Kropka nad i

Kropka nad i

Myślę, że dla wielu Polaków zarobki w NBP są szokująco wysokie. Natomiast pamiętajmy, że Narodowy Bank Polski rywalizuje o pracowników z instytucjami finansowymi, które płacą często jeszcze więcej - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jednak jak dodał, nie chce bronić tych zarobków. - Uważam, że to nie dyrektor komunikacji powinien zarabiać najwięcej, tylko dyrektorzy departamentów merytorycznych - powiedział.

25.02 | - Jeżeli takie sprawy dotyczą księdza żyjącego obecnie, to zgłasza się do władz cywilnych i państwowych (...) jeżeli dotyczą osoby zmarłej, to są procedury państwowe - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik pytany, w jaki sposób Kościół zajmuje się wyjaśnianiem nadużyć seksualnych, jakich miał się dopuścić ks. Henryk Jankowski.

Czekam jeszcze, co będzie ze mną, ale bardzo spokojnie do tego podchodzę - mówił w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany o swoją kandydaturę do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że "ma też co robić w kraju". Jaki podkreślił, że w polityce "zawsze ma znaczenie gra drużynowa".

Jacek Czaputowicz powinien się oddać do dyspozycji premiera za organizację konferencji bliskowschodniej - mówił w "Kropce nad i" Paweł Kukiz. Lider Kukiz'15 ocenił, że bardziej "skandaliczną sytuację, jak ten szczyt, to trudno sobie wyobrazić".

Ja mam być przesłuchany, dziennikarze mają być przesłuchani, a nie będzie przesłuchany Jarosław Kaczyński - mówił w "Kropce nad i" poseł PO Krzysztof Brejza. Odniósł się do zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia, które złożył prezes PiS. Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak ocenił, że to zawiadomienie, to "oczywiste następstwo tego, co było zapowiadane".

- Na pewno mamy poważne napięcie i w tej sytuacji, która ma miejsce, premier Morawiecki nie miał innego wyjścia, jak nie pojechać - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Leszek Miller, odnosząc się do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o wycofaniu polskiej delegacji z planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Ostatecznie szczyt się nie odbędzie, a zastąpią go rozmowy dwustronne.

- Nie walczymy z Platformą, ale Platforma nie może liczyć na żadną ulgę, jeżeli chodzi o ocenę ośmiu lat rządów, w szczególności w kwestiach polityki społecznej - zadeklarował w "Kropce nad i" TVN24 Marcin Anaszewicz z partii Wiosna. - Nie jesteśmy wobec siebie konkurencyjni tylko komplementarni. Natomiast Robert Biedroń przyjmuje cały czas konfrontacyjną strategię wobec nas - oceniła Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej.

Wielokrotnie nazywałem sędziów, którzy zostali wybrani na miejsca już zajęte, dublerami. Jest dla mnie dość oczywiste, że nie jest to sformułowanie ani obraźliwe, nie jest ocenne, stwierdza fakt - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Marcin Matczak. - W mojej ocenie jest to język co najmniej niepoprawny. Nie ma takiego pojęcia dubler - stwierdził Maciej Mitera, rzecznik nowej KRS.

Prezes PiS "robi to po, żeby PiS jak najwięcej miał pieniędzy, jak najdłużej trzymał władzę" - mówiła w "Kropce nad i" liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, nawiązując do taśm Kaczyńskiego. Odniosła się także do rezygnacji Kazimierza Kujdy z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak mówiła, "jeżeli jest to zaufany człowiek pana Kaczyńskiego, to nic mu się złego nie stanie".

Przed Trybunałem Stanu należy postawić "tych, którzy dzisiaj rządzą państwem i udają, że nie biorą odpowiedzialności, pełniąc ważne funkcje państwowe" - oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24 lider partii Wiosna Robert Biedroń, mówiąc o tym, co jego ugrupowanie zamierza zrobić po wygranych wyborach.

Młodzież, co prawda powinna być wychowywana w pewnej atmosferze realizmu politycznego, ale nie na zasadzie ośmieszania, opluwania, czy poddawania w wątpliwość tego wielkiego wydarzenia - mówił w "Kropce nad i" były I prezes Sądu Najwyższego, profesor Adam Strzembosz. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Zybertowicza, doradcy prezydenta RP, na temat obrad Okrągłego Stołu.

Nie ma w Polsce polityka tak mocno atakowanego przez niemal 30 lat jak Jarosław Kaczyński - ocenił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się do tak zwanych taśm Kaczyńskiego opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą". Powiedział, że nie wie, czy prezesowi PiS jest z ich powodu przykro, bo nie rozmawiał "o jego uczuciach".

Centralne Biuro Antykorupcyjne ma wpisane, że bada rutynowo oświadczenia majątkowe posłów i senatorów - mówił w "Kropce nad i" poseł PO Cezary Tomczyk, odnosząc się do decyzji CBA, aby nie kontrolować oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego. Posłowie PO złożyli wniosek w tej sprawie sześć dni temu. Poseł niezrzeszony Marek Jakubiak ocenił, że decyzja biura to błąd.

Spółka Srebrna otrzymała rachunek i go nie zapłaciła - powiedział w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych, pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Odniósł się w ten sposób do ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" taśm Kaczyńskiego i do jego biznesowych planów. - Prezes Kaczyński poprosił mego klienta o to, aby wystawił częściową fakturę i zdaje się, że ona została wystawiona na ponad 1,5 miliona złotych - dodał.

To nie Prawo i Sprawiedliwości prowadzi działalność gospodarczą, tylko Instytut (imienia - red.) Lecha Kaczyńskiego - mówił w "Kropce nad i" Andrzej Dera. Prezydencki minister był pytany o rozmowy prezesa PiS dotyczące budowy wieżowca w centrum Warszawy, które ujawniła we wtorek "Gazeta Wyborcza". Jego zdaniem, Jarosław Kaczyński jako członek Rady Nadzorczej instytutu, mógł brać w nich udział.

- To, że nikt nie pofatygował się, żeby przerwać to straszliwe widowisko, jest dla mnie czymś kompletnie niezrozumiałym - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Adrian Zandberg z Partii Razem, komentując manifestację, jaka odbyła się w niedzielę w Oświęcimiu przed oficjalną częścią obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Europosłanka PO Róża Thun oceniła, że takie zachowania, jak te inicjatora marszu Piotra Rybaka, biorą się z poczucia "totalnej bezkarności".

- Mamy do czynienia z mistyfikacją, w której z osób, których zachowanie zawiera wiele wątpliwych ogniw, robi się niby anioły - ocenił w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się w ten sposób do tego, jak, jego zdaniem, w przestrzeni publicznej postrzegani są Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak czy zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zastanawiałem się nad tym, czy nie poprosić o audiencję pana Kaczyńskiego. Ktoś mówi: "a co by mu ojciec powiedział"? Powiedziałbym mu, żeby nie manipulował Kościołem - podkreślił w "Kropce nad i" TVN24 ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin.