"To jest skandal do sześcianu". Maksymowicz o oskarżeniach wobec Grzesiowskiego

Źródło:
TVN24
Maksymowicz o sprawie Grzesiowskiego: to jest skandal do sześcianu
Maksymowicz o sprawie Grzesiowskiego: to jest skandal do sześcianuTVN24
wideo 2/23
Maksymowicz o sprawie Grzesiowskiego: to jest skandal do sześcianuTVN24

Nie mogłem uwierzyć, że tak jest – powiedział w "Kropce nad i" profesor Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia, lekarz i były minister zdrowia. Odniósł się do sprawy doktora Pawła Grzesiowskiego, któremu Krzysztof Saczka, pełniący obowiązki szefa GIS, zarzuca między innymi "oczernianie instytucji państwowych" i chce jego ukarania. Według Maksymowicza "to jest skandal do sześcianu". Poseł ocenił również, że Saczka "jest złym narzędziem w miejscu, gdzie powinien być lekarz ze specjalnością zdrowie publiczne".

Krzysztof Saczka, pełniący obowiązki głównego inspektora sanitarnego, przesłał do Naczelnej Izby Lekarskiej pismo, w którym oskarża doktora Pawła Grzesiowskiego, eksperta NIL do spraw walki z COVID-19 między innymi o "wprowadzanie opinii publicznej w błąd niepotwierdzonymi i nieprawdziwymi informacjami na temat epidemii COVID-19" i "oczernianie instytucji państwowych", w tym sanepidu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szef sanepidu chce ukarania Grzesiowskiego za "oczernianie instytucji państwowych"
Szef sanepidu chce ukarania Grzesiowskiego za "oczernianie instytucji państwowych"TVN24

"To jest skandal do sześcianu"

O sytuacji dotyczącej Grzesiowskiego mówił w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Wojciech Maksymowicz, lekarz i poseł Porozumienia (klub PiS) oraz były minister zdrowia.

Przekazał, że dowiedział się o tym "z kół zbliżonych do izby lekarskiej". - Nie mogłem uwierzyć, że tak jest – przyznał. Według niego "to jest skandal do sześcianu" i "kompromitacja".

Maksymowicz mówił przy tym, że Saczka jest w sanepidzie "narzędziowo". - Ale jest złym narzędziem. Pan inżynier od zarządzania systemami informatycznymi jest złym narzędziem w miejscu, gdzie powinien być lekarz ze specjalnością zdrowie publiczne – ocenił.

- Ja bym nie mógł zostać głównym inspektorem sanitarnym mimo doświadczeń w zdrowiu publicznym i wykładania, ponieważ jest w ustawie zapisane, kto powinien być – wskazywał poseł Porozumienia, który jest z zawodu neurochirurgiem, a w przeszłości pracował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

- Ileż p. o. ma być w sytuacji takich prawdziwych zdarzeń? To jest chore, bo widzimy efekty tego – dodał Maksymowicz.

Maksymowicz o sprawie Grzesiowskiego: to jest skandal do sześcianu
Maksymowicz o sprawie Grzesiowskiego: to jest skandal do sześcianuTVN24

Maksymowicz: nie ma powodów jeszcze w tej chwili ograniczać obostrzenia

Maksymowicz mówił również o sytuacji epidemicznej w kraju. Według niego "nic nie wskazuje na to, żeby miało być lepiej". Ocenił, że we wtorek i w poniedziałek raportowano mniej nowych infekcji, bo "mniej się zlicza". Wcześniej również w weekendy i tuż po nich, a także w okresie świąt bilanse zakażeń były niższe niż w środku danego tygodnia.

- Jutro będzie więcej (zakażeń - red.), a pojutrze będzie dużo więcej. Na pewno nie jest to jeszcze etap zejścia ze szczytu fali. Jesteśmy pewnie na tym szczycie – mówił Maksymowicz. Jego zdaniem, "nie ma powodów jeszcze w tej chwili ograniczać" obostrzenia. - Powinny dalej być, niestety – dodał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 8245 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dzień wcześniej raportowano o 9902 nowych infekcjach. Od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 2 456 709 osób, z których 55 065 zmarło.

Maksymowicz: obostrzenia powinny być dalej niestety
Maksymowicz: obostrzenia powinny być dalej niestety TVN24

Rzecznik rządu Piotr Mueller we wtorek był pytany o to, kiedy należy spodziewać się informacji dotyczącej ewentualnego przedłużenia obostrzeń. Przekazał, że w środę o godzinie 10 odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który na podstawie najświeższych danych podejmie decyzję dotyczącą obostrzeń.

Mueller mówił, że informacje dotyczące ewentualnego przedłużenia obowiązujących obostrzeń i ich zakresu zostaną przekazane w środę, najpóźniej w czwartek. Dodał, że "każdy wariant brany jest pod uwagę, zarówno korekty w obostrzeniach, jak i przedłużenia obostrzeń".

Mueller o obostrzeniach: każdy wariant brany jest pod uwagę
Mueller o obostrzeniach: każdy wariant brany jest pod uwagęTVN24

Do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi między innymi zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. W handlu i miejscach kultu wprowadzone są limity osób. Tak samo jest w placówkach handlowych, na targu lub poczcie.

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także na przykład dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Ponadto do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa maseczką oraz zachowywanie 1,5 metra odległości od innych.

Maksymowicz: dopóki tak jeszcze jest i nowe wybory wchodzą w grę, to znaczy, że mamy demokrację i cieszmy się z tego

Poseł Porozumienia był również pytany, czy widzi szansę na przedterminowe wybory. Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, jak czytamy w zapowiedzi środowego wywiadu dla "Gazety Polskiej", powiedział, że "może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji". - Ale żeby była jasność, nie prognozuję wcześniejszych wyborów. Jedynie nie wykluczam takiej ewentualności – dodał Kaczyński.

Maksymowicz odniósł się do tych słów. - Nie wiem, na ile to jest wynik ścisłej kalkulacji, na ile potrzeba zdyscyplinowania swoich wiernych współpracowników. Bo tak też może być oczywiście i to zresztą zrozumiałe – ocenił.

Jego zdaniem, "w demokracji to jest dobra rzecz co jakiś czas jednak posłuchać społeczeństwa, jak by chciało". - Ja myślę, że to jest bardzo dobre, bo otrzeźwia i odcina tych wszystkich, którzy zaczynają traktować partię jako coś, co jest taką krową dojną – dodał.

Według Maksymowicza takie podejście "zawsze się w demokracji co pewien czas potem odbija jakimś echem, czkawką dla niektórych".

- Dopóki tak jeszcze jest i to wchodzi w grę – nowe wybory, to znaczy, że mamy demokrację i cieszmy się z tego. O to walczyliśmy przez całe 80. lata – dodał Maksymowicz.

Maksymowicz: nie wiem, na ile to jest wynik ścisłej kalkulacji, na ile potrzeba zdyscyplinowania swoich wiernych współpracowników
Maksymowicz: nie wiem, na ile to jest wynik ścisłej kalkulacji, na ile potrzeba zdyscyplinowania swoich wiernych współpracownikówTVN24

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Co najmniej 18 osób zginęło w katastrofie samolotu w Nepalu. Maszyna w czasie startu ze stołecznego lotniska zjechała z pasa i zapaliła się.

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Źródło:
Reuters

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Nie zabrałbym dziecka na polowanie. Sam nie uczestniczę w polowaniach. Natomiast nie chcę odbierać tym, którzy chcą uczestniczyć w polowaniach, takiego prawa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do propozycji zawartych w "Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035".

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Aktywiści klimatyczni nad ranem zablokowali płytę lotniska Kolonia/Bonn, jednego z największych w Niemczech. Z tego powodu wszystkie loty zostały czasowo wstrzymane. Władze portu przekazały, że utrudnień należy spodziewać się do końca dnia.

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Jedno z głównych lotnisk w Niemczech wstrzymało loty. Na płycie pojawili się aktywiści

Źródło:
BBC, tvn24.pl

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Punkowcy z Niemiec zjechali się na wakacyjną wyspę Sylt na Morzu Północnym i założyli tam letni obóz protestacyjny. Demonstrują przeciwko wykluczeniu ekonomicznemu, degradacji środowiska i obecności skrajnej prawicy w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów kraju.

Punkowcy opanowali wyspę. Cel? "Wysłać w przeszłość schronienie dla faszystów"

Źródło:
"The Guardian"

Przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu Ukraina opłakuje sportowców, których plany i marzenia odebrała wojna. Wśród nich "wschodzącą gwiazdę judo" Stanisława Hulenkowa oraz dziesięcioboistę Wołodymyra Androszczuka, który wstąpił do armii mimo uszkodzonego kręgosłupa.

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

"Zacząłem płakać, chociaż wiedziałem, że nie powinienem". Ukraińscy sportowcy, którzy nie doczekali igrzysk

Źródło:
Reuters, The New York Times, tvn24.pl

Przy obecnym prezydencie niestety żadnych zmian w tym zakresie nie zrobimy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji. Pytany, dlaczego sumienie podpowiada mu głosowanie przeciwko tej ustawie, powiedział, że "ta ustawa jest tylko biciem piany i robieniem kobietom nadziei".

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Źródło:
TVN24

W środę rano na północy Moskwy wybuchł samochód, dwie osoby zostały poszkodowane - potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak podają media, jednym z rannych jest agent GRU.

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Źródło:
Reuters

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Brytyjski gitarzysta i wokalista bluesowy John Mayall zmarł w wieku 90 lat - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Muzyk, odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, nazywany był "ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa".

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

Źródło:
BBC, PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP

Senator Bob Menendez, jeden z bardziej wpływowych polityków w Partii Demokratycznej, złożył rezygnację po wyroku skazującego za przekupstwo i działanie w charakterze agenta rządu Egiptu. Ugiął się pod naciskami innych demokratów.

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl