Medycyna

Medycyna

Lex szarlatan. "Chodzi o to, żeby nie można było oszukiwać ludzi"

- Są praktyki, o których wiadomo, że z założenia są oszustwem i one powinny być zakazane - tak mówi o oczekiwaniach medyków wobec ustawy "lex szarlatan" Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. - Naszą intencją nie jest natomiast to, żeby zakazać akupunktury czy jogi, tylko to, żeby nie służyły one za alternatywę na przykład dla leczenia onkologicznego - dodaje. Jaki kształt ostatecznie przyjmie ustawa? To wciąż otwarte pytanie - obecnie jest w konsultacjach.

Medycyna oblegana. Są pierwsze listy rankingowe

Część uczelni kształcących na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym ogłosiło już pierwsze listy rankingowe dla kandydatów. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu o jedno miejsce ubiegają się 32 osoby (kierunek lekarsko-dentystyczny). Planowany przez resort zdrowia limit przyjęć w nadchodzącym roku akademickim to 10249 osób na kierunku lekarskim i 1441 na lekarsko-dentystycznym i jest wyższy niż rok temu. Samorząd lekarski patrzy na to sceptycznie.

Szarlataneria w oficjalnym wykazie usług? Lekarze nie kryją oburzenia

Usługi w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej - taka pozycja znalazła się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. - Szkoda, że rządzący po raz kolejny uwierzyli w jakąś magiczną wiedzę niedostępną światu medycznemu. To w przyszłości przyniesie bardzo negatywne konsekwencje, to zagraża zdrowiu i życiu pacjentów - komentuje Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wearables - gadżety, które mogą uratować życie

Wearables, czyli technologie noszone, to już nie tylko gadżety dla fanów nowinek technologicznych. W ciągu ostatnich kilku lat przeznaczenie tych urządzeń zmieniło się i dziś pomagają wcześnie wykrywać arytmię, migotanie przedsionków czy hiperglikemię. Jakie dają możliwości, komu najbardziej się przydają i czy są wiarygodne? 

Diagnoza, która "zrujnowała im świat" i sukces eksperymentalnego zabiegu

Po wielu latach starań pani Natalia zaszła w ciążę. Badanie potwierdziło jednak rzadką wadę płodu - przepuklinę mózgową. - Nasze życie się zatrzymało. Żyliśmy tylko kontrolami albo płaczem. Bo za każdym razem nasza nadzieja była gaszona - mówi kobieta. W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM pojawił się pomysł. Przy wsparciu zespołów z Brazylii i USA przeprowadzono zabieg, który był pierwszym takim w Europie. Operacja się udała.

Innowacyjna operacja robotyczna. W Polsce było takich zaledwie kilka

Błona śluzowa z policzka posłużyła do rekonstrukcji moczowodu. Jedna z niewielu tego typu operacji robotycznych w Polsce odbyła się podczas wizyty profesora Benjamina I. Chunga z Uniwersytetu Stanforda, jednego z najbardziej doświadczonych specjalistów chirurgii robotycznej w USA, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Pacjent nie żyje, lekarz oskarżony

Lekarz Marek B. odpowie przed sądem za nieumyślne narażenie pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyzna wypisany do domu, zdaniem prokuratury przedwcześnie, zmarł. Lekarz nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Pielęgniarki apelują do ministerstwa. Chodzi o przeciwdziałanie agresji

78 procent pielęgniarek i położnych było ofiarą agresji w miejscu pracy, a prawie 98 procent było świadkiem takich zachowań w pracy - wskazuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. OZPiP, wraz z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, zaapelowały do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny o podjęcie pilnych działań przeciwko agresji w stosunku do pielęgniarek i położnych oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych.