W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego obywatele państw UE wybiorą łącznie 720 nowych eurodeputowanych. Ich liczba będzie większa niż w obecnej, kończącej się kadencji. Który kraj będzie miał najwięcej, a który najmniej posłów do PE?
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Tego dnia zagłosujemy na nowych eurodeputowanych do tej unijnej instytucji, którzy odpowiadać będą m.in. za kształtowanie prawa na szczeblu europejskim. W obecnej, dobiegającej końca kadencji PE mieliśmy 705 europosłów, w tym 52 z Polski. W nadchodzącej kadencji liczba ta się jednak zmieni.
Wybory do PE 2024. Ilu będzie europosłów
Liczba europosłów jest ustalana przed każdymi eurowyborami, dlatego może się różnić na przestrzeni lat. Nie może być ich jednak więcej niż 750 plus przewodniczący. Każde państwo UE może mieć minimalnie sześciu posłów, a maksymalnie 96 posłów.
W wyborach europejskich w 2024 roku Europejczycy wybiorą łącznie 720 europosłów. Najwięcej będą mieć Niemcy - 96, a najmniej Malta, Cypr i Luksemburg - po sześciu. Polska zyska jednego europosła względem kadencji 2019-2024 - będziemy mieć 53 przedstawicieli. Liczba europosłów przypadających dla każdego kraju w kadencji 2024-2029 prezentuje się następująco:
Niemcy: 96 Francja: 81 Włochy: 76 Hiszpania: 61 Polska: 53 Rumunia: 33 Holandia: 31 Belgia: 22 Grecja: 21 Czechy: 21 Szwecja: 21 Portugalia: 21 Węgry: 21 Austria: 20 Bułgaria: 17 Dania: 15 Finlandia: 15 Słowacja: 15 Irlandia: 14 Chorwacja: 12 Litwa: 11 Słowenia: 9 Łotwa: 9 Estonia: 7 Cypr: 6 Luksemburg: 6 Malta: 6
Jak ustala się liczbę europosłów
Liczbę europosłów wybieranych z każdego kraju ustala się na zasadzie degresywnej proporcjonalności. Oznacza ona, że liczba mandatów przysługujących danemu państwu przydzielana jest na podstawie liczby ludności tego państwa, ale jednocześnie państwa o większej liczbie ludności zgadzają się być niedostatecznie reprezentowane na rzecz większej reprezentacji z krajów mniej zaludnionych. W praktyce oznacza to, że każdy poseł do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż każdy poseł z mniejszego kraju. Im większy kraj, tym mniejsza liczba mandatów w stosunku do liczby ludności.
Zwiększenie łącznej liczby europosłów w nadchodzących wyborach ma związek ze zmianami demograficznymi w Unii. Wskutek decyzji podjętej w zeszłym roku przez Radę Europejską, i zatwierdzonej przez PE, 12 krajów zyska 15 dodatkowych mandatów. Francja, Hiszpania i Holandia otrzymają po dwa, a Austria, Dania, Belgia, Polska, Finlandia, Słowacja, Irlandia, Słowenia i Łotwa po jednym.
Źródło: elections.europa.eu, europarl.europa.eu
Źródło zdjęcia głównego: RONALD WITTEK/PAP/EPA