Słowacja

Słowacja

Po zliczeniu głosów z niemal wszystkich komisji wyborczych jest już pewne, że w sobotnich wyborach na Słowacji zwyciężył opozycyjny dotychczas ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Igora Matovicza. Zdobył on 25,02 procent głosów. Rządząca partia Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) premiera Petera Pellegriniego znalazła się na drugim miejscu.

W drugą rocznicę zabójstwa Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej w 60 miastach Słowacji wspominano ofiary zbrodni, która wstrząsnęła krajem. Na scenie w Bratysławie pojawili się rodzice zamordowanych. "Nie potrafimy znieść tego, co nam zrobili. To straszne patrzeć w ich twarze, słuchać ich głosu i konfrontować się z tymi, którzy zabrali nam nasze aniołki" - napisali w liście, odczytanym podczas manifestacji.

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy wymierzył karę 15 lat więzienia Zoltanowi Andrusko, jednemu z pośredników w zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej, odrzucając tym samym umowę, którą prokuratura zawarła z Andrusko. - Handlując ludzkim życiem, popełnił nieodwracalny czyn - stwierdziła Pamela Zaleska, przewodnicząca składu sędziowskiego.

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy zdecydował w czwartek o podtrzymaniu aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły pisane przez Kuciaka. Główna rozprawa z czterema oskarżonymi rozpocznie się w styczniu.

Słowacki sąd wydał nakaz aresztowania trzech osób, które zostały zatrzymane w związku z piątkowym wybuchem w bloku mieszkalnym w Preszowie. Sąd uzasadnił swoją decyzję możliwością wpływania przez oskarżonych na świadków i utrudniania śledztwa. W eksplozji i pożarze budynku zginęło siedem osób, jedna wciąż jest poszukiwana.

Byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico grozi 5 lat więzienia - poinformowała w czwartek słowacka policja. Organy ścigania postawiły Fico zarzut wychwalania czynów karalnych. - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - odnosi się do sprawy były premier Słowacji w opublikowanym w sieci nagraniu.

Słowacki rząd poinformował, że w piątek w kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa. Ogłoszono ją w związku ze środową katastrofą drogową, w której zginęło 12 osób. Jak podaje Reuters, to najtragiczniejszy wypadek drogowy w tym kraju w ciągu ostatnich 10 lat. - Cieszmy się z każdej chwili, która została nam podarowana - apelował do Słowaków szef rządu Peter Pellegrini.

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.