Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze tych spółek - poinformował resort w mediach społecznościowych. Decyzja zapadła we wtorek. Minister kultury powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy. Ministerstwo nie podało, kto zasiada w nowych radach nadzorczych i zarządach. Po godzinie 11 przestał działać kanał i portal TVP Info. Jak poinformowała wiceminister kultury Bożena Żelazowska to są działania "konieczne i zgodne z prawem". Oświadczenie w tej sprawie opublikował też przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.
Dotychczasowym prezesem zarządu Telewizji Polskiej był Mateusz Matyszkowicz. Tę funkcję pełnił od 5 września 2022 roku. Od 2018 roku prezesem zarządu Polskiej Agencji Prasowej był Wojciech Surmacz. Z kolei na czele Polskiego Radia od 2020 roku stała Agnieszka Kamińska.
Resort wyjaśnił, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz "jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 procent akcji w spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze".
"Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - czytamy we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter).
Z informacji dostępnych na stronie PAP wynika, że nowym prezesem zarządu Polskiej Agencji Prasowej został Marek Błoński. To wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Katowicach i szef jej śląskiego oddziału. W latach 2014-2015 był zastępcą redaktora naczelnego PAP Media. Członkami rady nadzorczej spółki zostali: Mikołaj Grzegorz Kozak (przewodniczący rady), Bartosz Piotr Przeciechowski (wiceprzewodniczący) oraz Krzysztof Sokołowski (sekretarz).
Uchwała Sejmu w sprawie mediów publicznych
Ministerstwo kultury wskazało, że "konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej".
"Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji" - wyjaśniło MKiDN.
W ocenie ministerstwa "zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek".
W TVN24 wiceminister kultury Bożena Żelazowska została zapytana, czy popiera działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza w kwestii mediów publicznych. - Tak, popieram działania ministra Sienkiewicza w kwestii mediów publicznych - odparła.
Na pytanie, czy są zgodne z prawem, odparła: - Są po prostu konieczne. Są konieczne i są zgodne z prawem jak najbardziej. Wczoraj Sejm podjął uchwałę, także dzisiaj jest realizacja. I po prostu, jak państwo wiecie, potrzebne są zmiany w mediach.
Dodała, że "Rada Mediów Narodowych jako ciało niekonstytucyjne nie powinna funkcjonować" i "Rada Mediów Narodowych zabrała kompetencje Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji".
Po godzinie 11 przestał działać kanał TVP Info, zamiast tego jest sygnał TVP1. Telewizja regionalna również nie nadaje, na tych kanałach możemy oglądać antenę TVP2. Nie działa też portal należący do kanału informacyjnego. Przy próbie wejścia na portal jesteśmy przekierowywani na stronę główną TVP albo jest komunikat o tym, ze strona jest niedostępna.
Czytaj także: TVP Info nie działa, nie było "Wiadomości"
Oświadczenie przewodniczącego KRRiT
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski ocenił, że "odwołanie Zarządów oraz Rad Nadzorczych mediów publicznych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest rażącym naruszeniem prawa".
"Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego" - czytamy w oświadczeniu Świrskiego.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl