Październikowe wybory parlamentarne były tematem, który w 2023 roku najsilniej przyciągnął uwagę czytelników portalu tvn24.pl. Co jeszcze budziło wasze zainteresowanie? Przypominamy, czym żyła Polska w ostatnich dwunastu miesiącach.
Wśród tematów, które w dobiegającym końca roku budziły największe zainteresowanie czytelników portalu tvn24.pl, zdecydowanie wyróżnia się jeden - październikowe wybory parlamentarne. Relacje z kampanii i prowadzonych w jej ramach na terenie całego kraju spotkań, ogłoszenie ostatecznych list kandydatów, wreszcie informacje w sprawie organizacji i przebiegu wyborów - to wszystko mogliście znaleźć na naszym portalu.
Wybory parlamentarne najchętniej śledzonym tematem na tvn24.pl
Dzień 15 października przyniósł doniesienia o niespotykanych w poprzednich latach kolejkach do lokali wyborczych. Szacowana frekwencja rosła z godziny na godzinę. Gdy w komisjach na wrocławskim Jagodnie, warszawskiej Woli i w innych miejscach w kraju głosowanie jeszcze trwało, w mediach, punktualnie o 21, pojawiły się wyniki sondaży exit poll. Już wtedy było w zasadzie pewne, które ugrupowania wejdą w skład obu izb parlamentu. Portal tvn24.pl informował, że "opozycja ma szansę na przejęcie władzy". Zaraz potem przemówili partyjni liderzy. - Zrobiliśmy to! Naprawdę! Ja wiem, że nasze marzenia może były jeszcze ambitniejsze, ale powiem wam, jestem od wielu lat politykiem, jestem sportowcem. Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego niby drugiego miejsca. Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy! - mówił nie kryjąc radości Donald Tusk.
- Wyniki badań dają nam czwarte zwycięstwo w dziejach partii, trzecie z kolei. To wielki sukces naszej formacji - oceniał z kolei obecny w sztabie PiS Jarosław Kaczyński. I dodawał: - Ale oczywiście przed nami jeszcze stoi pytanie o to, czy ten sukces będzie można zmienić w kolejną kadencję naszej władzy, i tego jeszcze w tej chwili nie wiemy. Ale musimy mieć nadzieję i musimy także wiedzieć, że niezależnie od tego, czy będziemy przy władzy, czy będziemy w opozycji, to ten projekt będziemy na różne sposoby realizować. Wystąpienia liderów relacjonowaliśmy w naszym portalu na żywo.
W kilkadziesiąt godzin po zakończeniu wyborów Państwowa Komisja Wyborcza zaczęła publikować cząstkowe wyniki. Na oficjalne wyniki z wszystkich komisji wyborczych czekaliśmy do wtorku 17 października. Opublikowano je tuż po godzinie 9. Wtedy też zaczęły spływać pierwsze potwierdzone informacje w sprawie przyszłego podziału mandatów parlamentarnych. Sprawdzić można było już również oficjalne wyniki uzyskane przez poszczególnych kandydatów, a także to, jak głosowały konkretne komisje i okręgi wyborcze. Wszystkie te kwestie opisywaliśmy w ramach prowadzonej na tvn24.pl relacji, która stała się najchętniej czytanym tekstem 2023 roku.
Polityczne emocje wciąż żywe w listopadzie i grudniu
Ogłoszenie wyników wyborczych nie ostudziło politycznych emocji. Już w pierwszej połowie listopada ożyły one za sprawą pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Odbyło się wówczas oficjalne ślubowanie posłów, a lider Polski 2050 Szymon Hołownia został wybrany Marszałkiem Sejmu. Sprzed budynku Sejmu zniknęły stojące tam w ostatnich latach barierki.
13 listopada prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Równo dwa tygodnie później, w poniedziałek 27 listopada, poznaliśmy skład utworzonej przez niego Rady Ministrów. Jej rozwiązanie nastąpiło po kolejnych dwóch tygodniach, kiedy to Sejm odmówił udzielenia rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Tego samego dnia Sejm wybrał na premiera Donalda Tuska.
Lider Koalicji Obywatelskiej swoje exposé wygłosił dzień po Mateuszu Morawieckim - 12 grudnia. Wtedy też odbyło się głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania rządowi pod jego przewodnictwem. Za opowiedziało się 248 posłów, przeciw było 201 parlamentarzystów. 12 grudnia zapisał się na kartach historii Sejmu z jeszcze jednego powodu. To właśnie tego dnia poseł Konfederacji Grzegorz Braun gaśnicą zgasił ustawione w sejmowym holu świece chanukowe. Wydarzenie to wywołało oburzenie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie wniosku do prokuratury.
Duże zainteresowanie budziły zmiany w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. W ich następstwie 20 grudnia czasowo wstrzymane zostało nadawanie kanałów TVP Info, TVP3 oraz TVP World, a także działalność portalu internetowego tvp.info. Politycy PiS rozpoczęli wówczas masowe interwencje poselskie w siedzibie Telewizji Polskiej oraz siedzibach pozostałych dwóch spółek. W sobotę wieczorem prezydent poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazła się możliwość przekazania 3 mld zł na media publiczne. To zaś trzy dni później przyczyniło się do postawienia przez ministra Sienkiewicza spółek Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa w stan likwidacji.
Poza bieżącymi wydarzeniami przez ostatnie dwanaście miesięcy duże zainteresowanie budziły opisywane w tvn24.pl afery, między innymi "Willa plus", afera w NCBR oraz afera wizowa.
ZOBACZ TEŻ: Najlepsze teksty 2023 roku
Te wydarzenia ze świata interesowały was najbardziej
Wybory parlamentarne w Polsce i krajowa polityka nie były jedynymi tematami, które w dobiegającym końca roku przykuwały uwagę naszych czytelników. Wśród tematów zagranicznych przede wszystkim trzeba wymienić wojnę Izraela z Hamasem oraz wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził czerwcowy bunt Grupy Wagnera pod wodzą Jewgienija Prigożyna i jego śmierć w katastrofie samolotu.
W czerwcu duże emocje wzbudziły poszukiwania łodzi podwodnej Titan. W maju zaś czytelnicy naszego portalu z uwagą śledzili koronację księcia Karola na monarchę Wielkiej Brytanii.
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/EPA