Wakacje w cieniu drożyzny. Popularne muzea w Polsce można też zwiedzić za darmo

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje w cieniu drożyzny
Wakacje w cieniu drożyznyTVN24
wideo 2/5
Wakacje w cieniu drożyznyTVN24

Niemal wszystkie muzea w największych polskich miastach dysponują chociaż jednym dniem w tygodniu, w którym można zwiedzić je za darmo. Sprawdziliśmy, które placówki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu można odwiedzić nie płacąc za bilet.

Tegoroczne wakacje wiążą się z wysokimi kosztami. Jak pisaliśmy, w przypadku największych turystycznych atrakcji dla rodzin z dziećmi w Polsce trzeba liczyć się z wydatkami rzędu nawet kilkuset złotych przy dwóch osobach dorosłych i dwójce dzieci. Dziś podpowiadamy, jak zaoszczędzić - do wielu znanych muzeów w kraju można wejść bowiem za darmo lub płacąc mocno obniżoną cenę.

ZOBACZ TEŻ: Wydatki wakacyjne Polaków w czasach drożyzny. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Warszawa. Darmowe muzea w stolicy

W poniedziałki za darmo można wejść do m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego. We wtorki za darmo można zobaczyć wystawę stałą Muzeum Narodowego, a w pozostałe dni tygodnia dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą nabyć bilet za 1 zł. W piątki w godz. 17:00-20:00 obowiązuje zaś zniżka 50 proc. na wszystkie bilety, z wyjątkiem tych za złotówkę. Również we wtorki za darmo można zobaczyć Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Karykatury i Muzeum Ziemi.

W środy darmowe wejście obowiązuje na ekspozycje stałe Zamku Królewskiego, a w pozostałe dni dzieci w wieku 7-16 lat mogą je zwiedzać za 1 zł. Również w środę bezpłatny jest wstęp do warszawskiego Muzeum Fryderyka Chopina. W czwartki bezpłatnie można zwiedzać Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w pozostałe dni dzieci w wieku 7-16 lat mogą wejść do nich za 1 zł. W dodatku w POLIN bilet za złotówkę przysługuje też młodzieży uczącej się do 26. roku życia. Również w czwartek bezpłatny wstęp obowiązuje w Muzeum Warszawy, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (tutaj dzieci, młodzież i studenci w pozostałe dni wejdą za 2 zł) i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (tutaj dzieci i młodzież do 26. roku życia codziennie płacą 1 zł).

W piątki za darmo wejdziemy do Muzeum Łazienek Królewskich, a w pozostałe dni za 1 zł mogą wejść dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia. Muzeum Geologiczne można zobaczyć za darmo codziennie (z wyjątkiem soboty, gdy jest ono nieczynne). Wstęp wolny codziennie obowiązuje również w Domu Spotkań z Historią i Centrum Pieniądza (w poniedziałki obie placówki nieczynne).

Zamek Królewski w WarszawieShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Ile Polacy wydadzą na zagraniczne wakacje? Porównujemy ceny w różnych krajach

Kraków. Bezpłatne muzea

W Krakowie w poniedziałki za darmo można wejść do Zamku Królewskiego na Wawelu i zobaczyć trzy wystawy - Wawel Zaginiony, Zbrojownię i Sztukę Wschodu. Namioty Tureckie.

We wtorki za darmo można zwiedzać wystawy stałe wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego. W pozostałe dni (w poniedziałki muzeum jest nieczynne) dzieci i młodzież ucząca się od 7. do 26. roku życia płacą za bilet 1 zł. Tego samego dnia za darmo zobaczyć można też wystawy główne Muzeum Fotografii i wystawę stałą Muzeum Etnograficznego.

W środy bezpłatne wejście obowiązuje w Muzeum Nowej Huty, a w czwartki na wystawę stałą w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Zwiedź Zamek Królewski na Wawelu bez wychodzenia z domu
Zamek Królewski na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu toteraz

Darmowe muzea w Trójmieście

W poniedziałki darmowy wstęp przysługuje w większości oddziałów Muzeum Gdańska (z wyjątkiem Muzeum Nauki Gdańskiej, Westerplatte, Kuźni Wodnej i Zespołu Przedbramia). We wtorki za damo wejdziemy do Muzeum Miasta Gdyni, a w środy do Muzeum Emigracji w Gdyni.

W piątki za darmo wejdziemy do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku (w pozostałe dni uczniowie i studenci do 26. roku życia za 1 zł). W niedzielę bezpłatnie zwiedzimy Muzeum Sopotu.

ZOBACZ TEŻ: Popularny kierunek na wakacje wśród Polaków. Ekspert o "genialnym stosunku jakości do ceny"

Bezpłatne zwiedzanie muzeów we Wrocławiu

W środę bezpłatnie można zwiedzić wrocławskie Muzeum Architektury, a w czwartek Muzeum Współczesne oraz oddziały Muzeum Miejskiego: Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Militariów.

W soboty za darmo wejdziemy do Muzeum Narodowego na wystawy stałe (w pozostałe dni uczniowie i studenci do 26. roku życia za 1 zł) i do jego oddziału, Muzeum Etnograficznego. Z kolei Pawilon Czterech Kopuł, również oddział MN, można za darmo zwiedzić we wtorek. Od wtorku do piątku bezpłatnie można zobaczyć Muzeum Farmacji.

Łódź. Muzea za darmo

We wtorki bezpłatny wstęp obowiązuje w łódzkim Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym. W środy za darmo wejdziemy na wystawy stałe Muzeum Kinematografii, Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Miasta Łodzi. W piątek za darmo zwiedzimy Muzeum Sztuki (a w pozostałe dni dzieci i młodzież do 26. roku życia za 1 zł).

Poznańskie muzea za darmo

We wtorki za darmo zwiedzić można Galerię Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także inne jego oddziały: Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Dzieci i młodzież w wieku 7-26 lat zwiedzą je za 1 zł we wszystkie dni.

W niemal wszystkich powyższych instytucjach darmowy bilet we wszystkie dni tygodnia przysługuje dzieciom do 7. roku życia.

ZOBACZ TEŻ: Wakacje nad polskim morzem. Jakie jest obłożenie w hotelach?

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: toteraz

Pozostałe wiadomości

We wtorek na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim doszło do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy. - Najechał na nich pojazd gąsienicowy. Niestety, w wyniku wypadku jeden z poszkodowanych zmarł. Drugi był reanimowany i śmigłowcem został przetransportowany do szpitala - przekazuje major Tomasz Zygmunt z Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie. 

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje

Wypadek na poligonie w Drawsku. Jeden żołnierz nie żyje

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wyborach na prezydenta RP mógłby liczyć na 30,8 procent głosów, były premier Mateusz Morawiecki na 25,9 procent, a na marszałka Sejmu Szymona Hołownię zagłosowałoby 23,1 procent ankietowanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez United Surveys.

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Zmiana na stanowisku lidera w wyścigu o fotel prezydencki. Sondaż

Źródło:
PAP

Rząd w najbliższych dniach ma rozstrzygnąć, jakie zmiany wprowadzić w składce zdrowotnej, by utrzymać poziom wydatków i ulżyć przedsiębiorcom. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie składki ryczałtowej, ale z kilkoma progami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Siedem miesięcy zajęło prokuraturze wszczęcie śledztwa w sprawie willi plus - mówił w TVN24 Piotr Szostak, jeden z współautorów cyklu o ministerialnych dotacjach. - Najwidoczniej prokuratura za czasów Zbigniewa Ziobry nie mogła tej sprawy wyjaśnić i dopiero teraz stało się to możliwe - powiedział.

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Sprawa, której "najwyraźniej za czasów Ziobry prokuratura nie mogła wyjaśnić"

Źródło:
TVN24

Pracownicy jednej z sortowni odpadów w Lublinie znaleźli płód dziecka. Prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji. 

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

W sortowni odpadów znaleźli płód dziecka. Policja szuka matki

Źródło:
tvn24.pl

Maszyniści pociągu, który rozbił się w południowych Indiach, "byli rozproszeni, bo oglądali mecz krykieta na telefonie" - poinformował indyjski minister do spraw kolei, cytowany przez BBC. W katastrofie, do której doszło w październiku ub. roku zginęło 14 osób.

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Maszyniści "byli rozproszeni, bo oglądali mecz na telefonie". W katastrofie zginęło 14 osób

Źródło:
BBC

Ewa Z. została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po analizie pierwszych dokumentów widać rozrzutność w wydatkowaniu środków publicznych. Zarząd Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzymał 11 milionów złotych od początku działalności - informuje CPK. Jak dodano, trwa audyt wewnętrzny prowadzony siłami spółki oraz biura pełnomocnika do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Miliony na pensje zarządu w państwowej spółce. "Widać rozrzutność"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Rosyjski okręt patrolowy Siergiej Kotow został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Trudno było nam znaleźć siedziby stowarzyszeń, które dostawały milionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości - mówiła w TVN24 Agata Listoś-Kostrzewa, współautorka reportażu "Fundusz partyjny". Artur Warcholiński podawał z kolei przykład stowarzyszenia z Kutna, naprzeciwko którego "przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski". Reportaż "Fundusz partyjny" we wtorek w "Czarno na białym" w TVN24 o 20.30.

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. "Naprzeciwko przypadkiem, a może nie przypadkiem, jest biuro poselskie posła Suwerennej Polski"

Źródło:
TVN24

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło trzech mężczyzn.

Tragiczny wypadek w miejscowości Kąśna Górna. Nie żyją trzy osoby

Tragiczny wypadek w miejscowości Kąśna Górna. Nie żyją trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

Do parlamentu Włoch wpłynęła interpelacja w sprawie mieszkańców najbardziej wykluczonej technologicznie miejscowości w kraju - Depressy. W położonej w Apulii gminie nie działa internet, a zasięg telefoniczny jest tak słaby, że chcąc zadzwonić czy wysłać wiadomość, mieszkańcy muszą udać się na plac przed kościołem. Tam zasięg jest nieco silniejszy.  

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Żeby skorzystać z internetu lub zadzwonić, muszą iść na plac przed kościołem

Źródło:
PAP,  Quotidiano di Puglia

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, Agnieszka Żądło, Jacek Gądek i Inicjatywa Wschód zostali nagrodzeni w X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej. Postacią dziesięciolecia został wybrany Andrzej Poczobut.

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Ogłoszono laureatów X edycji Nagrody im. Teresy Torańskiej

Źródło:
TVN24

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl