Takie wakacje wybiera większość Polaków jadących za granicę. Ekspertka o plusach i minusach

Źródło:
tvn24.pl, wakacje.pl
Wakacje. Piotr Henicz o cenach wyjazdów z biurami podróży
Wakacje. Piotr Henicz o cenach wyjazdów z biurami podróżyTVN24
wideo 2/3
Wakacje. Piotr Henicz o cenach wyjazdów z biurami podróżyTVN24

Czterech na pięciu Polaków, którzy w ubiegłym roku na zagraniczne wakacje pojechali z biurem podróży, wybrało opcję all inclusive. - Jest to na pewno forma wygodna, zwłaszcza dla osób, które lubią mieć wszystko podane jak na tacy. Z kolei tym, którzy na wakacje jadą, by zwiedzać i poznawać inne kultury, all inclusive może ograniczać swobodę działania - mówi Violetta Hamerska, ekspertka jakości usług hotelowych.

Dzień zaczynasz od śniadania w formie szwedzkiego stołu w hotelowej restauracji. Po nim mógłbyś iść na plażę, ale zazwyczaj lądujesz na basenie. Bo bliżej, bo wygodniej, bo są tam wolne leżaki i parasole. W dodatku obok znajduje się hotelowy bar, w którym przysługują ci darmowe drinki. Co prawda tylko te podstawowe, typu wódka z sokiem czy whisky z colą, ale grunt, że za to nie płacisz.

Następny punkt programu to obiad - znowu jadalnia w hotelu, znowu szwedzki stół. Po południu wracasz na basen. Spędzasz tam jeszcze dwie czy trzy godziny, przy okazji wypijając podobną liczbę drinków. Kiedy słońce chowa się za budynkami, możesz iść do pokoju. Bierzesz prysznic, chwilę odpoczywasz, wskakujesz w wyjściowe ciuchy i jesteś gotowy, by po raz kolejny zejść do hotelowej restauracji. Kolacja nie różni się zbytnio od obiadu, choć w ofercie pojawia się kilka dań z wyższej półki, nawiązujących nawet do lokalnej kuchni.

Jeśli po powrocie z ostatniego posiłku masz jeszcze siłę i chęć, by wyjść z pokoju, możesz zajrzeć do barowego ogródka. Jest duża szansa, że odbywa się tam właśnie koncert lokalnej muzyki albo jakieś przedstawienie z bogatej oferty kulturalnej hotelu, np. pokaz tańca ognia. Potrwa do północy, może trochę krócej. Wcześniej i tak będziesz musiał odebrać dzieci, bo zajmujący się nimi animatorzy pracę kończą nie później niż o dwudziestej drugiej.

Rano opisany cykl rozpocznie się na nowo. I tak przez siedem dni. Albo i czternaście. Na tym polegają przecież wakacje w formie all inclusive.

ZOBACZ TEŻ: Miasta z najlepszym transportem publicznym. Na podium dwóch sąsiadów Polski

Polacy wybierają all inclusive

Choć wielu turystom taki tryb spędzania urlopu może wydawać się czymś skrajnie nudnym, all inclusive ma naprawdę wielu zwolenników. Z badania przeprowadzonego w zeszłym roku przez turystyczny portal Wakacje.pl wynika, że w ubiegłe wakacje, podobnie jak rok wcześniej, aż 84 proc. Polaków wybierających się za granicę z biurem podróży wybrało tę opcję. Oczywiście all inclusive nie musi ograniczać się do kursowania między barem a basenem. Większość turystów kupujących pełne wyżywienie na miejscu czasem chodzi na plażę i do miasta albo korzysta z oferowanych w cenie turnusu wycieczek. Dużą część wyjazdu spędza jednak na terenie hotelu.

Violetta Hamerska, ekspertka jakości usług hotelowych, od razu podkreśla, że trudno mówić o jednoznacznych plusach i minusach wakacji all inclusive. - Jest to na pewno forma wygodna, zwłaszcza dla osób, które lubią mieć wszystko podane jak na tacy i nie przejmować się sprawami organizacyjnymi. Z kolei osobom, które na wakacje jadą, by zwiedzać i poznawać inne kultury, all inclusive może ograniczać swobodę działania. Posiłki w hotelach podawane są o określonych porach i cały plan dnia siłą rzeczy musi być do nich dostosowany - mówi ekspertka.

- Jeśli ktoś nastawia się głównie na wypoczynek bierny, czyli taki na leżaku przy basenie, będzie to dla niego zdecydowanie najlepsza opcja. A przecież jest wiele osób, które jadą za granicę i właściwie nie opuszczają terenu hotelu czy ośrodka. All inclusive jest też sensownym rozwiązaniem w przypadku par podróżujących z małymi dziećmi. Zdecydowanie łatwiej dostosować się do potrzeb dziecka w takim trybie niż organizując cały pobyt na własną rękę, z dnia na dzień - tłumaczy Hamerska.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najbardziej słonecznych kierunków na wiosenny wypad

All inclusive - czy się opłaca?

Ekspertka zauważa też, że wielu turystów wybiera all inclusive ze względów finansowych, choć tak naprawdę nie zawsze jest to faktycznie najtańsza opcja. - Nad wakacjami organizowanymi na własną rękę ma jednak tę przewagę, że płaci się raz, a później nie przejmuje już kosztami. Kiedy wyjazd organizujemy sami, trudno określić, ile dokładnie zapłacimy. Często pojawiają się niespodziewane wydatki, np. dodatkowa wycieczka czy wizyta w SPA lub na basenie. W pakiecie all inclusive dodatkowe atrakcje są z góry opłacone - zaznacza.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, w tym roku tanio nie będzie. W rozmowie z TVN24 Biznes eksperci związani z branżą turystyczną prognozowali, że zagraniczny urlop może kosztować nawet o tysiąc złotych więcej niż przed rokiem. Przewidywali również, że wśród najpopularniejszych kierunków pod kątem wakacji all inclusive dominować będą te kraje, które nie obciążają zbytnio portfeli.

Pandemia a trendy w turystyce

Po pandemii ruch turystyczny odżył, ale według Hamerskiej największy wzrost odnotowano w zupełnie innej gałęzi branży niż podróże all inclusive. - Trendem, który nasilił się po pandemii, jest dążenia do jak najbliższego kontaktu z lokalną kulturą. Zainteresowaniem większym niż wcześniej cieszą się zapomniane nieco aktywności oferowane przez miejscowych, np. warsztaty garncarstwa, rękodzielnictwa czy haftowania. Inna sprawa, że tego typu zajęcia coraz częściej pojawiają się w ofercie hoteli - przyznaje ekspertka.

- Podczas pandemii zagraniczne podróże były utrudnione, więc w większym stopniu zainteresowaliśmy się turystyką lokalną, regionalną. Teraz ruch zagraniczny odżył, co wcale nie znaczy, że zmalało zainteresowanie wyjazdami w obrębie Polski. Zaobserwowałam też powrót mody na wyjazdy rodzinne, wielopokoleniowe. Szukamy wypoczynku dla całej rodziny, również dla zwierzaków, których podczas pandemii wyraźnie przybyło - mówi Hamerska.

Przytoczone na początku tego tekstu dane pokazują jednak, że zwolenników wakacji all inclusive nadal nie brakuje. Zwłaszcza wśród tych, którzy jeżdżą do ciepłych krajów.

ZOBACZ TEŻ: W tych miastach turyści wydają najwięcej pieniędzy. Na podium tylko jedno z Europy

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: tvn24.pl, wakacje.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

We wtorek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim doszło do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy.

Wypadek na poligonie w Drawsku, ranni żołnierze

Źródło:
tvn24.pl
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy jednej z sortowni odpadów w Lublinie znaleźli płód dziecka. Prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji. 

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

Źródło:
tvn24.pl

Ewa Z. została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

Do parlamentu Włoch wpłynęła interpelacja w sprawie mieszkańców najbardziej wykluczonej technologicznie miejscowości w kraju - Depressy. W położonej w Apulii gminie nie działa internet, a zasięg telefoniczny jest tak słaby, że chcąc zadzwonić czy wysłać wiadomość, mieszkańcy muszą udać się na plac przed kościołem. Tam zasięg jest nieco silniejszy.  

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Źródło:
PAP,  Quotidiano di Puglia

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl