Szwecja

Szwecja

Tort w kształcie papieru toaletowego, wymyślony prawdopodobnie przez cukierników z Karlstad w Szwecji, staje się światowym trendem. Nowe ciasto w czasach koronawirusa nie tylko cieszy klientów, ale także ratuje miejsca pracy w cukierniach. Podobne można kupić już między innymi w Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Chiński sąd skazał hongkońskiego księgarza, obywatela Szwecji, Guia Minhaia na 10 lat więzienia za rzekome przekazywanie informacji wywiadowczych. Sprawa doprowadziła do konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Chinami a Szwecją. Sztokholm domaga się uwolnienia księgarza, a Pekin przestrzega przed próbami ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow nazwał "bezprecedensowymi" plany NATO dotyczące - jak to określił - "zbliżania się do granic" Rosji i "wciągania do manewrów" Sojuszu krajów neutralnych. Minister mówił o tym po rozmowach w Moskwie z szefową dyplomacji Szwecji Ann Linde.

Kilkanaście rzeźb z brązu oraz rycin hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dalego zostało skradzionych z galerii Couleur w dzielnicy Sztokholmu Oestermalm. Co najmniej dwóch sprawców włamało się do galerii w czwartek nad ranem.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił o przebaczenie za zestrzelenie ukraińskiego samolotu - podało biuro prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski ocenił, że przyznanie się przez Teheran do winy było "krokiem we właściwym kierunku". Podobnego zdania są władze w Berlinie. Premier Szwecji podkreślił natomiast, że Iran musi ponieść pełną odpowiedzialność. - To, że samolot został zestrzelony, jest potworne i przerażające - stwierdził. Szef brytyjskiego rządu zaapelował o deeskalację napięcia.

Donosy od osób zaniepokojonych możliwością wykorzystywania Grety Thunberg przez jej rodziców wpłynęły do szwedzkich służb socjalnych. Autorzy zgłoszeń zarzucają opiekunom 16-latki między innymi brak troski o jej zdrowie i kondycję psychiczną. Szczegóły postępowania pozostają niejawne, a sama aktywistka podkreśla, że to właśnie dzięki działaniom na rzecz klimatu "czuje się dobrze".

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została uznana "Człowiekiem Roku 2019" w corocznym plebiscycie amerykańskiego tygodnika "Time". 16-latka jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł.

W Sztokholmie, gdzie trwa tak zwany Tydzień Noblowski, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Księgarnie eksponują książki pisarki, w radiu codziennie pojawiają się odcinki jej powieści, a entuzjaści Tokarczuk, polując na autograf, czekają na nią przed hotelem. W niedzielę wieczorem pisarka wraz z pozostałymi laureatami nagrody weźmie udział w Koncercie Noblowskim.

W sobotę po południu w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej laureaci literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 prezentują swoje odczyty. Transmisja na żywo na tvn24.pl.

Szwedzka prokuratura umorzyła we wtorek dochodzenie w sprawie zarzutów o gwałt pod adresem założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a. Decyzja zakończyła trwającą prawie dekadę sprawę, która zmusiła Australijczyka do ukrywania się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. - To koniec związku Assange'a ze szwedzkim wymiarem sprawiedliwości - powiedział prawnik 48-latka, który przebywa obecnie w więzieniu w stolicy Wielkiej Brytanii.