Belgia

Belgia

Jak przewiduje dyrektywa belgijskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii, najsłabsi rezydenci belgijskich domów opieki, zakażeni koronawirusem, nie będą hospitalizowani. O dyrektywie piszą we wtorek dzienniki "De Tijd" i "De Morgen". Działanie to ma odciążyć szpitale, które na razie czekają na nadejście dużej fali chorych wymagających intensywnej opieki medycznej.

W Radzie Unii Europejskiej, w której w środę spotykają się ministrowie państw Wspólnoty, wykryto przypadek koronawirusa. Informacje przekazały tamtejsze służby prasowe. To druga osoba z unijnych instytucji, u której zdiagnozowano zarażenie. Spotkanie Rady się odbędzie.

Wyznaczeni przez króla Belgów Filipa I mediatorzy Georges-Louis Bouchez Ruchu Reformatorskiego i Joachim Coens z Partii Chrześcijańsko-Demokratyczna i Flamandzkiej otrzymali dodatkowy tydzień od monarchy, aby spróbować stworzyć koalicję polityczną, która umożliwi wyłonienie nowego rządu federalnego Belgii.

Belgijskie i holenderskie miasta zwracają uwagę na zjawisko przemocy wobec kobiet i w geście solidarności podświetlają budynki na pomarańczowo. Przedstawiciele organizacji pozarządowych alarmują, że problem jest duży.

W niedzielnym marszu przeciw przemocy wobec kobiet w Brukseli wzięło udział 10 tysięcy osób - poinformowała miejscowa policja. W Belgii w ostatnich trzech latach około stu kobiet zostało zabitych przez mężczyzn - podkreśliła Julie Wauters z grupy Mirabal, organizatorka wydarzenia.

Były premier Katalonii Carles Puigdemont ogłosił w piątek, że "oddaje się w ręce belgijskiego wymiaru sprawiedliwości". Polityk jest poszukiwany na podstawie wystawionego przez Hiszpanię Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). W czasie porannej wizyty w belgijskiej prokuraturze kataloński polityk oznajmił, iż nie zgadza się na ewentualną ekstradycję do Hiszpanii.