Uczniowie chcieli poznać kandydatów na kuratorów oświaty. Nie mogli, bo to tajemnica

Źródło:
tvn24.pl
Odwołanie Barbary Nowak (materiał z 15.12.2023)
Odwołanie Barbary Nowak (materiał z 15.12.2023)TVN24
wideo 2/5
Odwołanie Barbary NowakTVN24

Uczniowie chcieli porównać oferty kandydatów na kuratorów oświaty, których nowa władza wymienia po jesiennych wyborach. Wojewodowie – z kilkoma wyjątkami – uznali jednak, że to tajemnica i nazwisk nie udostępnili. - To stawia pod znakiem zapytania transparentność całego procesu – uważa Kacper Nowicki z Fundacji Varia Posnania.

Po zmianie władzy nowa koalicja rządząca zabrała się za wielkie "sprzątanie" w kuratoriach oświaty. Na przełomie grudnia i stycznia ministra edukacji Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska) odwołała wszystkich 16 kuratorów, zaczynając od Barbary Nowak, która rządziła szkołami w Małopolsce. Ścigająca nauczycieli pod pretekstem organizowania przez nich "tęczowych piątków" i udziału w protestach działaczka PiS była symbolem – jak mówiła Nowacka – "kręcenia bata na szkoły i uczniów". Teraz będzie kandydować z listy tej partii do sejmiku województwa małopolskiego.

ZOBACZ: Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Po błyskawicznej wymianie kadrowej wojewodowie zaczęli ogłaszać konkursy na nowych kuratorów. Kilka z nich już się zakończyło, inne jeszcze trwają.

Uczniowie zrzeszeni w trzech organizacjach – Fundacji na rzecz Praw Ucznia, Fundacji Varia Posnania i Stowarzyszenia Umarłych Statutów – chcieli poznać oferty kandydatów na kuratorów oświaty. Z pomocą Aliny Czyżewskiej, aktywistki działającej na rzecz transparentności publicznych instytucji, zawnioskowali do urzędów wojewódzkich o listę osób ubiegających się o stanowiska. Szybko jednak okazało się, że plan jest skazany na porażkę, bo dla większości wojewodów nazwiska kandydatów są… tajemnicą.

"Utknęliśmy w państwie tajności"

- Chcieliśmy zapytać wszystkich kandydatów, jakie są ich pomysły na oświatę. Na przykład: co sądzą o akcjach takich jak "tęczowy piątek" czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny? Chcieliśmy dowiedzieć się, co zrobią ze skargami na dyrektorów szkół, z którymi dotychczasowi kuratorzy często nic nie robili. Myśleliśmy, że zwrócimy uwagę na obecną w szkołach przemoc, na legalność statutów. Miały powstać infografiki, w których porównalibyśmy konkretne propozycje – wymienia w rozmowie z tvn24.pl Kacper Nowicki z Fundacji Varia Posnania.

Nic z tego. – Utknęliśmy w państwie tajności – komentuje Alina Czyżewska, której wnioski do urzędów wojewódzkich spotkały się w zdecydowanej większości z odmową. - To stawia pod znakiem zapytania transparentność całego procesu – ocenia Nowicki.

Wyjątkiem było Pomorze. Urzędnicy z Gdańska podali nazwisko jedynego wówczas kandydata.

Również nasza redakcja 19 lutego wysłała do wszystkich 16 urzędów wojewódzkich w kraju pytania o zgłoszone kandydatury na kuratorów. Otrzymaliśmy 10 odpowiedzi, jednak w zaledwie trzech przypadkach (woj. świętokrzyskie, lubelskie i - po publikacji - łódzkie) udało nam się uzyskać nazwiska ubiegających się o kuratoryjne stanowisko.

- Nawet wybór prokuratora krajowego okazuje się obecnie bardziej transparentny. Znamy kandydatów, a strona społeczna mogła dzięki temu zorganizować wysłuchanie publiczne – komentuje prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów Łukasz Korzeniowski.

Tajne konkursy na kuratorów oświaty

Co z pozostałymi województwami? W zależności od regionu urzędnicy przyjmują różne tłumaczenia. Przedstawiciele wojewody podkarpackiego pytani, dlaczego odmawiają udostępnienia informacji publicznej, tłumaczą, że kandydaci "nie pełnią funkcji publicznych" i przysługuje im "ochrona prywatności". "Brak jest przepisów prawa dających podstawę do udzielenia żądanej informacji" – odpisał nam rzecznik wojewody podkarpackiego Bartosz Gubernat.

