Komisja Europejska

Komisja Europejska

Komisja Europejska poprosiła Polskę o więcej informacji w sprawie masek ochronnych przekazanych Warszawie, które zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie posiadają certyfikatu CE. Jak wyjaśniono, przeprowadzone zostaną dodatkowe testy, aby sprawdzić, czy zakupione w ramach wspólnotowego instrumentu wsparcia kryzysowego maski spełniają normy - dowiedział się brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Komisja Europejska przedstawiła w środę pakiet wytycznych i zaleceń w sprawie stopniowego otwarcia granic wewnętrznych Wspólnoty. Jest to niezbędne, by umożliwić turystykę w Europie, która w wielu krajach członkowskich odpowiada za znaczną część PKB. KE podkreśliła, że znoszenie restrykcji dotyczących podróży musi odbywać się przy jednoczesnym zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Unia Europejska może wyjść z obecnego kryzysu jeszcze silniejsza - takie przekonanie wyrazili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, KE Ursula von der Leyen i szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli w liście na łamach dziennika "Corriere della Sera" w sobotę.

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej spotkali się na kolejnym szczycie w formie wideokonferencji w sprawie odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię. Jak ustalono, Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia, który będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że mowa jest nie o miliardach, ale o kwocie przekraczającej bilion euro.

Jest ewidentne, że musimy pracować razem. COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć - oceniła we wtorek unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu. - Jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest znalezienie skutecznej terapii i szczepionek - uznała. Przestrzegła przed zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.