Samochodem na wakacje. Gdzie za autostrady zapłacimy najmniej

Źródło:
Tolls.eu, mitma.gob.es
Tygodniowy pobyt w trójgwiazdkowym hotelu najtaniej w Grecji
Tygodniowy pobyt w trójgwiazdkowym hotelu najtaniej w Grecjitvn24
wideo 2/4
Tygodniowy pobyt w trójgwiazdkowym hotelu najtaniej w Grecjitvn24

Kraje w Europie na południe lub zachód od Polski, gdzie autostrady są całkowicie darmowe, policzyć można na palcach jednej ręki. Na popularnej wśród Polaków trasie do Chorwacji wymagane są winiety. W samej Chorwacji, podobnie jak na zachodzie kontynentu i u nas, płaci się przy bramkach. Przedstawiamy ceny autostrad w krajach, do których - lub przez które - polscy turyści na wakacje jeżdżą najczęściej.

Samochodem do Chorwacji

Polacy wybierający się samochodem do Chorwacji granicę przekraczają zwykle w Czechach. Na autostradach u naszego południowego sąsiada obowiązują winiety. Ta ważna przez dziesięć dni kosztuje 310 czeskich koron (ok. 60 zł). Ci, którzy na południe kontynentu jadą na dwa tygodnie, muszą kupić winietę 30-dniową, jej cena to 440 koron (ok. 83 zł).

Alternatywna droga do Chorwacji wiedzie przez Słowację. Drugi z naszych południowych sąsiadów również wymaga od kierowców wjeżdżających na autostrady posiadania winiety. Ich ceny są zbliżone do tych czeskich. Za winietę 10-dniową zapłacimy 12 euro (ok. 54 zł), za winietę miesięczną 17 euro (ok. 75 zł).

Kolejny kraj na szlaku adriatyckim to Austria, ewentualnie Węgry. Zacznijmy od pierwszego z wymienionych państw. Austriacy za 10-dniową winietę życzą sobie 9,90 euro (ok. 45 zł), czyli nieco mniej niż w krajach graniczących od południa z Polską. Gorsze wieści mamy dla turystów wracających do Polski przez Austrię po dwutygodniowych wczasach. Nie ma tu winiety miesięcznej, pozostaje więc zakup tej ważnej przez dwa miesiące. Jej cena to 29,90 euro (ok. 130 zł). Lepiej zatem kupić w drodze powrotnej kolejną winietę 10-dniową.

Polacy, którzy jechali przez Słowację, dalej na południe mogą przeprawiać się także przez Węgry. Tam 10-dniowa winieta kosztuje 5,5 tysiąca forintów (ok. 66 złotych). Zakup węgierskiej winiety ważnej przez miesiąc wiąże się z wydatkiem 8,9 tysiąca forintów (ok. 106 złotych).

Droga przez Węgry może być jednak o tyle opłacalna finansowo, że z tego kraju wjeżdżamy bezpośrednio do Chorwacji. Ci, którzy wybrali przejazd przez Austrię, do pokonania mają jeszcze Słowenię. Na ceny autostrad w tym małym kraju kierowcy narzekają wyjątkowo mocno. Tygodniowa winieta kosztuje tam 16 euro (ok. 71 złotych). Za winietę miesięczną zapłacimy aż 32 euro (ok. 142 złotych). A przecież podróż słoweńskimi autostradami trwa znacznie krócej niż choćby tymi austriackimi.

W Chorwacji za autostrady płaci się na bramkach. Shutterstock

W samej Chorwacji, tak jak w Polsce, za autostrady płaci się na bramkach. Na stronie tolls.eu zamieszczono ceny kilku konkretnych tras. Liczący dokładnie 444 kilometry odcinek ze słoweńskiej granicy (miejscowość Trakošćan) do położonego na południu Splitu to wydatek 24,80 euro (ok. 110 złotych). Za przejechanie autostradą z Zagrzebia do Rijeki, bramy do adriatyckiej części Chorwacji, zapłacimy 9,20 euro (ok. 40 złotych). Z kolei cena przejazdu ze stolicy do Zadaru, leżącego nad morzem, w środkowej Chorwacji, to 16,50 euro (ok. 74 złotych).

ZOBACZ TEŻ: Takie wakacje wybiera większość Polaków jadących za granicę. Ekspertka o plusach i minusach

Samochodem do Włoch. I dalej na zachód

Sporo polskich turystów samochodem jeździ również do Włoch. To kolejny kraj, w którym opłaty za autostrady pobierane są na bramkach przy zjazdach. Na stronie tolls.eu znajdujemy ceny kilku popularnych wakacyjnych tras. Z położonego przy granicy z Austrią Tarvisio do Wenecji (224 kilometry) pojedziemy za 18,20 euro (ok. 80 złotych), z Mediolanu do Rzymu (556 kilometrów) - za 41,90 euro (ok. 185 złotych). Podróż autostradami z Mediolanu do Bari (865 kilometrów) kosztuje 64,40 euro (ok. 290 złotych).

Do Włoch większość Polaków jeździ przez Czechy, Austrię i Słowenię. W przypadku mieszkańców zachodniej części naszego kraju najkrótsza droga do Italii prowadzi jednak przez Niemcy. Tam za autostrady płacą wyłącznie kierowcy pojazdów o wadze przekraczającej 7,5 tony. Przejazd samochodem osobowym jest więc bezpłatny.

Na zachód od Niemiec polscy turyści autem zapuszczają się rzadziej, co nie oznacza jednak, że nie jeżdżą tam wcale. We Francji, która sama w sobie jest przecież dość popularnym kierunkiem turystycznym, za przejazd autostradą, podobnie jak we Włoszech, zapłacimy przy zjeździe z niej. Ceny są wysokie. Niespełna 500-kilometrowy odcinek z położonego na wschodzie kraju Strasbourga do Paryża kosztuje 40,90 euro (ok. 180 złotych). Ze stolicy na Lazurowe Wybrzeże, dokładnie do Marsylii (773 kilometry), autostradami pojedziemy za 59,50 euro (ok. 265 złotych).

Wracając do Polski z Francji, zwłaszcza z Paryża, zahaczyć można o kraje Beneluksu. Autostrady w Belgii i Holandii, poza konkretnymi tunelami, są bezpłatne.

ZOBACZ TEŻ: Dzień na leżaku za 4,5 tys. złotych. Wskazano najdroższe plaże we Włoszech

Autostrady w Hiszpanii i Portugalii

Na Półwysep Iberyjski samochodem docierają nieliczni polscy turyści. Większość wybiera jednak samolot. Ale już chętnych do wynajęcia auta na miejscu i zorganizowania "objazdówki" po Hiszpanii czy Portugalii jest całkiem sporo. W obu tych krajach płatności dokonuje się na bramkach.

Wiele odcinków hiszpańskich autostrad jest bezpłatnych. Za darmo nie pojeździmy sobie za to choćby w jednym z najpopularniejszych wśród turystów regionów kraju, czyli w południowej części andaluzyjskiego wybrzeża. Zapłacić trzeba np. za przejazd z Malagi do znanych kurortów: Marbelli (5 euro, czyli ok. 22 złotych) i Estepony (8,40 euro, czyli ponad 35 złotych). Opłaty pobierane są też m.in. na autostradzie łączącej baskijskie Bilbao z Saragossą, położoną mniej więcej w połowie drogi między Madrytem a Barceloną. Za przejechanie całej trasy zapłacimy 64,70 euro (ok. 290 złotych).

W Portugalii ceny, w przeliczeniu na liczbę kilometrów, są podobne, ale odległości między miastami znacznie mniejsze, więc w rezultacie za jazdę tamtejszymi autostradami zapłacimy mniej niż w Hiszpanii. Trzystukilometrowy odcinek łączący Lizbonę z Faro, najdalej wysuniętym na południe portugalskim miastem, kosztuje 23,80 euro (ok. 105 złotych). Podobna jest cena krótszego o kilkanaście kilometrów przejazdu z Porto do Lizbony. Z położonej na hiszpańskiej granicy Valency do Porto autostradą przejedziemy za 9,55 euro (ok. 40 złotych).

ZOBACZ TEŻ: Wakacje w cieniu drożyzny. Popularne muzea w Polsce można też zwiedzić za darmo

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Tolls.eu, mitma.gob.es

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów niemal wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl aktualizujemy tę listę.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium