Nagroda Literacka Nike 2023 zostanie przyznana 1 października. Przybliżamy siedem finałowych książek. Wybitny tłumacz i poeta Piotr Sommer wydał pierwszy zbiór wierzy po 12-letniej przerwie. "Lata praktyki" to emocjonalna, pełna ironii i reporterskiej pieczołowitości lekcja, przypominająca o sile poezji.
Transmisja z gali wręczenia nagrody w niedzielę 1 października w TVN24 i w TVN24 GO.
Piotr Sommer należy do grona najwybitniejszych współczesnych tłumaczy poezji anglosaskiej. Ale nie tylko. W dorobku 75-letniego twórcy jest kilkanaście tomów poezji, zbiorów krytycznoliterackich a także wiele ważnych antologii, których był redaktorem bądź współredaktorem. Przez blisko 30 lat był redaktorem naczelnym miesięcznika "Literatura na świecie". Tłumaczył twórczość między innymi Johna Ashbery’ego, Johna Cage’a, Ciarana Carsona, Charlesa Reznikoffa czy Kennetha Kocha.
Sommer doceniony został wieloma nagrodami literackimi, w tym Nagrodą Literacką im. Barbary Sadowskiej, Nagrodą Fundacji Kościelskich, Wrocławskiej Nagrodą Poetycką "Silesius", Nagrodą Literacką Gdynia za tom przekładów wierszy Charlesa Reznikoffa Dwukrotnie nominowany do Nagrody Nike: w 2006 roku za tom "Po stykach" oraz w 2010 roku za "Dni i noce", która to książka znalazła się wówczas w finałowej siódemce.
Nagroda Nike 2023. Praktyki przyzwyczajania się do straty
W ubiegłym roku Sommer powrócił po 12 latach przerwy ze zbiorem wierszy "Lata praktyki".
W tomie "Lata praktyki" znalazł się między innymi wiersz "Jutro":
"Jutro" które nie przychodzi, bo albo było wczoraj albo jest pojutrze. A jutro z wycieczką do zoo, z dzieckiem, lub do Łazienek, z pokruszoną bułką dla ryb i łabędzi. Gdzie jest "jutro będziemy robić samolot z kartonu". Nic o tym jutrze nie wiadomo.
W książce znajdziemy opowieści o starzeniu się, pamięci i pamiętaniu, a także wprawianiu się do straty. Jest to zbiór wypełniony emocjami, osobistymi refleksjami, a jednocześnie niezwykle wprawną reporterską poetyką. Z charakterystyczną dla siebie ironią Sommer odkrywa własną kruchość i własne słabości. Tej podróży towarzyszy poczucie godzenia się ze światem.
W efekcie Sommer stworzył zbiór, który przypomina o niezwykłej i niepowtarzalnej sile poezji, która uważnie przygląda się rzeczywistości.
- Nie wiem, co sobie ludzie pomyślą, że ja na takie pytania odpowiadam. Napisałem kiedyś taki utwór poetycki "Bez związku". Może go przytoczę, bo może ludzie wtedy pomyślą sobie coś innego: Nie ma obowiązku się spieszyć. Mamy w końcu na to 40 sekund, prawda? Ani obowiązku korzystania z praw. Pisać nie ma obowiązku w ogóle, a jednak ludzie piszą i to prawidłowo, co się chyba zmieści te 40 sekund nam teraz, prawda? - mówi Sommer.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Agencja Wyborcza.pl