Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25TVN24
wideo 2/34
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25TVN24

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:10

    Dziękujemy za uwagę. Dalszą część relacji na temat sytuacji powodziowej można znaleźć tutaj.

  • 5:07

    "To trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą! Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych" - poinformowało w czwartek nad ranem na facebooku Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

    Dodało, że żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. "Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" - zapewniło biuro prasowe wrocławskiego ratusza.

  • 4:18

    "Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" – przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

  • 3:11

    Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra – ocenił strażak.

    Poziom Odry jest tam wysoki i miejscami zbliżył się do korony wałów. - Rzeka nie zagraża miejscowościom leżącym przy rzece, ale sytuacja cały czas jest dynamiczna - podkreślił mł. bryg. Kaniak.

  • 3:10

    Jak informował w środę wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej, sytuacja na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim jest opanowana i nie będzie się już pogarszała. Według niego fala powodziowa na rzece Bóbr w czwartek około godz. 11 dotrze do Odry.

    - Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic zdała egzamin - podał rzecznik lubuskich strażaków. Służby notują tylko miejscowe przesiąkania wody.

  • 2:58

    - Zarejestrowane zostały dwa przesiąki (w Dolinie Bystrzycy). Nie przelewanie się przez wały, ale po pewnym czasie wały przesiąkają. Zostały tutaj zadysponowane służby – powiedział przebywający na miejscu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

    - Rozmawiałem przed chwilą z dowódcą tej operacji po stronie Państwowej Straży Pożarnej. Mówi, że mają sytuację pod kontrolą – dodał.

    Sutryk: zarejestrowane zostały dwa przesiąki

  • 2:48

  • 2:47

    Mieszkańcy Wrocławia umacniają wały przeciwpowodziowe.

    Umacnianie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu

  • 1:45

    Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

  • 1:44

    Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać w kilku miejscach Wrocławia. Pracują oni m.in. na wałach na zachodzie miasta - przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku i Marszowicach. Na tym ostatnim osiedlu był w nocy Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia.

    - Mamy dwa przesiąki na wale. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany. Pracują tu żołnierze, strażacy, ale także bardzo wielu Wrocławian bierze w tym udział. Z całego Wrocławia przyjechali tutaj ludzie i pracują, bronią Wrocławia - powiedział Tomasz Sikora.

    Według relacji Sikory, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi ok. 6 m. Jak powiedział Sikora, najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 m. - To jest więcej, niż w ciągu dnia było mówione. Była nadzieja na 5,6 - 5,7. Ale to nie jest 6,5 m, których się spodziewaliśmy jeszcze dwa dni temu - mówił Tomasz Sikora.

  • 1:33

    W 1997 roku w Trestnie fala powodziowa wynosiła ponad 7 metrów. O północy woda w tym miejscu sięgała 595 centymetrów.

    Wrocław szykuje się na falę powodziową

  • 1:12

    "Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni stany wody będą miały przebieg uzależniony od pracy zbiornika Racibórz Dolny, z tendencją spadkową. Na Odrze skanalizowanej, w Koźlu po osiągnięciu stanu maksymalnego w godzinach rannych stopniowo zaczną opadać, na odcinku od Krapkowic do Opola stany wody będą rosły, osiągając do godzin nocnych stan maksymalny. W ujściu Nysy Kłodzkiej, w efekcie spadku przepływu Nysy Kłodzkiej w bieżącej dobie wystąpią spadki stanów wody. Na odcinku od Brzegu do Oławy stany będą miały przebieg wyrównany z niewielkimi wahaniami, a dalej do Trestna będą wzrastały w strefie powyżej stanu alarmowego" - wskazano w komunikacie IMGW.

    Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozuje się wzrosty stanów wody: w Ścinawie, Głogowie powyżej stanu alarmowego, w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie do przekroczenia stanu ostrzegawczego, a w Połęcku do przekroczenia stanu alarmowego. Poniżej ujścia Nysy Łużyckiej stan wody wzrośnie do strefy wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Białej Górze i Słubicach.

    "W zlewniach dopływów górnej Odry prognozuje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody (z możliwością wahań) w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych. W zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów Odry środkowej przewiduje się na ogół spadki stanów wody, a w zlewniach nizinnych przeważnie wzrosty i wahania, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych. W ujściowych odcinkach Oławy i Ślęzy prognozowane są wzrosty stanów w strefie powyżej stanu alarmowego" - wskazał IMGW w komunikacie.

    Według Instytutu na dolnej Widawie możliwy jest wzrost do stanu ostrzegawczego, a następnie alarmowego, natomiast w ujściowym odcinku Bystrzycy stan wody będzie otrzymywał się powyżej stanu alarmowego.

    "W ujściowym odcinku Baryczy stany wody mają tendencję wzrostową. Na środkowym Bobrze (do Szprotawy) i Kwisie stany wody opadają. Na dolnym Bobrze prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa ze znacznym przekroczeniem stanów alarmowych. Na dolnym odcinku Nysy Łużyckiej prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego z tendencją wzrostową" - napisano.

  • 0:41

    Synoptyk i hydrolog IMGW Izabela Adrian wskazała, że wysoki stan wody we Wroclawiu może utrzymywać się przez cztery-pięć dni. – Sama kulminacja może trwać do piątku nad ranem – wspomniała. – Później będziemy widzieć stopniowe spadki, ale potrwa kilka dni zanim przejdziemy ze stanu alarmowego do stanu ostrzegawczego, który wynosi 450 centymetrów – dodała.

    - Koniec fali widzimy dopiero w Opolu. Tam dopiero w najbliższych godzinach będziemy widzieć większy spadek poziomu wody – wyjaśniła.

  • 0:22

    - Wezbranie fali jest na przedmieściach Wrocławia, bo w tej chwili mamy stan wody na poziomie 595 centymetrów. Według najświeższych prognoz kulminacja powinna być za około 2 godziny i ona w najgorszym scenariuszu wyniesie 610 centymetrów - powiedziała w programie "Dzień po dniu" w TVN24 Izabela Adrian z IMGW.

    Podkreśliła, że w trakcie powodzi z 1997 roku stan wody wyniósł ponad 7 metrów. – Sytuacja jest znacznie lepsza – oceniła, ale zastrzegła, że "fakt, że fala jest wydłużona, powoduje zagrożenie dla wałów, które przy długim nasączaniu się, mogą zacząć przeciekać".

    Izabela Adrian: w najgorszym scenariuszu fala kulminacyjna we Wrocławiu osiągnie wysokość 610 centymetrów

  • 0:08

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w środę wieczorem obowiązywało 48 ostrzeżeń hydrologicznych przed wezbraniami 1, 2 i 3 stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Jednocześnie, jak zaznaczono, nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

    Według IMGW wzrosty na rzekach występują na Odrze poniżej zbiornika Racibórz oraz na dolnych odcinkach dopływów Odry (zwłaszcza Oława, Ślęza, Bystrzyca, Bóbr i Nysa Łużycka). Wzrosty notowane były również na środkowej Wiśle.

    Na godz. 18 stan alarmowy został przekroczony na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 341 cm na stacji Krzyżanowice na rzece Odra, oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 33 cm na stacji Pszczyna na rzece Pszczynka.

    Stan ostrzegawczy został przekroczony na 36 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na 4 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.

  • 23:57

    Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował o otwarciu kolejnego polderu zalewowego. Wskazano, że chodzi o polder Blizanowice-Trestno, który jest w stanie zgromadzić 3,8 mln metrów sześciennych wody.

  • 23:40

    Prezydent Erdogan złożył kondolencje narodowi polskiemu z powodu powodzi dewastującej nasz kraj i zapewnił, że Turcja jest gotowa do udzielenia wszelkiej pomocy, jakiej tylko Polska będzie potrzebować w tym trudnym czasie - powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem tego kraju Recepem Erdoganem w Ankarze.

  • 23:24

    Ministerstwo Obrony Narodowej: Trwa kolejna nocna operacja umacniania wałów. Tym razem w rejonie miejscowości Narok. Załogi śmigłowców Mi-17 prowadzą intensywne zrzuty big bagów, aby zabezpieczyć i umocnić wały.

  • 23:15

    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych. Wskazano, że "jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia". Dodano, że "teren, na którym rozlewa się woda jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią".

  • 22:45

    - To jest ogromna konstrukcja, która ma bronić osiedle Stabłowice. Ludzie pracują cały czas, są już zmęczeni, ale cały czas działają. Nikt nie idzie do domu, od czasu do czasu przyjeżdża wywrotka, przyjeżdża samochód, zabiera worki albo zabiera piach, cały czas widać tu pełne zaangażowanie - relacjonował reporter.

    Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25

  • 22:44

    Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej. Ta ma nadejść około godziny 2 w nocy. Reporter TVN24 Tomasz Kanik jest na wrocławskim osiedlu Stabłowice, gdzie trwa umacnianie wałów.

    Wrocławskie osiedle Stabłowice. Mieszkańcy układają worki z piaskiem (18 września, godzina 22)

  • 22:16

    W czwartek o godzinie 7 premier Donald Tusk ponownie weźmie udział w sztabie kryzysowym we Wrocławiu.

  • 22:09

    Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

    - Zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa - mówił w środę w "Kropce nad i" szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Dodał, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

  • 22:07

    Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy bieg

    Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. Zdaniem hydrologów, czoło wezbrania dotrze do Gryfina w czwartek. Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  • 22:07

    Do Wrocławia zbliża się fala wezbraniowa. - Ta kulminacja wyniesie około 600 centymetrów. Nie zmienia się termin dotarcia fali, czyli mniej więcej nastąpi to po północy, około godziny 2 w czwartek - przekazał w środę wieczorem na antenie TVN24 Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik prasowy IMGW. - Wody jest więcej, jest niebezpiecznie, cały czas powyżej stanu alarmowego - dodał. Jak podał w środę wieczorem IMGW, na stacji hydrologicznej Trestno rzeka ma osiągnąć maksymalny stan około godziny 2 w nocy ze środy na czwartek (00.00 UTC) i będzie utrzymywać się na takim samym poziomie przez ponad dobę. Prognozowany najwyższy poziom Odry w tym miejscu ma zamknąć się w przedziale 595-610 cm.

  • 21:55

    Mieszkańcy Nielestna i Pilchowic (Dolnośląskie) zgodnie twierdzą, że takiej wody po wylaniu rzeki Bóbr jeszcze u nich nie było. Trwa wielkie osuszanie, szacowanie strat i zastanawianie się, co dalej. Wiele domów nadal jest w wodzie lub nie ma prądu.

  • 21:33

    Tymczasem w miejscowości Niewodniki, na północny zachód od Opola, gdzie także przepływa Odra mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe.

    Niewodniki (18 września, godz. 21)

    Niewodniki, Opolszczyzna. Mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe

  • 21:04

    Czoło fali wezbraniowej na Odrze minęło już Opole, nie wyrządzając szkód w mieście – przekazały Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W gotowości pozostaje znajdujący się w tym mieście polder Żelazna. Jak przekazano w komunikacie gliwickiego RZGW, kulminacja fali na Odrze spodziewana była w Opolu w godzinach 18-20. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. Do pracy przygotowano polder Żelazna, jednak uruchomienie tego obiektu zależy od tempa przemieszczania się fali i jej wysokości.

  • 21:03

    Sytuację w Oławie relacjonował reporter TVN24 Bartłomiej Ślak.

  • 20:45

    Kancelaria Prezydenta przekazała, że do Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka–Zdroju dotarł transport z pomocą humanitarną zorganizowany z inicjatywy pary prezydenckiej. Zgromadzono prawie 18 ton produktów, m.in. wody, żywności, środków higieny, karmy dla zwierząt, pościeli - poinformowała prezydencka kancelaria.

  • 20:45

  • 20:43

    Tusk: to jest teraz najważniejsze

    - W ciągu 48 godzin w większości miejsc powinno być po kulminacji - ocenił podczas środowych obrad powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk. - Pytanie jednak, czy wały wytrzymają. Najważniejsze jest, by dbać o wały - stwierdził szef rządu.

  • 20:31

    "Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

    - Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

  • 20:16

    Generał Kukuła: w działania są zaangażowane wojska inżynieryjne

  • 20:08

    Generał Kukuła: musimy jak najszybciej uczynić drogi drożnymi

  • 20:07

    Generał Kukuła: będziemy nieśli pomoc psychologiczną 

  • 20:07

    Generał Kukuła: będziemy organizować punkty wysuniętej pomocy medycznej

  • 20:06

    Generał Kukuła: od poniedziałku uruchamiamy operację "Feniks", chyba największą w historii operację tego typu, dotyczącą pomocy w odbudowie zniszczonych terenów

    Generał Kukuła: w poniedziałek rusza operacja "Feniks", największa tego typu w historii Wojska Polskiego

  • 20:05

    Generał Kukuła: jeśli chodzi o uszczelnianie wałów, nie ustaniemy, będziemy to robić też w nocy 

  • 20:03

    Generał Kukuła: dziś zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa, będziemy zrzucać big bagi

  • 20:03

    Generał Kukuła o żołnierzach, którzy uczestniczą w akcji pomocy: dziś to było 12 tysięcy, jutro osiągnięmy 16 tysięcy, głównie na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie

  • 20:02

    Gościem "Kropki nad i" jest generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  • 20:00

    Burmistrz Głuchołaz: zdecydowana większość miasta, zwłaszcza jego lewobrzeżnej części, nie ma dostępu do wody 

  • 19:58

    Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz: największym problemem jest brak wody

  • 19:57

    "Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

    - Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

  • 19:56

    Burmistrz Lądka-Zdroju: dodatkowe siły to dla nas błogosławieństwo 

  • 19:55

    Burmistrz Lądka-Zdroju: nie mam absolutnie żadnego problemu z decyzją premiera dotyczącą ograniczenia kompetencji dotyczących zarządzania kryzysowego

  • 19:54

    Burmistrz Lądka-Zdroju: robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny wszędzie

    Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"

  • 19:53

    Burmistrz Lądka-Zdroju: skala zniszczeń jest ogromna

  • 19:52

    Burmistrz: Lądek jest na kolanach i praktycznie będziemy musieli podnosić się z gruzów 

  • 19:51

    Burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki o tym, że zarządzanie kryzysowe przejął nadbrygadier Michał Kamieniecki: to dobra decyzja, jeżeli mogą nam pomóc fachowcy, to bardzo dobrze

    Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"

  • 19:49

    Boroń o wypadku samochodu z jego udziałem: poruszaliśmy się na sygnałach dźwiękowych, ale tam, gdzie nie było to potrzebne, tego nie robiliśmy 

  • 19:47

    Boroń: mamy dziś do czynienia z czterema przypadkami kradzieży, wszystkie osoby zostały przez nas zatrzymane

  • 19:46

    Boroń: od weryfikacji informacji o ofiarach jest policja, to policja informuje jako pierwsza rodzinę zmarłego, mamy obecnie siedem ofiar

  • 19:46

    Boroń: w tej chwili nie mamy żadnych zaginionych osób 

  • 19:43

    Boroń: każdego dnia przesyłamy większą liczbę policjantów, w tamtych rejonach operuje około 13 tysięcy policjantów

  • 19:42

    Boroń: mamy świadomość dramatu, jaki nastąpił, tylko bardzo prosimy o komunikowanie się z nami

  • 19:41

    Burmistrz Stronia Śląskiego: na miejscu są już żołnierze, w chwili obecnej mogę powiedzieć, że jestem zaopiekowany 

  • 19:40

    Burmistrz Stronia Śląskiego: wszyscy byliśmy w jakimś amoku po tej tragedii

  • 19:40

    Burmistrz Stronia Śląskiego o apelu mieszkanki miasta do premiera: może był niewielki chaos, ale to były tak trudne decyzje, tak trudne działania, każdy w jakimś sensie był zagubiony, na pewno na początku były jakieś uszczerbki w tym zarządzaniu

  • 19:38

    Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec: już służby do nas dotarły, już mieliśmy wstępne rozmowy, o godzinie 20 mamy posiedzenie gminnego zespołu zarządzania kryzysowego

    Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024

  • 19:36

    Boroń: po ewakuacji jesteśmy po to, żeby pilnować dobytku naszych obywateli

  • 19:35

    Boroń: w poprzednich dniach naszymi śmigłowcami ewakuowaliśmy z terenów zalanych ponad sto osób

  • 19:34

    Boroń: dziś jesteśmy na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie

  • 19:33

    Gościem "Faktów po Faktach" jest nadinspektor Marek Boroń, komendant główny policji.

  • 19:29

    Tusk: proponuję, żeby jutrzejsze posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się w okolicach godziny 19.30

  • 19:24

    Tusk: trudne dni są ciągle przed nami

  • 19:23

    Tusk: chcemy wypracować model jak najefektywniejszej pomocy 

  • 19:21

    Tusk: mamy ciągle problem z dezinformacją, na szczęście nie mamy problemu z sabotażem

  • 19:20

    Tusk: w tej chwili zadaniem wszystkich urzędników odpowiedzialnych za dysponowanie środkami powodziowymi jest ułatwanie ludziom życia, a nie utrudnianie

    Premier Donald Tusk o utrudnieniach przy wypełnianiu wniosków

  • 19:19

    Tusk: dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach procedury stają się barierą dla ludzi, niektórzy urzędnicy żądają danych, które nie są potrzebne

  • 19:11

    Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski poinformował, że potencjał ratowniczy krajowego systemu został zdublowany w najbardziej kluczowych miejscach woj. opolskiego. Przedstawił także uruchomione w celach ratowniczych środki.

  • 18:59

    Wojewoda opolski: w Lewinie doszło do przerwanie wału przeciwpowodziowego na rzece Nysa Kłodzka, trwa jego odbudowywanie

  • 18:58

    Wojewoda opolski Monika Jurek: w dalszym ciągu trwa ewakuacja w Lewinie Brzeskim

  • 18:54

    Tusk: niestety w kilku miejscach, do których dotarliśmy, nie ma nawet elementarnej informacji o ilości zniszczonych mieszkań i budynków

  • 18:54

    Tusk: w wielu miejscach nie ma jeszcze ewidencji budynków, które będą wymagały odbudowy, a nie remontu 

  • 18:53

    Sutryk: dalej działamy tak, jakby miał się zrealizować najbardziej pesymistyczny scenariusz

  • 18:50

    Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: jest duża społeczna odpowiedzialność i czujność

  • 18:48

    Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie". Zebrane już ponad 8 milionów złotych

    Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 8 milionów złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

  • 18:47

    Minister infrastruktury: nie kursują cztery linie PKP Intercity

  • 18:43

    KGP: podjęliśmy współpracę z Europolem

  • 18:43

    KGP: mamy też przypadki dezinformacji

  • 18:42

    KGP: dziś mieliśmy kolejne dwa przypadki szabrownictwa - w Kłodzku i w Głuchołazach, zatrzymani trzej sprawcy, jutro, wspólnie z prokuraturą, będziemy ich rozliczać

  • 18:40

    KGP: obecnie mamy 102 blokady dróg

  • 18:39

    Przedstawiciel Komendy Głównej Policji: jeżeli chodzi o zgony, ta liczba na szczęście się nie powiększyła

  • 18:29

    Prezeska Wód Polskich: mamy liczne zatory na rzece Bóbr, one są stopniowo usuwane

  • 18:27

    Prezeska Wód Polskich: jeżeli chodzi o Oławę, przelewa się jeden wał, ale woda przelewa się na teren niezabudowany 

  • 18:26

    Głos zabiera prezeska Wód Polskich.

  • 18:25

    Szef IMGW: najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie trwa apogeum 

  • 18:24

    Szef IMGW: jeżeli chodzi o Opole i Wrocław, tam sytuacja wydaje się mniej niepokojąca, nie powinno wyjść do wylania się rzeki ponad wały 

  • 18:23

    Szef IMGW: wśród miast, które budzą nasz największy niepokój, są Oława i Brzeg

  • 18:23

    Szef IMGW: poniżej zbiornika Racibórz Dolny widzimy już wyraźne spadki

  • 18:22

    Siemoniak: nadbrygadier Kamieniecki to osoba, która ma na miejscu zarządzać sytuacją 

  • 18:20

    Siemoniak mówi o "potrzebie radykalnego usprawienia działania administracyjnego" i przejęcia od burmistrzów Stronia i Lądka zarządzania kryzysowego. 

