Szczepan Twardoch - "Pokora"

Laureat m.in. Brücke Berlin Preis (2014) za powieść "Drach" - Szczepan Twardoch, jeden z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy polskich. Brücke Berlin Preis - to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich wręczanych w Niemczech. Przyznawana jest co dwa lata najlepszym książkom i pisarzom krajów Europy Środkowej i Wschodniej (nagrodę otrzymał również niemiecki tłumacz Twardocha - Olaf Kühl). W tym roku nagroda wręczona zostanie po raz ósmy. Pierwszą laureatką nagrody w 2002 roku była Olga Tokarczuk.

 

Twardoch jest autorem bestsellerowych powieści: "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016), "Królestwo" (2018) i "Królestwo"" (2020). W jego literackim dorobku znajdują się również: uznawany za literackie odkrycie "Wieczny Grunwald" (2010), tom dzienników "Wieloryby i ćmy" (2015), zbiór opowiadań "Ballada o pewnej panience" (2017) oraz wybór felietonów "Jak nie zostałem poetą" (2019). Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się "Król", entuzjastycznie przyjęty przez tamtejszą krytykę literacką. Na podstawie powieści powstał serial w Canal +.

 

Agata Passent spotyka się ze Szczepanem Twardochem z okazji premiery książki "Pokora" (Wydawnictwo Literackie, 2020). "Nie piszę powieści o rzeczach, o których wiem, jak opowiedzieć, albo o rzeczach, które mam bardzo konsekwentnie przemyślane i uporządkowane. Jeśli ja mam rzeczy przemyślane i uporządkowane, to albo o nich nic nie piszę, albo piszę teksty dyskursywne. Natomiast jeśli piszę powieść, to literatura służy mi do badania rzeczy, o których nie umiem inaczej mówić. Sam proces pisania powieści jest dla mnie takim intuicyjnym, o sprawach, których nie mam uporządkowanych" - mówi Szczepan Twardoch w rozmowie z Agatą Passent.