Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25TVN24
wideo 2/34
Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25TVN24

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:10

    Dziękujemy za uwagę. Dalszą część relacji na temat sytuacji powodziowej można znaleźć tutaj.

  • 5:07

    "To trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą! Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych" - poinformowało w czwartek nad ranem na facebooku Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

    Dodało, że żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. "Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" - zapewniło biuro prasowe wrocławskiego ratusza.

  • 4:18

    "Niemal przez całą noc na wrocławskich Marszowicach trwają prace nad umacnianiem wałów przeciwpowodziowych. Żołnierze WOT wraz z mieszkańcami bez przerwy układają nowe worki z piachem, zabezpieczając okolicę przed zalaniem. Prace idą zgodnie z planem, na miejsce sukcesywnie docierają kolejne dostawy piasku" – przekazało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

  • 3:11

    Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra – ocenił strażak.

    Poziom Odry jest tam wysoki i miejscami zbliżył się do korony wałów. - Rzeka nie zagraża miejscowościom leżącym przy rzece, ale sytuacja cały czas jest dynamiczna - podkreślił mł. bryg. Kaniak.

  • 3:10

    Jak informował w środę wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej, sytuacja na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim jest opanowana i nie będzie się już pogarszała. Według niego fala powodziowa na rzece Bóbr w czwartek około godz. 11 dotrze do Odry.

    - Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic zdała egzamin - podał rzecznik lubuskich strażaków. Służby notują tylko miejscowe przesiąkania wody.

  • 2:58

    - Zarejestrowane zostały dwa przesiąki (w Dolinie Bystrzycy). Nie przelewanie się przez wały, ale po pewnym czasie wały przesiąkają. Zostały tutaj zadysponowane służby – powiedział przebywający na miejscu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

    - Rozmawiałem przed chwilą z dowódcą tej operacji po stronie Państwowej Straży Pożarnej. Mówi, że mają sytuację pod kontrolą – dodał.

    Sutryk: zarejestrowane zostały dwa przesiąki

  • 2:48

  • 2:47

    Mieszkańcy Wrocławia umacniają wały przeciwpowodziowe.

    Umacnianie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu

  • 1:45

    Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

  • 1:44

    Strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można spotkać w kilku miejscach Wrocławia. Pracują oni m.in. na wałach na zachodzie miasta - przy ujściu Bystrzycy do Odry na Janówku i Marszowicach. Na tym ostatnim osiedlu był w nocy Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia.

    - Mamy dwa przesiąki na wale. Jeden został już naprawiony, drugi jest naprawiany. Pracują tu żołnierze, strażacy, ale także bardzo wielu Wrocławian bierze w tym udział. Z całego Wrocławia przyjechali tutaj ludzie i pracują, bronią Wrocławia - powiedział Tomasz Sikora.

    Według relacji Sikory, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi ok. 6 m. Jak powiedział Sikora, najczarniejszy scenariusz zakładał 7,5 m. - To jest więcej, niż w ciągu dnia było mówione. Była nadzieja na 5,6 - 5,7. Ale to nie jest 6,5 m, których się spodziewaliśmy jeszcze dwa dni temu - mówił Tomasz Sikora.

  • 1:33

    W 1997 roku w Trestnie fala powodziowa wynosiła ponad 7 metrów. O północy woda w tym miejscu sięgała 595 centymetrów.

    Wrocław szykuje się na falę powodziową

  • 1:12

    "Na Odrze poniżej Raciborza-Miedoni stany wody będą miały przebieg uzależniony od pracy zbiornika Racibórz Dolny, z tendencją spadkową. Na Odrze skanalizowanej, w Koźlu po osiągnięciu stanu maksymalnego w godzinach rannych stopniowo zaczną opadać, na odcinku od Krapkowic do Opola stany wody będą rosły, osiągając do godzin nocnych stan maksymalny. W ujściu Nysy Kłodzkiej, w efekcie spadku przepływu Nysy Kłodzkiej w bieżącej dobie wystąpią spadki stanów wody. Na odcinku od Brzegu do Oławy stany będą miały przebieg wyrównany z niewielkimi wahaniami, a dalej do Trestna będą wzrastały w strefie powyżej stanu alarmowego" - wskazano w komunikacie IMGW.

    Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozuje się wzrosty stanów wody: w Ścinawie, Głogowie powyżej stanu alarmowego, w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie do przekroczenia stanu ostrzegawczego, a w Połęcku do przekroczenia stanu alarmowego. Poniżej ujścia Nysy Łużyckiej stan wody wzrośnie do strefy wody wysokiej z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Białej Górze i Słubicach.

    "W zlewniach dopływów górnej Odry prognozuje się na ogół stabilizację i spadki stanów wody (z możliwością wahań) w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych lub alarmowych. W zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów Odry środkowej przewiduje się na ogół spadki stanów wody, a w zlewniach nizinnych przeważnie wzrosty i wahania, na ogół w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych. W ujściowych odcinkach Oławy i Ślęzy prognozowane są wzrosty stanów w strefie powyżej stanu alarmowego" - wskazał IMGW w komunikacie.

    Według Instytutu na dolnej Widawie możliwy jest wzrost do stanu ostrzegawczego, a następnie alarmowego, natomiast w ujściowym odcinku Bystrzycy stan wody będzie otrzymywał się powyżej stanu alarmowego.

    "W ujściowym odcinku Baryczy stany wody mają tendencję wzrostową. Na środkowym Bobrze (do Szprotawy) i Kwisie stany wody opadają. Na dolnym Bobrze prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa ze znacznym przekroczeniem stanów alarmowych. Na dolnym odcinku Nysy Łużyckiej prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego z tendencją wzrostową" - napisano.

  • 0:41

    Synoptyk i hydrolog IMGW Izabela Adrian wskazała, że wysoki stan wody we Wroclawiu może utrzymywać się przez cztery-pięć dni. – Sama kulminacja może trwać do piątku nad ranem – wspomniała. – Później będziemy widzieć stopniowe spadki, ale potrwa kilka dni zanim przejdziemy ze stanu alarmowego do stanu ostrzegawczego, który wynosi 450 centymetrów – dodała.

    - Koniec fali widzimy dopiero w Opolu. Tam dopiero w najbliższych godzinach będziemy widzieć większy spadek poziomu wody – wyjaśniła.

  • 0:22

    - Wezbranie fali jest na przedmieściach Wrocławia, bo w tej chwili mamy stan wody na poziomie 595 centymetrów. Według najświeższych prognoz kulminacja powinna być za około 2 godziny i ona w najgorszym scenariuszu wyniesie 610 centymetrów - powiedziała w programie "Dzień po dniu" w TVN24 Izabela Adrian z IMGW.

    Podkreśliła, że w trakcie powodzi z 1997 roku stan wody wyniósł ponad 7 metrów. – Sytuacja jest znacznie lepsza – oceniła, ale zastrzegła, że "fakt, że fala jest wydłużona, powoduje zagrożenie dla wałów, które przy długim nasączaniu się, mogą zacząć przeciekać".

    Izabela Adrian: w najgorszym scenariuszu fala kulminacyjna we Wrocławiu osiągnie wysokość 610 centymetrów

  • 0:08

    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w środę wieczorem obowiązywało 48 ostrzeżeń hydrologicznych przed wezbraniami 1, 2 i 3 stopnia dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Jednocześnie, jak zaznaczono, nadal obowiązują też ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

    Według IMGW wzrosty na rzekach występują na Odrze poniżej zbiornika Racibórz oraz na dolnych odcinkach dopływów Odry (zwłaszcza Oława, Ślęza, Bystrzyca, Bóbr i Nysa Łużycka). Wzrosty notowane były również na środkowej Wiśle.

    Na godz. 18 stan alarmowy został przekroczony na 57 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 341 cm na stacji Krzyżanowice na rzece Odra, oraz na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 33 cm na stacji Pszczyna na rzece Pszczynka.

    Stan ostrzegawczy został przekroczony na 36 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry oraz na 4 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.

  • 23:57

    Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował o otwarciu kolejnego polderu zalewowego. Wskazano, że chodzi o polder Blizanowice-Trestno, który jest w stanie zgromadzić 3,8 mln metrów sześciennych wody.

  • 23:40

    Prezydent Erdogan złożył kondolencje narodowi polskiemu z powodu powodzi dewastującej nasz kraj i zapewnił, że Turcja jest gotowa do udzielenia wszelkiej pomocy, jakiej tylko Polska będzie potrzebować w tym trudnym czasie - powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z prezydentem tego kraju Recepem Erdoganem w Ankarze.

  • 23:24

    Ministerstwo Obrony Narodowej: Trwa kolejna nocna operacja umacniania wałów. Tym razem w rejonie miejscowości Narok. Załogi śmigłowców Mi-17 prowadzą intensywne zrzuty big bagów, aby zabezpieczyć i umocnić wały.

  • 23:15

    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych. Wskazano, że "jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia". Dodano, że "teren, na którym rozlewa się woda jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią".

  • 22:45

    - To jest ogromna konstrukcja, która ma bronić osiedle Stabłowice. Ludzie pracują cały czas, są już zmęczeni, ale cały czas działają. Nikt nie idzie do domu, od czasu do czasu przyjeżdża wywrotka, przyjeżdża samochód, zabiera worki albo zabiera piach, cały czas widać tu pełne zaangażowanie - relacjonował reporter.

    Mieszkańcy umacniają wały na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu, 18.09, godz. 22.25

  • 22:44

    Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali powodziowej. Ta ma nadejść około godziny 2 w nocy. Reporter TVN24 Tomasz Kanik jest na wrocławskim osiedlu Stabłowice, gdzie trwa umacnianie wałów.

    Wrocławskie osiedle Stabłowice. Mieszkańcy układają worki z piaskiem (18 września, godzina 22)

  • 22:16

    W czwartek o godzinie 7 premier Donald Tusk ponownie weźmie udział w sztabie kryzysowym we Wrocławiu.

  • 22:09

    Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

    - Zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa - mówił w środę w "Kropce nad i" szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Dodał, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

  • 22:07

    Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy bieg

    Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez województwo zachodniopomorskie. Zdaniem hydrologów, czoło wezbrania dotrze do Gryfina w czwartek. Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  • 22:07

    Do Wrocławia zbliża się fala wezbraniowa. - Ta kulminacja wyniesie około 600 centymetrów. Nie zmienia się termin dotarcia fali, czyli mniej więcej nastąpi to po północy, około godziny 2 w czwartek - przekazał w środę wieczorem na antenie TVN24 Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik prasowy IMGW. - Wody jest więcej, jest niebezpiecznie, cały czas powyżej stanu alarmowego - dodał. Jak podał w środę wieczorem IMGW, na stacji hydrologicznej Trestno rzeka ma osiągnąć maksymalny stan około godziny 2 w nocy ze środy na czwartek (00.00 UTC) i będzie utrzymywać się na takim samym poziomie przez ponad dobę. Prognozowany najwyższy poziom Odry w tym miejscu ma zamknąć się w przedziale 595-610 cm.

  • 21:55

    Mieszkańcy Nielestna i Pilchowic (Dolnośląskie) zgodnie twierdzą, że takiej wody po wylaniu rzeki Bóbr jeszcze u nich nie było. Trwa wielkie osuszanie, szacowanie strat i zastanawianie się, co dalej. Wiele domów nadal jest w wodzie lub nie ma prądu.

  • 21:33

    Tymczasem w miejscowości Niewodniki, na północny zachód od Opola, gdzie także przepływa Odra mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe.