W odmowie skierowanej do Aliny Czyżewskiej urzędnicy z Rzeszowa powołują się między innymi na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnej sprawie. Fragment jego uzasadnienia jest jednak sprzeczny z tym, co piszą przedstawiciele wojewody podkarpackiego. "Nawet osoby fizyczne niewchodzące w skład aparatu państwa w pewnych warunkach powinny być traktowane jako osoby pełniące funkcje publiczne (...). Odnosi się to w praktyce orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego np. do (...) osób ubiegających się o miejsce w służbie publicznej" – czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA.

Podkarpacki urząd ma jednak wątpliwości, a te – jak czytamy w odpowiedzi – powinny być rozwiewane na korzyść prywatności kandydatów. Wahania są też po sąsiedzku, bo w Małopolsce. Urzędnicy wojewody kazali Czyżewskiej czekać na odpowiedź dwa miesiące, do końca marca. "Wymagane jest pogłębione wyjaśnienie wątpliwości prawnych" – wyjaśniła dyrektorka generalna urzędu w Krakowie Lucyna Gajda. Zaznaczmy, że 23 lutego konkurs został rozstrzygnięty, a na nową małopolską kurator oświaty nominowana została skonfliktowana ze swoją poprzedniczką Gabriela Olszowska, wieloletnia dyrektorka jednego z krakowskich gimnazjów.

W odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe wojewody małopolskiego odpowiedziało, że "ustawodawca nie przewidział upubliczniania danych kandydatów spełniających wymogi formalne czy tych, którzy przystąpili do konkursu". Urzędnicy powołali się na ustawę Prawo oświatowe i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2016 roku. Nie odnieśli się jednak do ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W innych województwach ochrona prywatności kandydatów na publiczną funkcję też bierze górę nad jawnością procedury. Na przykład wojewoda kujawsko-pomorski po naszych pytaniach… spytał kandydatów, czy życzą sobie podania nam ich nazwisk. Zgody widocznie nie otrzymał, bo z maila dowiadujemy się tylko, że komisja konkursowa zbierze się 1 marca.

Do naszej prośby o udostępnienie nazwisk kandydatów na kuratorów oświaty nie ustosunkowały się w swoich odpowiedziach kolejne urzędy wojewódzkie, między innymi mazowiecki, podlaski i wielkopolski, informując jedynie, że do publicznej wiadomości zostanie podana rzecz oczywista: nazwisko nowego kuratora oświaty. 

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alicja Waliszewska odpowiedziała nam z kolei 23 lutego, że oferty kandydatów są jeszcze w zamkniętych kopertach i otworzy je dopiero komisja. Podobną odpowiedź uzyskaliśmy z biura prasowego wojewody zachodniopomorskiego.

Z biura wojewody lubelskiego dowiedzieliśmy się za to, że do konkursu zgłosili się Robert Makarewicz, Tomasz Szabłowski i Anna Wiśniewska (był jeszcze czwarty kandydat, ale nie spełnił warunków formalnych). Ostatecznie to Szabłowski, dyrektor XXX LO w Lublinie, wygrał konkurs. Został powołany na nowe stanowisko 26 lutego.

Lubelski kurator oświaty Tomasz SzabłowskiPAP/Wojtek Jargiło

W Świętokrzyskiem było gęściej. O stanowisko kuratora walczyło siedem osób: Grażyna Dekiel, Andrzej Jakubiec, Piotr Łojek, Bartosz Prońko, Luiza Sornat-Kułagowska, Andrzej Sosnowski i Marzena Stempniak. Wygrał Piotr Łojek, dotychczasowy dyrektor wydziału edukacji w kieleckim magistracie. Z informacji medialnych wiemy, że o stanowisko na Pomorzu walczą Grzegorz Kryger i Paweł Trawicki. Obaj mają doświadczenie nauczycielskie.

Żadnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy od wojewodów: lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Tuż po publikacji naszego artykułu otrzymaliśmy za to odpowiedź od wojewody łódzkiego - urzędnicy udostępnili nam nazwiska kandydatów: Janusza Brzozowskiego, Agaty Kobylińskiej i Michała Olczaka.

22 lutego konkurs został rozstrzygnięty - nowym łódzkim kuratorem oświaty został Brzozowski.

"Jakby każde województwo działało w innym państwie"

Alina Czyżewska w rozmowie z naszym portalem ocenia, że każde z województw "inaczej szanuje prawa obywatelskie", na co nie powinno być miejsca w demokratycznym państwie.

- To nie jest kwestia interpretacji prawa. Artykuł 61 Konstytucji mówi o tym, że każdy organ władzy ma działać w sposób jawny, a obywatele mają prawo do informacji o działaniach władzy. W praktyce wygląda to jednak tak, jakby każde województwo działało w innym państwie. To są przedstawiciele rządu w terenie, dlatego trzeba postawić pytanie: panie premierze, jak ma wyglądać ta Polska? – pyta Czyżewska. Dodaje, że "uwielbienie tajności" charakteryzuje w zasadzie każdy dotychczasowy polski rząd.

- Zniechęcające do walki o dostęp do informacji publicznej jest to, że trzeba dochodzić swoich praw w sądzie. Często sądy stają po stronie obywatela, jednak władze godzą się z "przegraną" już na etapie odmowy udzielenia informacji publicznej, bo nie grozi im nic, poza zwrotem kosztów postępowania w wysokości kilkuset złotych, oczywiście z naszych podatków. A obywatel na sprawiedliwość musi czekać nawet kilka lat - dodaje aktywistka. Podkreśla, że ustawa ma gwarantować uzyskanie informacji w 14 dni.

Pytana o jawność kandydatów na stanowiska kuratorów, dr Katarzyna du Vall, radca prawny i specjalistka w zakresie prawa mediów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytycznie podchodzi do odpowiedzi urzędów, według których ujawnienie imion i nazwisk kandydatów nie ma podstaw prawnych. – Ten argument wydaje się chybiony – ocenia prawniczka w rozmowie z tvn24.pl.

- Mając na względzie transparentność i jawność życia publicznego, uważam, że istnieją przesłanki do ujawnienia imion i nazwisk tych osób, które zgłosiły się do konkursu na stanowisko kuratora oświaty i spełniły wymogi formalne – komentuje Katarzyna du Vall. Przytacza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że "osoba kandydująca do służby publicznej musi godzić się już od momentu złożenia zgłoszenia do procedury naboru na stanowisko w służbie publicznej z zainteresowaniem opinii publicznej co do samego faktu jej kandydowania i kwalifikacji umożliwiających ubieganie się o określone stanowisko".

Katarzyna du Vall podkreśla jednak, że "obowiązujące w Polsce przepisy nie przesądzają jednoznacznie, czy ujawnieniu podlegają imiona i nazwiska osób ubiegających się o stanowisko kuratora oświaty". Alina Czyżewska przyznaje, że bardziej szczegółowe przepisy przyniosłyby "korzyść dla jawności", jednak uważa, że już obecne przepisy są klarowne, jeśli chodzi o transparentność. – Prawo jest jasne. Wystarczyłoby, żeby urzędy znały przepisy i je szanowały – ocenia aktywistka.

- Mając na względzie transparentność i jawność życia publicznego, uważam, że istnieją przesłanki do ujawnienia imion i nazwisk tych osób, które zgłosiły się do konkursu na stanowisko kuratora oświaty i spełniły wymogi formalne – podsumowuje dr Katarzyna du Vall z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla działaczy Stowarzyszenia Umarłych Statutów obecne przepisy są jednak niewystarczające. Szef organizacji Łukasz Korzeniowski w rozmowie z tvn24.pl ocenia, że "wybór kuratorów oświaty powinien być bardziej transparentny". - Nie tylko nie wiemy, kto kandyduje na te stanowiska, ale też na podstawie jakich kryteriów komisja konkursowa dokonuje swoich wyborów. Do procesu powinni być dopuszczeni uczniowie, nauczyciele, organizacje pozarządowe, które mogłyby zadawać kandydatom pytania. Przepisy w tym zakresie powinny być zmienione – uważa Korzeniowski.

O sprawę zapytaliśmy również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy według MEN nazwiska kandydatów na kuratorów są informacją publiczną i czy urzędy wojewódzkie powinny udostępniać ich dane, a także czy toczą się prace nad ewentualną zmianą procedury wyboru kuratora. Nie otrzymaliśmy jak dotąd odpowiedzi.

Walka o oświadczenie majątkowe Barbary Nowak

Transparentność nie była na pewno jedną z cech działania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Bliska władzy Zjednoczonej Prawicy urzędniczka nie zgadzała się na publikację swoich oświadczeń majątkowych, twierdząc, że mogłoby to zagrozić jej lub jej bliskim. Mówiła, że obawia się nękania i stalkingu. Poprzedni wojewoda Łukasz Kmita (PiS) odmawiał udostępnienia oświadczenia tak dziennikarzom, jak i posłom ówczesnej opozycji. Miał do tego prawo. Tak jak obecny wojewoda Krzysztof Jan Klęczar (PSL) ma prawo ten dokument odtajnić, jeżeli uzna, że przypadek Barbary Nowak jest "szczególnie uzasadniony".

Barbara NowakTVN24

Wygląda jednak na to, że następczyni działaczki PiS odwraca trend tajności. Nowa małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska opublikowała 25 lutego CV, jakie złożyła do komisji konkursowej.

"Stało się. Stałam się osobą publiczną. Myślę, jak szerszej publiczności przedstawić koncepcję pracy kuratorium, którą prezentowałam komisji. Poniżej moje CV zawodowe złożone w dokumentach konkursowych" – napisała w poście na Facebooku.

Olszowska zapowiedziała jednocześnie, że również jej oświadczenie majątkowe będzie jawne.

Gabriela Olszowska z wykształcenia jest polonistką, autorką publikacji metodycznych. Była dyrektorką Gimnazjum nr 2 w Krakowie i nauczycielką w szkole sportowej. W wyniku decyzji komisji dyscyplinarnych w czasach, kiedy kuratorium kierowała Barbara Nowak, straciła stanowisko i pracę. Chodziło o konflikt z rodzicem oraz o "uchybienia godności zawodu nauczyciela poprzez kierowanie szkołą z ukrycia w trakcie zawieszenia".

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek w Paryżu odbędzie się szczyt z udziałem partnerów europejskich poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Barrot nazwał to "spotkaniem roboczym". Nie wymienił krajów, które wezmą w nim udział.

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Szef MSZ Francji potwierdza. "Główne kraje europejskie" zaproszone do Paryża

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W latach 60. w Ozieranach Małych (Podlaskie) mieszkało 200 osób, teraz zostało dwóch rolników i muzyk. Sołtys Leszek Skrodzki marzy o tym, żeby ponownie zaludnić wieś i proponuje, że wydzierżawi swoje działki oraz będzie pośredniczył w znalezieniu spadkobierców pustych domów we wsi.

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Źródło:
tvn24.pl

Z tego spotkania będą wyciągnięte wnioski dla polityki europejskiej. Po pierwsze, mam nadzieję, takie, że Europa wreszcie zacznie wydawać więcej na obronność - mówił o konkluzjach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Radosław Sikorski. - Są powody zarówno do nadziei, jak i do niepokoju - mówił o zapowiedzi rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Premier Donald Tusk skomentował z kolei, że Wołodymyr Zełenski rozumie, że jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. "PiS i Konfederacja nie" - ocenił na portalu X.

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

"Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dwie osoby zostały ranne, a jedna zginęła – to tragiczny bilans wypadku, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę pod Kutnem. Poszkodowani to obywatele Kolumbii. 

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Uderzyli w drzewo, mężczyzna zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem. Żółte alarmy wydano na terenie 12 województw. Lokalnie temperatura minimalna może spaść nawet do -19 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegóły. 

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Potężny spadek temperatury. Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

39-latek usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch osób w kryzysie bezdomności w Malborku (Pomorskie). Jak ustalili śledczy, oblał kobietę i mężczyznę benzyną, kiedy spali koło schodów jednego ze sklepów.

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

"Spali przy schodach sklepu, oblał ich benzyną i podpalił"

Aktualizacja:
Źródło:
KPP Malbork, PO Gdańsk

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24

Banki powinny wypełniać obowiązek informacyjny, czyli dokładnie tłumaczyć, z jakimi kosztami w momencie pozyskiwania kredytu i na przyszłość, muszą liczyć się klienci, a nie zawsze robią to w pełni - zauważyła na antenie TVN24 ekonomistka Joanna Hołub-Iwan. Jej zdaniem ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie wydaje się jednak zbyt surowy.

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Ważny wyrok w sprawie kredytów. "Kara wydaje mi się niewspółmierna"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę zostało uwolnionych trzech kolejnych izraelskich zakładników. Dwóch z nich przebywało w niewoli Hamasu, a jeden - Islamskiego Dżihadu. Lokalne media informują, co spotkało ich, kiedy byli przetrzymywani w Gazie.

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Niemal 500 dni w niewoli. Zakładnicy Hamasu opowiedzieli, co ich spotkało

Źródło:
PAP, Times of Israel

Albo to jest zaplanowany chaos, albo Amerykanie naprawdę nie mają pomysłu - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, odnosząc się do kwestii negocjacji pokojowych w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Mówił, że jest zwolennikiem tego, żeby "nie oglądać się na Trumpa", tylko "integrować się w ramach Unii Europejskiej". Posłanka KO Agnieszka Pomaska mówiła, że jeżeli mówimy o polskim bezpieczeństwie, to ono ma "trzy wymiary". Poseł PiS Marcin Horała ocenił, że Polska nie powinna ulegać pokusie tego, żeby "być takim prymusikiem wobec tych elit europejskich, które chcą wbijać klin w porozumienie transatlantyckie".

"Trzy wymiary" bezpieczeństwa Polski 

"Trzy wymiary" bezpieczeństwa Polski 

Źródło:
TVN24

Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wschodnie stany USA walczą ze skutkami powodzi błyskawicznych i lawin błotnych wywołanych falą intensywnych opadów deszczu. Lokalne służby poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej. Setki tysięcy osób nie mają prądu. Według prognoz meteorologów to nie koniec opadów.

"Nie walcz z wodą, opuść dom i wezwij pomoc". Jest ofiara śmiertelna

"Nie walcz z wodą, opuść dom i wezwij pomoc". Jest ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News, FOX Weather, CNN

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer

Policja, pod nadzorem prokuratury, bada przyczyny tragedii w Gozdowie w województwie lubelskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-latka przyjechała do jednego z domów, żeby rozpalić w piecu. Doszło do wybuchu. Kobieta nie żyje.

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Mam ciekawe informacje na temat tego, co dzieje się wokół walki o prezesurę NIK dla Mariana Banasia - powiedział dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, zapowiadając program "W kuluarach". - Mam wrażenie, że i to wejście do gry prezydenckiej i kontrole mają być jakimś argumentem, nie tyle w sporze o prezydenturę, ile w zabiegach Mariana Banasia o drugą kadencję - mówił.

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

Źródło:
TVN24

Policjanci drogówki dwukrotnie w ciągu godziny zatrzymali w Tomicach (Mazowieckie) tego samego kierowcę. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i został ukarany dwoma mandatami oraz punktami karnymi.

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowanie dowodowe będzie w większym stopniu koncentrowało się na osobie pokrzywdzonej, a nie na tym, czy sprawca miał świadomość podjęcia aktywności seksualnej bez zgody drugiej osoby - mówiła w TVN24 doktor Dominika Czerniak, prawniczka z Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Komentowała zmiany w przepisach dotyczących definicji gwałtu. Jej zdaniem hasło "tylko tak oznacza zgodę" nie zostało de facto wprowadzone.

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

Źródło:
TVN24

Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia. Paczki nadane zostały w Hiszpanii.

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na całym świecie obserwujemy rosnący popyt na fizyczne złoto. Jest to związane z obawami przed wprowadzeniem ceł na ten kruszec przez administrację Donalda Trumpa - przekazał Mirosław Budzicki, strateg rynków walutowych w PKO BP. Od początku ubiegłego roku ceny złota wzrosły o ponad 40 procent.

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Źródło:
PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

Zagubiony pies wszedł do tramwaju linii nr 20 we Wrocławiu. Zwierzę zauważył motorniczy MPK Wrocław. "Piesek tak dobrze się poczuł, że zjadł nawet z panem śniadanie" - podaje biuro prasowe UM Wrocławia.

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji kolejowej w New Delhi w wyniku chaosu i paniki zginęło co najmniej 18 osób, w tym 14 kobiet i troje dzieci. Lokalne władze podały, że całe zajście trwało około 15-20 minut. Według indyjskich mediów, podróżni chcieli dotrzeć na opóźniony pociąg do miasta Prajagradź, gdzie odbywa się Wielkie Święto Dzbana.

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Źródło:
TVN24
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl