Xięgarnia
Jerzy Sosnowski - mądre książki
Z jakim bagażem do szkoły? Z bagażem lektur. Jakich? Mądrych, ale czy mądra książka, to zawsze musi być trudna książka? Jak kształtować gust najmłodszych czytelników? Co wpływa na to, że książka dla najmłodszych jest ciekawa formalnie? Czego brakuje w dzisiejszej prozie dziecięcej? Na te pytania spróbują odpowiedzieć: Jerzy Sosnowski - pisarz i nauczyciel, Filip Łobodziński - tłumacz i dziennikarz oraz uczniowie szkół podstawowych.
Janusz Rudnicki zwiedza czeską Pragę śladami Franza Kafki i snuje opowieść o życiu autora "Procesu". Dom, rodzice, ukochana pisarza - Dora. "Dzieckiem był genialnie taktownym (Franz Kafka red.), ma dziesięć lat, dostaje od matki jednego guldena, to dużo, chce podarować go starej żebracze, ale wstydzi się, żebraczce nikt nigdy jeszcze takiej sumy nie dał zapewne, więc rozmienia, dostaje jakieś tam krajcary w dziesięciu monetach, daje żebracze jeden, biegnie wokół ratusza i jako nowy dobroczyńca daruje jej drugi, znowu biegnie, znowu daruje i tak, wykończony, robi dziesięć rund" - fragment felietonu Janusza Rudnickiego.
Dziesięć książek, dziesięciu aktorów, jedna noc - 9. Europejska Noc Literatury. W czasach pandemii i zamykania granic tematem przewodnim była "Podróż" - przez Europę. Tematy książek układały się w mapę starego kontynentu, ale każda dotyczyła także przemieszczania się w czasie i przestrzeni. W Xięgarni relacja z Wrocławia Maxa Cegielskiego, który był również kuratorem tegorocznej edycji ENL i fragmenty książki "Szlaki. Opowieści o wędrówkach" Roberta Macfarlane'a w interpretacji Grzegorza Małeckiego.