"Barierki wreszcie spod Sejmu po tych siedmiu latach znikną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Hołownia: spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki spod Sejmu znikną
Hołownia: spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki spod Sejmu znikną TVN
wideo 2/4
Hołownia: spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki spod Sejmu znikną TVN

"Barierki stojące przed Sejmem na ulicy Wiejskiej, ustawione za rządów PiS i będące ich symbolem, zostały w poniedziałek rozmontowane przez obywateli" - poinformował Komitet Obrony Demokracji. Aktywiści razem z grupą zebranych przy Wiejskiej osób odsunęli barierki. Nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział: barierki po siedmiu latach znikną.

Barierki pojawiły się przed Sejmem 16 grudnia 2016 roku. Politycy ówczesnej opozycji mówili, że to odgrodzenie polityków od społeczeństwa. Dzisiaj ludzie zebrani przed Sejmem postanowili je rozmontować. Nagrania z demontażu pojawiły się między innymi na portalu X (dawniej Twitter) Obywateli RP.

- Według policjanta, z którym rozmawiałem, po prostu grupka ludzi z KOD rozpięła barierki i je przestawiła - policja i Straż Marszałkowska nie reagowały - przekazał reporter TVN24 Jan Piotrowski, który przyglądał się wydarzeniom przed Sejmem.

"Niech żyje powrót demokracji"

"Ludzie wzięli sprawy w swoje ręce i usuwają barierki spod Sejmu" - napisał z kolei na X Sebastian Kościelnik, były kandydat KO na posła z Warszawy. Udostępnił nagranie, na którym widać, jak grupa osób przechodzi przez barierki ustawione na ulicy Wiejskiej.

Jak czytamy na profilu KOD-u, w rozmontowywaniu barierek brali udział m.in. działacze Komitetu Obrony Demokracji. Jak podali, na miejscu była policja i Straż Marszałkowska.

"Warszawiacy spontanicznie rozbierają barierki ogradzające Sejm. I nikt nikogo nie atakuje, nikt się nie wdziera. Co za szok dla niektórych. Niech żyje powrót demokracji" - napisał w serwisie X Bogdan Olesiński, burmistrz warszawskiego Ursusa.

Kiedy barierki znikną?

Zapytaliśmy śródmiejską policję, czy interweniowała w poniedziałek przy Wiejskiej. Jej rzecznik, podinspektor Robert Szumiata zaprzeczył. Kiedy barierki znikną? Policja na razie terminu nie wskazuje. Jak dotąd pozostają przed Sejmem, co potwierdzają zdjęcia od naszego reportera. Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl pojechał w poniedziałek po południu w okolice Wiejskiej. Okazało się, że wygrodzenia są poprzesuwane w taki sposób, że można swobodnie się pomiędzy nimi poruszać. Całkowicie jednak nie zniknęły.

Zdaniem nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni, polityka zaczęła się psuć od Sejmu i od Sejmu musi zacząć być naprawiana. - I dlatego od jutra, nawet od dziś jak już dowiadujemy się z mediów, wiele się tutaj zmieni. Przede wszystkim przestawimy te dwie litery i najważniejsze znów stanie się tu słowo "patria", a nie "partia". Z gabinetu marszałka z hukiem wyjedzie zamrażarka, znikną szpecące Sejm policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami - mówił w poniedziałek po godzinie 15 w Sejmie.

- W przerwie porozmawiam z panią minister Kaczmarską (Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu - red.), z komendantem Straży Marszałkowskiej, skontaktujemy się z Komendą Stołeczną Policji. Te barierki wreszcie spod Sejmu po tych siedmiu latach znikną - zapewnił Hołownia.

Przed godziną 16 Hołownia poinformował, że odbył rozmowę z minister Kaczmarską i z komendantem Straży Marszałkowskiej. – Oni skontaktowali się z policją, ja wydałem panu komendantowi Straży Marszałkowskiej polecenie sporządzenie odpowiedniego pisma. To pismo zaraz trafi do Komendy Stołecznej Policji. Spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki otaczające do tej pory Sejm, spod Sejmu znikną, choć już zostały przez policję odbezpieczone - zapowiedział.

O barierkach przed Sejmem pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W 2017 roku protestowano w obronie wolnych sądów przeciwko przegłosowaniu ustawy kończącej niezależność sądów. Wygrodzenie miało separować protestujących od budynku. Wkrótce na stałe wpisały się w krajobraz Wiejskiej. Przez kilka lat wywoływały szereg kontrowersji. Mieszkańcy Warszawy często zastanawiali się, kiedy w końcu znikną.

- Proszę pani, barierki, żeby świry tam się nie dostawały i żeby nie szkodziły - takimi słowami ówczesny marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się w lipcu 2018 w Gdyni do jednej z uczestniczek spotkania, która pytała o zapory ustawione przed Sejmem.

Barierki odgradzały między innymi także uczestniczki i uczestników Strajku Kobiet, którzy tłumnie wychodzili na ulice zaprotestować przeciwko projektowi ustawy o zakazie aborcji.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Obywatele RP, X

Pozostałe wiadomości

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali 53-letnią księgową, która przez blisko półtora roku miała oszukać swojego pracodawcę. Jak ustalili śledczy, wykonała 55 przelewów na kwotę 350 tysięcy złotych na swoje prywatne konto.

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

55 przelewów na własne konto. Księgowa podejrzana o wyprowadzenie 350 tysięcy

Źródło:
PAP

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z awarią pociągu na stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie występują utrudnienia na linii obwodowej. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów w pojazdach Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich.

Zepsuł się pociąg, utrudnienia na kolei w Warszawie

Zepsuł się pociąg, utrudnienia na kolei w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Brutalna napaść na Pradze Północ. Kobieta najprawdopodobniej została uderzona młotkiem w głowę. Straciła przytomność, trafiła do szpitala. Policja po krótkich poszukiwaniach zatrzymała podejrzewanego o atak. Jeszcze dziś ma przesłuchać poszkodowaną i świadków zdarzenia.

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Trzy tysiące złotych mandatu, a do tego 13 punktów karnych - tak ukarany został 38-latek, który na trasie S8 pod Warszawą pędził z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca nawet nie zorientował się, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Źródło:
policja mazowiecka

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Rolnicy przez kilka dni protestowali w okolicy miejscowości Gończyce na trasie S17 weszli na jezdnię. W czwartek od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach. Wieczorem odblokowano nitkę w kierunku Lublina, a w piątek po godzinie 10 jezdnię w kierunku Warszawy.

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Koniec protestu rolników między Warszawą a Lublinem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z Marywilskiej chcą obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. W czwartek protestowali w tej sprawie przed stołecznym ratuszem. Magistrat zaproponował im spotkanie mediacyjne, które ma odbyć się 1 marca. Protestujący obawiają się jednak, że nadal nie usłyszą na nim konkretnych propozycji.

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

Źródło:
PAP

Do końca lutego zadaszenie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego zostanie ukończone. Dach ma chronić stare mury przed wpływem warunków atmosferycznych. Gotowa jest konstrukcja zadaszenia od strony północnej, trwają prace nad stroną południową.

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Źródło:
PAP

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl