Nagroda Literacka Nike jest przyznawana od 1997 roku. Trafia w ręce autorki bądź autora najlepszej książki roku poprzedniego. Uznawana jest za najważniejszą polską nagrodę literacką. Tytuł zwycięskiej książki zostanie ogłoszony w niedzielę, 1 października, na gali. Transmisja rozpocznie się w TVN24 i TVN24 GO o godzinie 20.
W finale 26. Nagrody Literackiej Nike znalazły się trzy powieści, biografia, esej, reportaż historyczny oraz tom poetycki. Najlepsza książka roku zostanie ogłoszona w niedzielę, 1 października, na ceremonii w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
TRANSMISJA GALI WRĘCZENIA 27. NAGRODY LITERACKIEJ NIKE W NIEDZIELĘ O 20 W TVN24 I TVN24 GO
Nagroda Literacka Nike uznawana jest za najważniejszą polską nagrodę literacką. W konkursie mogą wziąć udział książki niezależnie od reprezentowanego gatunku literackiego. Utworzona została w 1997 roku. Doceniono wówczas "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. W 2007 roku nagrodzono jego kolejną powieść "Traktat o łuskaniu fasoli". Tym samym Myśliwski był pierwszym dwukrotnym laureatem Nagrody Nike. Sukces ten dotychczas powtórzyła jedynie Olga Tokarczuk. Noblistka uhonorowana została w 2008 roku za powieść "Bieguni", a w 2015 roku za "Księgi Jakubowe".
Obok Nagrody Nike wręczana jest również Nike Publiczności - wyróżnienie przyznawane przez czytelników i czytelniczki "Gazety Wyborczej", którzy w głosowaniu wskazują swój ulubiony finałowy tytuł. W ubiegłym roku głosujący wybrali "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" Joanny Ostrowskiej.
Nagrody Literackiej Nike nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać, nie można przyznać jej pośmiertnie. Lista 20 nominowanych została ogłoszona w maju. Pod koniec sierpnia jury wybrało z niej siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Autor lub autorka zwycięskiej książki otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej "Nike" i "Gazeta Wyborcza". Fundatorem - Fundacja Agory.
Nagroda Literacka Nike 2022 - finaliści
Finałową siódemkę 27. Nagrody Nike ogłoszono 1 września na łamach "Gazety Wyborczej". W tym gronie są trzy powieści, trzy książki reporterskie oraz tom poezji.
Zwycięska książka zostanie wybrana spośród:
"Przechodząc przez próg, zagwiżdżę" Wiktorii Bieżuńskiej "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" Anny Bikont "Trash Story" Mateusza Górniaka "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" Grzegorza Piątka "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej "Lata praktyki" Piotra Sommera "Migot. Z krańca Grenlandii" Ilony Wiśniewskiej
Nagroda Literacka Nike 2022 - jury
W skład tegorocznego jury weszli:
Inga Iwasiów (przewodnicząca), Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz.
Nagroda Literacka Nike - dotychczasowi zwycięzcy
2022 - Jerzy Jarniewicz za tom "Mondo cane" 2021 - Zbigniew Rokita za reportaż "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" 2020 - Radek Rak za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" 2019 - Mariusz Szczygieł za tom reportaży "Nie ma" 2018 - Marcin Wicha za esej "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" 2017 - Cezary Łazarewicz za reportaż "Żeby nie było śladów" 2016 - Bronka Nowicka za tom poezji "Nakarmić kamień" 2015 – Olga Tokarczuk za powieść "Księgi Jakubowe" 2014 – Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii" 2013 – Joanna Bator za powieść "Ciemno, prawie noc" 2012 – Marek Bieńczyk za zbiór esejów "Książka twarzy" 2011 – Marian Pilot za powieść "Pióropusz" 2010 – Tadeusz Słobodzianek za dramat "Nasza klasa" 2009 – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom poetycki "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" 2008 – Olga Tokarczuk za powieść "Bieguni" 2007 – Wiesław Myśliwski za powieść "Traktat o łuskaniu fasoli" 2006 – Dorota Masłowska za powieść "Paw królowej" 2005 – Andrzej Stasiuk za powieść "Jadąc do Babadag" 2004 – Wojciech Kuczok za powieść "Gnój" 2003 – Jarosław Marek Rymkiewicz za tom poetycki "Zachód słońca w Milanówku" 2002 – Joanna Olczak-Ronikier za powieść "W ogrodzie pamięci" 2001 – Jerzy Pilch za powieść "Pod Mocnym Aniołem" 2000 – Tadeusz Różewicz za tom poetycki "Matka odchodzi" 1999 – Stanisław Barańczak za tom poetycki "Chirurgiczna precyzja" 1998 – Czesław Miłosz za zbiór "Piesek przydrożny" 1997 – Wiesław Myśliwski za powieść "Widnokrąg".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Agencja Wyborcza.pl