To już 31. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W sobotę eksplozje było słychać we Lwowie. W wyniku ataku wybuchł tam pożar w magazynie paliw. Wieczorem ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego poinformował, że Instytut naukowy w Charkowie, na terenie którego jest badawcza instalacja jądrowa, znów jest ostrzeliwany przez rosyjskie wojska. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.
> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.
> NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone, niż jest dzisiaj - powiedział prezydent USA Joe Biden na konferencji po nadzwyczajnym szczycie NATO. Amerykański przywódca, kóry przebywa z wizytą w Europie, ogłosił nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów oraz plan przyjęcia do 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy.
> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw G7 o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Stwierdził, że dostawy broni dla Ukrainy, które pozwolą zatrzymać wojnę, są w interesie Zachodu.
> Władze oblężonego Mariupola błagają o pomoc i przekazują, że mieszkańcy umierają z głodu. Wcześniej ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych podał, że kierownictwo wojskowe Rosji przerzuca żołnierzy i uzbrojenie na Białoruś oraz okupowany Półwysep Krymski. Według Ukraińców, celem ma być przygotowanie, a następnie przeprowadzenie operacji okrążenia Kijowa
> Siły ukraińskie skutecznie odparły w czwartek dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim, straty Rosjan to ponad 200 żołnierzy - przekazało ukraińskie wojsko.
> Ukraińscy wojskowi i władze informują o kolejnych stratach dla rosyjskiego wojska. Na wysokości obwodu charkowskiego na wschodzie kraju miał zostać zestrzelony wielozadaniowy bombowiec Su-34. Szef obwodu tego dnia przekazał także, że Rosjanie ostrzelali własne pozycje, likwidując "dużą liczbę żołnierzy i sprzętu".
> Prezydent USA Joe Biden jest w Polsce.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:27
Zapraszamy do relacji:
- 4:15
Rosjanie mają jeden cel: zmieść Mariupol z powierzchni ziemi, razem z jego wszystkimi mieszkańcami - powiedział w nocy z soboty na niedzielę mer tego miasta Wadym Bojczenko w rozmowie z agencją Unian. - To jest po prostu ludobójstwo. Nie ma na to innego określenia - stwierdził Bojczenko.
Podkreślił, że wojska agresora bezwzględnie występują przeciwko wszystkim mieszkańcom Mariupola, w tym także etnicznym Rosjanom. Poinformował, że siły ukraińskie stawiają "heroiczny opór" i odpierają rosyjskie ataki.
Zapewnił, że nad Mariupolem nadal powiewa ukraińska flaga. - Nasi żołnierze robią wszystko, by tak pozostało w przyszłości - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie przejęli kontrolę nad niektórymi częściami Mariupola. - Miasto jest otoczone, pierścień okrążenia zaciska się coraz bardziej - powiedział Bojczenko. - 3:44
Rosyjskie siły powietrzne i rakietowe nadal ostrzeliwują cele na całym terytorium Ukrainy, w tym na obszarach gęsto zaludnionych - oceniło w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podkreślono, że siły rosyjskie atakują głównie z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, by nie narażać własnych samolotów na strącenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
- 2:46
Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. - Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową - powiedział Zełenski w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo.
- Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol - podkreślił ukraiński przywódca.
- 0:42
Ewakuacja osieroconych dzieci w Zaporożu:
- 0:12
Prezydent Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla CNN zwrócił uwagę na trudną sytuację miasta w związku z napływem ponad 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że choć jest dumny z polskiej postawy wobec kryzysu oraz ustawy dającej Ukraińcom "status niemal obywateli", to tak skala zjawiska jest zbyt wielka, by Polska i Warszawa mogły sprostać jej same.
- To nakłada ogromne obciążenie na miasto takie jak moje (...) potrzebujemy pomocy - powiedział prezydent. Dodał, że potrzebna jest zorganizowana pomoc Unii Europejskiej i ONZ oraz program relokacji uchodźców.
- 23:48
Skierowane przeciwko ludności cywilnej działania wojenne oznaczają, że Rosja robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy - powiedział w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
- Na wschodzie naszego kraju, gdzie (język) rosyjski, obok ukraińskiego, był zawsze stałym elementem codzienności, Rosjanie zamienili tamtejsze miasta w ruinę, tym samym robiąc wszystko, by przeprowadzić derusyfikację tej części naszego terytorium - stwierdził Zełenski. - To kolejna manifestacja samobójczej polityki Rosji - podkreślił ukraiński prezydent.
- 22:47
- 22:44
Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział w telewizji La7: "Prezydent Biden wygłosił jasne przemówienie, użył precyzyjnych słów, ale z drugiej strony Putin używa bomb". Następnie dodał: "Wojna Putina cofa się, nie idzie naprzód. Ta wojna mu się nie udaje, a to może zwiększyć jego agresję".
Włoski minister spraw zagranicznych mówił o potrzebie wspierania oporu stawianego przez Ukrainę, ponieważ "jej naród broni całej Europy". - My pomagamy w tym oporze, ale celem jest pokój. Musimy doprowadzić Putina do stołu rozmów. Im bardziej będzie się cofał, będziemy mieli więcej okazji osiągnąć pokój - stwierdził szef włoskiej dyplomacji. Zaznaczył, że Włochy są "w kontakcie z Turcją" w ramach działań na rzecz negocjacji z Rosją.
- 22:40
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w sobotę przekazanie pomocy dla ukraińskich służb państwowych i policji o wartości 100 mln dolarów.
Jak oznajmił w oświadczeniu szef dyplomacji USA, nowy pakiet pomocy ma "wzmocnić zdolności ukraińskiego MSW, by zapewniać kluczowe bezpieczeństwo granic, podtrzymać funkcje organów ścigania i zabezpieczyć rządową infrastrukturę" w obliczu rosyjskiej inwazji.
W ramach pomocy ukraińskie służby otrzymają m.in. sprzęt ochronny i taktyczny, środki medyczne i pojazdy opancerzone. - 22:14
Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim. Liczba ofiar jest ustalana - poinformowała w sobotę na Telegramie ukraińska prokuratura generalna.
"Rosyjscy żołnierze ostrzeliwali domy ludności cywilnej w Korosteniu przy użyciu broni zakazanej przez prawo międzynarodowe. Całkowicie zniszczono jeden, a uszkodzono cztery domy i dwa budynki gospodarcze. Obecnie ustala się liczbę rannych i zabitych cywilów" - napisano.
Prokuratura Okręgowa w Korosteniu wszczęła śledztwo w sprawie naruszeń praw i zwyczajów wojennych przez przedstawicieli rosyjskich wojsk. - 22:07
Hiszpania przyjęła dotąd około 40 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego 17,5 tys. już ubiega się o status tymczasowej ochrony, a ponad 20 tys. oczekuje na rozmowę w tej sprawie w ministerstwie przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji – poinformował w sobotę dziennik "La Vanguardia", powołując się na źródła rządowe.
Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji poinformowało, że około 30 tys. ukraińskich dzieci zostanie zapisanych do szkół na terenie kraju. Przekazało, że hiszpański system edukacyjny jest w stanie je zintegrować, a szkoły z dużą liczbą uczniów otrzymają wsparcie.
Tylko w regionie Madrytu zostało zapisanych dotąd ponad tysiąc dzieci - poinformowała przewodnicząca Wspólnoty Madrytu Isabel Ayuso na Twitterze. - 21:59
Na Ukrainie zorganizowano w sobotę 10 korytarzy humanitarnych, dzięki którym ewakuowano z miast objętych działaniami wojennymi 5208 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. Z oblężonego Mariupola do Zaporoża wyjechać miało własnymi samochodami 331 osób. Ponadto do Zaporoża dowieziono także tych mieszkańców Mariupola, którzy dzień wcześniej trafili do Berdiańska. - Cztery tysiące ludzi jest już bezpiecznych - powiedziała Wereszczuk.
W obwodzie kijowskim ewakuowano 289 osób. Są to osoby przewiezione ze wsi Płesecke do Fastowa oraz z wiosek: Seweryniwka, Czerwona Słoboda, Rożi i Sytniaki do Białej Cerkwi. Z Borodzianki wywieziono 62 osoby, również do Białej Cerkwi.
W obwodzie ługańskim z miast: Trubiżne, Łysyczańsk, Siewerodonieck, Popasna, Hirske i z osiedla Niżne ewakuowano 526 osób. Dane przekazane przez wicepremier oznaczają, że w sobotę zadziałało wszystkie 10 zaplanowanych na ten dzień korytarzy humanitarnych. - 21:54
Wojska rosyjskie dokonały ataku rakietowego na bazę paliwową w Dubnie w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Witalij Kowal w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.
"Dziś w obwodzie rówieńskim ogłoszono dwa alarmy przeciwlotnicze. Podczas pierwszego Siły Zbrojne Ukrainy strąciły dron wroga. Podczas drugiego rakieta niestety trafiła w bazę paliwową miasta Dubno. Trwa szacowanie szkód" – powiedział Kowal. - 21:51
Instalacja doświadczalna o nazwie Źródło Neutronów nie jest przygotowana na eksploatację w warunkach działań zbrojnych - podkreśliła instytucja. Ostrzegła, że dalsze bombardowania mogą doprowadzić do skażenia przylegających obszarów.
O ostrzale terytorium instytutu w Charkowie informowano najpierw na początku marca. Wojska rosyjskie użyły wówczas systemów rakietowych Grad. - 21:41
"Armia rosyjska ponownie ostrzelała atomowy ośrodek badawczy w Charkowie" – poinformował na Twitterze parlament Ukrainy. "W związku działaniami wojennymi, które utrzymują się w rejonie obiektu, obecnie niemożliwe jest oszacowanie rozmiarów szkód" – przekazała Rada Najwyższa Ukrainy, powołując się na informacje Państwowego Inspektoratu Nadzoru Jądrowego.
- 21:11
Do Ukraińców zwrócił się dziś, z Warszawy, Joe Biden:
- 20:51
- 20:41
- 20:22
W serwisie Player dostępna - bez opłat i logowania - jest telewizja Ukraina 24.
(Найбільший український інформаційний телевізійний канал Україна 24 відтепер на Player. Безкоштовний і відкритий доступ)
- 20:15
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że siły rosyjskie nasilają terror wobec ludności cywilnej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.
- 19:55
Już 12 dziennikarzy zginęło, a 10 zostało rannych od początku agresji Rosji na Ukrainę – poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.
- 19:52
- 19:35
Rząd federalny wreszcie zdejmuje klapki z oczu, jeśli chodzi o obronę Ukrainy - zauważa w sobotę "Bild". "Czołgi Putina mają teraz prawdziwy problem, produkcji niemieckiej" – podkreśla gazeta i wyjaśnia, że Ukraina zakupiła 5,1 tys. nowoczesnych granatników przeciwpancernych RGW90 HH "Matador" od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense.
- 19:29
Siły rosyjskie nasilają terror wobec ludności cywilnej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Żołnierze rosyjscy przeprowadzają rewizje w poszukiwaniu żołnierzy ukraińskich i ochotników, również u członków ich rodzin. Uprowadzają kobiety i torturują miejscową ludność w obwodzie chersońskim – podał sztab.
Aby zrekompensować swoje straty, strona rosyjska prowadzi też ukrytą mobilizację. Na terenach okupowanych zwiększona została zaś liczba rosyjskich posterunków, by przeszkodzić ludności w przemieszczaniu się.
Rosyjskie grupy dywersyjno-zwiadowcze, znajdujące się w obwodzie kijowskim, nie rezygnują z prób przeniknięcia do stolicy. Dywersanci ubierają się w odzież cywilną i wykorzystują samochody skradzione mieszkańcom. - 19:28
Zachód przez lata ignorował ostrzenia krajów Europy Wschodniej na temat Władimira Putina i obecna napaść Rosji na Ukrainę jest tego skutkiem - ocenili eksperci uczestniczący w konferencji UCL Leaders, która w sobotę odbyła się w Londynie.
- 19:28
Armia ukraińska podała w sobotę, że przejęła kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy i że wyparła stamtąd siły rosyjskiej kantemirowskiej dywizji pancernej.
Strona ukraińska przekazała, że wojska rosyjskie pozostawiły w Trościańcu broń, sprzęt i amunicję. W komunikacie 93. brygady na Facebooku zaznaczono, iż stanowi on informację oficjalną.
- 19:27
Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- 19:01
Dziecko w miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy znalazło fragment rakiety Tornado-C, który wybuchł, w wyniku czego zginęło – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie biuro rzecznika praw obywatelskich.
- 18:57
Rosyjski resort obrony rozpoczął nową fazę operacji dezinformacyjnej oraz wzmocnił aktywność agentury i grup dywersyjnych na zapleczu sił ukraińskich - ocenili eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 30 dniach wojny. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy od 24 lutego zatrzymano ponad 350 osób należących do rosyjskich grup rozpoznawczo-dywersyjnych.
- 18:38
Moje przesłanie dla Ukraińców brzmi: Stoimy z wami. Kropka - powiedział prezydent USA Joe Biden w sobotę w Warszawie.
- 18:37
We Lwowie w ataku rakietowym uszkodzone zostały obiekty infrastruktury, ale domy mieszkalne nie ucierpiały, trwa gaszenie pożarów - poinformował w sobotę mer miasta Andrij Sadowy.
- 18:32
- 18:29
Czescy piloci wojskowi przetransportowali z Rzeszowa do Pragi półtoraroczną ukraińską dziewczynkę, która ma poparzone 60 proc. ciała. Na Ukrainie nie można było zapewnić jej opieki specjalistycznej. Jest to pierwszy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji transport ofiary poparzenia do Unii Europejskiej.
Akcję koordynowało czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych i czeska placówka w Warszawie. Dziecko trafiło pod opiekę czeskich lekarzy w stanie krytycznym, ale stabilnym. - 18:29
W Polsce przemówienie wygłasza prezydent USA Joe Biden.
- 18:21
We Lwowie doszło do kolejnego ataku rakietowego - poinformował w sobotę mer miasta Andrij Sadowy.
- 18:21
Ukraiński portal Hromadske: we Lwowie znów słychać eksplozje
- 18:20
W wyniku ataku rakietowego we Lwowie doszło do pożaru obiektu przemysłowego, gdzie przechowywane jest paliwo; infrastruktura cywilna nie ucierpiała - poinformował w sobotę mer Lwowa Andrij Sadowy.
"Na miejscu pracują wszelkie odpowiednie służby. Proszę wszystkich o pozostanie w schronach aż do odwołania alarmu przeciwlotniczego" - napisał Sadowy w komunikatorze Telegram. - 18:19
W ostrzale artyleryjskim miejscowości w obwodzie kijowskim zginęło trzech mieszkańców, rannych zostało sześć osób - podało w sobotę na Facebooku biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Wszczęło ono postępowanie dotyczące ostrzałów.
- 18:18
Mer Mariupola Petro Andriuszenko oświadczył w sobotę Radiu Swoboda, że z obleganego przez wojska rosyjskie miasta ewakuowano dotąd ponad 50 tys. ludzi.
Dowódca broniącego Mariupola pułku Azow Dmytro Hordon powiedział agencji Ukrinform, że miasto zostało przekształcone przez agresora w jedną wielką ruinę, zabito 4 tys. osób, a mieszkańcy mdleją z głodu na ulicach.
- 18:13
Rosyjscy żołnierze przemocą wyprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku personel medyczny, chorych i inne osoby, które chroniły się w piwnicach jednego ze szpitali w Mariupolu – poinformowała tamtejsza rada miejska na Telegramie.
Jak podała rada, w szpitalu przebywało około 700 osób, ale nie wiadomo, ilu ludzi wywieziono.
- 17:53
Trzeci transport pomocy zorganizowany przez ogród zoologiczny w Poznaniu dotarł do azylu dla zwierząt mieszczącego się koło Kijowa. Poznański magistrat poinformował, że przewieziono głównie karmę dla zwierząt, żywność dla ich opiekunów oraz środki weterynaryjne.
Obecnie w zoo w stolicy Wielkopolski przebywa 16 zwierząt przewiezionych z ogarniętej wojną Ukrainy – podał poznański magistrat.
- 17:50
- 17:43
- 17:25
W mieście Sławutycz w obwodzie kijowskim wojska rosyjskie w sobotę próbowały rozpędzić proukraiński protest. Mer Jurij Fomiczew poinformował, że dwie osoby są ranne, w tym jedna ciężko. Zaprzeczył doniesieniom o osobie zabitej.
Wcześniej ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiadomiła, że rosyjscy wojskowi próbowali rozpędzić protest, używając granatów hukowych i strzelając w powietrze. Podała wtedy, że ranny został jeden z mieszkańców i uczestnik obrony terytorialnej.
Agencja Ukrinform przekazała, że Sławutycz jest otoczony przez wojska rosyjskie i że nie jest jasne, jakie mają one plany. Natomiast doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował, że Rosjanie żądają, by z centrum Sławutycza wycofała się policja. Określił to jako "niby łagodne" żądania, po których "zwykle idą następne", będące nie do zaakceptowania.
- 17:13
"W granicach Lwowa doszło do dwóch uderzeń rakietowych. Informacja o trafieniu w budynek mieszkalny bądź inne obiekty infrastruktury nie potwierdziła się. Według wstępnych danych poszkodowanych zostało pięć osób" - napisał szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki na komunikatorze Telegram.
Ostrzegł, że "wciąż istnieje zagrożenie ataku rakietowego". Zaapelował do mieszkańców, by pozostawali w schronach i by nie rozpowszechniali niepotwierdzonych informacji.
- 17:11
Prawie 4,5 tys. budynków mieszkalnych zniszczyły od początku agresji na Ukrainę rosyjskie wojska – poinformował w sobotę minister rozwoju Ukrainy Ołeksij Czernyszow na briefingu.
Czernyszow przekazał, że siły rosyjskie zniszczyły też prawie 100 przedsiębiorstw, 400 instytucji oświatowych i 150 zakładów ochrony zdrowia. Minister powiedział, że straty z tytułu zniszczeń mogą sięgać dziesiątek miliardów dolarów i cały czas rosną.
Podkreślił przy tym, że rząd już pracuje nad planem odbudowy kraju. - Już uprościliśmy procedurę importu artykułów budowlanych, niezbędnych do odbudowy zniszczonej infrastruktury. (…) Ale aby fizycznie rozpocząć prace nad odbudową, najpierw trzeba rozminować terytorium i oczyścić z gruzów zniszczone obiekty – powiedział.
- 17:06
"Serdeczność i zaangażowanie w pomoc ukraińskim uchodźcom w Polsce są trudne do opisania słowami. Byłem świadkiem podziwu dla doskonałej organizacji oraz wdzięczności, którą prezydent USA Joe Biden wyraził w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim" – napisał na Twitterze amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski.
- 16:52
"Z wcześniejszych 280-290 tys. zostało 120-130 tys. mieszkańców. Udało się wywieźć z miasta szpital onkologiczny oraz szereg innych instytucji. Ale pod okupacją pozostaje instytut psychoneurologiczny i dom starców" – powiedział mer Czernihowa Władysław Atroszenko, na którego powołuje się agencja Ukrinform.
Dodał, że niektórzy mieszkańcy zostawili swoich rodziców, którymi teraz opiekują się placówki medyczne w mieście.
W Czernihowie nie działają wodociągi. Woda jest mieszkańcom dowożona. Zburzone są obiekty cywilne: szkoły, szpitale, stadiony i biblioteki. Według Ukrinformu od początku rosyjskiej agresji w mieście zginęło ponad 200 cywilnych mieszkańców.
- 16:28
Pięciu cywilów zginęło w wyniku piątkowego ostrzału artyleryjskiego przez siły rosyjskie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę ukraińska Prokuratura Generalna.
Rakiety trafiły w domy mieszkalne i cywilną infrastrukturę w południowej części miasta. Uszkodzone zostały również środki transportu.
Charków jest jednym z miast najbardziej zniszczonych na skutek rosyjskiej agresji. Był ostrzeliwany rakietami Grad i Uragan.
W sobotę rano w wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczony został pomnik na uroczysku Drobycky Jar, gdzie rozstrzelano 16-20 tys. ofiar Holokaustu.
- 16:14
Reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Górniak, relacjonowała sytuację we Lwowie. - Usłyszeliśmy w całym mieście syreny alarmowe - powiedziała. - Natychmiast po tych syrenach alarmowych nad miastem uniósł się dym - dodała. Wskazywała, że są to "potężne chmury czarnego dym" i "trwa tam pożar". Dodała, że mer Lwowa zalecił, by nie udostępniać dokładnej lokalizacji tego, co się stało.
- 16:07
"W pobliżu Lwowa doszło do trzech potężnych eksplozji… Każdy powinien zachować spokój i pozostać w domu" – poinformował urzędnik z rady miejskiej Lwowa Igor Zinkevych we wpisie na Facebooku.
- 15:57
41 osób odniosło obrażenia w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby na skutek działań wojsk rosyjskich – poinformowała szefowa władz obwodowych Hanna Zamazejewa na Telegramie. "Na szczęście wśród poszkodowanych nie ma dzieci. Wszyscy ranni zostali przewiezieni do naszych placówek medycznych i otrzymują niezbędną pomoc" – oznajmiła.
Jak dodała, w szpitalach znajduje się obecnie 303 mieszkańców obwodu, którzy doznali obrażeń na skutek działań żołnierzy rosyjskich.
- 15:55
Morawiecki o wizycie Bidena na Stadionie Narodowym: Pan prezydent by pod ogromnym wrażenie tego miejsca, sposobu organizacji.
- 15:53
Premier: Powiedziałem panu prezydentowi Bidenowi, że może liczyć na Polskę i chcemy także liczyć na USA.
- 15:51
Morawiecki: Polska ma dzisiaj naprawdę ogromne wyrazy uznania ze strony wszystkich państw świata. To jest coś niesamowitego, jak jesteśmy zjednoczeni, jak potrafimy pomagać.
- 15:50
Premier Mateusz Morawiecki: Polacy pomagają Ukraińcom jak sąsiadom, jak swoim przyjaciołom. I to jest potrzebne.
- 15:44
Jurij Fomiczow, mer miasta Sławutycz, leżącego ok. 60 km od elektrowni atomowej w Czarnobylu, jest już na wolności - podała agencja Ukrinform.
Fomiczew, zatrzymany wcześniej w sobotę, "został zwolniony i razem z mieszkańcami miasta wziął udział w mityngu proukraińskim na głównym placu Sławutycza" - napisał na komunikatorze Telegram szef obwodu kijowskiego Ołeksandr Pawluk.
Pawluk potwierdził, że wojska rosyjskie wycofały się z centrum i stoją na przedmieściach miasta.
O wiecu w Sławutyczu, na który ludzie przynieśli narodowe flagi ukraińskie, poinformował też doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz. Określił to zgromadzenie jako "mityng niezgody". - Miasto bohaterów, miasto likwidatorów (skutków awarii jądrowej – red.), miasto pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu odpowiada rosyjskim najeźdźcom - oświadczył Arestowycz.
Sławutycz liczy ok. 25 tys. mieszkańców i jest położony w północnej części obwodu kijowskiego, niedaleko granicy z Białorusią. Miasto zostało zbudowane po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej dla jej pracowników. Wcześniej pracownicy mieszkali w mieście Prypeć, skażonym w wyniku katastrofy.
- 15:35
Rosyjski żołnierz wystrzelił w twarz 11-letniej dziewczynce podczas ewakuacji z Mariupola nad Morzem Azowskim, ale dziecko przeżyło – poinformowała w sobotę telewizja CNN, której korespondent odwiedził dziecko w szpitalu.
Kula przeszła przez szczękę i trafiła w nasadę języka. Dziewczynka, do której strzelono 9 dni temu, przechodzi rehabilitację w szpitalu, ale ponieważ kula uszkodziła struny głosowe, nie może głośno mówić.
Do dziewczynki strzelono bez uprzedzenia na punkcie kontrolnym koło Wasylówki, gdy razem z mamą, siostrą i babcią jechały z Mariupola.
Według relacji matki dziewczynki, gdy rosyjscy żołnierze zdali sobie sprawę, co się stało, udzielili dziewczynce pierwszej pomocy i wysłali ją do szpitala w okupowanym przez Rosjan mieście Tokmak, gdzie została zoperowana.
W materiale CNN pokazano dziewczynkę jeszcze sprzed wojny podczas ćwiczeń gimnastyki akrobatycznej. - Teraz ledwo chodzi – dodał korespondent. Lekarz powiedział jednak, że fizycznie odzyska pełną sprawność. - Inna sprawa to konsekwencje psychiczne traumy - dodał.
- 15:30
"Oceniam spotkanie, które razem z Dymytro Kułebą (ministrem spraw zagranicznych Ukrainy – red.) odbyłem z prezydentem USA Joe Bidenem, z ostrożnym optymizmem. Omówiliśmy najważniejsze potrzeby ukraińskiej armii" - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
"Prezydent Biden powiedział: 'Ukraina zainspirowała cały świat' - to mobilizujące. Żyjemy w czasach ukrainocentryzmu, ale też czasach wspólnej walki z wrogiem nas wszystkich" – dodał.
- 15:18
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała na Twitterze wpis, w którym zwróciła się do prezydenta Ukrainy.
"Drogi Prezydencie Wołodymirze Zełenski, poprosiłeś, aby społeczność międzynarodowa przyłączyła się do wsparcia narodu ukraińskiego – usłyszeliśmy cię" – napisała.
Przekazała, że w sobotę uruchamiany jest program "Stand Up For Ukraine". Szefowa KE wyjaśniła, że to "globalna kampania mobilizująca wszystkich, od rządów po firmy i obywateli, do zbierania funduszy dla Ukrainy".
- 15:12
"Spotkałem się dziś z ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony Ukrainy oraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Dyskutowaliśmy o naszych wysiłkach, by zmobilizować świat do wsparcia Ukrainy oraz o znaczącej pomocy wojskowej i humanitarnej, jakiej dostarczają Stany Zjednoczone" - napisał na Twitterze Joe Biden.
- 14:59
Modlimy się o pokój dla umęczonej Ukrainy - powiedział w sobotę biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski. Jedynie Bóg może zamienić serca nieludzkie i nieczułe jak skała na czułe, delikatne, kochające - dodał.
- 14:57
Temat Ukrainy będzie widoczny w działaniach przewodnictwa Czech w Radzie Unii Europejskiej, które kraj ten przejmuje w lipcu tego roku. Zapowiedział to w sobotę w rozmowie z agencja CTK czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky. Wskazał na odbudowę Ukrainy i wspieranie jej europejskich aspiracji.
Lipavsky zapowiedział, że w działania związane z odbudową Ukrainy i wspieranie jej członkostwa w UE będą wymagać dodatkowej aktywności i spotkań. Szef czeskiej dyplomacji podkreślił, że Ukraina walczy o przetrwanie i bycie częścią Europy i Unii Europejskiej. Uważa też, że Republika Czeska popiera członkostwo Ukrainy w UE i jest gotowa pomóc w jak najszybszym spełnianiu wymagań. Jednocześnie chce, aby Unia sformułowała jak najkorzystniejszą ofertę dla Ukrainy.
- 14:53
- 14:52
Prezydent Joe Biden przybył na Stadion Narodowy. Powitali go premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- 14:44
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski wyruszył do Lwowa na Ukrainie, by przekazać karetkę podarowaną i pobłogosławioną przez papieża Franciszka - poinformował w sobotę Watykan. Ambulans otrzymają władze miasta.
- 14:32
Papież Franciszek mógłby pojechać na Ukrainę. Wcześniej zrobili to premierzy Polski, Słowenii i Czech - powiedział w sobotę we włoskim radiu RAI ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Jego zdaniem takie podróże są logistycznie możliwe.
Ambasador Jurasz oświadczył: - Myślę, że Ojciec Święty mógłby udać się na Ukrainę. Uważam, że mógłby położyć kres wojnie. Naród ukraiński w to wierzy.
- Mielibyśmy wielkie wsparcie w modlitwie. Będziemy modlić się wszyscy o koniec wojny - dodał. Zdaniem dyplomaty wizyta papieża byłaby "błogosławieństwem, które przyczyniłoby się do zakończenia wojny".Takie - zapewnił - jest "silne przekonanie w społeczeństwie" ukraińskim.
- Przed kilkoma dniami trzech premierów: Polski, Słowenii i Czech udało się na Ukrainę - kontynuował. Przypomniał także, że kraj odwiedzili również ostatnio przewodniczący parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. Ocenił, że podróże na Ukrainę są "logistycznie możliwe".
Zaproszenia dla papieża wystosowali między innymi prezydent Wołodymyr Zełenski i mer Kijowa Witalij Kliczko.
- 14:28
Pytana, co można zrobić, żeby wesprzeć PAH w jej działalności Krajewska podkreśliła, że PAH z zasady nie przyjmuje darów rzeczowych, a tylko pieniądze. Dzięki temu może w odpowiedniej ilości kupić tylko to co jest potrzebne. - Chodzi o to, żeby pakiety pomocowe były zgodne z zapotrzebowaniem - podkreśliła. PAH nie przyjmuje np. ubrań.
Organizacja przyjmuje natomiast wolontariuszy chętnych do pracy - zaznaczyła Krajewska. W ramach współpracy z firmami korzysta z pomocy w transporcie i znajdowaniu miejsc do magazynowania towarów.
- 14:27
- Cały czas przyjmujemy transporty humanitarne z Polski. Dzisiaj przyszedł transport z żywnością dla dzieci od 4 do 8 miesiąca życia oraz powyżej 8 miesiąca życia - mówiła Helena Krajewska z PAH. Przekazane mają być także artykuły higieniczne - w sumie będzie to pomoc dla około 4 tysięcy dzieci.
- Dodatkowo staramy się wznowić naszą działalność na wschodniej Ukrainie, gdzie byliśmy od wielu lat, teraz możemy działać tylko w niektórych miejscach - przyznała. Jak wskazywała, "na wschód jest bardzo trudno dotrzeć, ale transporty są nadal możliwe, przesyłamy je przez Kramatorsk". Dodała, że PAH nie jest już w stanie dotrzeć do miejscowości, które zostały wchłonięte przez republiki ludowe, choć jeszcze przed 24 lutego było to możliwe.
- 14:25
Polska Akcja Humanitarna stara się dotrzeć ze swoją pomocą wszędzie tam na Ukrainie, gdzie można, a Lwów jest centrum dystrybucji - poinformowała Helena Krajewska z PAH. Dzięki współpracy z ukraińskimi partnerami pomoc, często podstawowa, przekazywana jest w rejony ogarnięte walkami.
Helena Krajewska poinformowała w sobotę, że PAH ma na Ukrainie swoją stałą misję, a Lwów jest dla Akcji pewnego rodzaju "hubem", jeśli chodzi o przesyłanie pomocy na terytorium całej Ukrainy - jest miejscem do przepakowywania pomocy humanitarnej i ustalania kierunków jej dalszej dystrybucji.
Po stronie ukraińskiej współpracownikami PAH są Ukraiński Czerwony Krzyż i liczne małe organizacje pozarządowe, które sprawdzają się przede wszystkim w dostarczaniu pomocy do wschodniej części kraju.
- 14:23
Ukraińska zwyciężczyni programu MasterChef Olga Martynowska, która uciekła przed rosyjską inwazją do Pragi z 6-letnią córką, gotowała w sobotę barszcz i inne tradycyjne ukraińskie potrawy, aby zebrać fundusze dla swoich rodaków, którzy utknęli w kraju. Na tabliczce przy jej stoisku na popularnym targu w czeskiej stolicy pojawił się napis: "Jedz barszcz, ratuj Ukrainę".
Martynowska przekazał, że pieniądze są zbierane między innymi na leki dla Ukraińców, którzy są w strefach walk.
- 14:16
- 14:00
Prezydent Joe Biden: Artykuł 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dla nas świętością. Putin liczył, że podzieli NATO. Nie udało mu się to.
- 13:51
- 13:49
Głos po spotkaniu z Joe Bidenem zabrał na wspólnej konferencji Andrzej Duda: Chcę bardzo mocno podkreślić, że mimo trudnych czasów dzisiaj relacje polsko-amerykańskie kwitną. Jesteśmy pierwszym odbiorcą LNG w Europie. Jesteśmy wdzięczni za amerykańskie wsparcie w tym zakresie.
- 13:46
Kułeba: Dołączył do nas z dwóch powodów. Po pierwsze, w ramach rozwoju dialogu z prezydentem Zełenskim oraz dlatego, że chciał usłyszeć, co sądzimy i chciał też przekazać wyrazy podziwu dla wszystkich Ukraińców, którzy sprzeciwiają się rosyjskiej agresji.
- 13:45
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w nagraniu na Facebooku o spotkaniu z Bidenem i amerykańską delegacją: Po raz pierwszy jesteśmy w taki formacie 2+2. Usiedliśmy, porozmawialiśmy. Po tym dołączył do nas prezydent Biden, z którym też odbyliśmy długą, konstruktywną rozmowę.
- 13:44
W obwodzie charkowskim siły ukraińskie nie tylko bronią swoich pozycji, ale również rozpoczęły kontrofensywę - poinformował w sobotę na Telegramie szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. "Trwają walki na kierunku Mała Rohań. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły tam kilka miejscowości" – dodał. Mała Rohań jest położona na wschodnich obrzeżach Charkowa.
Szef władz obwodowych dodał, że walki trwają również na kierunku Izium, gdzie siły ukraińskiej utrzymają pozycje obronne. "Siły Zbrojne Ukrainy nadal bronią obwodu charkowskiego i nie cofną się ani o metr" - podkreślił Syniehubow.
- 13:21
Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował na Telegramie, że godzina policyjna, która miała zostać wprowadzona od godziny 20 w sobotę i trwać do godziny 7 w poniedziałek, nie zostanie wprowadzona.
Wyjaśniał, że obowiązuje godzina policyjna od 20 do 7 rano, ale "po stolicy i regionie będzie można poruszać się w niedzielne popołudnie".
- 12:57
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk: Według dostępnych informacji okupanci zaplanowali akcję pokazową i zamierzają przymusowo deportować etnicznych Ormian, Azerów i Turków meschetyńskich z Chersonia na okupowany ukraiński Krym.
- 12:51
Niech jak najszybciej skończy się haniebna wojna w Ukrainie - powiedział papież Franciszek. Wyraził uznanie dla organizacji wolontariatu i wszystkich osób w Europie, niosących pomoc ukraińskim uchodźcom.
Mamy nadzieję i modlimy się o to, by ta haniebna dla nas wszystkich, dla całej ludzkości wojna skończyła się jak najszybciej. To jest niedopuszczalne, każdego dnia dodaje się następnych zabitych i dalsze zniszczenia.
- 12:49
Wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie relacjonujemy tutaj.
- 12:47
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Białoruś zamierza dyslokować swe wojska na poligony z punktów stałego rozmieszczenia.
"Na kierunku wołyńskim nieprzyjaciel nie prowadzi działań ofensywnych. Jednocześnie zwraca się uwagę na wyprowadzanie jednostek Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z punktów stałego rozmieszczenia na poligony" - czytamy w komunikacie.
- 12:20
- 12:13
Dwa prywatne samoloty rosyjskiego oligarchy Jewgenija Szwidlera, które początkowo zatrzymano w Wielkiej Brytanii do wyjaśnienia, zostały przejęte na czas nieokreślony - poinformował brytyjski minister transportu Grant Shapps.
- 12:09
Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
- 12:04
W otoczonym przez Rosjan Mariupolu na południu Ukrainy wciąż pozostaje ponad 100 tysięcy osób, które potrzebują ewakuacji - ogłosiła wicepremier Iryna Wereszczuk. Mer miasta Wadym Bojczenko przekazał, że sytuacja w Mariupolu jest nadal krytyczna, a w centrum toczą się walki uliczne.
- 11:53
Uzgodniono plany uruchomienia w sobotę 10 korytarzy humanitarnych, by ewakuować cywilów z miast objętych działaniami wojennymi w Ukrainie - ogłosiła wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.
- 11:25
Apeluję o zwiększenie eksportu energii, by każdy w Rosji zrozumiał, że nie można wykorzystywać dostaw surowców do szantażowania innych krajów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online na forum liderów w Dosze - stolicy Kataru.
- 11:20
- 11:13
Wojska rosyjskie niechętnie angażują się w walki w mieście, preferując bombardowania i ostrzał artyleryjski, co ma na celu zmniejszenie strat, ale odbywa się kosztem dalszych ofiar wśród ludności cywilnej - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja nadal oblega pewną liczbę głównych miast ukraińskich, w tym Charków, Czernihów i Mariupol. Siły rosyjskie niechętnie angażują się w zakrojone na szeroką skalę operacje piechoty w miastach, preferując raczej masowe bombardowania lotnicze i artyleryjskie w celu osłabienia morale obrońców. Prawdopodobnie Rosja będzie nadal wykorzystywać ciężką siłę ognia na terenach miejskich, starając się ograniczyć swoje i tak już znaczne straty, kosztem dalszych ofiar wśród ludności cywilnej.
- 10:59
Od soboty wieczorem do poniedziałku rano w Kijowie i w obwodzie kijowskim będzie obowiązywać godzina policyjna - podał w komunikatorze Telegram mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Godzina policyjna będzie obowiązywać od 20.00 (19.00 polskiego czasu) w sobotę do 7.00 (6.00 w Polsce) w poniedziałek.
- 10:58
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
- 10:36
Rosyjskie wojska wkroczyły do miasta Sławutycz, około 60 kilometrów na wschód od elektrowni atomowej w Czarnobylu - podały w komunikatorze Telegram władze obwodu kijowskiego.
- 10:35
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,27 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.
Jak dodano, z Polski do Ukrainy wyjechały od 24 lutego 322 tysiące osób.
- 9:50
Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych podał najnowsze straty po stronie rosyjskiej.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 26 marca to według ukraińskich danych: około 16,4 tysiąca ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 575 czołgów, 1640 bojowych pojazdów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie, 91 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 51 systemów obrony przeciwlotniczej, 117 samolotów, 127 śmigłowców, 1131 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 73 cysterny, 56 bezzałogowców, dwa systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.
- 9:13
Wojska rosyjskie celowo ostrzeliwują magazyny z żywnością w Siewierodoniecku - podał w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
"Nie będzie jednak katastrofy humanitarnej w obwodzie ługańskim. Dostarczamy żywność i wszystko, co niezbędne do piwnic i schronów, codziennie ewakuujemy ludzi do bezpiecznych regionów kraju i w miarę możliwości przywracamy łączność" - dodał gubernator.
- 9:11
- 8:38
Rosyjskie wojsko ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń z udziałem ponad trzech tysięcy żołnierzy w pobliżu Japonii, w tym na wyspach, o których zwrot zabiega rząd w Tokio – podały japońskie media. Według nich manewry mogą być próbą ostrzeżenia Japonii w sprawie Ukrainy.
Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:
CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego
Autorka/Autor:mjz, pp
Źródło: tvn24.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu