Xięgarnia

Katarzyna Roman-Rawska i Paula Walczak - "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle"

"Dziewięć opowiadań z obłędem w tle" - to zbiór współczesnych opowiadań rosyjskich dziewięciorga autorów w tłumaczeniu dziewięciorga tłumaczy. O współczesnej literaturze rosyjskiej w "Xięgarni" opowiadają Filipowi Łobodzińskiemu dwie spośród tłumaczek: Paula Walczak i Katarzyna Roman-Rawska. - Chcemy pokazać inny, pełniejszy obraz rosyjskiej literatury, coś, co przełamuje stereotyp, że Rosja to tylko Tołstoj, Dostojewski czy Bułhakow. Odchodzimy od XIX- czy XX-wiecznych mistrzów i przechodzimy we współczesność, gdzie mamy wiele pisarek-kobiet, przeróżne gatunki i tematy. Opowiadania te są w różnym nastroju, jedne bardziej zabawne, inne bardzo tragiczne, ale są i takie pośrodku. Zatem każdy może znaleźć coś dla siebie - mówi Paula Walczak. - Myślę, że Galina Józefowicz, która stworzyła tę antologię chciała pokazać, że Rosja nie jest inną planetą, a Rosjanie mają te same problemy co inni ludzie. Antologia ta jest świetnym krokiem, żeby pokazać, że w lekkiej formie można opowiedzieć o tematach, które wcale nie są lekkie, które są ważne i uniwersalne - dodaje Katarzyna Roman-Rawska.

 

W drugiej części "Xięgarni" miniwykład o pięknie, czyli Michał Rusinek prezentuje nowe wydanie "Imienia róży" Umberto Eco. Książka została wydrukowana na szlachetnym papierze z barwionymi na czerwono brzegami stron w przezroczystej obwolucie, z czarnymi odciskami palców. Kto czytał, ten wie, a kto nie, ten - dzięki Michałowi Rusinkowi - się dowie.

 

Wśród polecanych przez Agatę Passent nowości wydawniczych, między innymi: "Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy" Lisy Appignanesi, czyli historia narzucanych kobietom norm, podwójnych standardów i kategorii zbyt ciasnych, by pomieścić ludzkie życie.