Szefowa KE: jestem zwolenniczką tarczy obrony powietrznej jako wspólnego europejskiego projektu

Źródło:
PAP
Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą
Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i EuropąTVN24
wideo 2/8
Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i EuropąTVN24

Ursula von der Leyen stwierdziła, że "tarcza obrony powietrznej" mogłaby być "wspólnym europejskim projektem". Szefowa Komisji Europejskiej przyznała, że jest zwolenniczką takiego rozwiązania. - Jeśli byłaby na to zgoda, musimy znaleźć finansowanie albo w postaci składek krajowych, albo nowych, własnych zasobów - mówiła w czasie debaty czworga kandydatów na nowego przewodniczącego KE.

Von der Leyen podkreślała, że wojna konwencjonalna wróciła do Europy i toczy się na Ukrainie z wysoką intensywnością. W reakcji na to – jej zdaniem – UE musi przegotować obronę powietrzną i siły lądowe.

- Pytanie, co chcemy zrobić na wspólnym europejskim poziomie. Jestem zwolenniczką, przykładowo, tarczy obrony powietrznej jako wspólnego europejskiego projektu. Jeśli byłaby na to zgoda, musimy znaleźć finansowanie albo w postaci składek krajowych, albo nowych własnych zasobów – powiedziała.

Debata, w której wzięła udział von der Leyen, została zorganizowana przez think tank Bruegel i dziennik "Financial Times". Uczestniczyli w niej także: kandydat socjalistów Nicolas Schmit, reprezentujący grupę polityczną Odnowić Europę Sandro Gozi oraz Anders Vistisen z partii Tożsamość i Demokracja.

Tusk zapowiada projekt "europejskiej żelaznej kopuły"

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek, że razem z innymi premierami państw europejskich za kilka dni będzie chciał projekt "europejskiej żelaznej kopuły" przedstawić "tej i przyszłej" Komisji Europejskiej oraz "tej i przyszłej" Radzie Europejskiej.

- Tak, aby idea paneuropejskiej obrony powietrznej, tej żelaznej kopuły nad Europą, stawała się coraz mniej marzeniem, a coraz bardziej realnym, praktycznym planem - podkreślił.

Poparcie dla rozwijania wspólnej europejskiej obrony powietrznej obecna szefowa KE wyrażała już wcześniej. Wspomniała o tym m.in. w swoim przemówieniu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Von der Leyen zapowiedziała wówczas, że jeśli zostanie ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji, zaproponuje "kilka projektów obronnych" dotyczących "wspólnego europejskiego pola zainteresowania".

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP