Nagroda Literacka Nike 2016

Nagroda Literacka Nike 2016

O Nagrodzie Literackiej Nike

Nagroda Literacka Nike w tym roku zostanie przyznana po raz 21. Jest to nagroda za najlepszą książkę roku. Transmisja z tegorocznej gali wręczenia nagrody 1 października na antenie TVN24 i w tvn24.pl.

Ziemowit Szczerek "Tatuaż z tryzubem"

Ziemowit Szczerek reportażem "Tatuaż z tryzubem" zdobył swoją drugą nominację do Nagrody literackiej Nike. Wcześniej nominowany był za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian".

Tomasz Fiałkowski (przewodniczący)

Polski dziennikarz, krytyk literacki i publicysta. Początkowo współpracował z miesięcznikiem "Znak". Od 1990 roku związany jest z "Tygodnikiem Powszechnym". Jako dziennikarz i publicysta tworzy recenzje książek (w rubryce "Wśród książek" - pod pseudonimem "Lektor") oraz redaguje dodatek "Książki w Tygodniku". Autor kilkuset wywiadów z pisarzami, tekstów krytycznoliterackich i recenzji, poświęconych polskiej i światowej literaturze. Edytor lub współautor książek Stanisława Lema i Andrzeja Wajdy. Zajmuje się życiem i twórczością Jerzego Turowicza.

Maria Zmarz-Koczanowicz

Reżyserka, artystka plastyk, scenografka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2008 roku doktor sztuki filmowej. Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz sztuk teatru telewizji. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Werner

Krytyk filmowy i literacki, historyk literatury i filmu, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca w Akademii Teatralnej. Pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN. Wieloletni przewodniczący Sekcji Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, autor telewizyjnej Akademii Polskiego Filmu. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu. Członek Zarządu Polskiej Sekcji PEN-Clubu.

Paweł Rodak

Historyk literatury i kultury polskiej, kulturoznawca, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią literatury i kultury polskiej XX wieku oraz antropologią słowa w kulturze. Autor kilkunastu prac naukowych. Brał udział w licznych grantach zespołowych realizowanych w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracuje z École des Hautes Études en Sciences Sociales oraz z Paris IV-Sorbonne.

Maria Anna Potocka

Krytyczka i kuratorka sztuki, autorka tomów z zakresu filozofii sztuki. Z wykształcenia polonistka. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą: Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce, opartej na prywatnych zbiorach Potockiej (1972-1980), Galerii Pawilon (1974-79), Galerii Foto-Wideo (1979-1981), Galerii Potocka (od 1986). W latach 2002-2010 kierowała Bunkrem Sztuki w Krakowie. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Stanisław Obirek

Teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita. Obirek interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holocaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.

Rafał Marszałek

Krytyk filmowy. Czterokrotny laureat nagrody im. Karola Irzykowskiego, laureat nagrody im. Bolesława Michałka za "Kino rzeczy znalezionych" jako najlepszej książki filmowej roku 2006. Historyk filmu, doktor nauk humanistycznych. Wieloletni kierownik Pracowni Historii Filmu w Instytucie Sztuki PAN, redaktor naukowy V i VI tomu "Historii filmu polskiego". Wykłada na Collegium Civitas oraz na Akademii Polskiego Filmu.

Irena Grudzińska-Gross

Historyk idei, profesor literatury porównawczej Uniwersytetu Bostońskiego, przewodnicząca Instytutu Nauk Humanistycznych. Studiowała w Warszawie, Rzymie i Nowym Jorku, gdzie zrobiła doktorat z romanistyki w roku 1982 na Columbia University. W latach 1998-2003 była odpowiedzialna za program dla Europy Środkowo-Wschodniej przy Fundacji Forda. Opublikowała m.in. "Piętno rewolucji" (1995, 2000). W jej wyborze i redakcji ukazał się tom korespondencji Alexa de Tocqueville'a "Listy" (1999). Publikowała m.in. w "Aneksie", "Zeszytach Literackich", "Tygodniku Powszechnym" i "ResPublice Nowej".

Piotr Bratkowski

Polski poeta, krytyk literacki i publicysta. Debiutował w prasie literackiej w 1975 roku. Od 1981 roku opublikował 6 książek - cztery tomy wierszy, powieść i zbiór tekstów o muzyce rockowej. Za te ostatnie otrzymał w 1989 r. Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego; w 2010 r. zaś został nagrodzony Pikowym Laurem - nagrodą za najlepsze prasowe publikacje na temat książek. Pisze najczęściej o popkulturze i książkach, czasem też o innych sprawach - od polityki po sport.Od 15 lat związany z tygodnikiem "Newsweek Polska", gdzie aktualnie jest kierownikiem działu kulturalnego.