    Niewodniki (18 września, godz. 21)

    Niewodniki, Opolszczyzna. Mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe

  • 21:04

    Czoło fali wezbraniowej na Odrze minęło już Opole, nie wyrządzając szkód w mieście – przekazały Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W gotowości pozostaje znajdujący się w tym mieście polder Żelazna. Jak przekazano w komunikacie gliwickiego RZGW, kulminacja fali na Odrze spodziewana była w Opolu w godzinach 18-20. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. Do pracy przygotowano polder Żelazna, jednak uruchomienie tego obiektu zależy od tempa przemieszczania się fali i jej wysokości.

  • 21:03

    Sytuację w Oławie relacjonował reporter TVN24 Bartłomiej Ślak.

  • 20:45

    Kancelaria Prezydenta przekazała, że do Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka–Zdroju dotarł transport z pomocą humanitarną zorganizowany z inicjatywy pary prezydenckiej. Zgromadzono prawie 18 ton produktów, m.in. wody, żywności, środków higieny, karmy dla zwierząt, pościeli - poinformowała prezydencka kancelaria.

  • 20:45

  • 20:43

    Tusk: to jest teraz najważniejsze

    - W ciągu 48 godzin w większości miejsc powinno być po kulminacji - ocenił podczas środowych obrad powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk. - Pytanie jednak, czy wały wytrzymają. Najważniejsze jest, by dbać o wały - stwierdził szef rządu.

  • 20:31

    "Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

    - Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

  • 20:16

    Generał Kukuła: w działania są zaangażowane wojska inżynieryjne

  • 20:08

    Generał Kukuła: musimy jak najszybciej uczynić drogi drożnymi

  • 20:07

    Generał Kukuła: będziemy nieśli pomoc psychologiczną 

  • 20:07

    Generał Kukuła: będziemy organizować punkty wysuniętej pomocy medycznej

  • 20:06

    Generał Kukuła: od poniedziałku uruchamiamy operację "Feniks", chyba największą w historii operację tego typu, dotyczącą pomocy w odbudowie zniszczonych terenów

    Generał Kukuła: w poniedziałek rusza operacja "Feniks", największa tego typu w historii Wojska Polskiego

  • 20:05

    Generał Kukuła: jeśli chodzi o uszczelnianie wałów, nie ustaniemy, będziemy to robić też w nocy 

  • 20:03

    Generał Kukuła: dziś zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa, będziemy zrzucać big bagi

  • 20:03

    Generał Kukuła o żołnierzach, którzy uczestniczą w akcji pomocy: dziś to było 12 tysięcy, jutro osiągnięmy 16 tysięcy, głównie na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie

  • 20:02

    Gościem "Kropki nad i" jest generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  • 20:00

    Burmistrz Głuchołaz: zdecydowana większość miasta, zwłaszcza jego lewobrzeżnej części, nie ma dostępu do wody 

  • 19:58

    Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz: największym problemem jest brak wody

  • 19:57

    "Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

    - Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

  • 19:56

    Burmistrz Lądka-Zdroju: dodatkowe siły to dla nas błogosławieństwo 

  • 19:55

    Burmistrz Lądka-Zdroju: nie mam absolutnie żadnego problemu z decyzją premiera dotyczącą ograniczenia kompetencji dotyczących zarządzania kryzysowego

  • 19:54

    Burmistrz Lądka-Zdroju: robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny wszędzie

    Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"

  • 19:53

    Burmistrz Lądka-Zdroju: skala zniszczeń jest ogromna

  • 19:52

    Burmistrz: Lądek jest na kolanach i praktycznie będziemy musieli podnosić się z gruzów 

  • 19:51

    Burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki o tym, że zarządzanie kryzysowe przejął nadbrygadier Michał Kamieniecki: to dobra decyzja, jeżeli mogą nam pomóc fachowcy, to bardzo dobrze

    Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju, w "Faktach po Faktach"

  • 19:49

    Boroń o wypadku samochodu z jego udziałem: poruszaliśmy się na sygnałach dźwiękowych, ale tam, gdzie nie było to potrzebne, tego nie robiliśmy 

  • 19:47

    Boroń: mamy dziś do czynienia z czterema przypadkami kradzieży, wszystkie osoby zostały przez nas zatrzymane

  • 19:46

    Boroń: od weryfikacji informacji o ofiarach jest policja, to policja informuje jako pierwsza rodzinę zmarłego, mamy obecnie siedem ofiar

  • 19:46

    Boroń: w tej chwili nie mamy żadnych zaginionych osób 

  • 19:43

    Boroń: każdego dnia przesyłamy większą liczbę policjantów, w tamtych rejonach operuje około 13 tysięcy policjantów

  • 19:42

    Boroń: mamy świadomość dramatu, jaki nastąpił, tylko bardzo prosimy o komunikowanie się z nami

  • 19:41

    Burmistrz Stronia Śląskiego: na miejscu są już żołnierze, w chwili obecnej mogę powiedzieć, że jestem zaopiekowany 

  • 19:40

    Burmistrz Stronia Śląskiego: wszyscy byliśmy w jakimś amoku po tej tragedii

  • 19:40

    Burmistrz Stronia Śląskiego o apelu mieszkanki miasta do premiera: może był niewielki chaos, ale to były tak trudne decyzje, tak trudne działania, każdy w jakimś sensie był zagubiony, na pewno na początku były jakieś uszczerbki w tym zarządzaniu

  • 19:38

    Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec: już służby do nas dotarły, już mieliśmy wstępne rozmowy, o godzinie 20 mamy posiedzenie gminnego zespołu zarządzania kryzysowego

    Burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec w "Faktach po Faktach", 18.09.2024

  • 19:36

    Boroń: po ewakuacji jesteśmy po to, żeby pilnować dobytku naszych obywateli

  • 19:35

    Boroń: w poprzednich dniach naszymi śmigłowcami ewakuowaliśmy z terenów zalanych ponad sto osób

  • 19:34

    Boroń: dziś jesteśmy na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie

  • 19:33

    Gościem "Faktów po Faktach" jest nadinspektor Marek Boroń, komendant główny policji.

  • 19:29

    Tusk: proponuję, żeby jutrzejsze posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się w okolicach godziny 19.30

  • 19:24

    Tusk: trudne dni są ciągle przed nami

  • 19:23

    Tusk: chcemy wypracować model jak najefektywniejszej pomocy 

  • 19:21

    Tusk: mamy ciągle problem z dezinformacją, na szczęście nie mamy problemu z sabotażem

  • 19:20

    Tusk: w tej chwili zadaniem wszystkich urzędników odpowiedzialnych za dysponowanie środkami powodziowymi jest ułatwanie ludziom życia, a nie utrudnianie

    Premier Donald Tusk o utrudnieniach przy wypełnianiu wniosków

  • 19:19

    Tusk: dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach procedury stają się barierą dla ludzi, niektórzy urzędnicy żądają danych, które nie są potrzebne

  • 19:11

    Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Mariusz Feltynowski poinformował, że potencjał ratowniczy krajowego systemu został zdublowany w najbardziej kluczowych miejscach woj. opolskiego. Przedstawił także uruchomione w celach ratowniczych środki.

