"Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia" Holly Whitaker i alkoholizm kobiecy

Xięgarnia i Film

"Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia" Holly Whitaker i alkoholizm kobiecy

O kobiecym alkoholizmie opowiadała w programie "Xięgarnia i Film" Holly Whitaker, pisarka, autorka książki "Na zdrowie! Jak trzeźwiałam w kulturze picia". - Głęboko wierzę, że przeczytanie książki może zmienić ludzi i ich życie. Mnie książka pomogła odrzucić alkohol i być trzeźwą. Wierzę, że dostęp do informacji jest pierwszą rzeczą, która pomoże nam wyzdrowieć i zmienić nasze zachowanie – powiedziała Whitaker. Według pisarki "ze społecznych i biologicznych powodów kobietom powinno się oferować terapię szytą na ich miarę". – Od kiedy przestałam pić, moje życie zmieniło się całkowicie. Jedna mała zmiana wywołała lawinę większych – wyjaśniła.

 

Agata Passent rozmawiała także z Ewą Woydyłło-Osiatyńską, terapeutką uzależnień. - Jest ciekawa prawidłowość. Alkoholizm jest uniwersalny, ale proces wychodzenia z nałogu jest indywidualny i musi taki być, ze względu na różnice w ludziach – tłumaczyła. Jej zdaniem "prawdą jest, że w większości kobiety piją z opresji, a mężczyźni z powodu kompleksów".

 

Gościem programu była też pisarka i aktorka Izabela Kuna. -  Jeśli chodzi o tematykę alkoholizmu to największe wrażenie zrobił na mnie film "Na rauszu". Na mnie, na kobiecie i aktorce. Jest pokazany w sposób przejmujący. Bardzo go przeżyłam – stwierdziła aktorka. W tym odcinku "Xięgarni i Filmu" nie zabrakło także książkowych poleceń Justyny Sobolewskiej.

Opis programu

Książka i film to od początku kinematografii nierozłączna para. Do stworzenia dobrego filmu, czy wciągającego serialu potrzeby jest świetny scenariusz. Ten często opary jest na powieściach, reportażach, czy biografiach. O powiązaniach pisarzy ze światem filmu i twórców filmowych ze światem literackim opowiadają goście "Xięgarni i Filmu".