Kropka nad i

Kropka nad i

W sytuacji wyjątkowej nie robi się wyborów - oceniła w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta podkreśliła, że w związku z pandemią COVID-19 sytuacja Polsce "jest wyjątkowa", a wyznaczone na maj wybory prezydenckie "mogą poczekać na czasy normalne".

Wszystkie restrykcje, które ograniczają nasze kontakty, ograniczają także gospodarkę - powiedziała w programie "Kropka nad i" Jadwiga Emilewicz. Minister rozwoju oceniła, że z punktu widzenia gospodarki "mamy sytuację kompletnie nieprzewidywalną", a najważniejszym obecnie zadaniem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy i wsparcie dla firm.

W większości przypadków to będzie choroba, która będzie przebiegała podobnie jak grypa, ale na pewno będą się zdarzały przypadki, gdzie młodzi ludzie zachorują i będą wymagali hospitalizacji. To jest choroba, której nie można lekceważyć w żadnej grupie wiekowej - powiedział w "Kropce nad i" prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Stan wyjątkowy można wprowadzić w sytuacji, w której zagrożenie epidemią będzie tego wymagać, a nie jako wytrych po to, żeby przesunąć datę wyborów – tak w "Kropce nad i" Adam Bielan, rzecznik kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, odniósł się do propozycji odłożenia zaplanowanego na maj głosowania. - Nie wyobrażam sobie, żeby odpowiedzialni politycy myśleli teraz o wyborach - oświadczył szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Proszę unikać wychodzenia z domu, unikać skupisk ludzkich, unikać miejsc, gdzie jest duże ryzyko transmisji zakażenia - apelował w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Owczuk, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. - Ostrożności nigdy za dużo. Pamiętajmy, że można się zarazić też od osoby, która nie ma objawów - przypominał Krzysztof Chomiczewski, konsultant krajowy ds. obronności w dziedzinie epidemiologii.

Jeżeli koronawirus w Polsce uzyska taką skalę jak w Lombardii, wybory prezydenckie będą przełożone, nie ma co się oszukiwać - stwierdził Adrian Zandberg z Lewicy w "Kropce nad i". Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa powiedział, że zmiana daty wyborów to "ostateczność, na którą powinniśmy być gotowi".

Trzeba brać pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze - powiedziała w "Kropce nad i" Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, komentując sytuację związaną z koronawirusem w Polsce. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber (PiS) przekonywał, że ewentualne przesunięcie wyborów prezydenckich w związku z epidemią to "przedwczesne i pozbawione sensu" dywagacje.

Świat ma problem z polaryzacją - przyznał w "Kropce nad i" Jan Komasa, reżyser nominowanego do Oscara i nagrodzonego przez Polską Akademię Filmową filmu "Boże Ciało". - Jest coś takiego, że bardzo potrzebujemy kogoś, kto powie nam, jak żyć. Ludzie są pogubieni, złaknieni. Lepiej, żeby ktoś się mądry objawił, bo niemądrych nie brakuje - podkreślał.

- Pan prezydent ma problem z rosnącymi cenami, ponieważ rządy Prawa i Sprawiedliwości - poza wszystkimi innymi złymi rzeczami, które po sobie zostawią, zostawią również wysoką inflację - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska), odnosząc się do wypowiedzi Andrzeja Dudy dotyczącej cen produktów spożywczych. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), odniósł się z kolei do aktywności Agaty Kornhauser-Dudy i przekonywał, że "pokazała przez pięć lat, że można być znakomitą pierwszą damą".

Atakowano Centralne Biuro Antykorupcyjne za to, że rzekomo nie było podstaw do akcji przeciwko panu Kwaśniewskiemu - powiedział w "Kropce nad i" rzecznik sztabu starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, europoseł PiS Adam Bielan (Porozumienie). Komentował ujawnienie przez CBA materiałów ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. - Stał za tym ważny interes państwowy - przekonywał.

Polska jest dziś państwem bezprawia. Polska PiS-u nie respektuje zasad, które są zapisane w konstytucji, w normach europejskich - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który komentował ujawnione przez CBA materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. - To jest bezprawie, zasmuca mnie jako byłego prezydenta i obywatela - dodał.

- To jest osoba, która w moim przekonaniu jest wartością dodaną naszej kampanii. Hejt, który się na nią wylewa, jest tego dowodem - w taki sposób europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki opisywał w "Kropce nad i" szefową kampanii prezydenta Andrzeja Dudy Jolantę Turczynowicz-Kieryłło. - Właściwie nie wiadomo za bardzo, kto kandyduje: czy pan prezydent, czy szefowa kampanii - ocenił europoseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz.

Wczoraj Polacy zobaczyli, jak na takim stadionie dochodzi do warszawskiego derby. Jedna rodzina przeciwko drugiej rodzinie zaczyna wyciągać noże i różne inne narzędzia - powiedział w "Kropce nad i" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Komentował wydarzenia związane z działaniem CBA wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński ocenił, iż "to, że prędzej czy później Centralne Biuro Antykorupcyjne (...) będzie podejmowało określone działania operacyjne, to było raczej do przewidzenia".

Jak kiedyś będą przygotowywane podręczniki historii, to zdjęcie z tego spotkania będzie jedną z ilustracji, w jakim byliśmy okresie. (...) Drugie zdjęcie będzie ze środkowym palcem pani Lichockiej. Myślę, że ten okres będzie określany jako cywilizacja pogardy - powiedział w "Kropce nad i" kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Odniósł się do obecności i oklasków szefa nowej Krajowej Rady Sądownictwa po przemówieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na niedzielnej gali jednej z gazet oraz gestu posłanki PiS w Sejmie.