Xięgarnia

Piotr Pawłowski - "Dzienniki basowe"

Piotr Pawłowski - basista, kompozytor i autor tekstów (m. in. MADE IN POLAND, THE SHIPYARD, DANCE LIKE DYNAMITE), erudyta. Od początku transformacji gospodarczej do dzisiaj pracuje na stanowiskach menedżerskich w firmach polskich i zagranicznych, przeważnie w obszarze HR. "Dzienniki basowe" - to debiut prozatorski Pawłowskiego. O debiut literacki, polską transformację i zachodnie korporacje, czyli o historię ostatnich kilku dekad Piotra Pawłowskiego pyta Filip Łobodziński.

 

Justyna Sobolewska czyta Flannery O’Connor. Czasem dochodzi do nas głos z przeszłości, który znakomicie opisuje naszą teraźniejszość. Flannery O’Connor w swoich wykładach i esejach "Misterium i maniery" z przełomu lat 50 i 60. XX wieku opisuje zjawiska, które dobrze dziś znamy. Choćby to, że najlepiej sprzedaje się szmira: "Moim zdaniem w dzisiejszych czasach - pisze O’Connor - żałosne pismactwo, jest hojniej wynagradzane niż dobra proza. Czasem trzeba tylko nauczyć się pisać wystarczająco źle, żeby świetnie zarobić" - trafne, prawda?

 

Autorski przegląd nowości wydawniczych Maxa Cegielskiego, wśród polecanych tytułów m.in.: długo wyczekiwana polska wersja powieści autorki "Wegetarianki" południowokoreańskiej pisarki IIang Kang - laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera. Tłem historii opisanej w "Nadchodzi chłopiec", są protesty w Gwangju w 1980 roku, które wstrząsnęły Koreą Południową, już po śmierci prezydenta-dyktatora Park Chung-hee.