Zdjęcie: OLEG PETRASYUK/EPA/PAP
4 czerwca 2024
Europa stoi w obliczu największych wyzwań w swojej współczesnej historii. Trzeba działać szybko i zdecydowanie. Ale - jak słyszymy od ekspertek - przede wszystkim wspólnie. Kształt Parlamentu Europejskiego po czerwcowych wyborach będzie miał kluczowe znaczenie dla podejmowanych i wdrażanych decyzji. A co jest stawką tych wyborów?
- Unia Europejska stoi przed szeregiem wyzwań, które są ze sobą powiązane. To m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa, zmian klimatu, migracji, obrony podstawowych wartości, rozszerzenia Wspólnoty czy różnic kulturowych między krajami członkowskimi.
- Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały ogromny wpływ na to, jak w kolejnych latach będzie kształtowała się unijna polityka. Organ ten ma bowiem uprawnienia do przyjmowania aktów prawnych, decydowania o budżecie UE i wyraża zgodę na obsadzanie najważniejszych europejskich stanowisk.
- Ekspertki oceniają: by poradzić sobie z problemami, kluczowe jest budowanie polityki solidarnościowej i wypracowywanie kompromisów.
- Czy będzie to możliwe w europarlamencie, w którym mocniejsze niż dziś mogą być ugrupowania prawicowe i populistyczne?
Od polityków z każdej strony sceny politycznej słyszymy, że czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego zadecydują o przyszłości Europy, która weszła w jeden z najbardziej krytycznych zakrętów i może się wykoleić. Inne obrazowe porównania mówią o wyborze między Zachodem a Wschodem.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam