Mieszkańcy Oławy na Dolnym Śląsku przygotowują się na nadejście fali powodziowej. Bardzo trudna sytuacja powodziowa wystąpiła w Lewinie Brzeskim na Opolszczyźnie, które "praktycznie w 90 procentach znalazło się pod wodą". Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał aktualną informację o sytuacji hydrologicznej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 18 września.
1. Oława czeka na falę powodziową
Mieszkańcy Oławy na Dolnym Śląsku przygotowują się na nadejście fali powodziowej, która przechodzi przez Odrę. Przez ostatnią noc poziom rzeki w Oławie podniósł się o 1,5 metra. Fala ma być najwyższa w środę w godzinach rannych lub południowych. Mieszkańcy miasta przygotowywali worki z piaskiem do zabezpieczenia wałów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Walka z czasem, fala powodziowa ma przyjść w środę
2. Lewin Brzeski "w 90 procentach" pod wodą
Bardzo trudna sytuacja powodziowa wystąpiła w Lewinie Brzeskim na Opolszczyźnie. Wojewoda opolski Monika Jurek poinformowała, że w związku z przelaniem się wody przez wał w Kantorowicach miasto "praktycznie w 90 procentach powierzchni znalazło się pod wodą", a ta sięga nawet dwóch metrów.
Przeprowadzono ewakuację mieszkańców. Sytuację na miejscu relacjonował reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski. Z mieszkańcami rozmawiała też reporterka TVN24 Natalia Madejska.
3. Trudna sytuacja na rzekach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przekazał aktualną informację o sytuacji hydrologicznej przed godz. 3 na platformie X. Wynika z niej, że o jeden wzrosła liczba stanów alarmowych, a o trzy zmalała liczba stanów ostrzegawczych.
Według danych na godz. 18 we wtorek przekazanych przez IMGW, stan alarmowy został przekroczony na 61 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 29 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i dziewięciu stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.
Jak poinformował IMGW, nadal podnoszą się też stany wody i według najnowszych opublikowanych danych wynoszą: 710 cm (Brzeg), 733 cm (Oława), 446 cm (Trestno). Poprzednie pomiary, o których Instytut informował krótko po godz. 23, mówiły o wzroście do: 704 cm (Brzeg), 732 cm (Oława), 440 cm (Trestno).CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trudna sytuacja na rzekach. Tu są przekroczone stany alarmowe
4. Siedem ofiar śmiertelnych powodzi
Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu komendant główny policji insp. Marek Boroń poinformował, że Komendy Wojewódzkie Policji odnotowały już siedem ofiar śmiertelnych powodzi - cztery odnotowała KWP Wrocław, dwa KWP Opole i jeden KWP Katowice.
Insp. Boroń dodał, że do zastępcy komendanta głównego policji nadinsp. Rafała Kochańczyka dołączy zespół do spraw poszukiwań, w tym mobilne centrum do spraw poszukiwań. - Jeżeli będą informacje o osobach zaginionych, będziemy na bieżąco poszukiwać tych osób - zapewnił.
5. Utrudnienia na drogach w trzech województwach
W całym kraju zablokowanych jest 86 dróg - wynika z informacji przedstawionych przez przedstawicieli policji i drogowców na wtorkowym sztabie kryzysowym.
Utrudnienia czekają kierowców z województw opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Zakończyły się utrudnienia w województwie śląskim.
6. Fundacja TVN zbiera środki dla szpitala w Nysie
Fundacja TVN rozpoczyna akcję pomocową dla zniszczonego przez powódź szpitala powiatowego w Nysie.
Fundacja wesprze placówkę kwotą pół miliona złotych oraz uruchomi zbiórkę środków. Dodatkowo na ten cel zostaną przekazane wpływy ze specjalnego bloku reklamowego.
Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Meissner/PAP