Kropka nad i

Kropka nad i

Mamy nowoczesną armię, przez dziesiątki lat modernizowaną, a mamy ministra obrony, czy ekipę rządową, która mentalnie jest sto lat temu - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak, były szef MON o zapowiedzianym powrocie przedwojennych stopni wojskowych.

- Cały czas mamy element selekcji – wybiera się tych, którzy są gotowi do służenia w tym mechanizmie władzy, a ci, którzy mogliby krytykować, są na różne sposoby neutralizowani – powiedziała profesor Jadwiga Staniszkis w "Kropce nad i". Odniosła się również do tego, że prokuratura nie wszczyna śledztwa w sprawie słów Jarosława Kaczyńskiego o "wycieraniu zdradzieckich mord imieniem jego świętej pamięci brata". – Też bym nie wszczynała – powiedziała.

Odmawiając powołania tych młodych świetnie wykształconych ludzi Krajowa Rada Sądownictwa zrobiła demonstrację polityczną - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, która postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.

- Z punktu widzenia czystości sceny politycznej w Polsce byłoby lepiej, gdyby Jarosław Kaczyński był premierem, ponieważ on i tak rządzi - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński (Europejscy Demokraci). Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej (PO) z kolei Beata Szydło stara się nie powtarzać błędu premiera Marcinkiewicza. Politycy komentowali zapowiedzianą przez prezes Rady Ministrów rekonstrukcję rządu i medialne spekulacje wokół zmiany na stanowisku premiera.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją, żeby stawić czoła teatrowi politycznemu - powiedział Rafał Trzaskowski. Poseł Platformy Obywatelskiej, wraz z Jackiem Sasinem z Prawa i Sprawiedliwości, był gościem "Kropki nad i" w TVN24. Obaj komentowali środowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchyliła grzywny nakładane na Gronkiewicz-Waltz przez komisję Jakiego.

Zmiany radykalne robi się w pierwszej części kadencji, a nie drugiej - powiedział w "Kropce nad i" były wicepremier, mecenas Roman Giertych, komentując zapowiedź premier Beaty Szydło o zmianach w rządzie. - PiS zmarnował czas. Ja sądziłem, że oni pójdą znacznie szybciej, że przez pierwsze dwa lata zrobią i sprawy sądów, i mediów. Nie udało im się - dodał.

Wskutek polityki PiS grozi nam stopniowe spowolnienie gospodarki. Jeśli dobra koniunktura Unii Europejskiej się skończy, to nie wiem, skąd będą te pieniądze - mówił w "Kropce nad i" były wicepremier, minister finansów profesor Leszek Balcerowicz. Skomentował w ten sposób podpisanie ustawy zwiększającej udział wydatków obronnych z minimum 2 do co najmniej 2,5 proc. PKB.

- Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk.

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Prawo i Sprawiedliwość próbowało przedstawić protestujących jako małą garstkę, to się nie udało. Bardzo jasną odpowiedź dały związki zawodowe, które murem stanęły za młodymi lekarzami - powiedział Adrian Zandberg z Partii Razem. Z Markiem Jakubiakiem z ruchu Kukiz'15 rozmawiali w "Kropce nad i" o głodowym proteście lekarzy rezydentów i reakcji rządu na ich postulaty.

- To są osoby, które już są pełnoprawnymi lekarzami. Codziennie mają sytuacje, gdy zostają sami z pacjentem, gdzie sami decydują, gdzie zdrowie i życie pacjenta zależy właśnie od nich - powiedział prof. Wojciech Szczeklik, internista, mówiąc o lekarzach rezydentach. Wraz z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej dr. Maciejem Hamankiewiczem i dr. Jarosławem Bilińskim, wiceprzewodniczącym Porozumienia Rezydentów OZZL mówił w "Kropce nad i" o głodowym proteście rezydentów, który trwa od 2 października.

- Mamy w tej sprawie różne zdania. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i w przyszłym tygodniu rozpoczniemy prace nad tą ustawą - powiedział w czwartek w "Kropce nad i" Adam Bielan z Polski Razem. Skomentował w ten sposób konflikt o reformę sądownictwa pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i rządem.

Nie dajmy się zwieść, że to będzie jakaś nowa partia - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując słowa Jarosława Gowina, który zapowiedział, że poszerzy się koalicja rządowa i powstanie nowa partia. - Człowiek bez poglądów, bez kręgosłupa, w związku z tym nie przykładałbym żadnej wielkiej wagi do jego niby partii - dodał.

Zbigniew Boniek - gość programu "Kropka nad i" - mówił o dużych nerwach w trakcie niedzielnego meczu z Czarnogórą. - Kiedy rywale wyrównali, była nutka lekkiego przygnębienia. Pomyślałem: "o Boże, co się dzieje?". Ale wyszliśmy z tego obronną ręką - powiedział Monice Olejnik prezes PZPN.

- W siłach NATO wariografem bada się właściwie jedynie oficerów CIA. Nie spotykałem w żadnej innej armii (sytuacji - red.), żeby dowódcę dywizji poddawano tak upokarzającej procedurze - mówił w "Kropce nad i" były dowódca GROM gen. Roman Polko, komentując słowa szefa MON. Antoni Macierewicz stwierdził, że nowy dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu "na własną prośbę poddał się badaniu wariografem".

- Myśmy robiły protest, żeby im przypomnieć, że jeżeli znowu będą grzebać przy naszych prawach, to znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w "Kropce nad i". Razem z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) rozmawiały o Czarnym Proteście kobiet oraz o projektach ustaw dotyczących prawa aborcyjnego.