Kobieta otrzymała macicę od swojej siostry. Pierwszy taki przeszczep w Wielkiej Brytanii

Źródło:
wombtransplantuk.org, Evening Standard, The Guardian
12.01.2020 | Kiedy miała 17 lat dowiedziała się, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Jej syn Benjamin jest okazem zdrowia
12.01.2020 | Kiedy miała 17 lat dowiedziała się, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Jej syn Benjamin jest okazem zdrowiaMarek Nowicki | Fakty TVN
wideo 2/4
12.01.2020 | Kiedy miała 17 lat dowiedziała się, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Jej syn Benjamin jest okazem zdrowiaMarek Nowicki | Fakty TVN

Pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii zakończył się sukcesem - poinformowała w środę organizacja Womb Transplant UK, działająca na rzecz zwiększania dostępności takich transplantacji. Zabieg przeprowadzono w lutym tego roku w szpitalu klinicznym im. Winstona Churchilla w Oksfordzie. Zarówno 40-letnia dawczyni organu, jak i 34-letnia biorczyni czują się dobrze. Druga z nich oczekuje na rozpoczęcie procedury zapłodnienia in vitro. Kobiety są siostrami.

Niezwykła historia sióstr została opisana na stronie internetowej organizacji Womb Transplant UK. Jak wyjaśniono, młodsza z nich urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, co uniemożliwiało jej realizację marzenia o tym, by zostać matką. Starsza z sióstr, która w przeszłości urodziła już dwójkę dzieci i nie planowała kolejnych, postanowiła przekazać jej swoją macicę. Transplantacja zakończyła się sukcesem.

- Zarówno biorczyni, jak i dawczyni organu są przeszczęśliwe - przekazał, cytowany przez portal Evening Standard, profesor Richard Smith. W lutym współprzewodniczył on ponad 30-osobowemu zespołowi zaangażowanemu w pierwszą transplantację macicy w Wielkiej Brytanii. Operację przeprowadzono w szpitalu im. Winstona Churchilla w Oksfordzie. Przeszczepienie organu zajęło medykom ponad 9 godzin. Wszyscy chirurdzy, anestezjolodzy i inni specjaliści wzięli udział w zabiegu nieodpłatnie. Jego pozostałe koszta, w wysokości około 25 tysięcy funtów, zostały opłacone przez organizację Womb Transplant UK.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy miała 17 lat, usłyszała, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Jej syn Beniamin jest okazem zdrowia

Pierwsza transplantacja macicy w Wielkiej Brytanii zakończona sukcesem

Jak przyznała na łamach portalu Evening Standard Isabel Quiroga, która również współprzewodniczyła zespołowi lekarzy, ze względu na ryzyko odrzucenia organu "pierwsze dwa tygodnie po operacji były dla wszystkich niezwykle stresujące". Lekarka zaznaczyła, że obecnie przeszczepiona macica "funkcjonuje perfekcyjnie". - Jesteśmy niezwykle dumni z tego, co udało się nam osiągnąć i cieszymy się szczęściem biorczyni - dodała. - Dawczyni wróciła już w pełni do zdrowia, a stan zdrowia biorczyni jest bardzo dobry. Kobieta jest obecnie poddawana terapii immunosupresyjnej i nie może się już doczekać posiadania dziecka - przekazał Evening Standard prof. Richard Smith.

Zdiagnozowany u biorczyni zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera objawia się brakiem lub niedorozwojem macicy i pochwy. Co istotne, wada ta nie wpływa na funkcjonowanie jajników. Dlatego też przed zabiegiem od 34-latki pobrano komórki jajowe, co umożliwi jej późniejsze zajście w ciążę przy wykorzystaniu metody in vitro. W trakcie całej ciąży będzie ona jednak musiała kontynuować przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Zapobiegają one odrzuceniu przeszczepionego organu, mogą też jednak powodować zwiększenie ciśnienia krwi, obrzęki i cukrzycę, a także wzrost ryzyka zachorowania na raka. Z uwagi na to po maksymalnie dwóch ciążach przeszczepiona kobiecie macica zostanie usunięta, co umożliwi ich późniejsze odstawienie.

Drugi przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii ma się odbyć jeszcze tej jesieni. Kolejne kilkanaście pacjentek jest już na etapie przygotowań do operacji. 10 z nich ma otrzymać organ od kobiet, u których stwierdzono śmierć mózgową, a 5 od żywych dawczyń. Jak na razie organizacja Womb Transplant UK posiada środki na opłacenie czterech zabiegów. Zbiórka na ten cel trwa. Przez lata z organizacją skontaktowało się około 500 zainteresowanych otrzymaniem macicy.

Przeszczep macicy

Po raz pierwszy próbę transplantacji macicy podjęto w 2002 roku w Arabii Saudyjskiej. Pionierski zabieg, z udziałem 26-letniej pacjentki, nie zakończył się jednak sukcesem. Po trzech miesiącach od jego przeprowadzenia lekarze musieli usunąć biorczyni przeszczepiony organ z powodu martwicy wywołanej zatorowością zakrzepową. Kolejna taka próba odbyła się w 2011 roku w Turcji. Pierwszym ośrodkiem, który przeprowadził ja w Europie był szwedzki szpital uniwersytecki Sahlgrenska University Hospital w Goeteborgu.

W 2014 roku w Goeteborgu wykonano dziewięć kolejnych transplantacji macicy. - To nowy rodzaj chirurgii. Nie mieliśmy podręczników, aby się go nauczyć - mówił wówczas dr Matts Brannstroem, kierownik wydziału położnictwa i ginekologii uniwersytetu w Goeteborgu. Tego samego roku w Szwecji na świat przyszło pierwsze dziecko urodzone po przeszczepie macicy. Jego matka Emelie Eriksson zaszła w ciążę rok po transplantacji, dzięki metodzie in vitro. Kobieta przez cały okres ciąży musiała przyjmować leki immunosupresyjne, z uwagi na co lekarze obawiali się potencjalnych wad płodu. Chłopiec urodził się jednak zupełnie zdrowy.

Dotąd, poza Szwecją, operacje przeszczepu macicy były przeprowadzane w Turcji, USA, Czechach, Niemczech, Brazylii, Chinach, Serbii i Indiach. Dzięki zabiegom na świat przyszło około 50 dzieci. Od teraz procedurze poddawać się będą mogły także pacjentki w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TEŻ: Film o niezwykłej drodze do macierzyństwa kobiety, która urodziła się bez macicy. "Podwójny dar życia" opowiada nie tylko o postępach i cudach medycyny, ale także o sile międzypokoleniowych więzi. Cierpiąca na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH) Deborah stała się pierwszą kobietą we Francji, która urodziła dziecko po operacji przeszczepu macicy. Dawczynią została matka Debrah, Brigitte.

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: wombtransplantuk.org, Evening Standard, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock