Literatura

Literatura

- Kiedy osoby LGBT potrzebują sojusznika, to ja chciałbym być im sojusznikiem. Natomiast literatura nie do tego służy - mówi Szczepan Twardoch. To dlaczego bohaterem najnowszej powieści uczynił biseksualnego Alojza Pokorę?

- Moje myśli są bardzo emocjonalne i niecenzuralne, to jest taka pierwsza ocena świata. Dopiero potem przychodzi proces pisania, czyli filtrowania z emocji - powiedziała poetka Justyna Bargielska, która była gościem sobotniej "Xięgarni".

"The Testaments" kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood oraz "Girl, Woman, Other" brytyjskiej autorki Bernardine Evaristo dostały wspólnie tegoroczną nagrodę Bookera. To jedna z najważniejszych nagród literackich w anglojęzycznym świecie.

Polski pisarz Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za powieść "Robinson w Bolechowie", która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany literacką Nagrodą Bookera – najbardziej prestiżową w Wielkiej Brytanii. Otrzymał ją za powieść "Lincoln in the Bardo". O przyznaniu nagrody za najlepszą powieść w 2017 r. poinformowało we wtorek w Londynie jury.

Plenerowy spektakl o miłości, spotkania z wybitnymi pisarzami, okrągły stół pisarzy i czytelników, mecz o biblioteki czy próba bicia rekordu świata w czytaniu. To niektóre atrakcje piątej edycji festiwalu literackiego Big Book Festival, który rusza w piątek 23 czerwca.