  • 18:18

    Siemoniak: oceniliśmy, że Opole jest dobrze przygotowane na falę powodziową

  • 18:16

    Głos zabiera szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

  • 18:15

    Tusk: proszę potraktować poważnie prośbę wszystkich służb, żeby nie zbliżać się do wałów

  • 18:15

    Tusk: wszyscy mamy nadzieję, że przelania wałów nie będą czymś regularnym, ale najważniejsze, żeby nie doszło do rozmiękczenia wałów, żeby ich nie osłabiać

  • 18:14

    Tusk: obecność ludzi na wałach, którzy przychodzą tam na przykład z ciekawości, jest niedopuszczalna

  • 18:13

    Kosiniak-Kamysz: wały są zmęczone naporem wody, to jest miejsce naszej dużej uwagi

Autorka/Autor:asty,js/adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

W sobotę o godzinie 11 w Warszawie zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Zostanie na niej ogłoszony kandydat Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. O nominację walczą prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

Dziś ogłoszenie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Dziś ogłoszenie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Źródło:
PAP

1004 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zamówiony przez Kanadę w USA system obrony przeciwrakietowej NASAMS jest już w Ukrainie - poinformował minister obrony Kanady Bill Blair. Natomiast szwedzki minister obrony Pal Jonson przekazał, że jego kraj wesprze ukraiński przemysł zbrojeniowy w produkcji pocisków dalekiego zasięgu i dronów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy ujawnili, że syn norweskiej księżnej Mette-Marit z jej pierwszego małżeństwa, podejrzany przez policję w tym kraju o dwa przypadki zgwałcenia, starał się zniszczyć obciążające go dowody. Policja twierdzi, że podejrzany starał się usunąć obciążające go materiały z chmury i telefonu.

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Źródło:
PAP

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Aż jedna trzecia najmłodszych kobiet nie chodzi do ginekologa - wynika z raportu "Polka u ginekologa". Może to mieć negatywne skutki dla ich zdrowia intymnego. W raporcie jest też analiza powodów takiego stanu rzeczy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Polka u ginekologa", ale nie zawsze. Alarmujący raport dotyczących zdrowia młodych kobiet

"Polka u ginekologa", ale nie zawsze. Alarmujący raport dotyczących zdrowia młodych kobiet

Źródło:
TVN24

Niektórzy mieszkańcy północnej Polski w sobotę powinni spodziewać się kolejnych w ostatnich dniach intensywnych opadów śniegu, a także zawiei śnieżnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Synoptycy ostrzegają również przed oblodzeniem na drogach w niemal całym kraju.

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci w Holandii wykryli prawie dwa kilogramy narkotyków MDMA, które były ukryte w figurce krasnala ogrodowego. "Od czasu do czasu trafiamy na coś szczególnego" - przyznała policja w komunikacie.

Tak ukryli narkotyki. "Nawet krasnal był zszokowany"

Tak ukryli narkotyki. "Nawet krasnal był zszokowany"

Źródło:
BBC
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja Obywatelska ogłosi wyniki prawyborów, a tym samym przedstawi swojego kandydata na prezydenta. Prokurator generalny Adam Bodnar złożył wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji do spraw Pegasusa.Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi. Zobacz pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 23 listopada.

Wynik prawyborów, Szmydt z azylem, wniosek w sprawie Ziobry

Wynik prawyborów, Szmydt z azylem, wniosek w sprawie Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Radosław Sikorski jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Tę funkcję pełnił już w latach 2007-2014. Teraz chciałby kandydować na prezydenta Polski. O tym, czy zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, zdecydują prawybory, w których zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Co warto wiedzieć o Radosławie Sikorskim?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Deklaruje znajomość pięciu języków obcych, już dwukrotnie, w pierwszej turze, zwyciężał w wyborach na prezydenta Warszawy. Prezydentem Polski cztery lata temu nie został, przegrał z Andrzejem Dudą. Teraz znów chce wystartować w wyborach, ale najpierw zmierzy się ze swoim partyjnym kolegą - Radosławem Sikorskim w prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Co wiemy o aktualnym prezydencie Warszawy? Jak wyglądała jego wcześniejsza praca?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN

Na Pomorzu Zachodnim w sobotni poranek pojawiły się burze. Występują obfite opady śniegu i porywiście wieje. Sprawdź, gdzie jest burza i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) doszło do ostrej wymiany zdań między nim a dwoma mieszkańcami. Zarzucili oni kandydatowi na prezydenta, że "koalicja 13 grudnia nie martwi się o Polskę" i że "wszystko jest sprzedane". Po dłuższej dyskusji Hołownia chciał im podać rękę, ale ci jednak odmówili.

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

Źródło:
PAP

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl