Od grudnia więcej płatnych dróg

Via Baltica przy polsko-litewskim przejściu granicznym Budzisko-Kalvarija
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak o zaostrzeniu kar dla drogowych recydywistów
Źródło: TVN24
Od 1 grudnia 2025 roku sieć dróg płatnych w Polsce rozszerzy się o 645 kilometrów - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zmiany obejmą pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, czyli ciężarówki i autobusy.

"Aktualnie opłata elektroniczna jest pobierana na ok. 5225 km dróg krajowych, zaś po planowanym rozszerzeniu opłata będzie pobierana na ok. 5869 km (rozszerzenie o ok. 645 km)" - przekazał resort.

Dodano, że zmianie ulegnie również bazowa stawka opłaty elektronicznej, która nie była aktualizowana od 2011 r. do 2021 r., a tylko waloryzowana co roku o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Ministerstwo wskazało, że rozszerzenie elektronicznego systemu poboru opłat o kolejne odcinki dąży do ujednolicania sieci dróg płatnych oraz zachowania szczelności wybranych ciągów komunikacyjnych.

Lista płatnych dróg rozszerzona

"Planowane rozszerzenie jest kontynuacją polityki obejmowania nowo wybudowanych dróg najwyższej klasy opłatą za przejazd pojazdów o masie powyżej 3,5 t" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Ostatnio sieć dróg płatnych została rozszerzona w listopadzie ubiegłego roku o ok. 1600 km.

W Polsce pobór opłat realizowany jest przez e-TOLL i odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drogach.

Systemem e-TOLL objętych jest około 5225 km sieci dróg płatnych
Systemem e-TOLL objętych jest około 5225 km sieci dróg płatnych
Źródło: System e-Toll
OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Zobacz także: