Tak jest

Tak jest

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przyznał na antenie TVN24, że firma E&K, która miała dostarczyć 1200 respiratorów za 200 mln złotych, otrzymała około 130 mln z tej kwoty. I to mimo tego, że dostarczyła dopiero 50 urządzeń. W dodatku innych, niż się zobowiązała w umowie. - Środki, które zostały przedpłacone jako zaliczka na partię kwietniową, zostały nam zwrócone - mówił wiceminister.

Mamy sytuację kryzysu, te wybory muszą odbyć się jak najszybciej - ocenił w "Tak jest" w TVN24 szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski. Zdaniem europosła PO Andrzeja Halickiego intencje władzy są takie, żeby "wykorzystując sztuczki, doprowadzić do przeforsowania wyborów w takim kształcie, żeby zwiększyć szansę na reelekcję" Andrzeja Dudy.

Opozycja nie ma żadnego ruchu w sprawie terminu wyborów, Prawo i Sprawiedliwość zrobi, co będzie chciało - powiedział w "Tak jest" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska PSL-Kukiz'15), komentując zapowiedzi, że 28 czerwca prawdopodobnie będzie terminem wyborów prezydenckich. - To nie jest upór PiS, to wynika z sytuacji - przekonywał senator PiS Jan Maria Jackowski, według którego to data graniczna, by móc przeprowadzić cały proces wyborczy przed upływem kadencji Andrzeja Dudy.

Dla mnie to jest zmiana techniczna wewnątrz jednej partii politycznej - w taki sposób kandydat niezależny Szymon Hołownia odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do informacji, że kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich będzie Rafał Trzaskowski. Jednocześnie zapewnił, że chętnie stanie z nim "do sporu na wizje Polski".

Jeśli uprze się prezes Jarosław Kaczyński i nikt nie będzie miał odwagi powiedzieć: "proszę nie brnąć w to szaleństwo", to może się odbyć jakieś głosowanie - mówił w "Tak jest" o majowych wyborach prezydenckich poseł PSL-Kukiz'15 Stanisław Tyszka. - Trzeba szukać rozwiązań, które umożliwią przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie - ocenił poseł PiS Zbigniew Girzyński.

My jako Porozumienie Jarosława Gowina pokazujemy rozwiązanie kompromisowe. Mówimy: niech Zjednoczona Prawica zrezygnuje z benefitów, które dają wybory w maju, niech opozycja zrezygnuje z benefitów, które dają jej wybory na jesieni. Przeprowadźmy wybory za dwa lata - powiedział w czwartek w "Tak jest" w TVN24 poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. - Nie zmienia się konstytucji z ludźmi, którzy konstytucji nie szanują i którzy tak naprawdę wielokrotnie pokazali, że potrafią tylko konstytucję łamać - podkreśliła Katarzyna Lubnauer (KO).

Pacjent na izolacji domowej, w izolatorium, czy izolowany u nas, przed wyjściem musiał mieć zrobione dwa testy. Jak na każdy czekało się cztery dni, to bezsensownie leżał, blokował łóżko - mówił w "Tak jest" profesor Krzysztof Simon, konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych. Ordynator 1. oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu mówił o dostępności testów na koronawirusa i środków ochrony osobistej dla medyków.

Nie znam żadnych danych, które by wskazywały na to, że korespondencja i przekazywanie sobie paczek i listów jest zagrożeniem epidemicznym dla kraju - mówił w "Tak jest" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do zaplanowanego głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. - Uważam, że forma korespondencyjna jest formą bezpieczną i jest formą stosowaną obecnie w całej Polsce - dodał.