziumie toczą się zacięte walki z Rosjanami.

 • 10:24

  Wielka Brytania, w odróżnieniu od kilku innych krajów europejskich, zdecydowanie jest po stronie Ukrainy i chce, żeby Ukraina wygrała wojnę - ocenił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Z kolei Francja obawia się Rosji - dodał.

 • 10:09

  Rosyjskie wojska są świadome, że ich operacja lądowa na Ukrainie nie przynosi efektów. Dlatego przeciwnik zmienia strategię i koncentruje się na ostrzałach infrastruktury cywilnej z dala od linii frontu - oświadczył w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

  "Ponad jedna trzecia rosyjskich taktycznych grup batalionowych, które wzięły udział w inwazji na Ukrainę, utraciła już zdolność bojową. Dlatego ataki na cele cywilne to teraz w przypadku Rosji jedyna możliwa strategia. Przeciwnik wciąż dysponuje stosunkowo dużą liczbą rakiet" - dodał Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 9:58

  Korytarze humanitarne z atakowanych przez Rosjan miast nie będą w poniedziałek uruchomione w związku z informacjami ukraińskiego wywiadu o groźbie rosyjskich prowokacji – przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  "Nasz wywiad poinformował o możliwych prowokacjach ze strony okupantów na trasach korytarzy humanitarnych. Dlatego też, ze względu na bezpieczeństo obywateli, dzisiaj korytarze nie zostaną otwarte" – poinformowała Wereszczuk w Telegramie w poniedziałek rano.

 • 9:33

  Nie sądzę, aby doszło do jakiegokolwiek przełomu dotyczącego najważniejszych problemów w czasie nadchodzących rozmów z przedstawicielami Rosji - oświadczył w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko cytowany przez agencję Reutera.

  Kolejna tura negocjacji między Ukrainą a Rosją ma rozpocząć się w poniedziałek w Stambule i potrwać do środy.

  Doradca prezydenta Ukrainy ds. polityki zagranicznej Ihor Żowkwa przekazał z kolei, że to Turcja może zaoferować Kijowowi gwarancje bezpieczeństwa w ramach porozumienia między stronami konfliktu, które zakończy wojnę. Ukraina chce między innymi zobowiązania się do ochrony kraju przez grupę sojuszników na wypadek agresji w przyszłości - informuje Reuters.

 • 9:23

  Mar Mariupola wzywa do całkowitej ewakuacji miasta.

 • 9:23

  Mer Mariupola: W mieście, pozbawionych ogrzewania, przebywa nadal około 160 tysięcy osób.

 • 9:22

  Mer Mariupola: mieszkańcy w obleganym przez Rosjan Mariupolu są na skraju katastrofy humanitarnej.

 • 9:04

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że wciąż nie może dostarczyć jakiejkolwiek pomocy do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, bo nie ma gwarancji bezpiecznego przejazdu – informuje w poniedziałek BBC.

  "Strony (Ukraina i Rosja) muszą być poręczycielami i zawrzeć porozumienie, by zezwolić na bezpieczny przejazd. Muszą ogłosić trasę i zapewnić ludziom dużo czasu na wyjazd (…). Nie mamy obecnie zespołu, który miałby dostęp" do Mariupola – powiedział rzecznik MKCK Matt Morris.

  Rzecznik podkreślił, że międzynarodowe prawo humanitarne „wymaga, aby ludziom pozwolono na wyjazd, ale nie mogą być zmuszani do wyjazdu”. Wielu mieszkańców Mariupola od tygodni chroni się przed ostrzałem w piwnicach, brakuje żywności, wody i leków – zaznacza BBC.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

NIEDZIELA 27 marca SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autor:mjz, kz, akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TASS / Forum

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP