Audio: Fakty po Faktach

Julia Tymoszenko, prof. Włodzimierz Wróbel, dr Anna Materska-Sosnowska, dr Jarosław Kuisz

Sejm przyjął ustawę zakładającą likwidację "Izby Dyscyplinarnej". Czy to kończy negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy? - pytała swojego gościa Katarzyna Kolenda-Zaleska w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. - Zapominamy, że Unia Europejska poza Komisją Europejską, to jest system sądowy, to jest Trybunał Sprawiedliwości Europejskiej - powiedział sędzia Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel. Dodał również, że ustawa przyjęta przez Sejm nie przywraca praworządności w Polsce.

 

Następnie w wydaniu o możliwości wspólnej listy opozycji na kolejne wybory rozmawiali politolożka doktor Anna Materska-Sosnowska oraz redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", doktor Jarosław Kuisz. - Dużo więcej dzieje się na zapleczu i w gabinetach, niż to widzimy. Sondaże nie mają żadnego znaczenia - komentowała doktor Materska-Sosnowska. Zdaniem doktora Kuisza "jest dużo niewiadomych, kto zostanie liderem opozycji".

 

W programie także rozmowa Piotra Marciniaka z Julią Tymoszenko. Była premier Ukrainy odniosła się do przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w ukraińskim parlamencie. - Czuliśmy, że na trybunie stoi człowiek, który jest nam bliski - powiedziała Tymoszenko. Mówiła także o postawie moskiewskiego patriarchy Cyryla wobec wojny w Ukrainie. - Kościół w Rosji nie jest kościołem, jest komponentem wojskowym - stwierdziła Tymoszenko. Jej zdaniem Kreml się nie zatrzyma na jakichkolwiek ustaleniach pokojowych. - Wyjście pokojowe dla nich to jest pewne odciągnięcie kolejnej wojny. Dlatego nie wolno na to pójść - oceniła.