Uczniowie chcieli poznać kandydatów na kuratorów oświaty. Nie mogli, bo to tajemnica

Źródło:
tvn24.pl
Odwołanie Barbary Nowak (materiał z 15.12.2023)
Odwołanie Barbary Nowak (materiał z 15.12.2023)TVN24
wideo 2/5
Odwołanie Barbary NowakTVN24

Uczniowie chcieli porównać oferty kandydatów na kuratorów oświaty, których nowa władza wymienia po jesiennych wyborach. Wojewodowie – z kilkoma wyjątkami – uznali jednak, że to tajemnica i nazwisk nie udostępnili. - To stawia pod znakiem zapytania transparentność całego procesu – uważa Kacper Nowicki z Fundacji Varia Posnania.

Po zmianie władzy nowa koalicja rządząca zabrała się za wielkie "sprzątanie" w kuratoriach oświaty. Na przełomie grudnia i stycznia ministra edukacji Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska) odwołała wszystkich 16 kuratorów, zaczynając od Barbary Nowak, która rządziła szkołami w Małopolsce. Ścigająca nauczycieli pod pretekstem organizowania przez nich "tęczowych piątków" i udziału w protestach działaczka PiS była symbolem – jak mówiła Nowacka – "kręcenia bata na szkoły i uczniów". Teraz będzie kandydować z listy tej partii do sejmiku województwa małopolskiego.

ZOBACZ: Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Po błyskawicznej wymianie kadrowej wojewodowie zaczęli ogłaszać konkursy na nowych kuratorów. Kilka z nich już się zakończyło, inne jeszcze trwają.

Uczniowie zrzeszeni w trzech organizacjach – Fundacji na rzecz Praw Ucznia, Fundacji Varia Posnania i Stowarzyszenia Umarłych Statutów – chcieli poznać oferty kandydatów na kuratorów oświaty. Z pomocą Aliny Czyżewskiej, aktywistki działającej na rzecz transparentności publicznych instytucji, zawnioskowali do urzędów wojewódzkich o listę osób ubiegających się o stanowiska. Szybko jednak okazało się, że plan jest skazany na porażkę, bo dla większości wojewodów nazwiska kandydatów są… tajemnicą.

"Utknęliśmy w państwie tajności"

- Chcieliśmy zapytać wszystkich kandydatów, jakie są ich pomysły na oświatę. Na przykład: co sądzą o akcjach takich jak "tęczowy piątek" czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny? Chcieliśmy dowiedzieć się, co zrobią ze skargami na dyrektorów szkół, z którymi dotychczasowi kuratorzy często nic nie robili. Myśleliśmy, że zwrócimy uwagę na obecną w szkołach przemoc, na legalność statutów. Miały powstać infografiki, w których porównalibyśmy konkretne propozycje – wymienia w rozmowie z tvn24.pl Kacper Nowicki z Fundacji Varia Posnania.

Nic z tego. – Utknęliśmy w państwie tajności – komentuje Alina Czyżewska, której wnioski do urzędów wojewódzkich spotkały się w zdecydowanej większości z odmową. - To stawia pod znakiem zapytania transparentność całego procesu – ocenia Nowicki.

Wyjątkiem było Pomorze. Urzędnicy z Gdańska podali nazwisko jedynego wówczas kandydata.

Również nasza redakcja 19 lutego wysłała do wszystkich 16 urzędów wojewódzkich w kraju pytania o zgłoszone kandydatury na kuratorów. Otrzymaliśmy 10 odpowiedzi, jednak w zaledwie trzech przypadkach (woj. świętokrzyskie, lubelskie i - po publikacji - łódzkie) udało nam się uzyskać nazwiska ubiegających się o kuratoryjne stanowisko.

- Nawet wybór prokuratora krajowego okazuje się obecnie bardziej transparentny. Znamy kandydatów, a strona społeczna mogła dzięki temu zorganizować wysłuchanie publiczne – komentuje prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów Łukasz Korzeniowski.

Tajne konkursy na kuratorów oświaty

Co z pozostałymi województwami? W zależności od regionu urzędnicy przyjmują różne tłumaczenia. Przedstawiciele wojewody podkarpackiego pytani, dlaczego odmawiają udostępnienia informacji publicznej, tłumaczą, że kandydaci "nie pełnią funkcji publicznych" i przysługuje im "ochrona prywatności". "Brak jest przepisów prawa dających podstawę do udzielenia żądanej informacji" – odpisał nam rzecznik wojewody podkarpackiego Bartosz Gubernat.

W odmowie skierowanej do Aliny Czyżewskiej urzędnicy z Rzeszowa powołują się między innymi na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnej sprawie. Fragment jego uzasadnienia jest jednak sprzeczny z tym, co piszą przedstawiciele wojewody podkarpackiego. "Nawet osoby fizyczne niewchodzące w skład aparatu państwa w pewnych warunkach powinny być traktowane jako osoby pełniące funkcje publiczne (...). Odnosi się to w praktyce orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego np. do (...) osób ubiegających się o miejsce w służbie publicznej" – czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA.

Podkarpacki urząd ma jednak wątpliwości, a te – jak czytamy w odpowiedzi – powinny być rozwiewane na korzyść prywatności kandydatów. Wahania są też po sąsiedzku, bo w Małopolsce. Urzędnicy wojewody kazali Czyżewskiej czekać na odpowiedź dwa miesiące, do końca marca. "Wymagane jest pogłębione wyjaśnienie wątpliwości prawnych" – wyjaśniła dyrektorka generalna urzędu w Krakowie Lucyna Gajda. Zaznaczmy, że 23 lutego konkurs został rozstrzygnięty, a na nową małopolską kurator oświaty nominowana została skonfliktowana ze swoją poprzedniczką Gabriela Olszowska, wieloletnia dyrektorka jednego z krakowskich gimnazjów.

W odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe wojewody małopolskiego odpowiedziało, że "ustawodawca nie przewidział upubliczniania danych kandydatów spełniających wymogi formalne czy tych, którzy przystąpili do konkursu". Urzędnicy powołali się na ustawę Prawo oświatowe i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2016 roku. Nie odnieśli się jednak do ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W innych województwach ochrona prywatności kandydatów na publiczną funkcję też bierze górę nad jawnością procedury. Na przykład wojewoda kujawsko-pomorski po naszych pytaniach… spytał kandydatów, czy życzą sobie podania nam ich nazwisk. Zgody widocznie nie otrzymał, bo z maila dowiadujemy się tylko, że komisja konkursowa zbierze się 1 marca.

Do naszej prośby o udostępnienie nazwisk kandydatów na kuratorów oświaty nie ustosunkowały się w swoich odpowiedziach kolejne urzędy wojewódzkie, między innymi mazowiecki, podlaski i wielkopolski, informując jedynie, że do publicznej wiadomości zostanie podana rzecz oczywista: nazwisko nowego kuratora oświaty. 

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alicja Waliszewska odpowiedziała nam z kolei 23 lutego, że oferty kandydatów są jeszcze w zamkniętych kopertach i otworzy je dopiero komisja. Podobną odpowiedź uzyskaliśmy z biura prasowego wojewody zachodniopomorskiego.

Z biura wojewody lubelskiego dowiedzieliśmy się za to, że do konkursu zgłosili się Robert Makarewicz, Tomasz Szabłowski i Anna Wiśniewska (był jeszcze czwarty kandydat, ale nie spełnił warunków formalnych). Ostatecznie to Szabłowski, dyrektor XXX LO w Lublinie, wygrał konkurs. Został powołany na nowe stanowisko 26 lutego.

Lubelski kurator oświaty Tomasz SzabłowskiPAP/Wojtek Jargiło

W Świętokrzyskiem było gęściej. O stanowisko kuratora walczyło siedem osób: Grażyna Dekiel, Andrzej Jakubiec, Piotr Łojek, Bartosz Prońko, Luiza Sornat-Kułagowska, Andrzej Sosnowski i Marzena Stempniak. Wygrał Piotr Łojek, dotychczasowy dyrektor wydziału edukacji w kieleckim magistracie. Z informacji medialnych wiemy, że o stanowisko na Pomorzu walczą Grzegorz Kryger i Paweł Trawicki. Obaj mają doświadczenie nauczycielskie.

Żadnych odpowiedzi nie uzyskaliśmy od wojewodów: lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Tuż po publikacji naszego artykułu otrzymaliśmy za to odpowiedź od wojewody łódzkiego - urzędnicy udostępnili nam nazwiska kandydatów: Janusza Brzozowskiego, Agaty Kobylińskiej i Michała Olczaka.

22 lutego konkurs został rozstrzygnięty - nowym łódzkim kuratorem oświaty został Brzozowski.

"Jakby każde województwo działało w innym państwie"

Alina Czyżewska w rozmowie z naszym portalem ocenia, że każde z województw "inaczej szanuje prawa obywatelskie", na co nie powinno być miejsca w demokratycznym państwie.

- To nie jest kwestia interpretacji prawa. Artykuł 61 Konstytucji mówi o tym, że każdy organ władzy ma działać w sposób jawny, a obywatele mają prawo do informacji o działaniach władzy. W praktyce wygląda to jednak tak, jakby każde województwo działało w innym państwie. To są przedstawiciele rządu w terenie, dlatego trzeba postawić pytanie: panie premierze, jak ma wyglądać ta Polska? – pyta Czyżewska. Dodaje, że "uwielbienie tajności" charakteryzuje w zasadzie każdy dotychczasowy polski rząd.

- Zniechęcające do walki o dostęp do informacji publicznej jest to, że trzeba dochodzić swoich praw w sądzie. Często sądy stają po stronie obywatela, jednak władze godzą się z "przegraną" już na etapie odmowy udzielenia informacji publicznej, bo nie grozi im nic, poza zwrotem kosztów postępowania w wysokości kilkuset złotych, oczywiście z naszych podatków. A obywatel na sprawiedliwość musi czekać nawet kilka lat - dodaje aktywistka. Podkreśla, że ustawa ma gwarantować uzyskanie informacji w 14 dni.

Pytana o jawność kandydatów na stanowiska kuratorów, dr Katarzyna du Vall, radca prawny i specjalistka w zakresie prawa mediów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytycznie podchodzi do odpowiedzi urzędów, według których ujawnienie imion i nazwisk kandydatów nie ma podstaw prawnych. – Ten argument wydaje się chybiony – ocenia prawniczka w rozmowie z tvn24.pl.

- Mając na względzie transparentność i jawność życia publicznego, uważam, że istnieją przesłanki do ujawnienia imion i nazwisk tych osób, które zgłosiły się do konkursu na stanowisko kuratora oświaty i spełniły wymogi formalne – komentuje Katarzyna du Vall. Przytacza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że "osoba kandydująca do służby publicznej musi godzić się już od momentu złożenia zgłoszenia do procedury naboru na stanowisko w służbie publicznej z zainteresowaniem opinii publicznej co do samego faktu jej kandydowania i kwalifikacji umożliwiających ubieganie się o określone stanowisko".

Katarzyna du Vall podkreśla jednak, że "obowiązujące w Polsce przepisy nie przesądzają jednoznacznie, czy ujawnieniu podlegają imiona i nazwiska osób ubiegających się o stanowisko kuratora oświaty". Alina Czyżewska przyznaje, że bardziej szczegółowe przepisy przyniosłyby "korzyść dla jawności", jednak uważa, że już obecne przepisy są klarowne, jeśli chodzi o transparentność. – Prawo jest jasne. Wystarczyłoby, żeby urzędy znały przepisy i je szanowały – ocenia aktywistka.

- Mając na względzie transparentność i jawność życia publicznego, uważam, że istnieją przesłanki do ujawnienia imion i nazwisk tych osób, które zgłosiły się do konkursu na stanowisko kuratora oświaty i spełniły wymogi formalne – podsumowuje dr Katarzyna du Vall z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla działaczy Stowarzyszenia Umarłych Statutów obecne przepisy są jednak niewystarczające. Szef organizacji Łukasz Korzeniowski w rozmowie z tvn24.pl ocenia, że "wybór kuratorów oświaty powinien być bardziej transparentny". - Nie tylko nie wiemy, kto kandyduje na te stanowiska, ale też na podstawie jakich kryteriów komisja konkursowa dokonuje swoich wyborów. Do procesu powinni być dopuszczeni uczniowie, nauczyciele, organizacje pozarządowe, które mogłyby zadawać kandydatom pytania. Przepisy w tym zakresie powinny być zmienione – uważa Korzeniowski.

O sprawę zapytaliśmy również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy według MEN nazwiska kandydatów na kuratorów są informacją publiczną i czy urzędy wojewódzkie powinny udostępniać ich dane, a także czy toczą się prace nad ewentualną zmianą procedury wyboru kuratora. Nie otrzymaliśmy jak dotąd odpowiedzi.

Walka o oświadczenie majątkowe Barbary Nowak

Transparentność nie była na pewno jedną z cech działania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Bliska władzy Zjednoczonej Prawicy urzędniczka nie zgadzała się na publikację swoich oświadczeń majątkowych, twierdząc, że mogłoby to zagrozić jej lub jej bliskim. Mówiła, że obawia się nękania i stalkingu. Poprzedni wojewoda Łukasz Kmita (PiS) odmawiał udostępnienia oświadczenia tak dziennikarzom, jak i posłom ówczesnej opozycji. Miał do tego prawo. Tak jak obecny wojewoda Krzysztof Jan Klęczar (PSL) ma prawo ten dokument odtajnić, jeżeli uzna, że przypadek Barbary Nowak jest "szczególnie uzasadniony".

Barbara NowakTVN24

Wygląda jednak na to, że następczyni działaczki PiS odwraca trend tajności. Nowa małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska opublikowała 25 lutego CV, jakie złożyła do komisji konkursowej.

"Stało się. Stałam się osobą publiczną. Myślę, jak szerszej publiczności przedstawić koncepcję pracy kuratorium, którą prezentowałam komisji. Poniżej moje CV zawodowe złożone w dokumentach konkursowych" – napisała w poście na Facebooku.

Olszowska zapowiedziała jednocześnie, że również jej oświadczenie majątkowe będzie jawne.

Gabriela Olszowska z wykształcenia jest polonistką, autorką publikacji metodycznych. Była dyrektorką Gimnazjum nr 2 w Krakowie i nauczycielką w szkole sportowej. W wyniku decyzji komisji dyscyplinarnych w czasach, kiedy kuratorium kierowała Barbara Nowak, straciła stanowisko i pracę. Chodziło o konflikt z rodzicem oraz o "uchybienia godności zawodu nauczyciela poprzez kierowanie szkołą z ukrycia w trakcie zawieszenia".

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Dzięki dziennikarzom Trump odkrył w biurku list. Teraz zdradził, co w nim jest

Dzięki dziennikarzom Trump odkrył w biurku list. Teraz zdradził, co w nim jest

Źródło:
Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Jestem za tym, żeby budować jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polska ma swoje dobre papiery i wydatki na zbrojenie, ale też zakupy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "z optymizmem" patrzy na współpracę z administracją Donalda Trumpa.

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Źródło:
TVN24

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europa nie może pozwolić sobie na to, by być na drugim miejscu za swoimi sojusznikami - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Dodał, że Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider, bo Rosja gotowa jest iść dalej. Odniósł się również do nowego rosyjskiego sojuszu z Iranem. - Przeciwko komu zawierają takie porozumienia? Przeciwko wam, przeciwko nam wszystkim - ocenił.

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na obecny w przemówieniu Donalda Trumpa wątek deportacji i na związaną z tym sytuację Polaków w USA. Powiedział, że chce, by polskie konsulaty i placówki w USA zostały przygotowane "do ewentualnych konsekwencji tych decyzji". Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał później, że "w USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne". "Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów" - dodał.

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premierzy Węgier i Słowacji ocenili, że wraz z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, to oni reprezentują główny nurt polityczny. - To my jesteśmy mainstreamem - powiedział Viktor Orban. Robert Fico zapowiedział z kolei, że podobnie jak Donald Trump, chce wpisać do konstytucji deklarację, że istnieją tylko dwie płcie.

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Źródło:
PAP

Sprawą ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski zajął się Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. Uznał on, że procedura przekazania Romanowskiego "może zostać wszczęta dopiero po odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu poszukiwanej osoby przed sądem przez właściwe organy".

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Zakończył się proces Piotra M. oskarżonego o spowodowanie wypadku, do którego doszło w maju 2023 roku w miejscowości Boksycka (województwo świętokrzyskie). Zginęło wtedy pięć osób, wracały z wesela.

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Źródło:
PAP

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa na warszawskiej Białołęce. Jarosław K. za zabicie swojej 50-letniej siostry i jej 22-letniego syna usłyszał karę dożywocia. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że w jego ponad 30-letniej karierze nie spotkał się jeszcze z tak brutalną zbrodnią. Nieuzasadnioną, niezawinioną. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości doszło do sporu o poprawkę PSL do ustawy incydentalnej, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku orzekać będzie 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Gdy posłanka KO Barbara Dolniak broniła argumentacji wnioskodawcy, posłowie PiS zareagowali śmiechem i niewybrednym komentarzem o "głupocie" posłanki.

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Źródło:
PAP, TVN24

Według byłego premiera mniejsze miasta i gminy zostały skrzywdzone przy podziale środków budżetowych. Mateusz Morawiecki uważa, że więcej pieniędzy na mieszkańca przypadło dużym miastom. Wyjaśniamy, co polityk pomija w swoich wywodach.

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Źródło:
Konkret24

Obecne w pyle drogowym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są one substancjami rakotwórczymi. Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym ich stężenie jest wyższe - wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Polskiej Akademii Nauk.

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

Źródło:
PAP

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium