Czechy

Czechy

Dziennik "Lidove Noviny" informuje, że Czechy rezygnują z obietnicy przeznaczania 2 procent PKB na wydatki związane z obroną. Według premiera Andreja Babisza i wicepremiera Jana Hamaczka wydatki na armię na tym poziomie byłyby zbyt wysokie.

W pożarze, do którego doszło w niedzielę nad ranem w domu dla niepełnosprawnych umysłowo w Vejprtach na północnym zachodzie Czech, zginęło osiem osób, a 30 odniosło obrażenia. Jak podaje Reuters, tragedia w Vejprtach to pod względem ofiar jeden z największych pożarów w historii Republiki Czeskiej.

W stolicy Czech stanęli w sobotę naprzeciwko siebie zwolennicy i przeciwnicy upamiętniania radzieckiego marszałka Iwana Koniewa w związku ze 122. rocznicą jego urodzin. Przed jego pomnikiem doszło do słownych przepychanek. Interweniowała policja, która zarekwirowała atrapę broni.

W Pradze odbyła się demonstracja, w której do dymisji wzywano premiera Andreja Babisza. Według policji, w organizowanym przez stowarzyszenie "Milion chwil dla demokracji" proteście uczestniczyło około 15 tysięcy osób, natomiast według organizatorów demonstrantów było kilkadziesiąt tysięcy.

Zmarła kobieta, która została ranna we wtorek od kul napastnika w szpitalu w Ostrawie na wschodzie Czech. To siódma ofiara śmiertelna ataku. Jedną z pozostałych dwóch rannych osób wypisano już do domu, druga jest w stanie stabilnym.

Samorząd praskiej dzielnicy Rzeporyje upamiętni żołnierzy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej, formacji utworzonej w 1944 roku przez Niemców i dowodzonej przez byłego radzieckiego generała Andrieja Własowa. W dzielnicy, mimo protestów części mieszkańców, zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy Własowa.

Prezydent Andrzej Duda w sobotę wziął udział w stolicy Niemiec w obchodach 30. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. - Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny, która w sposób symboliczny upadła poprzez zburzenie Muru Berlińskiego - mówił podczas uroczystości. Duda odwiedził również były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.