  • 18:59

    Wojewoda opolski: w Lewinie doszło do przerwanie wału przeciwpowodziowego na rzece Nysa Kłodzka, trwa jego odbudowywanie

  • 18:58

    Wojewoda opolski Monika Jurek: w dalszym ciągu trwa ewakuacja w Lewinie Brzeskim

  • 18:54

    Tusk: niestety w kilku miejscach, do których dotarliśmy, nie ma nawet elementarnej informacji o ilości zniszczonych mieszkań i budynków

  • 18:54

    Tusk: w wielu miejscach nie ma jeszcze ewidencji budynków, które będą wymagały odbudowy, a nie remontu 

  • 18:53

    Sutryk: dalej działamy tak, jakby miał się zrealizować najbardziej pesymistyczny scenariusz

  • 18:50

    Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: jest duża społeczna odpowiedzialność i czujność

  • 18:48

    Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie". Zebrane już ponad 8 milionów złotych

    Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 8 milionów złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

  • 18:47

    Minister infrastruktury: nie kursują cztery linie PKP Intercity

  • 18:43

    KGP: podjęliśmy współpracę z Europolem

  • 18:43

    KGP: mamy też przypadki dezinformacji

  • 18:42

    KGP: dziś mieliśmy kolejne dwa przypadki szabrownictwa - w Kłodzku i w Głuchołazach, zatrzymani trzej sprawcy, jutro, wspólnie z prokuraturą, będziemy ich rozliczać

  • 18:40

    KGP: obecnie mamy 102 blokady dróg

  • 18:39

    Przedstawiciel Komendy Głównej Policji: jeżeli chodzi o zgony, ta liczba na szczęście się nie powiększyła

  • 18:29

    Prezeska Wód Polskich: mamy liczne zatory na rzece Bóbr, one są stopniowo usuwane

  • 18:27

    Prezeska Wód Polskich: jeżeli chodzi o Oławę, przelewa się jeden wał, ale woda przelewa się na teren niezabudowany 

  • 18:26

    Głos zabiera prezeska Wód Polskich.

  • 18:25

    Szef IMGW: najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie trwa apogeum 

  • 18:24

    Szef IMGW: jeżeli chodzi o Opole i Wrocław, tam sytuacja wydaje się mniej niepokojąca, nie powinno wyjść do wylania się rzeki ponad wały 

  • 18:23

    Szef IMGW: wśród miast, które budzą nasz największy niepokój, są Oława i Brzeg

  • 18:23

    Szef IMGW: poniżej zbiornika Racibórz Dolny widzimy już wyraźne spadki

  • 18:22

    Siemoniak: nadbrygadier Kamieniecki to osoba, która ma na miejscu zarządzać sytuacją 

  • 18:20

    Siemoniak mówi o "potrzebie radykalnego usprawienia działania administracyjnego" i przejęcia od burmistrzów Stronia i Lądka zarządzania kryzysowego. 

  • 18:18

    Siemoniak: oceniliśmy, że Opole jest dobrze przygotowane na falę powodziową

  • 18:16

    Głos zabiera szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

  • 18:15

    Tusk: proszę potraktować poważnie prośbę wszystkich służb, żeby nie zbliżać się do wałów

  • 18:15

    Tusk: wszyscy mamy nadzieję, że przelania wałów nie będą czymś regularnym, ale najważniejsze, żeby nie doszło do rozmiękczenia wałów, żeby ich nie osłabiać

  • 18:14

    Tusk: obecność ludzi na wałach, którzy przychodzą tam na przykład z ciekawości, jest niedopuszczalna

  • 18:13

    Kosiniak-Kamysz: wały są zmęczone naporem wody, to jest miejsce naszej dużej uwagi

Autorka/Autor:asty,js/adso

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Do szpitala w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie) w Boże Narodzenie trafiło 13-miesięczne dziecko ze śladami pobicia. Policja zatrzymała matkę chłopca.

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja zatrzymała matkę chłopca

13-miesięczne dziecko w szpitalu. Policja zatrzymała matkę chłopca

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, RMF FM

Parlament Korei Południowej zagłosował za impeachmentem pełniącego obowiązki prezydenta Hana Duk Su. Polityk przekazał, że szanuje decyzję deputowanych. Kolejnym - już trzecim w grudniu - sprawującym obowiązki głowy państwa będzie zgodnie z prawem minister finansów.

Drugi prezydent odsunięty od władzy w ciągu miesiąca. Jest już trzeci

Drugi prezydent odsunięty od władzy w ciągu miesiąca. Jest już trzeci

Źródło:
Reuters, PAP

Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. Głównym problemem jest omijanie wszelkich limitów tak zwanymi czynnościami sprawdzającymi - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Fiasko podatkowej obietnicy

Fiasko podatkowej obietnicy

Źródło:
PAP

"Nie otrzymaliśmy wypłaty za miesiące październik i listopad mimo upłynięcia czasu określonego w umowach"- napisali do premiera lekarze ze szpitala w Świętochłowicach. Placówka wyjaśnia, że nie może uregulować długu, bo na tym polega jej plan naprawczy.

Lekarze proszą o pomoc premiera. Przez dwa miesiące w nocy i w święta pracowali za darmo

Lekarze proszą o pomoc premiera. Przez dwa miesiące w nocy i w święta pracowali za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Daniel Obajtek z pieniędzy Orlenu miał opłacać ochronę swoich prywatnych nieruchomości - wynika z ustaleń warszawskiej Prokuratury Regionalnej w sprawie nadużyć w koncernie. "Gazeta Wyborcza" w piątkowym wydaniu informuje, że poznała treść wniosku o uchylenie europosłowi immunitetu.

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zdecydowana większość Polaków negatywnie ocenia decyzję władz Węgier o udzieleniu schronienia Marcinowi Romanowskiemu - wynika z nowego sondażu IBRIS dla Radia Zet. Ruch Budapesztu negatywnie ocenia także część wyborców PiS. 26 proc. spośród nich zdecydowanie nie pochwala azylu dla polskiego posła.

Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego?

Jak Polacy oceniają decyzję Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego?

Źródło:
Radio Zet

Estońscy operatorzy telekomunikacyjni poinformowali w czwartek o zakłóceniach występujących w przesyle danych między Estonią a Finlandią. Usterki dotyczą czterech różnych kabli podmorskich przebiegających przez Zatokę Fińską. NATO jest gotowe udzielić dalszej pomocy - oświadczył szef Sojuszu. Służby specjalne Danii i Szwecji ostrzegały w ostatnich miesiącach, że dążenie do uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku może być elementem wojny hybrydowej.

"Akt dywersji" Rosjan na Bałtyku. "Należy być przygotowanym na przesuwanie przez Rosję granic"

"Akt dywersji" Rosjan na Bałtyku. "Należy być przygotowanym na przesuwanie przez Rosję granic"

Źródło:
PAP

Policja w Korei Południowej wkroczyła do budynku, w którym odsunięty od pełnienia obowiązków prezydent Jun Suk Jeol spotkał się z innymi osobami tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego - podała agencja Yonhap z Seulu, a za nią Reuters. Funkcjonariusze chcą zabezpieczyć nagrania z kamer monitoringu. Yonhap określa budynek mianem "kryjówki".

Policja w "kryjówce", w której prezydent miał spotkanie przed wprowadzeniem stanu wojennego

Policja w "kryjówce", w której prezydent miał spotkanie przed wprowadzeniem stanu wojennego

Źródło:
Reuters, Yonhap, PAP

Rzecznik Kremla przestrzegł przed "wysuwaniem hipotez" na temat przyczyn katastrofy samolotu pasażerskiego w Kazachstanie przed zakończeniem śledztwa. W przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, że za tragedię odpowiedzialna jest Moskwa.

Co doprowadziło do katastrofy? Rosja ostrzega, by nie mówić o tym głośno

Co doprowadziło do katastrofy? Rosja ostrzega, by nie mówić o tym głośno

Źródło:
BBC

Tragiczny wypadek autokaru w Norwegii. Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie, na którym znajdował się szef WFO. Eksperci uważają, że to Rosjanie zestrzelili samolot pasażerski nad Kazachstanem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 27 grudnia.

Podziękowania dla pilota, tragedia w Norwegii, zasadzka w Syrii

Podziękowania dla pilota, tragedia w Norwegii, zasadzka w Syrii

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Kanady Justin Trudeau po raz pierwszy zareagował na komentarze amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa na temat Kanady. Przypomniał materiał amerykańskiej NBC, tłumaczący Amerykanom, czym jest Kanada.

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Źródło:
PAP

Południowokoreańska agencja wywiadowcza potwierdziła, że ​​ranny żołnierz Korei Północnej, walczący po stronie Rosji, został pojmany żywy przez ukraińskie wojsko - podała agencja Yonhap.

Żołnierz Kima w rękach Ukraińców

Żołnierz Kima w rękach Ukraińców

Źródło:
Reuters, PAP

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Płynący w kierunku Rosji tankowiec Cordelia Moon z powodu awarii silnika sparaliżował ruch w cieśninie Bosfor - podał Reuters, powołując się na komunikat tureckiego ministerstwa transportu. Niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times przypomniał, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni na Morzu Czarnym zepsuły się cztery rosyjskie tankowce.

Tankowiec sparaliżował ruch w cieśninie Bosfor

Tankowiec sparaliżował ruch w cieśninie Bosfor

Źródło:
Reuters, The Moscow Times

Podczas interwencji na warszawskim Mokotowie padły strzały. Trzy osoby trafiły wówczas do szpitala. Zmarł 35-letni mężczyzna, który zaatakował policjantów. Śledztwo w tej sprawie trwa. Badana jest między innymi zasadność użycia broni przez funkcjonariuszy.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje. Śledztwo trwa

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje. Śledztwo trwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1037 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Po rosyjskim ataku rakietowym w pierwszy dzień świąt w Charkowie kilkaset tysięcy ludzi zostało bez ogrzewania i prądu. Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol. Ukraiński dron zaatakował na zaanektowanym Krymie statek Fedor Uriupin. Władimir Putin powiedział, że Rosja "nie ma nic przeciwko" temu, by Słowacja była gospodarzem rozmów pokojowych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Putin twierdzi, że Słowacy "z przyjemnością udostępnią swój kraj", a Rosja "nie będzie się sprzeciwiać"

Putin twierdzi, że Słowacy "z przyjemnością udostępnią swój kraj", a Rosja "nie będzie się sprzeciwiać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Trzy osoby zginęły, a co najmniej cztery zostały ranne w wypadku autokaru w okolicach Hadsel w Norwegii. Pojazd wpadł w poślizg i zsunął się ze skarpy do lodowatej wody. Policja przekazała, że warunki drogowe w chwili wypadku były bardzo trudne.

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Źródło:
PAP

W trakcie czwartkowego nalotu Izraela na lotnisko w Sanie pociski uderzyły "metry" od odwiedzającego Jemen szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał w mediach społecznościowych, że on i jego współpracownicy są bezpieczni.

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami na drogach. Prócz gęstej mgły zagrożenie stwarzają także opady marznące. W 10 województwach obowiązują żółte i pomarańczowe alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Są pomarańczowe alarmy IMGW

Niebezpiecznie na drogach. Są pomarańczowe alarmy IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać szesnaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 26 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

W dniu Bożego Narodzenia w więzieniu o zaostrzonym rygorze w stolicy Mozambiku wybuchła rebelia. W jej wyniku z zakładu karnego uciekło co najmniej 6 tysięcy osadzonych. 33 więźniów zginęło, a 15 zostało rannych podczas starć z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef miejscowej policji. W kraju trwają zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

Źródło:
PAP

Flagowy przewoźnik Izraela El Al poinformował, że zawiesił wszystkie loty z Tel Awiwu do Moskwy, powołując się na "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji". W oświadczeniu linia lotnicza zapewniła, że w ciągu tygodnia przeprowadzi "ponowną ocenę sytuacji". Decyzja ma związek z doniesieniami, że samolot w Kazachstanie zestrzeliła rosyjska rakieta.

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Źródło:
PAP

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl