Podróże

Podróże

Z mapą wyrwaną z atlasu i jabłkami w plecaku. Tak ruszyli na podbój świata

Grupa czarnoskórych z wielkimi kolczykami w nosie i uszach trzymających dzidy siedzi wokół dwóch białych. Przed nimi tabliczka z napisem "Związek ludożerców pod wezwaniem Józefa Piłsudzkiego". - Jeden z nich to mój pradziadek, Leon Mroczkiewicz, a drugi to Tadeusz Perkitny - mówi Agata Mroczkiewicz. Tych dwóch młodych leśników "z nieznaczną ilością gotówki, lecz z dużą dozą zdrowia, wesołości i chęci do jakiejkolwiek pracy" w 1926 roku ruszyło w podróż dookoła świata.

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Ponad trzy miesiące w trzech koszmarnych więzieniach spędził polski podróżnik Mariusz Majewski. Demokratyczna Republika Konga rok temu uznała go za szpiega, a władze tego afrykańskiego kraju zesłały do miejsc, o których Majewski mówi, że "to było piekło na ziemi". Przetrzymywano go w nieludzkich warunkach, cierpiał z głodu, pragnienia, był bity i nieraz grożono mu śmiercią. To, co widział, do dziś nie daje mu spokoju.

Uwaga, turyści! A jeszcze niedawno byli jak kury znoszące złote jaja

Ile jeszcze znanych miejsc na świecie, tych "koniecznie do zobaczenia", możemy odwiedzić? W ilu się znaleźć, by ich nie zadeptać, a mieszkańcom dać w miarę normalnie żyć? Co dalej z turystyką? Czy na plany ferii i wakacji wpływać będzie ten coraz bardziej globalny tłok, czy może jednak zmiany klimatyczne? Albo jeszcze inaczej: czy zamiast podróżować po świecie zdecydujemy się na odpoczynek w duchu slow tourism?